Haber Beklenmeyen sonuç: GTA Trilogy büyük başarı yakaladı!

Bu konuyu okuyanlar

Osman Baytekin

Asistan
Reaksiyon puanı
183
gta trilogy.jpg

Sıkı bir oyuncu ya da sadece gelişmeleri kulaktan duyan biri olun, GTA serisinden herkesin haberi var. Seriden uzun süredir bir oyun gelmese de yakın zamanda GTA 3, San Andreas ve Vice City oyunları remastered hale getirildi. En yenisi 17 yaşında olan bu oyunların yeniden harmanlanması kulağa çılgınca gelse de ortaya çıkan sonuç bir felaketti. Ancak çıkış yapan GTA Trilogy remastered sürümünün satış rakamlarına baktığımızda bunun tersi görünüyor.

2021 yapımı remastered üçleme ile ilgili neler düşündüğünüzü biliyoruz. Oyunda pek çok hata mevcuttu ve genel olarak özensizdi. Bununla birlikte orijinal oyunların yaşattığı atmosfere zarar vermeleri, oynayan neredeyse herkes için bu üçlemeyi bir hayal kırıklığına çevirdi. Oyun hakkında yapılan yorumlar son derece olumsuz olsa da Rockstar’ın hesabına giren para öyle değil. Açıklanana göre üçleme, 10 milyondan fazla kopya satmayı başardı.

GTA serisi, tüm oyunlarıyla toplamda 370 milyon kopya satmıştır. Bunların kabaca 160 milyonu GTA 5’e ait. Son bilgilere göre ise GTA Trilogy de 10 milyon civarı satışla çorbaya katkı sağlamış. Serinin diğer oyunlarıyla kıyaslanınca 10 milyon küçük görünebilir. Ancak bu tek başına bir üçleme bile değil, sadece bir remastered. 2020 yılında Mafia: Definitive Edition çıktığında oyun beğenilmişti ve 2 milyon kopya satmıştı. Diğer Mafia oyunları da bugüne kadar 10 milyon satışı tek başına yakalamış değil.

Rockstar Games’in karşımıza çıkardığı üçleme hakkında bugüne kadar pek çok yorumda bulunduk. Oyun büyük bir hayal kırıklığıydı ve zaten Metacritic’te 49 puan aldı. Oyuncuların puanlamalarına baktığımızda durum daha da vahim. Oyunu yaklaşık 6000 insan puanlamış ve 10 üzerinden 0.6 ortalama çıkmış.

Osman Baytekin

Asistan
Reaksiyon puanı
183
GTA Trilogy Remastered'ın yanında XIII Remake bile daha çok başarıyı hakediyordu aslında.
XIII oyununun orijinalini ben pek sevmemiştim. Ancak Remake versiyonunda değiştirmişler oyunu epey. Hani 'remake' kelimesinin hakkı verilmiş gibi geldi bana. Tabi yine de hala çok eksiği var oyunun.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
XIII oyununun orijinalini ben pek sevmemiştim. Ancak Remake versiyonunda değiştirmişler oyunu epey. Hani 'remake' kelimesinin hakkı verilmiş gibi geldi bana. Tabi yine de hala çok eksiği var oyunun.
Bence Remake yerine orjinal oynanması daha mantıklı. Oyunun bir sürü bug'ı var, optimizasyon sorunları var, çıkarılmış çok fazla detay var. Oyunları oynamadığım için çok yorum yapmak istemiyorum fakat bu konuyla ilgili Enis Kirazoğlu'nun bir videosunu izlemiştim.

Osman Baytekin

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Bence Remake yerine orjinal oynanması daha mantıklı. Oyunun bir sürü bug'ı var, optimizasyon sorunları var, çıkarılmış çok fazla detay var. Oyunları oynamadığım için çok yorum yapmak istemiyorum fakat bu konuyla ilgili Enis Kirazoğlu'nun bir videosunu izlemiştim.
Ben çok kısa bir oynadım. Sonra bıraktım. Ardından Enis Kirazoğlu'nu izledim. Zaten bug'lar başında kendini göstermeye başlıyor. O yüzden pek devam edesim de gelmedi.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,884
Yıllarca San Andreas oynadım, harcadığım her sürede sonuna kadar eğlence ve mutluluğu yaşattı. Trilogy için heyecanlanmıştım, heyecanlanmamam gerekiyordu fakat ne geleceğini merak ediyordum işte. Ondan sonra olanları herkes biliyor, ben de Rockstar'a küfür yazdım ama Türkçe. Yıllardır inatla Türkçe altyazı eklemiyorlar sonuçta oyunlarına, dava açamazlar herhalde!

Yine de 10 milyon satmayı başarmışlar. İşte bu, Rockstar ve GTA serisinin kendi başına ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Osman Baytekin

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Şaşırtıcı, Rockstar yapınca zehir olsa yer demekki GTA kitlesi bu sonuçlardan bunu anlamamız gerekiyor gibi
GTA kitlesi dediğin gibi zehir olsa içer hocam. Yarın en kötü oyunlarını da sunsalar, sosyal medyada yayılana kadar o oyunu milyon kişi satın alır.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Bu oyun bence başarı örneği değil.
Ben açıkçası Rockstar oyunlarını seven biri değilim zaten.

RDR serisi ve GTA serisi, birbirinin aynisi ve ikisini de sevmem. İnsanlar sevebilir.
Çünkü çok sıkıcı oynanışı var.

Bu üçlemenin tek güzel yanı, fragmanda ki o şahane müzik.

Bu üçleme güzel olabilirdi lakin hazır para kazanacağım diye yapılan bir şey olmuş.

Reaksiyon puanı
8,023
Yıllardır inatla Türkçe altyazı eklemiyorlar sonuçta oyunlarına
Ülkemizde korsan oyun oynayanların sayısı çok yüksek olduğu için firmalar az satış yapacağı bir ülkeye neden Türkçe çeviri sunsun ki? Ubisoft bile Rainbow Six'e başta Türkçe dil desteği sunmadı, sonrasında Türkiye'de popüler olunca getirdiler. Yani talep olması,firmanın cebinin dolması gerekiyor.

Son mesajlar