Ayasofya Kararı ile Gündem nasıl değiştirildi

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

bebe.jpeg

İşsizlikmiş parasızlıkmış önemli değil , Ayasofya cami olacak, ekonomi düzelecek , adam caminin yolunu bilmez,Ayasofya cami olmuş diye seviniyor.

Büyük bir ekonomik çıkmazdayız. Bunun bahanesi de Ayasofya olacak ..

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
18 Yıldır ne gündemmiş arkadaş değiştir değiştir bitmiyor. Hükümet A dese bakın gündem değiştiriyorlar :) B dese bakın gündem değiştirmeye çalışıyorlar...

Muhalefet helal olsun ülkemiz çok iyi bir iş yaptı dese gündem flan olmayacak Ayasofya meselesi kapanacak gidecek. Her konuya balıklama atlayan ve talihsiz açıklamalar ile konuları uzatan muhalefet bu ülkede. Sonrada ilk olduktan yasa geçtikten kanun kabul edildikten sonrada bakın gündem değiştiriyorlar diyerek komik duruma düşürüyorlar kendilerini :)

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
18 Yıldır ne gündemmiş arkadaş değiştir değiştir bitmiyor. Hükümet A dese bakın gündem değiştiriyorlar :) B dese bakın gündem değiştirmeye çalışıyorlar...

Muhalefet helal olsun ülkemiz çok iyi bir iş yaptı dese gündem flan olmayacak Ayasofya meselesi kapanacak gidecek.
Şu an tüm dünya Ayasofya’dan bahsediyor. Muhalefet öyle dese bile gündemden çıkması 1 ay sürer

Reaksiyon puanı
76
Merhaba. Bu konuda çok doğruyu veya en doğrusunu düşünebilmemiz lazımdır, çünkü aslında bu mesele 2020-1453 = 577 yıllık bir mesele de değildir. 1934'de cami iken müzeye Atatürk henüz sağ iken alınan kararla dönüştürülmüştür, Ondan sonra "sadece müslümanlara ibadete açılsın veya batının tepkisi var, hiç açılmasın müze olarak kalsın!" tartışmaları müze olarak kaldığı yıllar boyunca olmadı, ancak cami olması kararı çıkınca olmaya başladı, tüm olay budur.

Kısa tarihçesi: Fatih Sultan Mehmet Han, fetihten hemen sonra onu camiye dönüştürmüş, sonrasında iktidara gelen her padişah, depremlerde ana kubbesi yıkıldığında onu tekrar restore etmiş, son yıllarda da bazı eklerle (şadırvan, medrese, vb.) külliyeye (entegre esere) dönüştürülmüştür. Yeşil renkli mozaik taşları inşaatında Yunanistan'dan getirilen inşaat taşları kullanılmış, çabuk bitirilip tamamlanabilmesi için de eski katedral veya kullanılmayan mabed veya müzelerden duvar taşları, vb. getirtilerek bu inşaatın bitmesı çok hızlandırılmış, çok kişinin, mühendislerin, mimarların (Mimar Sinan istinat duvarını yaparak ana kubbeyi depreme dayanıklı hale getirmiştir örneğin) emeği, büyük bir desteği mevcuttur, Ayasofya'nın inşaatında, tadilat veya onarımında, depreme daha dayanaklı hale getirilebilmesinde. Dünyada eskiden 1. iken şimdilerde 3. en büyük dünya kültür değerleri arasında gösteriliyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934'de Ayasofya'yı müzeye döndürmesi kararında, kuvvetle muhtemel batıya biraz daha ılımlı görünebilmesi, Türkiye Cumhuriyeti 29 ekim 1923 'de yeni yeni kurulabildiği için, batı desteğini, özellikle batı fikirleri konusunda, teknoloji konusundaki yakın teknik desteğini bu konuda antisempatik veya daha soğuk ortamlar oluşturamadan (psikolojik anlamda) alabilme kaygısı veya beklentileriyle bu nihai kararı da olabilmiştir şeklinde düşünüyorum.

Şimdiki zamana dönersek eğer, 15 temmuz hain darbe girişiminden sonra zaten batının maskesi, asıl kötü niyeti iyice belli olabilmiştir. Özellikle de teröre çok açık destekleri, Suriyeli mülteciler konusunda bize vaat edilen yardım parasını bir türlü vermeyişleri, yan çizmeleri, özellikle de Ermeni soykırımı hakkında sürekli olarak aleyhimizde kararların alınılmaya çalışılması, bunun kısmen de olsa Amerika veya Avrupa'da tarih hiçe alınıp yavaş yavaş kabul edilmeye başlanılması, Türkiye için zaten Rusya, iran, Çin, Türkiye dörtlü birlikteliğiyle (Müttefikliğiyle) doğu blokuna yeni yeni kaymamızla veya zoraki onların sürdürdükleri bu olumsuz tutumları yüzünden buraya kaymamızla gerçek dost veya gerçek düşmanın kimler veya hangi devletler olduğunu veya olamadığını Türkiye çok yakından görebilmiş ve anlayabilmiş de oldu, bu bir gerçektir.

Bu gerçeklerden hareketle Türkiye idari bir inisiyatifle, batının bu yoğun tepkisini tam bilerek Ayasofya'yı müslümanlara yine ibadete açabilmiş, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmiştir. Bu saatten sonra Ayasofya camisi değil, müze olarak kalmış olsa bile bu hain darbeciler sürekli olarak yine tetikte beklemeyecekler mi veya mevcut iktidarı, işlerine hiç gelmediği için sürekli pusuda bekleyip indirmeye de çalışmayacaklar mı? Bunları geçiniz, bunlar tartışılacak mevzular olmaktan çok uzaktır, hele hele de şu son saatlerde. Müslümanlar canları çektiği kadar Ayasofya camisinde çok önemli dini günlerde bu ibadetlerini gönül rahatlığıyla yapsınlar, Çıkan bu karar bir Danıştay kararıdır ve çok yasaldır, Sonuçta da Türkiye'nin en üst bir makamı buna karar vermiştir, sonucuna saygı duymak (Tüm hukuk devletlerince veya kişilerce) veya mutlaka da katlanabilmek gerekmektedir.

Müslüman kardeşlerden başka bu değişikliği yürekten tebrik eden de pek olmadı, medyadaki yakın takibime göre. Varsın olsun, zaten batıdan bir tebrik de (tepkisi dışında) pek beklemiyorduk. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60

Muhalefet helal olsun ülkemiz çok iyi bir iş yaptı dese gündem flan olmayacak Ayasofya meselesi kapanacak gidecek. Her konuya balıklama atlayan ve talihsiz açıklamalar ile konuları uzatan muhalefet bu ülkede. Sonrada ilk olduktan yasa geçtikten kanun kabul edildikten sonrada bakın gündem değiştiriyorlar diyerek komik duruma düşürüyorlar kendilerini :)
Çoğu söylediğinize katılsam da, sırf bizi yönetenlere yaranmak için doğru bir şeyi yalanlamanız hoş değil. Gündem değiştirmek mesele değilse neden bu kadar problem dururken günlerce, sadece bir müzenin camiye dönüşmesi gündemde oldu?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Çoğu söylediğinize katılsam da, sırf bizi yönetenlere yaranmak için doğru bir şeyi yalanlamanız hoş değil. Gündem değiştirmek mesele değilse neden bu kadar problem dururken günlerce, sadece bir müzenin camiye dönüşmesi gündemde oldu?

Gündem yapanlara soracan onu... Haber içerklerine ve konulara bak gündem yapmaya çalışanlar kim göreceksin zaten.

Yok ya İsrail'de şunu yaparsa.
Yok Yunan bunu ederse.
Rus böyle derse.
Papa çok üzgünmüş.
ABD kınıyormuş.
AB endişeliymiş.
Bu haberleri yapanlara soracan bu işi. Yapmasınlar gündem etmesinler.

Bu ülkede Fake Fatih Sultan Mehmet Tablosu 1-2 hafta gündem olduda bırak İslam Dünyası için bu kadar önemli bir Camii'de 1-2 hafta gündem olsun. ( Orası ne zaman cami olursa olsun söylenecek laflar aynıydı SIRASIMIYDI şimdi. DAHA ÖNEMLİ meselelerimiz yok mu. Yabancı devletler neden ya bize kızarsa hep aynı terhane...

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ayasofya kararının özellikle toplumun bir kesiminde büyük sevinç uyandırdığı gerçek. Herkesin değerleri, görüşleri farklıdır. Saygı duymak gerekir. O kesim bunu ilgiyle karşıladı, mutlu oldu. Tabii bu kesimin içinde belkide Erdoğan'a tekrar oy vermeyi düşünmeyenlerde vardır. Bu karar ile tekrardan oy verebilme ihtimalleri bence yüksek. Ayasofya'nın açılması Erdoğan'a oy olarak yararlı olmaz dersek bu komik bir yorum olur bence. Siyasette bunlar var. Ufukta şimdilik bir seçim gözükmese bile seçim döneminde Erdoğan mutlaka bunu hatırlatacaktır. Seçmeninin de aklının bir köşesinde kalacak gibi görünüyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Siyasette bunlar var. Ufukta şimdilik bir seçim gözükmese bile seçim döneminde Erdoğan mutlaka bunu hatırlatacaktır. Seçmeninin de aklının bir köşesinde kalacak gibi görünüyor.

Kağıt üstünde seçime 3 yıl var ve bence şuan açılması çok isabetli oldu 2 sene sonra seçime 1 yıl 6 ay kala açılsa feryat figan bakın oy için açtı sırf oy almak için açtı çığlıkları yükselecekti.

AKP'nin oy oranını arttırdığı bariz bir olay. Üstüne Muhalefet gene sınıfta kaldı. 2-3 gün olacak daha ne Kılıçtaroğlundan bir Hayırlı olsun mesajı geldi nede her yaptığı olayı Tweet atan 16 milyonun Belediye başkanı Ekram İmamoğlun'dan. İstanbul'umuza Ayasofya Camii' i hayırlı olsun demek bu kadar zor olmamalı.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Kağıt üstünde seçime 3 yıl var ve bence şuan açılması çok isabetli oldu 2 sene sonra seçime 1 yıl 6 ay kala açılsa feryat figan bakın oy için açtı sırf oy almak için açtı çığlıkları yükselecekti.

AKP'nin oy oranını arttırdığı bariz bir olay. Üstüne Muhalefet gene sınıfta kaldı. 2-3 gün olacak daha ne Kılıçtaroğlundan bir Hayırlı olsun mesajı geldi nede her yaptığı olayı Tweet atan 16 milyonun Belediye başkanı Ekram İmamoğlun'dan. İstanbul'umuza Ayasofya Camii' i hayırlı olsun demek bu kadar zor olmamalı.
İmamoğlu bugün '' Ayasofya, benim aklımda ve vicdanımda 1453'den beri cami. Aynı zamanda İstanbul medeniyetinin dünyaya mal olmuş bir değeri.'' açıklamasında bulunmuş.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İmamoğlu bugün '' Ayasofya, benim aklımda ve vicdanımda 1453'den beri cami. Aynı zamanda İstanbul medeniyetinin dünyaya mal olmuş bir değeri.'' açıklamasında bulunmuş.
3 gün oldu onuda sordularda zordan söylüyor devamında sevinçten çok komplo teorisi sayıyor.. Sosyal medya hesaplarına gir bir bak her olayı paylaşan ( Neredeyse Tuvalete giderken bile paylaşım yapacak bir belediye başkanının. ) Ayasofya'nın Camii olması gibi dünya gündemini etkileyen bir olaya Tweet atmaması sizce normal mi :)

Bakın Muharrem İnce nasıl heme attı ve orada Cuma namazınada katılmak isterim dedi. ( Diyebildi. )

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
oy için yapılan show.30 yıldır Ayasofya’da 5 vakit ezan okunuyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Siz cidden AKP’yi neden bu kadar savunuyorsunuz?

Ben burada Ayasofya'nın CAMİ olmasına seviniyorum.

Yapılanlarla ilgili size o kadar kanıt sunarım ki, maalesef sunamıyorum. Sunduğum anda cumhurbaşkanına hakaret ve hapis cezası cepte.

Ayasofya ile Cumhurbaşkanına hakaret flan ne alaka. Sunamadığın konudada konuşmayacan o zaman. Zaten foruma daha bu sabah gelmen ve her üyeye laf atman flan birinin Multisisin büyük ihtimal ama bakalım yakında çıkar kokusu.

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Ben burada Ayasofya'nın CAMİ olmasına seviniyorum.

Ayasofya ile Cumhurbaşkanına hakaret flan ne alaka. Sunamadığın konudada konuşmayacan o zaman.
Sadece bu konuda değil, her konuda iktidarı savunduğunuz görülebiliyor. Cumhurbaşkanı hakkında söylenen her olumsuz söz, cumhurbaşkanına hakaret olarak geçer. Delil sunup da ömrümü hapiste geçirmek istemem. Boşuna bilmemezlik yapmayın, neler dönüyor biliyorsunuz. Ciddi çıkarlarınız var diye düşünüyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Sadece bu konuda değil, her konuda iktidarı savunduğunuz görülebiliyor. Cumhurbaşkanı hakkında söylenen her olumsuz söz, cumhurbaşkanına hakaret olarak geçer. Delil sunup da ömrümü hapiste geçirmek istemem. Boşuna bilmemezlik yapmayın, neler dönüyor biliyorsunuz. Ciddi çıkarlarınız var diye düşünüyorum.

Evet Çıkarım var :D Ayasofya'nın temizlik işleri ihalesini ben aldım oradan köşeyi dönecem :D

( Senin gerçek hesabın nedir bir söylermisin =? Sabah 7 de üyelik açıp 10 saat geçmeden 50-60 mesaj atmak normal hareketler değil. ) Eski üyelere sürekli kendince laf çarpma çabanda cabası.

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Evet Çıkarım var :D Ayasofya'nın temizlik işleri ihalesini ben aldım oradan köşeyi dönecem :D

( Senin gerçek hesabın nedir bir söylermisin =? Sabah 7 de üyelik açıp 10 saat geçmeden 50-60 mesaj atmak normal hareketler değil. ) Eski üyelere sürekli kendince laf çarpma çabanda cabası.
Sorsak müslümansınız ama daha başkasına iftira atmanın ve bilip bilmeden yargılamanın ne kadar günah olduğunu öğrenememişsiniz. Yazık...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Sorsak müslümansınız ama daha başkasına iftira atmanın ve bilip bilmeden yargılamanın ne kadar günah olduğunu öğrenememişsiniz. Yazık...

:) Aylardır bu forumdayız bir sabah ansızın bir hesap çıkıp sürekli senin attığın mesajların altına mesaj atıyor ve senin mesajlarından alıntı yapıp sana bazı ithamlarda bulunuyorsa anla ki o hesap birinin multisi. ( Bakalım yakında çıkar kokusu. )

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
:) Aylardır bu forumdayız bir sabah ansızın bir hesap çıkıp sürekli senin attığın mesajların altına mesaj atıyor ve senin mesajlarından alıntı yapıp sana bazı ithamlarda bulunuyorsa anla ki o hesap birinin multisi. ( Bakalım yakında çıkar kokusu. )
Çok özür dilerim Özkan hazretleri... Üyeliğim bir ayı geçmeden asla ama asla eski üyelerin mesajlarına cevap verip eleştirmeyeceğim.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Danıştay durdu durdu ve gündem değiştirmek için böyle bir adım attı(!) Vay anasına.

Madem gündem değiştirmeye çalışan hükümetse muhalefet bu oyuna gelip ne diye Ayasofya ile ilgili açıklamalar yapıyor?

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942

Ekli dosyayı görüntüle 108173

İşsizlikmiş parasızlıkmış önemli değil , Ayasofya cami olacak, ekonomi düzelecek , adam caminin yolunu bilmez,Ayasofya cami olmuş diye seviniyor.

Büyük bir ekonomik çıkmazdayız. Bunun bahanesi de Ayasofya olacak ..
Gündem bölümünde haber öneki altında kendi görüşünüzü yazmışsınız bunun neresi haber oluyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Danıştay durdu durdu ve gündem değiştirmek için böyle bir adım attı(!) Vay anasına.

Madem gündem değiştirmeye çalışan hükümetse muhalefet bu oyuna gelip ne diye Ayasofya ile ilgili açıklamalar yapıyor?

Rusya ne der bize savaş açar çok kızar diyenlere.

Bugün Rus Dışişleri bakanlığı açıklama yapmış Türkiye'nin iç meselesi karışamayız demiş. Komplo teorisi oluşturanlara cevap.

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
En sevdiğim söz olan, “kişi kendi gibi bilir işi” cümlesini yazmadan da geçmek istemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kendisini ak sütten çıkmış ak kaşık sanan ve 4 multiye sahip olan elemanın banlandığını gördüm uçuşan üyeler bölümünde.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Son yıllarda Türk halkı kendi içinde gereğinden fazla ayrışmaya başladı. O derece ki düşmana gerek kalmadan kendi kendimizi yiyip bitireceğiz. Bence bunun en büyük sebebi de sosyal medya. Sırf takipçi ve beğeni için kışkırtıcı paylaşım yapmaktan çekinmeyen insanlar doldu taştı. Ben bazen bilerek iki tarafı da eleştiriyorum. Her seferinde küfürlü ve ciddi hakaretlerle tartışmaya giriyorlar. Umarım kısa sürede iki tarafı da memnun edecek bir başkan, hükumet gelir de milli hedeflerimize odaklanırız.

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
676
ekonomi çökecek o yüzxden ayasofya mı açıldı diyorlar , pek inanmadım da neyse

İkaya

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
60
Özkan reisten cevap gelmedi nedense...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Özkan reisten cevap gelmedi nedense...

:D Komik mi olmaya çalışıyon =? Basbaya birinin multisisin işte. Bu söylemler bu gevşek gevşek konuşma ve benim Jack Reis lafımdan alıntılar... ( Süresiz ban alan bir hesaba benzettim ben ama bakalım yakında çıkar kokusu. )