ÖSYM'den YGS adaylarına özel uyarı

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Müdavim
Katılım
21 Ekim 2016
Mesajlar
9,543
Reaksiyon puanı
3,060
Puanları
113
ÖSYM tarafından 4-18 Ocak'ta başvurusu alınan 2017-YGS'ye sayılı günler kaldı. Peki YGS sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak? YGS ne zaman yapılacak?

upload_2017-3-1_15-5-6.png


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce ( ÖSYM) 4-18 Ocak 2017 tarihinde başvurusu alınan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (2017- YGS) sayılı günler kala üniversite adayları, sınava girecekleri yerleri merak ediyor. Peki YGS sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? YGS ne zaman yapılacak? İşte yanıtı...

2017-YGS SINAV GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Her yıl yüzbinlerce öğrencinin büyük emekler vererek hazırlandığı ve Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girmeye hak kazanabilmek için katıldığı Yüksek Öğretime Geçiş sınavına (YGS) günler kaldı. Geçtiğimiz yıl yapılan YGS'de başvurular 20 Ocak'ta bitmiş, sınav giriş yerleri ise 14 gün sonra 3 Mart'ta açıklanmıştı. Buna göre 2017-YGS sınav giriş yerlerininde bugün içerisinde (01 Mart 2017) açıklanması bekleniyor.

ÖSYM'DEN ADAYLARA ÖZEL UYARI

ÖSYM, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "2017 YGS'de saat 09:45'te binaya alma işlemi sonlandırılacaktır. Adaylar sınav başlama saatinden 15 dakika önce sınav binasına giriş yapmış olmalıdır. Saat 09:45'ten sonra sınav binasına kimse alınmayacaktır." uyarısını yaptı.

YGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversiteye giriş için ilk aşama olan 2017-YGS için öğrenciler hazırlık içinde. Sınav, 12 Mart 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek. Tek oturumda yapılacak sınav saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecek.

Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır bulunmaları gerekmektedir.

YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

YGS'YE ULAŞIM ÜCRETSİZ OLACAK

İstanbul'da 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) öğrenci ve görevliler, toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde (İBB) AK Parti ve CHP Grubu'nun konuyla ilgili sunduğu ortak önerge, teklif kararı olarak görüşülerek meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Karara göre, 12 Mart Pazar günü YGS sınavına girecek öğrenciler sınava giriş belgelerini, öğretmenler ise sınavda görev aldıklarını gösteren kâğıtları göstererek toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilecek. Öğrenci ve görevliler sınav günü İstanbul'da hizmet veren İETT otobüsleri, metrobüs, halk otobüsleri, Otobüs AŞ, metro, füniküler, tramvay, teleferik, Şehir Hatları Vapurları ile özel deniz motorlarına ücret ödemeyecek. Toplu taşıma araçlarının akaryakıt ve enerji bedelleri İBB tarafından karşılanacak.

upload_2017-3-1_15-5-22.png
 
Üst