Ayağı alçılı olduğu için YGS’ye alınmadı

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Geçtiğimiz pazar günü yapılan YGS'de iki büyük saçmalık yaşandı. Ankara'da bir yıl boyunca üniversite sınava hazırlanan Selenay Aydın, ayağındaki alçı nedeniyle sınav salonuna alınmadı. Samsun da ise 24 yaşındaki Emre Atmaca, elektronik kelepçesi bulunduğu için YGS’ye alınmadı.

23788080.jpg

“ALÇINI ÇIKAR, SINAVA GİR”

Bir yıl boyunca üniversite sınava hazırlanan Selenay Aydın, ayağındaki alçı nedeniyle sınav salonuna alınmadı. Aydın, “Sınavdan önce durumumu ÖSYM yetkililerine raporla bildirdim. Bir sorun yaşanmayacağını sınava katılacağımı iletmelerine rağmen ayağımdaki alçı nedeniyle salona alınmadım. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Selenay Aydın, geçen yıl ODTÜ Tarih Bölümünü kazandı ve hazırlık öğrencisi olarak okula başladı. Ancak Selanay, hukuk okumak istiyordu. Üniversite sınavlarına bu yıl da hazırlandı. Hem okuldaki derslerine zaman ayıran Selenay, yoğun bir şekilde de YGS’ye hazırlık yaptı. Ancak, 15 Mart günü ayağını kırdı. Ayağı alçıya alınan Selenay’a Numune Hastanesi 45 gün rapor verdi.

BU ŞEKİLDE ALAMAYIZ
Anne Sevinç Aydın, Adayların ve Sınav Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarını düzenleyen yönetmelik uyarınca 20 Mart’ta ÖSYM Başkanlığı’na başvurarak, kızının sınav öncesinde ayağının kırıldığını bildirdi. Salonda buna göre düzenleme yapılmasını talep etti. YGS’nin yapıldığı 23 Mart günü Selenay, anne ve babasıyla birlikte sınava gireceği, Ankara Atatürk Lisesi’ne gitti. Koltuk değnekleri ve ayağındaki alçıyla kapıya gelen Selenay’ı kapıda karşılayan polisler, bu durumuyla salona girmesinin mümkün olmadığını bildirdi. Bunun üzerine Anne Sevinç Aydın, salon kapısında yaşadıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı :

ALÇIYI ÇIKAR SALONA ALALIM
“Polislere durumu anlatamayınca sınav sorumlusu M.G. geldi. Kendisi, ÖSYM yetkilileri ile görüşerek ne yapmaları gerektiğini sordu. ÖSYM’den de alçının çıkarılması halinde kızımın salona alınabileceği yanıtı geldi. ÖSYM yetkilileri aynı yanıtı bana da söylediler. Ben de bunun üzerine bir tutanak tutulmasını talep ettim. Bu isteğim de kabul edilmedi”

SINAVA GİREMEDİ
Ayağındaki alçı nedeniyle sınava giremeyen Selanay Aydın, “En büyük hayalim hukuk okumaktı. Hem okula gittim hem sınava hazırlandım. Bir yılım çalındı. Resmen hayalim çalındı. Biz okul kapısında beklerken, yanımıza gelip durumumuzla ilgilenen bir kişi de olmadı” dedi.

Selanay Aydın, ÖSYM yetkilileri ve bina sorumluları hakkında maddi ve manevi tazminat talebiyle dava açacağını sözlerine ekledi.

ÖSYM: GEÇ BİLDİRDİ
ÖSYM yetkilileri ise Selenay’ın sınava alınmamasına gerekçe olarak 2014 Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Klavuzunda yer alan hükmü gösterdi. İlgili hükme, sağlıklarında sorun olan ve heyet raporlu olan adayların raporlarını en geç “19 Mart 2014 tarihine kadar” bildirmelerini gerekiyor. ÖSYM yetkilileri Selenay’ın yaptığı başvurunun 20 Mart tarihli olduğunu dikkat çekerek “Adaylar klavuzu iyi okumaları gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

ELEKTRONİK KELEPÇE NEDENİYLE YGS’YE ALINMADI
Samsun’da elektronik kelepçesi bulunduğu için YGS’ye alınmadığını öne süren 24 yaşındaki Emre Atmaca, "Aylardır hazırlandığım sınava beni almadılar. Mağdur edildim. Geleceğimle oynandı. Ben şimdi ne yapacağım?" dedi.

Samsun’da Spor Lisesi mezunu Emre Atmaca, 4 ay önce Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerinde karıştığı kavga nedeniyle Denetimli Serbestlik Yasası gereğinde elektronik kelepçe takılarak serbest bırakıldı. Aylardan bu yana hazırlandığı sınav için 2 milyon 7 bin 685 kişi gibi dün Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde sınava girmek için gitti. Üst aramasında üzerinde elektronik cihaz olduğu gerekçesiyle görevliler tarafından sınava alınmadığını öne sürdü. Yapılan itirazlar üzerine görevliler ÖSYM yetkililerine ulaştı. Buradan da olumsuz yanıt alınınca Emre Atmaca, aylardır hazırlandığı YGS’ye giremedi. Bu duruma tepki gösteren Atmaca, şöyle dedi:

"Üst aramasında üzerimde devletin bana vermiş olduğu elektronik kelepçe yüzünden YGS sınavına alınmadım. Yetkililer, Ankara ÖSYM ile iletişime geçtiler ve ’Kesinlikle sınava almayın’ dedi. Oysa, ÖSYM şartlarında kesinlikle elektronik kelepçe ile ilgili bir uyarı bulunmamaktır. Aklımın ucundan dahi geçmediği bir nedenden dolayı aylardır bu sınav için çalıştığım okuma hürriyetim elimden alınmıştır. Mağdur edildim."

Bu sınav için 6 ay geceli gündüzlü çalıştığını ve Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’na girmeyi hedeflediğini dile getiren Emre Atmaca, şöyle devam etti. "Sınava alınmayarak eğitim hakkımın gasp edildiğini düşünüyorum. Bundan sonra sınava girecek arkadaşlarım en azından bilgilendirilmiş olur. ÖSYM’nin sitesinde elektronik kelepçe ile ilgili bir genelge yok. Bu sınav benim son şansımdı."

Kaynak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sınav giriş belgesinin altındaki maddelerde zaten bu yazıyor :) Öğrencinin suçu :p

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Sınav giriş belgesinin altındaki maddelerde zaten bu yazıyor :) Öğrencinin suçu :p
İyide sınavdan 1 gün önce kolum bacağım kırılsa ne olacak.O zaman sınava girme hakkım yokmu?Gerçi hak hukuk adına ne doğru işliyorda bu düzgün olsun.

yamamoto1903

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bu sınava bende girdim. çıktıktan sonra e sözlükte türkçe sorularını gördüm. yani o kardeşim ayağı alçılı diye mi alınmamış. kopya mı yazacaktı. saçma sapan sistem ya diyecek bişey yok

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Herhalde alçının içine kopya kağıdı filan sıkıştırdı sandılar da ondan izin vermediler yoksa alırlardı sınava ama yine de almalılardı bile bile kızın 1 yılını yakmışlar yazık

Mustafa655

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Yahu ben anlamıyorum türban ile sınava girmek serbest(şimdi siyaset yapıyorsun demeyin bez parçasından siyaset yapılmaz...)bir kız türbanın içine çok rahat bir kulaklık sokabilir ve kopya alabilir. Bir yolu elbet bulunur bunların denetlenmediğini bizzat gördüm...

Bu kardeşimiz alçısı olduğu için mi alınmıyor sınava? Cidden çok acınası bir sistem...

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yahu ben anlamıyorum türban ile sınava girmek serbest(şimdi siyaset yapıyorsun demeyin bez parçasından siyaset yapılmaz...)bir kız türbanın içine çok rahat bir kulaklık sokabilir ve kopya alabilir. Bir yolu elbet bulunur bunların denetlenmediğini bizzat gördüm...

Bu kardeşimiz alçısı olduğu için mi alınmıyor sınava? Cidden çok acınası bir sistem...

O türbanların iç kısımları kadın emniyet mensupları tarafından çok dikkatli bir şekilde kontrol ediliyor, merakınız olmasın.

ÖSS'ye 90'larda girdiğim için kurallar nedir tam bilmiyorum ama yukarıda bir okurun yazdığına göre sınav giriş belgesinde yazıyormuş. Lakin yine de bence ağır bir karar. Elektronik kelepçede ise sınav görevlileri haklılar. Bildiğim kadarıyla sınav görevlileri dahil içeriye hiç bir elektronik cihaz alınmıyor.

yamamoto1903

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bizim pazar günkü sınavda görevlinin telefonu bile çaldı. hey yavrum hey

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2

bi xrayden geçmediğimiz kaldı :biggrin: alet fermuara bile düt etti.bende bekliyorum içeri çağırsınlar diye kimse bi girdim millet sınava başlamıştı bile

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29

Bez parçası?

:)

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya böyle kpnulari görünce insan kendini tutamıyor , lan kız ameliyat olup sınava giriyor ertesi günü siz bu kardeşlerimizi sınava alıyorsunuz. Yazık olmuş 1 yılına emeklerine. Sonra size buradan sovuncede biz banlaniyoruz.

Mustafa655

Asistan
Reaksiyon puanı
6
O türbanların iç kısımları kadın emniyet mensupları tarafından çok dikkatli bir şekilde kontrol ediliyor, merakınız olmasın.

ÖSS'ye 90'larda girdiğim için kurallar nedir tam bilmiyorum ama yukarıda bir okurun yazdığına göre sınav giriş belgesinde yazıyormuş. Lakin yine de bence ağır bir karar. Elektronik kelepçede ise sınav görevlileri haklılar. Bildiğim kadarıyla sınav görevlileri dahil içeriye hiç bir elektronik cihaz alınmıyor.

Hocam aynı sınava bende girdim ve gerçekten konrtol edilmiyor...

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Kız geçen sene üniversiteyi kazanmış bu sene puanı düşüyor yani üstünden en az 1 sene geçmesi gerekiyor düşmemesi için haberde çelişkiler olabilir ayrıca elektronik kelepçeli olan arkadaş da suç tamamen kendisine ait bilmiyor muydu sınavdan önce başvursa çıkartırlardı o günlüğüne

Mustafa655

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Gözlerimle gördüm, kadın emniyet görevlileri didik didik arıyorlar kulaklık veya herhangi başka bir gereç var mı diye.

Valla sizin gördüğünüz yer öyleydi sanıyorum. Ben girerken birçok başı kapalı insan gördüm hiç öyle didik didik aranmadan girdiler içeri...

DarkJoueur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla sizin gördüğünüz yer öyleydi sanıyorum. Ben girerken birçok başı kapalı insan gördüm hiç öyle didik didik aranmadan girdiler içeri...

Aynen öyle heryerde didik didik aranan insanlar yoktu hatta ben bile montumun içinde telefonlar girerdim :D polis ellerini kaldir dedi kaldırdım yukardan aşağı ellerini kaydirdi geç dedi. :D

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Okurun birisi yazmış zaten.Kurallar belli,sakatsan izin belgesi alıyorsun,özel bir sınıf ayarlıyorlar sana.Hatta kolun kırıksa vs. yardımcı olacak birini bile tayin ediyorlar.Sınavdan önceki güne kadar bu şekilde bir başvuru yapılabiliyor.Ayağı gerçekten kırıksa Ösymden izin alması gerekirdi.Geçmiş olsun...

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
buyurun asistanım hiç öyle kesin yargılı cümleler kurmaya gerek yok

http://www.sendika.org/2014/03/ygsde-turban-icine-gizlenmis-bluetoothla-kopya/

Gözümle gördüğüm şeyler hakkında öyle kesin cümleler kurabilirim, bu benim takdirimde olsan bir husus. Ön yargılı da değil ayrıca, ön yargılı bir tane bile cümlemi gösteremezsiniz konuyla ilgili. Gördüğümü anlattım ben.

Verdiğiniz linke de baktım ayrıca. O site benim için mutaber bir kaynak değil. Her sayfası siyasî tarafgirlik kokuyor. Ne sağ ne sol görüşlü bir tane sağlam haber sitesinde yok bu haber. Ön yargı sanırım sizin içinizde.

Broon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kimisini aramazlar kimisini de almazlar.