Fransa'da Seçim Öncesi Son Düello

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
fransada-secim-oncesi-sonduello,EmqEn-hCLEqS5AVvsYHk5Q.jpg

Fransa'da 7 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi adaylar Le Pen ile Macron son kozlarını televizyonda paylaştı. Le Pen, "Fransa'yı ya ben ya da Merkel yönetecek" diye konuştu.

Fransa'da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turundan önce Yürüyüş Hareketinin lideri Emmanuel Macron ve aşırı sağın adayı Marine Le Pen, France 2 ve TF1 kanallarının ortak yayınında ikinci tur öncesi son kez Fransız halkının karşısına çıktı.

Marine Le Pen programda yaptığı konuşmada, "Fransa'da yaşayan 11 bin tehlikeli, suçlu var. Bunların vatandaşlıklarını iptal edip sınır dışı edeceğim. Sınırları derhal kapatacağım. Nefret içeren vaaz veren imamları ülkelerine geri göndereceğim. Fransa'da Salafi camileri kapanacak. Ben halkın adayıyım. Her yıl AB ödenen 6 milyar Euro'yu geri isteyeceğim. Fransa eski değerlerine geri dönmeli. Eksiklikler çok. Bir Fransız doktordan randevu için 8 ay beklemek zorunda. Bu sistem değişmeli. Ülkede 40 yıl çalışan herkes 60 yaşında emekli olacak. Bu sorunlar Fransızların sorunu değil, sizin yanlış politikanızın sorunu. AB ve Euro'dan çıkacağız. Benim vizyonum başka seninki gibi değil. Dış politikada Fransa artık güçlü değil. Emperyalist ülkelerin himayesine girdi. Eğitimde özellikle ilkokulda daha çok disiplin Fransızca dili, kültürü ders olarak verilmeli. Dini sembollerin taşınmasına, giyilmesine karşıyım. Sade okullarda değil. Her yerde. Fransız Cumhuriyet değerleri ön plana çıkmalı. Laikliği korumalıyız" şeklinde konuştu.

Emmanuel Macron ise "Sürekli beni suçlamayın yalan konuşmayın. Son 15 yılda yapılanlardan beni sorumlu tutuyorsunuz. Sürekli saçmalıyorsun ve yalan konuşuyorsun. Ben cumhurbaşkanı görevinde değildim. Benim önceliğim ülkede güveni sağlamak, terörü önlemek. Bunun için çok çalışacağım. Güvenlik konusu en önemli çalışma olacak. Fransa'yı daha başarılı ve güçlü yapacağım. Herkesi sizin gibi 60 yaşında emekli yapamayız. Mümkün değil. Fransa'da 37 farklı emeklilik programı var. Halk bunu anlayamıyor. Ben seçilirsem 5 yıl emeklilik aydatlarını yükseltmeyeceğim. Burada doğan, yaşayan yabancıların suç işledi diye vatandaşlığını geri almak ve sınır dışı etmek yanlış. Suriye politikasında herkesle masada oturup barışın sağlanması için konuşmalıyız. Marine Le Pen, siz seçilirseniz bu vaatlerle ülkeyi bölersiniz. Fransa'nın imajı dünyada çizilir. Hakkınızda soruşturma var. Benim kapımda hakim beklemiyor. Hakimleri devamlı suçlamayınız. Sizin gerçek projeniz yok. Nefret, korku yaratarak halkı korkutmayın. Siz bir parazitsiniz. Gülerek rol oynamayı bırakın. Seçilirsem beş yıl içinde terör bitecek. Ülkede huzur olacak. Siz de bundan faydalanacaksınız" ifadelerini kullandı.

İki buçuk saat süren seçim düellosunda her iki aday 1 saat 2 dakika süre içinde soruları cevapladı.

"FRANSA'YI YA BEN YA DA MERKEL YÖNETECEK"

İki saatten fazla süren programda Le Pen'in saldırgan tavırları dikkati çekerken her iki adayın da kendi projelerini anlatmak yerine karşı tarafın projelerini eleştirmesi tepki çekti. Fransız basınında yer alan bilgilere göre, açık oturumu yaklaşık 16 milyon izleyici takip etti. İzleyicilerin yüzde 63'ü Macron'u, yüzde 34'ü ise Le Pen'i başarılı buldu.

Yorumcular, programın ardından "Şimdiye kadar Fransa'da düzenlenen en seviyesiz açık oturum" değerlendirmesini yaptı ve her iki liderin de cumhurbaşkanı adayı ağırlığından uzak olduğunu vurguladı. Program boyunca birbirlerini suçlayan iki adayın tartışması sosyal medyada devam etti.

Le Pen'in "Cumhurbaşkanı Hollande'ın Ekonomi Bakanı ve Hollande Junior" şeklindeki hitabına tepki gösteren Macron, Fransa'nın dünyaya ayak uydurarak Avrupa Birliği'nin (AB) koruması altında, atılımcı ve yenilikçi projelerle "içe kapanma tehlikesinden" uzak durması gerektiğini söyledi. Macron, daha sonra Le Pen hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarından bahsederek "İkimizin arasındaki fark şudur, siz adli soruşturma altındasınız" ifadelerini kullandı.

Le Pen'in "Fransa'yı bir kadın yönetecek, ben veya Merkel" sözleri tartışmada en çok dikkati çeken ifadeler arasında görülürken, Macron'un "Siz ekranda kalmaya devam edin, ben ülkeyi yöneteceğim" yanıtı da ses getirdi.

Macron'un finans lobisi ve Fransa'ya düşman AB bürokrasisinin bir ürünü olduğunu iddia eden Le Pen'in, "Fransa'yı bu hale şimdi sizi destekleyenler getirdi. Ben Fransa'yı düzene sokacağım." şeklindeki sözlerine Macron, "Sizin bu ülke için bir projeniz yok. Sadece saldırarak, popülist politikalarla oy toplamaya çalışıyorsunuz" diye yanıt verdi.

Programda, AB, Rusya ile ilişkiler, Fransa'daki Müslüman dernekler gibi konular gündeme gelirken, Macron'un daha önce Cezayir'de yaptığı "sömürgeciliğin insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu" yönündeki açıklaması da geniş yer tuttu.

Kaynak:NTV