Avrupa'ya yeni 10 bin cami

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Şimdiye kadar inşa edilen üç bin camiye 10 bin yeni cami daha eklenecek...

59210.jpg

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerin birlik ve beraberliğinin simgesi olduğu ifade ederek, bugün Avrupa'nın çeşitli noktalarında 10 bin caminin inşaatını sürdürdüklerini söyledi.

Mersin'in Anamur ilçesine bağlı Emirşah köyündeki cami, düzenlenen törenle ibadete açıldı. Caminin açılışına Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yanı sıra Anamur Kaymakamı Haluk Şimşek, Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy, Anamur İlçe Müftüsü Muhammet Koçak ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Burada konuşan Görmez, cami açılışlarının sıradan açılışlar olmadığının altını çizerek, söz konusu açılışların oldukça önemli anlamlar taşıdığını söyledi. 1960'lı yıllarda Avrupa'ya göç eden Türklerin o tarihten bu yana inşa ettikleri yaklaşık 3 bin camiyi ibadete açtığı bilgisini veren Görmez, bugün gelinen noktada da Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Avrupa'nın çeşitli noktalarında 10 bin caminin inşaatını sürdürdükleri bilgisini verdi.

BİRLİK VE BERABERLİĞİN SİMGESİ

Görmez, "Bütün bunlar da sizin emekleriniz ve katkılarınızla yapılıyor. Bu bizim milletimizin hayırseverliğini ortaya koyan çok güzel bir husus. Cami, müminlerin dağılan kalplerini ve yüreklerini birleştiren demektir. Kalplerimizi ve yüreklerimizi Allah'ın huzurunda birleştirmek ihtiyacımız olduğu için mabetler inşa edilmiştir. Camiler bizim birliğimizin, dirliğimizin, beraberliğimizin simgesidir" dedi. Kaymakam Haluk Şahin ise, Emirşah Camisi'nin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederken, Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy da camilerin toplumda dini, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Ersoy, camilerin aynı zamanda da dini bütünlüğün de simgesi olduğunun altını çizerek, yeni açılan caminin de bölge halkına hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Görmez'in caminin içerisinde vaaz verdi.

En büyük cami Duisburg'da

Yapımı geçtiğimiz yıl tamamlanarak ibarede açılan Marxloch Cami, 1500 kişilik kapasitesi ve 34 metre yüksekliğindeki minaresi ile Almanya'nın en büyük camisi konumunda. Yapımına 3,2 milyon euro harcanan caminin mimarisi Ayasofya Camisi'nden esinlendi. Gövdesi açık renkli betondan yapılan ve yuvarlak pencerelerinden içerisi görünen camiyle, Müslümanlar, 'sizden gizlimiz saklımız yok' mesajı vermek istiyor.

Kaynak

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Güzel bir haber. İnşallah bu sayı daha artar.

mustafa sahın

Asistan
Reaksiyon puanı
1
elhamdülillah.
Ama cemaat namaz kılacak yer bulamıyor, şeklinde bir haber olsa daha çok sevinirdim.

MuratSelim

Doçent
Reaksiyon puanı
15

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
çok güzel haber..Ama lütfen şu nu bilelim..İnsan olmak namaz kılmaktan çok daha önemli..İnsan ve saygılı olmak.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hala Taksime Cami yapılmasını çekemeyenler var, Taksimde onlarca Klise olmasına rağmen! adalet ve demokrasi anlayışı nerede diye bazen soruyorum kendime, orası Türkiye Cumhuriyeti değilmi.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hala Taksime Cami yapılmasını çekemeyenler var, Taksimde onlarca Klise olmasına rağmen! adalet ve demokrasi anlayışı nerede diye bazen soruyorum kendime, orası Türkiye Cumhuriyeti değilmi.

uzaydamı yaşıyorsun=? taksimde zaten cami avr hemde istiklal cadesi üzerinde bakar kör değilsen devamlı yanından geçiyorsun... ama senin derdin cami olup olmaması değil...:hammer:

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
@pafter
Klise'ler beni hiçbir şekilde rahatsız etmiyor ama adım başı Camii olması ve bunların Ezan sesiyle uykumun bölünmesi beni rahatsız ediyor. :cursing:

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
uzaydamı yaşıyorsun=? taksimde zaten cami avr hemde istiklal cadesi üzerinde bakar kör değilsen devamlı yanından geçiyorsun... ama senin derdin cami olup olmaması değil...:hammer:

Sanıyorum sen Kripton lusun.
Kardeş benim derdim her düşünceye saygıdır, mahalle aralarındaki camilerden bahsediyorsan o camilerde beş vakit Ezan sesi duyan beri gelsin, Taksim meydanına yapılması istenen Cami neden birilerini rahatsız ediyor, o meydana Klise yapılsın diye söylem çıksa bu kadar çatlak ses çıkmaz, en azından senin sesin çıkmaz.

@pafter
Klise'ler beni hiçbir şekilde rahatsız etmiyor ama adım başı Camii olması ve bunların Ezan sesiyle uykumun bölünmesi beni rahatsız ediyor. :cursing:

Sanıyorum buda toplumun manevi değerlerin hiçe sayılışının vede asimile olmanın en güzel örneği.

Bende Ezan sesi duymazsam rahatsız oluyorum, ne yapacağız şimdi oturup cami yapacağız ama ezanmı okutmayacağız.

Kendinize saygı beklediğiniz anda karşı tarafada saygı göstermeyi bilmelisiniz, biz Kliselere karşı çıkmadığımız için bu saygımızı kanıtlamışız ama karşı kanıt eksik.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
@pafter
Vatikan'a yerleşmeni tavsiye ederim.Orda cami yok,seni rahatsız eden olmaz orda :hammer:

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Vatikan'a yerleşmeni tavsiye ederim.Orda cami yok,seni rahatsız eden olmaz orda :hammer:

katılıyorum...

Kardeş benim derdim her düşünceye saygıdır, mahalle aralarındaki camilerden bahsediyorsan o camilerde beş vakit Ezan sesi duyan beri gelsin, Taksim meydanına yapılması istenen Cami neden birilerini rahatsız ediyor, o meydana Klise yapılsın diye söylem çıksa bu kadar çatlak ses çıkmaz, en azından senin sesin çıkmaz.

sen nerde yaşıyosun ciddi olarak soruyorum? istanbul içinde yaşamıyorsunki hala bana yok ara mahalle arasından falan bahsediyosun aslında belki bal gibide biliyrosun ama içinize işlemiş demek isterdim ama işlemiş diyim bu çarpıtma duygusunu bastıramıyorsun... Sen şimdi harbiden İstiklal Caddesinde dolaşırken hiçmi gormedin o camiyi bak altını çiziyorum caddenin de tam ortasında sağ tarafta ;) sende aşırı derece de bir olayları çarpıtma durumu var yağ gibi üste çıkmak istiyorsun diğer yorumlarından biliyorum. diğer yorumumda da söledim biliyorsan konuş bilmiyorsan çarpıtma!

Tsunmys

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bu 10.000 caminin üstüne birde Ayasofya'yı açtığın zaman mükemmel olur.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
@pafter
Hazır uykundan uyanmışken sabah namazını kılmanı tavsiye ederim. ;)

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
katılıyorum...

sen nerde yaşıyosun ciddi olarak soruyorum? istanbul içinde yaşamıyorsunki hala bana yok ara mahalle arasından falan bahsediyosun aslında belki bal gibide biliyrosun ama içinize işlemiş demek isterdim ama işlemiş diyim bu çarpıtma duygusunu bastıramıyorsun... Sen şimdi harbiden İstiklal Caddesinde dolaşırken hiçmi gormedin o camiyi bak altını çiziyorum caddenin de tam ortasında sağ tarafta ;) sende aşırı derece de bir olayları çarpıtma durumu var yağ gibi üste çıkmak istiyorsun diğer yorumlarından biliyorum. diğer yorumumda da söledim biliyorsan konuş bilmiyorsan çarpıtma!

Bende size ciddi soruyorum anlamakmı istemiyorsunuz öyleyse söyleyin boşa nefes tüketmeyelim konu kapansın.

Ben meydana yapılması istenen Cami ye neden karşı çıkılıyor diyorum, sizin bahsettiğiniz Camiyi herkes biliyor, bunları araştırdığınız kadar birde o camide beş vakit ezan okunuyormu bunu araştırıyormusunuz.

Sorun tam anlamıyla şudur, Taksimde meydanda sayılabilecek bir çok Kilise var, biz elbette buna karşı değiliz, herkes ibadetini özgürce yaşadığı yerde yapabilmelidir, ama bugün itibariyle Taksim meydanına yapılması istenen Camiye bir kaç kesim karşı çıktı, biz dini İslam olan bir ülkede yaşamıyormuyuz, bu kimleri neden rahatsız ediyor bunu anlamak bu kadar zor olmasa gerek.

Şimdi şunu demek bu kadarmı zor? Bu ülkede Taksim meydanında Cami yapılması kadar doğal bir durum yoktur, Cami yapılır ama isteyen gider isteyen gitmez o ayrı bir konu, kimse kimseyi zorla Camiye sokmaz.

Bu ülkede bazı kesimlerin haklarına tahammül yok denecek boyutlarda, akabinde bazı kesimler kendi haklarını ararlarken karşı tarafın haklarını ihlal edecek boyutlarda isteklerde bulunabiliyorlar.

Örnek, Ezan sesinden rahatsız olan bir toplum belirmeye başladı, nereye gidiyoruz neden özümüzden ve kimliğimizden birşeyler kaybediyoruz, bir avruplı yada başka bir dünyalı neden asimile olmuyorlar bizim içimize bunları sokan ve empoze edenler kimler bilmek gerekli.

Hala kendi içimizde ayrımlarımız var, oysa biz aynı topraklarda yaşayan aynı sudan içen ve aynı havayı soluyan insanlar değilmiyiz, neden bir türlü bir araya gelemiyoruz, biraz karşılıklı tahammül olsa o zaman dünyaya gögüs gererek ilerlesek kötümüdür.

MuratSelim

Doçent
Reaksiyon puanı
15
@pafter
Kiliselerde çan çalıyor ne olacak? Tamam ezan sesini anladımda adım başı Camii olmasının zararı nedir buralarda ezan okunmasımı adım başı olmasımı? Bence bu ülkede hıristiyanların için çan Müslümanlar için ezanda olmalı herkes dinini kısıtlamalar olmadan yaşayabilmeli.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ah birde insanlar namaz nedir, namazi neden kiliyorlar bir bilseler.

irlandada camiler dolup tasiyor , disariya hali seriyorlar.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Umarım sayisi daha fazla artar ve insanlar dinlerini daha rahat yasayabilirler.

elbette ki öyle ama insan olmada sana en fazla mesafeyi en kısa zamanda kazandıracak tek şeyde namazdır

Sonuna kadar katiliyorum ama bir noktaya degineyim :) Tabiki sadece gosteris olarak namaz kilmiyorsa :)

@pafter

Arkadasim bizde uyuyoruz ama tam tersine bizi hic rahatsiz etmiyor. O kadar rahatsiz oluyorsan kulaklik tavsiye ederim.

Meydanda zaten cami oldugunu arkadaslar soylemisler. Eger İstanbul'da oturuyorsan ve camiyi gorduysen problem yok ama ben İstanbul'da oturmuyorum maksat illa var olan camiyi görmemezlikten geleyim diyorsan goz doktoru tavsiye ediyorum.

Avatar resminden belli ne olduğunu...

Avatara gore karakter tahlilini sen baslatiyorsun sanirim :) İnsanlarin soyledikleri dogru veya yanlis olabilir ama avatar olarak kullandigi resme bu tarz laf edilmesi yanlistir. Eger sadece avatarindan dolayi ne oldugu insanin belli oluyorsa seninde bu cümlenden objektif düsünemedigin anlasilabiliyor :)

serdoan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@pafter
cenabı rabbim senin ve senin gibilere acil hidayet nasib eylesin...

enesyildiz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
islamiyet tüm dünyada hızla yükseliyor. İnşallah bu camiilerin devamı gelir.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Meydanda zaten cami oldugunu arkadaslar soylemisler. Eger İstanbul'da oturuyorsan ve camiyi gorduysen problem yok ama ben İstanbul'da oturmuyorum maksat illa var olan camiyi görmemezlikten geleyim diyorsan goz doktoru tavsiye ediyorum.

Arkadaşlar cevap vermişler doğrudur mantığı nasıl bir bakıştır.
Az önceki olumlu mesajlarınızı okuduğumda bu mesajınıza anlam veremedim.

O cami meydandadır diyenlere gözlük lazım, o Cami istiklal caddesinde içerde kenardadır, istanbulda yaşamadığınız için istiklal caddesini bilmiyorsunuz ve meydanla sokağı karıştırıyorsunuz. En azından google earth ile bile bakabilme şansınız varken burada ezbere konuşmak asıl sizin birşeyleri görmezlikten geldiğinizi ispatlıyor.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar cevap vermişler doğrudur mantığı nasıl bir bakıştır.
Az önceki olumlu mesajlarınızı okuduğumda bu mesajınıza anlam veremedim.

O cami meydandadır diyenlere gözlük lazım, o Cami istiklal caddesinde içerde kenardadır, istanbulda yaşamadığınız için istiklal caddesini bilmiyorsunuz ve meydanla sokağı karıştırıyorsunuz. En azından google earth ile bile bakabilme şansınız varken burada ezbere konuşmak asıl sizin birşeyleri görmezlikten geldiğinizi ispatlıyor.

meydanla caminin uzaklıgı 100-200 metre yoktur kaldıki meydanda insanların namaz kılabilmesi için mescit mevcutur yani isteyen camide kılıyor isteyen mescit de. hala inat ediyrosun be kardeşim.. Altın kubeli camide de kılsan namazını aynıdır evinde de mescit de... yine çarpıtmaya çalışmışsın olayları hem diyrosun istiklal da klise var cami yok sonra kıvırıyrosun istiklal da cami de var ama meydanda yok sanki meydanda klise vb. ibadethane var ama MEscit mevcutur olurya senin gibi yürümeye üşenen veya yaşlı insanlar için meydanada mescit yapılmıştır bence daha fazla uzatma lütfen...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Güzel bir haber Ezan sesleri tüm dünyada daha da yükselir İnşallah.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
meydanla caminin uzaklıgı 100-200 metre yoktur kaldıki meydanda insanların namaz kılabilmesi için mescit mevcutur yani isteyen camide kılıyor isteyen mescit de. hala inat ediyrosun be kardeşim.. Altın kubeli camide de kılsan namazını aynıdır evinde de mescit de... yine çarpıtmaya çalışmışsın olayları hem diyrosun istiklal da klise var cami yok sonra kıvırıyrosun istiklal da cami de var ama meydanda yok sanki meydanda klise vb. ibadethane var ama MEscit mevcutur olurya senin gibi yürümeye üşenen veya yaşlı insanlar için meydanada mescit yapılmıştır bence daha fazla uzatma lütfen...

Senin ikna olma sorunun var, tabi işine gelmeyen konularda.
Bu ülkede dini tatil olması gereken Cuma günü tatil edilmemiştir, sebep insanlar ibadetini yerine getiremesin ve toplum asimile olsun. Birileride Camilere karşı çıkarak buna destek veriyor. İnsanlar ibadet zamanı mescite gidebiliyorlarmı? ancak evlerinde ibadet edebiliyorlar zaten. Camide namaz kılabilen insan sayısı vakti olan insanlar tarafından yapılabiliyor.

Ben inanıyorumki sen inanmasan bile içinde biraz olsun manevi değerlere saygı vardır. Ama dışarı çıkmasında bir sorun var sanırım.

Benim senin düşüncene saygım var ama seninde benim gibi düşünenlere olsun.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
... ve toplum asimile olsun. ...

Haklısın bizim toplumumuz büyük bir değişim yaşıyor, ancak bu değişimi durdurmanın yolu her adım başına cami yapmakla değil, okul yaparak orada her türlü eğitimi verip, bilinçlendirerek olur. Cami sıkıntısı yaşandığını sanmıyorum, kaldı ki evde, mescitte birçok yerde ibadet edilebilir, sonuçta Allah her yerde.

Unutmayın bizi bu şekilde asimile eden insanlar her yere kilise değil, okul yaptılar. İsteyen katılır, isteyen katılmaz. Böyle düşünüyorum.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Haklısın bizim toplumumuz büyük bir değişim yaşıyor, ancak bu değişimi durdurmanın yolu her adım başına cami yapmakla değil, okul yaparak orada her türlü eğitimi verip, bilinçlendirerek olur. Cami sıkıntısı yaşandığını sanmıyorum, kaldı ki evde, mescitte birçok yerde ibadet edilebilir, sonuçta Allah her yerde.

Unutmayın bizi bu şekilde asimile eden insanlar her yere kilise değil, okul yaptılar. İsteyen katılır, isteyen katılmaz. Böyle düşünüyorum.

Son cümlenizde kendi düşünceniz olduğunu söylemişsiniz ama benden alıntı yaparak söylemişsiniz o bakımdan bende size kendi düşüncemi aktarayım. Ayrıca seviyeli cümleleriniz içinde teşekkürler.

Toplum değişim yaşamıyor özünü buluyor, artık hiçbirşey eskisi gibi değil, ayağa kalkma vakti gelmiştir ve artık bu anlaşılmıştır, akarsuya tersten tırmanmak sonuç getirmez.

Ayrıca adım başı cami ne demek? önce bunu anlamak gerekli, burası Vatikanmı? Adamlar kiliselerini bile dünyada tanınır hale getirmişler bizim Sultan Ahmet Camii'mizi bir kaç ilgili kimsenden başka kim biliyor tanıyor tabi bunlar şuursuzca karşı çıkanlar yüüznden oluyor. Her toplum dinine, milliyetine, örf ve adetlerine sonuna kadar sahip çıkar, bizde çıkmak zorundayız.

Adım başı klise değil okul yaptılar diyorsunuz bunun hangi elle tutulur bilgiye dayanarak söylüyorsunuz? ben size söyleyim biraz etrafa alıcı gözle bakmak yeterli, Saylan gibileri bu ülkede çok misyonerlik yaptılar ama artık tek tek eleniyorlar.

Bu asimile etme yarışındaki milletlerin kendi ülkelerinde her okula bir klise düşer araştırmanızı tavsiye ederim, ayrıca onların ülkelerinde adım başı klise var ve çan seslerinden kimse rahatsız olmuyor, bizde dini nikaha bile boş baklılıyor ama onlarda evlilikleri bile önce Allah huzurunda kliselerde gerçekleştirilir. Yani onlar kendi ülkelerinde hiç bir insanı dininden uzak yetiştirmezler ancak bizim içimize nifak tohumları ekerler Müslümanları nasıl ortadan kaldırabiliriz diye çeşitli planlar devreye sokmaya çalışırlar ve bizim kendi insanlarımızda malesef bu oyuna gelir, uyanınca geç olabilir, bilinçli olmakatan zarar gelmez. Dünyanın her yerinden Müslüman'lara yapılan eziyeti hangi toplum yaşamıştır.

Ayrıca okul yapılmasına eğitime karşı çıkan bir taraf gibi kimseyi gösteremezsiniz, okul ayrı ibadet ayrı. Okulun olmadığı eğitimin olmadığı toplumlarda gelişme olamaz biz okulları en az camilere sahip çıktığımız kadar sahip çıkarız, ama hala kapalı insanların okumaya hakları yok denen bir ortamda bu insanlar bir gün bu dışlanmışlıktan dolayı ayağa kalkıp ezici güce dönüşürlerse yada terörist olurlarsa şaşırmayın, kendi ülkesinde rahata yaşayamamak ne demektir bilirmisiniz siz. Şu anda avrupada 10.000 Cami yapılıyor bizim ülkemizdede karşı çıkılıyor ayrıca bu kimseler Türkçe olimpiyatlarınada karşı çıktılar niyet apaçık ortada değilmi.

Son zamanlarda okullarda bile din eğitimlerini yok etmek için çeşitli senaryolar üretiliyor, biraz daha tarafsız olursanız sorunumuz kalmayacak.

Sonuç olarak buda benim düşüncem, sizin deyiminizle ister katılırsınız ister katılmazsınız. Umarım birgün bunların bedelini acı bir şekidle ödemeyiz sonuçta birbirimizle çatıştığımız herbirimiz kardeşiz.