Bayraktar abi bundanda yap :)

_Zaur_

Dekan
Mini Askeri Keşif helikopteri üretsen çok iyi olurdu be reis.

Screenshot_2020-07-20-12-42-20.jpg
 

MrtAltg

murat.altug@shiftdelete.net
Yönetici
Super Moderator
Şimdi bir telefonun ince bataryası 5000 mah.
4 adet bu bataryadan eklense yada 6 adet rahat 2 saat görev yapar
Peki boyutu? Görseldekine o bataryadan iki tane sığdıracaksın, kamera, mikrofon, motor mekanik aksam ağırlığı boyutu ne olacak peki?
 

MrtAltg

murat.altug@shiftdelete.net
Yönetici
Super Moderator
Bu yüzden batarya teknolojisi dedim sadece diğerlerini ellerinden geldiğince ufaltıyorlar lakin söz bataryaya geldimi halen verimli değil.
 
Var, onlardan da :D Aşağıdaki sadece açıklanan bir örneği...: 
Tam aynısı değil ama buda ufak yinede 25 dk lık bir süreden bahsediyorlar :(
Konuda güncelleme yaptım,böcek ihalar da var ama söylenmez... Ne kadar uçtuklarına ait bilgiler genelde saklanır, gerçek bilgiler tam yansıtılmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence 3 saat havada durabilse yeterde artar.
2 saat görev yaparsa çok iyi bişey

Belki o bile zor belki yarım saat belki 40 dk dır herhalde.
Bataryadan ziyade güneş enerjisinden veya hem güneş enerjisinden hem de doğal diğer enerjilerden anlık faydalanması amaçlanan teknolojiler kritik öneme sahip bu böcek - nano iha ve sihalarda :)

Yani teknolojileri aynı canlılar gibi kendi enerjilerini üretebilecek kadar gelişmiştir bu silahlarda.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böcekler gibi uçan İHA'lar orduların gündeminde​29/04/2020 10:50

İngiliz ordusu, Animal Dynamics tarafından üretilen Skeeter adlı İHA'ya fon sağlıyor.

BU HABERİ
PAYLAŞ

Alex Cacci tarafından 2015 yılında kurulan Animal Dynamics, biyomekanik alanında faaliyete gösteriyor. Animal Dynamics, kuşlardan ve böceklerden ilham alan İHA’lar üretiyor.
Yusufçuktan ilham alınarak üretilen ve ordunun da fon sağladığı İHA, dört kanadı ile şiddetli rüzgarlarda sabit kalıyor ve bu özelliğiyle minyatür casus İHA’lara karşı kullanılıyor.
Skeeter (Yusufçuk) olarak bilinen gizli proje, İHA’lar için zor olan bir şeyi, hareketli kanat kullanımını sunuyor. Yusufçukların güçlü rüzgarlara karşı durmasını sağlayan kanatlar bir pervaneden daha işe yararsa da mühendislerin bunu taklit etmesi fazlasıyla zor.
Alex Cacci de bu konuya değinerek “Hareketli kanatlara sahip cihazlar yapmak çok ama çok zor.” diyor.
Helikopterler, ileri ve geri gitmek veya havada asılı kalmak için rotor kanatlarının eğimini değiştirerek manevra yapar. Daha küçük nesnelerin havada asılı kalması ise büyük bir sorun.
Alex Caccia, “Bir yusufçuk harika bir pilot.” diyor “O kadar güzeller ki, tasarımında hiçbir şey şansa bırakılmamış. Çok gelişmiş bir uçuş kontrolüne sahip.”
Animal Dynamics, dört yıl boyunca, elle fırlatılan İHA’nın bir böcek gibi hareket etmesini ve 37 km/s'den daha fazla kuvvetli rüzgârlarda havada asılı kalmasını sağlayan bir yazılım geliştirdi.
Bu yazılım, Skeeter'e bir dereceye kadar özerklik kazandırıyor ve hedefi önündeki engeller etrafında yönlendiriyor.
Rüzgâra dayanıklı minyatür keşif İHA’sı aynı zamanda ileride askerlerin gizli tehditlere karşı casusluk yapma fırsatı sunacak gibi duruyor.
Skeeter yaklaşık sekiz inç uzunluğunda, ancak üretim versiyonlarının daha küçük olması planlanıyor.
Animal Dynamics'in 70 kişilik ekibi, akıllı telefon endüstrisinden elektronik cihazlara geçiş yaptı. Böylece mevcut kazanımlarını Skeeter için kullandılar.
Robotik, biyoloji ve yazılımla ilgili kavramlar tasarımda rol oynuyor ancak cep telefonları tüm mini İHA üreticileri için bir rahatlık oldu.
Delft Teknoloji Üniversitesi'nden (TU Delft) Profesör Guido de Croon, biyo-mekanik öncülerinin kazanımlarını akıllı telefonlara borçlu olduğunu kabul ediyor.
Animal Dynamics'de Stork (Leylek), Skeeter'in çok daha büyük bir kardeşi. Hafif parasail kanatları ve büyük kuşlar arasındaki benzerliklerden ilham aldı.
Stork, darbelere ve beceriksiz operatörlerin hatalarına dayanacak şekilde üretildi.
GPS sinyalleri ile uzaktan kontrol edilen Stork'un beyni, navigasyon sistemi için anten olan iki adet küçük mantarı saran bir kara kutudan oluşuyor.
Mevcut sürümü ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir yük bölmesine sahip. Ancak yiyecekleri veya tıbbi malzemeleri Afrika veya Latin Amerika'daki elverişsiz arazilere dağıtmak için sürü şeklinde çalışabilecek daha büyük bir modeli ile üretimi başlayabilir.
Stork neredeyse dikey iniş yapar, böylece hemen hemen her noktaya ulaşabilir. GPS ile uzaktan çalıştırılır, kargo bölmesi açıldıktan ve boşaltıldıktan sonra merkezi bir noktaya geri döner.
Lastikleri ve neredeyse kırılmaz çerçevesiyle Stork çok kullanışlı bir makine. Tasarımcılar buna “uçan katır” diyor.
Strok parçalar halinde sevk edilebilir ve tıbbi destek İHA’larına ihtiyaç duyulan yerlerde operatörler tarafından monte edilebilir.
Stork, teknolojisi ve sağlam tasarımıyla 4x4'lere veya motosikletlere kıyasla kolayca yönetilebiliyor.
Kaynak: BBC
Mesaj otomatik birleştirildi:

Statik Elektrik Kullanan Robot Sinekler Yüzeylere Konarak Tutunabiliyor

1603962281428.png


Harvard’dan araştırmacılar tarafından geliştirilen robot sinek- RoboBee artık dinlenmek için aynı diğer canlılar gibi bir yüzeye tutunarak bekleyebiliyor, böylece gücünü ve enerjisini uzun süre saklayabiliyor. 2012’den beri geliştirilen ataç büyüklüğündeki RoboBee’lerden oluşan robot böcek ordularının arama kurtarma görevleri , mahsüllerin gözlenmesi ve hatta casusluk için kullanılabilmesi mümkün.

Uzun süreli uçuş özellikle drone(iha) uygulamaları için büyük önem taşıyor. Sadece bir ataç büyüklüğündeki RoboBee lazer kesim karbon fiber tabakalardan oluşuyor . Tüm mekanizma 13,4 mg ve toplam ağırlığı 100 mg civarında olan mikrorobot , normal böceklerle nerdeyse aynı ağırlıkta. İncecik tüy gibi hafif olan kanatlarını çırpması için piezoelektrik aktüatörler kullanan robot sinek, uçmak için kanatlarının saniyede 120 kez çırpıyor. Her şeye rağmen gücünü bir tel yardımıyla halen dışarıdan alıyor. Araştırmacılar RoboBee’yi kablolarından kurtararak , güç gereksinimlerini azaltmak için çalışıyorlar. İşte bu gereksinim onları doğada yarasaların, kuşların ve kelebeklerin yaptığı gibi bir yere konarak enerjilerini koruma şekillerine yöneltti. “Pek çok farklı hayvan enerjilerini korumak için bir yere konmayı tercih ediyor. Fakat bu hayvanların bir yere tutunmak için kullandıkları yapışkanlar veya pençeler , ataç büyüklüğündeki bir mikrorobot için uygun değildi. Bunun için ilaveten hareketli parçalar ve ayrılma için büyük kuvvet harcanması gerekiyordu,” diyor araştırmanın yan yazarlarından Kevin Ma. Ekip bu problemin üstesinden gelmek için elektroadhezyon yöntemini kullandı, yani balonların saçınızda oluşturduğu statik elektriklenme gibi. Balon bu tutunmayı karşı yüklerin dağılmasıyla kaybeder. İşte araştırmacılar bu tekniği kullanarak, robotu dikey veya askıda uzun süreli olarak yüzeylere yapıştırmayı başardı. Elektrot plaster ve köpük kullanarak darbeyi emecek şekilde mikro robota tutturdular. Elektrota yük verildiğinde robotcam, ağaç ve yaprak dahil çeşitli yüzeylere tutunabiliyor. Bu şekilde yüzeye tutunmak için RoboBee uçtuğu anda tükettiği enerjinin 1000’de biri enerji tüketiyor. Robot yüzeyden ayırmak içinse verilen elektrik kesildiğinde robot hemen ayrılıyor.

Şimdilik bu küçük robot ancak dikey ve askıdaki yüzeylere tutunsa da , araştırmacılar mikro robotu herhangi bir yere inebilmesi tasarıma ayar çekmeyi planlıyor. Videoya bu mikro robotu kabiliyetlerini görebilirsiniz. Araştırma Science dergisinde yayınlandı.

 
Son düzenleme:
Üst