Ayşe Arman'ın,Tesetüre Saldırışının İç yüzü!!!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hiçbirşey onun başörtülüyken hissettiği gibi değil yazının tamamını okumaya değmez boş yere zaman kaybı.hiç bir başörtülüye genelde başı açıkların girdiği bi mekana girdi diye alaycı tavırla bakılmaz bu kadın nasıl hissetmek istiyosa öyle hissetmiş.çok yazık

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bence hanımefendi tam da amaçladığı şeye ulaşmış durumda.Kendinden söz ettirdi.Artık gezetesi de varsa kitapları da satmaya başlar.Sizler bizler bahsettikçe puan almaya devam ediyor...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
bu kadın nasıl hissetmek istiyosa öyle hissetmiş.

Çok yerinde ve özlü bir tespit. Yani aslında onu giyerken ne hissedeceği ve ne yazacağı baştan belliydi, sadece giyinerek sözünün ıspatını yapmaya çalışmış. Ancak insanın kendi fikri kendi sözüne ıspat olamaz.

stajer

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
hayret bu konuda Elbruz46 hala hiç bir yorum yapmamış?

bodof

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Elmacik, teşekkürler yargıları yazmışsın ancak seninde belirttiğin gibi bunlar yargılar. Önyargı değiller yani bunları bazı şeyleri tecrübe ettikten ve gözlemledikten sonra söylüyor. "baskı yok" şeklinde yargısı var diyorsun doğru var çünkü o bölgede herhangi bir baskı görmemiş ve bunuda dile getirmiş eğer görse idi yargısı farklı yönde olup "baskı var" diyecekti(Zaten araştırmanın amacı o nerede nasıl bir tepki oluyor diye araştırıyor). Yaşadığını yazmaktan daha doğal ne olabilir ki? Yani baskı görmediği bir yerde "oo burada herkes bana kötü bakıyor çok baskı var üstümde" mi yazsaydı? Ne yaşadıysa onu yazıyor yazar. Gerçekleri göz önüne koyuyor bunun sakıncası nerede onu anlamadım.

"sadece bacağını kapatmakla hayat enerjisi tükendi zannediyorsa, bu demek oluyor ki hayat onun için vücuttan ibaret"
"Bir enerjim vardı, hayat akardı içimden, geçerdi, hissederdiniz, hissederdim.
O şimdi yok. Ben sanki matlaştım."
Dikkat, "sadece bacak" kapatmıyor yazar tüm giyimini değiştiriyor ancak sen bunu sadece "bacak kapatmaya" bağlıyorsun. Bacakları kapalı iken ve saçları açıkken bu enerjisinin olup olmadığını bilmeden yorum yapıyorsun(ki bu kişi kışın sosyal hayatında bacakları açık dolaşmıyor, insanların %99u en azından kışın böyle dolaşmaz). Yaptığın bu yargılamanın yanlış olduğunu umarım sende anlamışsındır. Sonuçta sadece bacağı örtüldü diye enerjisini kaybetmiyor.

"Bunu ayrıca "eskiden herkes bana bakardı" diyerek de şikayetinde dile getirmiş."
Bu yorumu "şikayet" olarak nitelendiren yine sensin. Sadece okurlarına normal hayatında çevrenin kendisine karşı tepkisini söylüyor ki normal giyim tarzı ile denediği diğer giyim tarzının değişimini/farkını anlatabilsin.(ki zaten yaptığı araştırmanın amacı bu farklılıkları anlatabilmek..)

"...Her ne kadar böyle iddia etmese de, hatta aksini de söylese, şu anda yazıyı okuyan herkesin yoğunlaştığı şey başörtüsüdür..."
Bak yine "herkes" hakkında bir yargıya varıyorsun. Sırf sen başörtüsüne yoğunlaştın diye okuyan herkeste yoğunlaşacak demek mi? Yada diyelim ki senin dediğin gibi ve herkes başörtüsüne yoğunlaştı. Zaten araştırmanın amacı başı örtülü giyim tarzı ile başka giyim tarzını kıyaslamak değil mi? Amacına uygun bir yoğunlaşma olmuyor mu? Hani başka bir amaç için yazılıp bambaşka bir yere çekilse anlarım ancak zaten anlatılmak istenilen aynı insanın farklı giyim tarzlarıyla yaşadıklarını anlatmak. Ben başı örtülü kişinin neler yaşadığını merak ediyordum ve yazı yardımcı oldu. Başka birisi belkide başı örtülü kişide mini etekle dolaşanların neler yaşadığını merak ediyordur oda öğrenmiştir neler yaşadıklarını.

Diyorsun ki "herkes böyle böyle okuyacak böyle böyle hissedecek şöyle şöyle olacak.." Bunlar sadece senin varsayımların arkadaşım. Yazarı genelleme yapmasının bütün başı örtülü insanlar hakkında yazı yazmasının yanlış olduğu konusunda uyarıyorsun ancak şu yaptığının yanlış bulduğun hareketten hiçbir farkı yok sende tanımadığın neler hissettiğini bilmediğin insanlar(haber okurları) adına genelleme yapıyorsun, kararlar alıyorsun.

"Ne de olsa bu tebrik ve şikayetler ona olan ilgiyi ıspatlayacak kendi gözünde.."
Yine yazar adına verilmiş bir karar.. Şahsen yazar kişiyi yakından tanıdığını düşünmüyorum ve yakını olmayan birisinin aklından geçenleri tahmin etmek ne kadar doğrudur yada ne kadar "önyargı"dır ona sen karar ver :)

Uygulama ve sonucun yanlış olduğunu söylemişsin. Doğrudur, uygulamanın ve sonuçların ne kadar doğru olduğu tartışılır. Neticede 1-2 kişinin bir kaç saatte yaptığı bir araştırmadır. Ancak bu başlıkta bana göre yanlış olan fikirler/analizler değil yazara olan saygısızlıktır. Sonuçta Elmacik gibi fikren ters düştüğüm arkadaşlarla tartışıp ne kadar doğru düşündüğümü yada yanıldığımı tartışıyorum ancak keşke bu saygısızlık yapan arkadaşlar, biraz daha seviyeli olsalarda onlarlada tartışabilsek.

@Genel
Arkadaşlar bakın bu yazıyı yazan bir gazete yazarı ve ne kadar kişisel olarak sevmesenizde saygı gösterin. Yazar, bir araştırma yaptı diye bir kişiyi "şeytan" diye nitelendirmek ne kadar doğru? Sizin fikirlerinize ters olan fikirlere açık olmayacaksanız, "yanlı" diye etiketleyip başka fikirleri dinlemeyecekseniz bırakın köşeyazısı falan okumayın zaten. Başka fikirlere açık olun lütfen, fikir paylaşımıdır, öğrenmektir, insanı diğer canlılardan üstün kılan. Ayrıca madem fikri desteklemiyorsunuz nedenleri ile yazın bizde öğrenelim ama yazar kişiye hakaret etmek için neden bir başlığı kirletirsin be arkadaşım? Önce bi saygı göster, yazar kişiye bir teşekkür et seninle bilgi paylaştığı için sonra katılıyorsan yada katılmıyorsan nedenlerini yazarsın olur biter.. Hakaret yağdırmak ne oluyor?

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
neden yasak sebep ne başörtüsü ünüversitede infialemi neden oluyo
mini etk olmuyoda
nedeen yasak neden ben bunu cevabını gercekten merak ediyorum kıyafet özgürlüğü yokmu bu memlekette
burda sorun baskı yada şu bu değil başörütlü kızların reinaya neden giremyoruz sorunu yok neden okuma hakkım dinimin bi geregini yapıyorum diye elimden
alınıyo
al ayşe armanı vur türkan saylana işte

bodof

Asistan
Reaksiyon puanı
3
mini etk olmuyoda
nedeen yasak neden ben bunu cevabını gercekten merak ediyorum kıyafet özgürlüğü yokmu bu memlekette
burda sorun baskı yada şu bu değil başörütlü kızların reinaya neden giremyoruz sorunu yok neden okuma hakkım dinimin bi geregini yapıyorum diye elimden
alınıyo

Arkadaşım türbanın üniversitede neden yasak olduğunu yada yasanın doğruluğunu/yanlışlığını tartışmak istiyorsan başka başlıkta tartışabiliriz. Konuları ayrı tut lütfen kişinin okulda türbanı destekleyip desteklememesi ile bu araştırmayı yapmasının alakası yok. Bu başlıktaki konumuz belli ve sen gelmişsin yazara "neden gidip yasak olan harekette bulunmuyor?" diyorsun ve birisine "sen git suç işlemeyi dene" demek yanlış bir hareket/düşünce bunun farkına varmanı istedim. Dediğim gibi okullarda türban konusu farklı bir konu ama doğru ama yanlış şu an yasak.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@bodof kardeşim, yine tek tek alıntılarla cevap vermek yerine olayın özüne geleceğim. :) "Evet bunlar bir yargı ama tecrübe sonucu edinilmiş yargılar" diyorsun; halbuki daha önceki mesajında empati yapmadığını, sadece kendi hislerini yazdığını söylemiştin. Bunlar çelişik ifadeler. Çünkü sadece kendi hislerini aktarmak isteyen birisi, başkaları açısından "yargı"lara varamaz. Eğer yargıya varmak istiyorsa, yukarıda söylediğim gibi, bunları bir kaç saat kıyafet değiştirerek yapamayacağı gibi, gerçekten başörtüsünün gereklerine yerine getirerek empati yapabilmeli ve baskı yok diyebilmek için de asıl baskının olduğu söylenen yerlere gidip baskının olduğu söylenen işleri yapmalıdır. Çünkü baskı var denilen yer okul, Ayşe Arman'ın baskı yok dediği yer Ortaköy'de lüks bir cafe. Yeterince açık değil mi? Üstelik bunları yapabilse dahi, bu sadece nispi bir tecrübe olabilir; çünkü insanlar arasında ömür boyu başıörtülü olmak ve bunun felsefesini hissederek yaşamakla, bir kaç saat sırf ne hissedeceğim diye düşünerek bunu giyinmek çok çok farklı şeylerdir.

Aynı şekilde daha önceki mesajında bunun sadece onun kişisel hissiyatı olduğunu dile getirmişken şimdi bir "araştırma" olduğunu söylemişsin; bu ikisi birbirinden oldukça farklı. Çünkü ben bunun bir araştırma, analiz gibi yazıldığını söyleyince sen itiraz etmiştin; şimdi ise kendin söylüyorsun aynı şeyi.

Kıyafete gelince; elbette sadece bacaklarını kapatmadığını, saçını da örttüğünü görüyorum; ancak biliyorsun ki yolda erkekler bayanların saçlarına değil bacaklarına bakıyorlar. Ve sözümü yineliyorum; sadece kıyafet değiştirmekle hayat enerjisinin tükendi zannetmek, hayatı vücuttan ibaret görmektir. Çünkü bunu hissetmesinin tek sebebi "bakılan" yerlerini örtmüş olması-ki o da bacaktır. (İnsanlar saçlara hiç mi bakmaz diyerek tartışmayı anlamsızlaştırılmamalıdır, çünkü yan fikirleri değil, ana fikri tartışıyoruz.) Bunu yazarın kendisi açıkça dile getirmişken, yani kendisi bile bunu itiraf etmişken senin onun savunman, gündemdeki cepheleşmenin getirdiği bir psikolojiden kaynaklanıyor olmalı. (Bizler ve onlar psikolojisi.) Kendisi zaten "eskiden bana bakıyorlardı, şimdi bakmıyorlar ... hayat enerjim bitmiş gibi hissediyorum" demiş. Yani bütün olayın " açık yerlerine bakılmak" olduğunu kendisi söylemiş zaten. Bundan rahatsız olduğunu dile getirmesi, hayat enerjisinin bittiğini söylemesi vb, bunlar elbette birer "şikayet"tir.

Herkesin başörtüsüne yoğunlaşması olayına gelince; bu sadece kişisel bir fikir değil, yıllardır Türkiye'nin gündemi konusunda herkesin yapabileceği basit bir analizdir. Başörtüsü, şöyle veya böyle, ilgili veya ilgisiz olarak Türkiye'nin gündemine yerleşiyor ve yıllardır bu konuda vatandaşa haksızlık edilerek sırf kıyafetinden dolayı insan hakları ve anayasada belirtilmiş olan vatandaşlık haklarından insanlar mahrum bırakılıyor. Dolayısıyla bu tür bir yazı "doğal" olarak bir "analiz, araştırma" olarak algılanacak; ki sen de ilk mesajında söylediğinin aksine gördüğün gibi bu fikrime bir ıspat teşkil etmişsin ve bunun bir "araştırma" olduğunu söylemişsin.

Saygısızlık noktasında sana nispi bir hak veriyorum; arkadaşların bu şekilde konuşmaları hoş değil. Ancak atladığın nir noktaya da değinmek isterim; buradaki arkadaşların yaptığı salt bir saygısızlık değil, kendilerine yapılmış olan bir saygısızlığa karşı çıkmaktır. Yazarın başka insanlar hakkında bağlayıcı bazı hükümler vermek istemesi, örneğin "en büyük yalan şudur" demesi veya örtünen kadınlarının tümü kendi kişilikleri yokmuş da sadece erkekler zorluyor diye böyle giyiniyormuş gibi konuşması yapılabilecek en büyük saygısızlıklardandır; ki sadece bir kişiye değil, binlerce kişiye saygısızlık söz konusudur. Kısacası yazar olması, hatta analiz bile yapsa tüm örtünenlerin adına konuşarak haklara saygısızlık ve "önyargı"da bulunma hakkını ona vermiyor. Bu durum aynı zamanda "farklı fikirlere saygı" olayının söz konusu olmadığını da ıspatlıyor. Çünkü farklı fikir demek, başkası adına fikir üretmek demek değildir; ki bunun kendisi başlı başına büyük bir saygısızlık ve haksızlıktır.

Dolayısıyla ben örtünmek isteyen eşim ve onun örtünmesinden hoşnut olan benim adıma konuşmaya çalışan birisine elbette müdahale edeceğim. Bu benim ona yaptığım bir saygısızlık değil, bilakis onun bana ve eşime yaptığı saygısızlığa haklı bir müdahaledir. Örneğin ben onun "başörtüsü bana göre değil" demesine saygı duyarım, "başörtüsü takmak doğru değil" dese, yanlış olsa da, yani onun fikrini çürütecek delilleri ortaya koysam ve onu yalanlasam da fikrine saygı duyarım, çünkü benimle aynı inanca veya fikre sahip olmak zorunda değil. Ama benim inancımı bir kaç saat içinde analiz ettiğini söyleyip benim adıma, eşimin, faraza kızımın, annemin adına fikir üretmeye çalışırsa, işte buna saygı duyamam; çünkü benim hakkımı gasp ediyordur.

Hayırlı günler diliyorum.

Osmanli_Bursam

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Bu kadına yeterince reyting kazandırdık arkadaslar
Bir şeyler yapılsın müslüman hanımlar iyice zan altında kalacak?
Böyle demokrasi mi olur?
Onun kılığına girip hissediyormuş..
Yazıklar olsun
Konuşmak bile istemiyorum

Ugur.pc

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Millet bu tesettürü ne zannediyo anlamıyorum? Mağazada satılan bir bez parçasımı?

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
mini etk olmuyoda
alınıyo

Neden yasak soyleyeyim. Cunku dini ogelerin devlet kurumlarinda kullanilmasi yasak ve bence bu gerekli bir yasak.

Bu ülkede bir insan hoca diye pesinden gidecek yüzlerce insan var. Dini duygular nedeniyle gaza getirilip yakilan insanlar var. Bu ülkede hala şeriatla yonetilmek isteyen kor zihniyetler var. Bu zihniyetlerine bir sekilde engellenmesi gerek ve bu bence en dogru karar.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bunları öğrenmek için bu kadar uğraşmasına gerek yoktu sorsa hepsini söylerdik zaten herkezin bildiği şeyler bunlar. çünkü herkezde biraz mantık var. kimse nişantaşının ortasında birşeyler içtiği için yargılanamaz bu ne kadar doğalsa bu şekilde devlet dairelerine girmesi çalışması da doğal. eğer bu devlet halk için varsa.

bu noktada birinin "seni pislik" diye bağırması elbette hoş karışanamaz fakat terazinin öbür kesesindede ne olduğuna dikkat edilmesi gerekli.

en nihayetinde iki kese de boşaltılmalı

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
bu yasakları koyanlar kimlerdir acaba banada onu söylermisiniz ? sakın ha bana bu yasayı Atatürk hazırladı demeyin çok gülünç durumuna düşersiniz

efk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir deli kuyuya taş atmış....

Kendisininde, karşı mahallenin!!!de (ki pedofili yuvasıdır) ne mal olduğu ortada.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Elmacik gerekenleri yazıyor..Eline gözüne sağlık kardeş
Gerçi bu ***** yazısına tenezzül edip de ilgi göstermemek gerekir ama bunları okuyup da inananlar olabileceği için cevap yazmak zorunlu olmuş..
Farz-ı kifaye gibi sorumluluğu üzerimizden almışsındır bir nebze umarım ;)

Zachary

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@ - O herkesin diline düşmüş, milleti de birbirine düşürmüş "bez parçası"nı kafama bağlayıp, şehri İstanbul’da bir o semte, bir bu semte gidecektim.

Bez parçası saçı örtmekle kutsal sayılmaz,tüm vücudu da kapatan giysiler giymek gerekmektedir. Tesettürde ki amaç yalnızca saçı değil tüm vücut hatlarını mümkün mertebe korumaktır

@-Kaymasın diye. İşte o bone, kulakları kapatıyor. Bir de tepesine türban... Etti mi sana iki kat...

Yanlış öğrenmişsiniz ayşe arman. Bone kulakların arkasından geçirilir. Üstünden kapatırsan tabi duyamazsın. Kafan bu kadar çalışıyor demekki.

@-Her tarafım terliyor, şıpır şıpır, sırtım, gıdım, ensem, şakaklarım...
Bahsettiğiniz şeyleri tüm açık arkadaşlarım da yaşamaktadır. Çoğu insan sıcaklar sebebiyle terler. Kendimde kapalı bir insanım. Ev içerisinde yaşadığım sıcaklığı dışarıda da anı şiddetle hissetmekteyim. Bunun açık veya kapalılıkla alakası yoktur. T-shirt giyende terler sıfır kol giyende.

@-Şaşırtıcı bir tespit, eskiden yolda yürürken insanlar bana bakardı.
Gazeteci olduğum, beni tanıdıkları için değil, evvel eski bakarlardı.
Bir enerjim vardı, hayat akardı içimden, geçerdi, hissederdiniz, hissederdim.
O şimdi yok. Ben sanki matlaştım.
Kimse, benimle göz göze gelmek istemiyor. Yokum sanki.

Tesettür zaten insanların size bakması için yapılan bir giyinme şekli değildir. Dikkat çekmek içinde yapılmaz. Nefsleri korumak için yapılan bir giyimdir. Karşı tarafın şehvet bakışlarından ve yanlış düşüncelerden uzaklaşmışsınız görmüyor musunuz ? :D

Parkta öpüşen bir türbanlı için, demekki türban TAHRİK UNSURUNU ENGELLEMİYOR demiştiniz. Fakat şimdi kendi sözlerinizle çelişiyorsunuz.Kapandığınız için insanlar size bakmıyor ve tahrik olmuyor. Demekki engelleniyormuş :)))

@- Ve sizi temin ederim en büyük yalan "Türban göze vurgu yapıyor, gözün güzelliğini ortaya çıkarıyor..."
Öyle bir düşüncemiz yok. Kapanmak güzellik vurgulanması için yapılmaz. Kim demiş onu yahuuu =) Süs ancak eşe yapılan birşeydir. Saç da kişinin süsüdür. Eş görse kafidir bizim için. Çevreye karşı ise süsümüzü korumamız emrediliyor. Bizlerde böyle yapmaya çalışıyoruz. Sizinde gördüğünüz gibi kapanınca kimse bize karışmıyor. Peşimize takılmıyor laf atmıyor iki makyaj yapıp doğal güzellik yok olunca sahte güzelliğe sahte sözlerle ne güzelsiniz demiyor. Yüzümüzle saçımızla ilgileneceğimize kişiliğimiz ön planda duruyor.
Seven kişi içimizle meşgul oluyor. Görsellikle değil.
@- Yine problem yok. Biraz hüzünlü bakışlar var, o kadar. Bir müdahale, bir aşağılama?
Yaptığımız aşağılanacak birşey değilki aşağılık bir insan aşağılasın :)

@- O mahalle, bu mahalle, hepimiz beğenilmek isteyen kadınlarız aslında...
Beni bir ben bilirim Bir de beni Yaratan ! Bana bir ben lazımım bir de beni anlayan!
Beni adıma konuşma sen kapa çeneni o konuda. Bana benim eşim beni beğense yeter diğerleri vız gelir tırs gider. Zaten hepimiz Yaratandan ötürü güzeliz. Onun bunun güzel demesine ne gerek varki anlamıyorum. Sonuçta güzellik görecelidir. Bana güzel gelen ona güzel gelmeyebilir. Herkesin istediği gibi bir güzel olamazsınız elbette beğenmeyen birileri çıkar, çıkacaktır :) Boşuna ona buna hava atıcam diye çırpınma.

@-Gözlükler deniyoruz, esnafın biri "Bunlar manken!" diyor, ay bir mutlu oluyoruz, yaşasın sonunda biri bizi beğendi, baktı ilgilendi...
Ee sonuç? Neyi ispatladınız. Güzel olduğunuzu mu. Pehhh.

@-"Gidin, defolun, sizi istemiyoruz" demesi...
Demediler...

Bizim böyle bir sorunumuz yok zaten. Siz kendiniz k... uyduruyorsunuz böyle şeyleri. Çevre gayet doğal ve normal bu konuda. Sürüyle arkadaşım akrabam var açık. Kimse yadırgamıyor. Gördüğünüz gibi kimsenin kimseyle bir problem yaşadığı yok. :)
Bir insan ancak bu kadar kıt olur.

@- Bara gittik. Reine'ya gitttik...
Asıl dinini yaşayan insanlar böyle topluluklarda bulunmak istemezler zaten. Sizin sosyetik yaşamızın bir parçası olmak istemezler. Kendi kuruntunuz.
@-Biz "Hop! Burası size uygun bir yer değil! İkileyin" türünden itici bir tepki bekliyorduk.
Niye böyle desinlerki. Sonuçta oturan kişiler kendilerini kapatmış normal insanlar bu biir kahve içebilen yaratıklar bu ikii parayı veren kahveyi içer bu da üüüç...Tövbe Yarabbim.

@-Hele, sakallı cüppeli bir adam "Pislikten başka bir şey değilsiniz!" deyince...

Hoca doğru söylemiş siz pisliksiniz :) Kalp gözü açıkmış vesselam. Görmüş göreceğini.Hocama saygılarımı iletiyorum ellerinden öpüyorum...

Kendini teşhir edersen millet bakar. Zaten sende bakılmasını istemiyor muydun al işte bakıyorlar. Bir iki lafı da görmezden gel. Senin semtin belli oralarda takıl. Rahat ettiğin çevre neresiyse oralara git. Hep iltifat iltifat nereye kadar arada kötü sözler de batmasın bi yerlerine. Zaten sen çevresi tarafından beğenilen hep bakılan enerjik bir şeysin... insansın :)

Onkolik

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Neden yasak soyleyeyim. Cunku dini ogelerin devlet kurumlarinda kullanilmasi yasak ve bence bu gerekli bir yasak.

Bu ülkede bir insan hoca diye pesinden gidecek yüzlerce insan var. Dini duygular nedeniyle gaza getirilip yakilan insanlar var. Bu ülkede hala şeriatla yonetilmek isteyen kor zihniyetler var. Bu zihniyetlerine bir sekilde engellenmesi gerek ve bu bence en dogru karar.

Gerekli bir yasak oldugunu dusunebilirsin fakat Özgür bir ülkede yaşıyorsak ve Özgürlük baskalarının özgürlüğünü kısıtlamadan yapılabilecek herşeyse, burda bir çelişki var.Özgür bir ülkedeyiz. basörtüsü takan insanların kime bir zararı var Eğer Yoksa bu yasağın kalkması lazım yok kalkmıyorsa o zaman biz Özgür bir ülke değil...

Regionella

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Yahu şu kadını şu kadar göklere çıkarmayın, ne halt istiyorsan onu yesin. Başka işiniz mi yok?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Gerekli bir yasak oldugunu dusunebilirsin fakat Özgür bir ülkede yaşıyorsak ve Özgürlük baskalarının özgürlüğünü kısıtlamadan yapılabilecek herşeyse, burda bir çelişki var.Özgür bir ülkedeyiz. basörtüsü takan insanların kime bir zararı var Eğer Yoksa bu yasağın kalkması lazım yok kalkmıyorsa o zaman biz Özgür bir ülke değil...

Ki zaten başıörtülü birisinin bir zararı dokunuyorsa bile, bunun çözümü diğer tüm başıörtülüleri cezalandırıp onların başını açmak değil, zarar verdiği iddia edilen kişiyi bulup verdiği zarar nispetinde onu cezalandırmak gerekir.

Şimdi bir doktor bıçak parası adı altında kanunsuz para alıyor diye tüm doktorların maaşına ceza mı keselim? Olağanüstü mantıksızlık..

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20

Birader zihniet degistmedigi sürece boyle olmak zorunda. Sen bir basortuluyu ülke yonetimini degistirmeye giristigi amaciyla cezayi birak mahkemeye versen dava acsan ülkeyi birbirine kirdirmaya calisacak zihniyeti bozuklar var.

Suanda masallah sivil toplum orgütlerinden cok cemaat orgutleri var ve bu cemaatlerin %90'ı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapisini degistirmek istemekte. Böyle bir ortamda dini ogelerin devlet kurumlarina girmesi bence yanlis.

Ha kisinin dini ozgurlugu icine yasamasini bende isterim ancak bir cok bozuk zihniyetin seriat istedigini bildigim icin buna karsi cikarim.

Tabi bide mahalle baskisi olayi var. Millet ne kadar mahalle baskisi tesettürlülere yapiliyor desede bana gore onlara yapildigi kadar mini etekle dolasan yada basini kapatmayan insanlara daha cok yapiliyor.

Mesela forumda kadinin biri bikinili program sundugu icin neler neler soylendi. Sen o kadinin bikini giymesine saygi gostermez kanali degistirmezsen bende senin tesetturune saygi gostermem. O programda bikini giyen kadinin amaci ne olursa olsun ona hakaret tarzi mesajlar yazmak yerine kanali degistirmen daha mantiklidir.

Ayse Arman tesettüre laf soyleyince seytan oluyorda sen melek mi oluyorsun hosgoru gostermedigin icin?

Ayrica Türk milletinin gelenek goreneklerinde tesettür yoktur. Eşarp dedigimiz olay vardir. (Bunun konuyla ilgisi yok ama soyleyeyim dedim)

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Adam az bile demiş sana. Türbanlı bayanların sizin gibi tepki görmemesi sanırım ortünmenin çıplaklıktan daha doğru bir davranış olmasıdır. Sizin gibilerin çağdaşlık anlayısı bu zaten çağdaşlık için ilk önce senin gibi düşünmeyene de saygı duyacaksın. Dış görünüşe değil insanın karakterine kişiliğine önem vereceksin. Seviyeyi korumak adıma bu kadını ALLAH'a havale ediyorum.

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0

ne yani ben başörtümü başıma kapayınca peşimden kitlerimi sürüklicem ne alaka
bu sekilde engelleyemezsiniz ben dergah tekke açmak için değil okumak için izin istiyorumki buna gerk bile olmamasına ragmen insan haklarına aykırı bi durum bu
ayrıca u şeriata neden bukdar düşmensinız sizeöğretilen seriatle asıl şeriat farklı seylerdin
sizin anladığınız ne merak ediyorum asıl islam dinini gercekten arastırın bakalım ne çıkıyo önünze
öldürmeyi çalmayı zinayı haramı içkiyi yasak etmiş yalanı riyayı yasak etmiş
çığlaklığı yasak etmiş egitime ve bilime aynı zamanda ilime önem vermiş sizce bu sekilde yönetilmenin nesi kötü
bence gayet iyi keşke olsa
develt kurumlarında mini etek serbest ama başörtüsünden şerat gelicek safsatalırını chp ve onun kolları kafanıza sokuyo sizde neyin ne olduğunu bilmeden dalıyosunuz mevzuya
kardeşim ben bşörtümle okumak doktor olup görevimi yapmak istyorum görev basında başörtüsünün ne gibi bi zararı dokunur hastaya merak ediyorum
mesea yanii

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

O programda bikini giyen kadinin amaci ne olursa olsun ...

@Twilight kardeşim, "amacı ne olursa olsun" acaba doğru bir uygulama mı? O halde başıörtülü olanın amacı ne olursa olsun onun devlet dairesinde çalışmasına, okuyabilmesine müsade edilmelidir. Aynı mantık değil mi?

Kardeşim, hep mini etekten dem vuruyorlar ama acaba "Türk milletinin geleneklerinde türban yoktur" diyenler, "Türk milletinin geleneklerinde mini etek olmadığını" bilmiyorlar mı? Neden "Türk milletinin geleneklerinde mini etek, askılı bluz yoktur" demiyorlar? Sokakta onları seyretmekten hoşlandıkları ve ülkenin ahlaki yapısının bozulmasını istemeleri ve böylece yapacakları her türlğ pisliği meşrulaştırmak istiyor olmalarından kaynaklanabilir mi? Tabi ki bunun için ilk hedef dini ortadan kaldırmaktır, çünkü ahlakı öğütleyen sadece dindir.

Yahut da mesele "milli bir gelenek" midir sadece? Milli geleneklere körükörüne bağlı olmamak gerekir; doğru bir uygulama yoksa, onu değiştirmek gerekir. Ki ben geleneklerin o şekilde olduğunu da zennetmiyorum. Ayrıca laik bir ülkede olduğumuza göre, insanlar hangi dine inanırlar, nasıl yaşarlar devlet buna karışamaz; geleneğe ister uyar ister uymaz; devlet "illa ki geleneğe uyacaksın" diye dayatmada bulunamaz. Başkasının özgürlüğüne müdahale etmediği müddetçe devlet hiçbir inanca karışamaz; bu laikliğin gereğidir.

Birisinin başını örtmesi de kimsenin özgürlüğüne engel olmadığına göre, devletimiz laiklik karşıtı kanunlar uyguluyor demektir. Çünkü laiklik "vatandaşlar dinlerinde kendi vicdanlarına bırakılmıştır" diyor, ama devlet "hayır öyle inanamazsın böyle inanacaksın" diye baskı uyguluyor.

Üstelik, birinin başını örtmesi faraza başkasına zarar veriyor bile olsa, bu durumda o zarar veren cezalandırılır, başörtü giyen herkes değil. Yukarıda doktor örneğini vermiştim yineliyorum; bir doktor sahtekarlık yapıyor diye bütün doktorları cezalandırabilir misin?

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Elmacık helal olsun sana. Tüm yorumların çok mükemmel. Özellikle ilk yorumun için ayrıca teşekkür ederim.

Bugün Türkiye'de Hollanda üniversitesinde okuyor başörtülü kardeşlerimiz.
Avrupa'da, Amerika'da vs. birçok ülkede her üniversiteye girebiliyor ve okuyabiliyor başörtülü kardeşlerimiz.

Neden?? diye bi sorun bakalım kendinize. Cevap bulabilecek misiniz??

Amerika'da en hızlı yayılan din İslâm. Rahipler bile müslüman oluyor. Neden?? diye bir daha sorun diyemeyeceğim. Önceki soru için sormadınız çünkü hâlâ. . .

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
ne yani ben başörtümü başıma kapayınca peşimden kitlerimi sürüklicem ne alaka
bu sekilde engelleyemezsiniz ben dergah tekke açmak için değil okumak için izin istiyorumki buna gerk bile olmamasına ragmen insan haklarına aykırı bi durum bu
ayrıca u şeriata neden bukdar düşmensinız sizeöğretilen seriatle asıl şeriat farklı seylerdin
sizin anladığınız ne merak ediyorum asıl islam dinini gercekten arastırın bakalım ne çıkıyo önünze
öldürmeyi çalmayı zinayı haramı içkiyi yasak etmiş yalanı riyayı yasak etmiş
çığlaklığı yasak etmiş egitime ve bilime aynı zamanda ilime önem vermiş sizce bu sekilde yönetilmenin nesi kötü
bence gayet iyi keşke olsa
develt kurumlarında mini etek serbest ama başörtüsünden şerat gelicek safsatalırını chp ve onun kolları kafanıza sokuyo sizde neyin ne olduğunu bilmeden dalıyosunuz mevzuya
kardeşim ben bşörtümle okumak doktor olup görevimi yapmak istyorum görev basında başörtüsünün ne gibi bi zararı dokunur hastaya merak ediyorum
mesea yanii

Bu ülkede müslüman olmayan insanlarinda oldugunu düsünürsek seriat yonetiminin ne kadar yanlis oldugunu anlamamiza yeter sanirim. Sen seriat yonetimini bana ovebilecek kadar sig dusunceli bir insansin. Adam müslümanlıga inanmiyorsa sen onu seriat kurallarina gore yargiliyorsan senin zihniyetinde bir bozukluk vardir zaten.

Bunlar safsata degildir. Benim nargile icmemi engelleyen bir hükümetin İranda ickiyi engelleyen bir hükümetten bir farki yoktur.

Tuborg konusuna da yazdim seriati cok fazla istiyorsan ve illa ben din kurallarina gore yasayacam diyorsan ban yan tarafta komsumuz var orada yasayabilirsin. Ama ben Cumhuriyet yonetiminden memnunum diyorsan bosa seriati ovme.

@Elmacik tek sey soyleyecegim arkadasim Devletin dini olmamalidir. Bak yukaridaki düsüncedeki kisiyi gor ve ne demek istedigimi anla. İste bu yüzden devlet kurumlarinda dini ogelere karsiyim (Türban degil sadece dikkatinizi cekerim hactan tut ne varsa hepsine karsiyim)

Adamin düsüncesinin seriat yanlisi oldugunu anlamak zor degil. Bu gibi insanlar yüzünden ülke rejimi tehlikeye girebilecegi icin ben devlet kurumlarina dini ogeler ile girilmesin diyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...