Ateist Bir Gençle Sokak Sohbeti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bu sözlerin gerçekten dikkatimi çekti çünkü bahsettiğin şeyleri yapan birinin böyle bi yorum yapması için ya okumamış olması yada okuduğunu anlamamış olması gerekir.Hiç duymadım demişsin şaşırdım çünkü gerek ramazanda gerek başka zamanlarda sohbet programlarında vs. konu kader konusu olduğu zaman aynen benim kastettiğim türden anlatımları çokca dinledim.Ayrıca internette aratırsan benim dediğim türden çokca sonuç bulursun; https://www.google.com.tr/search?q=kader+asl%C4%B1nda+%C3%A7izilmi%C5%9Ftir&oq=kader+asl%C4%B1nda+%C3%A7izilmi%C5%9Ftir&aqs=chrome..69i57.5596j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=insan+kendi+kaderini+%C3%A7izer senin için üşenmedim içlerinden sen ve senin gibiler için en yararlı olabilecek anlatımı buldum(da) size faydalı olacakmı orası bilinmez;https://www.facebook.com/sayfa.leyla.mecnun/posts/228960020547037
arkadaşım duymadım demedim. kuran ve hadis kaynaklarında yok dedim.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=187384]promidal[/MENTION]

Alimlerin ve fikih kitaplarinin isimlerini verebilir misin? Merak ediyorum o yüzden..

Bu ( büyük ) alimlerin sirf besinci ayetten yola cikarak böyle yorumlar yapacagini sanmiyorum.

Fearlees

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bu kadar şeyi nerden biliyonuz ya anlamadim giti:D helal olsun
boşverin Namaz kil felan öbür dünyada rahat et birak mantik aramayi
hiç bişeyde mantik yok zaten

en iyisi yok olmak ona bakarsan
ben cennet yarine yok olmak isterdim:blink:
Aha bi tane daha :glare:

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Agnostik oldum diyen adam birkaç hafta önce oruç konusunda, Miraç kandili konusunda ahkam kesiyordu. Mesela oruç tutamadığı için üzgün olan biri vardı.

İlginç gerçekten.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
her patlama yikima zarara sebeb olurken nasil oluyorda ilk patlama olan big back de bir nizam oluyor hersey kaideye bürünüyor , ve bunu sebeblere bindirebiliyor insan ,yani buna inanan insan vallahi hayvandan daha assagidadir

Milton Sirotta

Profesör
Reaksiyon puanı
4
birşeyin yokluğu ispatlanmaz ancak varlığı ispatlanır. mesela sen bana süperman in yokluğunu ispatlayabilirmisin?
Zamanla göreceğiz sonucu. Beni İslam'a inandığım için yargılayacak kimse yok ama, senin var. Tartışmaya gerek yok, videoyu izlediysen anlatmak istediklerimi anlamışsındır zaten. Adam o kadar şey söylerken çocuk neden hiçbir şey söyleyemiyor?

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben yardımcı olayım. Fetihe kadar Mekkeliler Müslüman olup başka bir dine geçmedi, zaten Müslüman değillerdi. Müslüman olmayanları öldürselerdi de bu İslamın sonu olurdu. Yeni doğan bir dinin koca bir şehri katletmesi yandaş toplayamazdı.

taraftar toplamak için affetti, onlar da atalarının dini adına inatlarından hemen geri döndüler ve müslüman oldular. bir zamana kadar müslüman olmaları gerekmez miydi peki? içten içe örgütlenip tekrar çoğalabilirlerdi. ya da mekkenin affedilmesini gören arabistanın diğer şehirleri hemen müslüman oluverirdi. tamamen çıkar uğruna yapıldığı fikri sadece bir yorumdur.

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Zaten okuma yazma bilmeyen ve çobanlık yapan bir insanın Kuran gibi bir kitabı kendi kendine yazması en büyük kanıttır. Kuran'a inanmıyorsanız bile veda hutbesine bakın, hangi insan o zamana kadar insan haklarından bahsetti ?

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Zamanla göreceğiz sonucu. Beni İslam'a inandığım için yargılayacak kimse yok ama, senin var. Tartışmaya gerek yok, videoyu izlediysen anlatmak istediklerimi anlamışsındır zaten. Adam o kadar şey söylerken çocuk neden hiçbir şey söyleyemiyor?

beni kim yargılayacak?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Zaten okuma yazma bilmeyen ve çobanlık yapan bir insanın Kuran gibi bir kitabı kendi kendine yazması en büyük kanıttır. Kuran'a inanmıyorsanız bile veda hutbesine bakın, hangi insan o zamana kadar insan haklarından bahsetti ?

kuran ayetlerini birçoğu islam öncesi şiirlerden birebir alıntı. biraz okuyun ve kafanızı kullanın, korkmayın kafanız acımaz

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
her patlama yikima zarara sebeb olurken nasil oluyorda ilk patlama olan big back de bir nizam oluyor hersey kaideye bürünüyor , ve bunu sebeblere bindirebiliyor insan ,yani buna inanan insan vallahi hayvandan daha assagidadir

Patlama olabilmesi için öncesinde de bir varlık olması lazım o nerden gelmiş. Fen bilimlerinin temel kanunu hiçbirşey yoktan var olmaz vardan yok olmaz. Yani kainatın oluşumunu sağlayan ilk şeyin nerden geldiğini zaten açıklayamıyorlar.

Onlarında temeli bir inanca dayanıyor. sen inançtan bahsedince küçümsemeye çalışıyorlar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
allahın kişiyi yaratmadan direkt cehenneme atmış olsaydı kişi demezmiydiki ben dünyaya gelsem böyle günahlar işlemezdim.örneğin elinde silah olan bir kişiyi birini öldürmeden sen katilsin diyemezsin bu bir çelişki değil doğru olandır ayrıca bir konuyu araştırırken sadece bir kişiden fikir alınmaz konuyu derinlemesine bilen kişilere sormak uygun olandır
kimse söyleyemez ki kalbin aklın gözün kulağın diğer organların tesadüf bir yerde buluşup ya neden biz bir insan oluşturalımmı dediler acaba onlarca kullandığın araç gereçlerin oluşumunda birilerinin katkısı varda kainatın oluşumu tesadüf mü? olay çok basit insandaki hücrelerin tesadüfen birleşme olasılığı milyonda kaçtır acaba
atalarının maymun olduğunu söyleyen kişiler (Richard dawkins)en büyük terörü onlar yapmıyormu onlarca örnek verebilirim örneğin yazdığı kitap türkiyede halkı kin ve düşmanlığa sebepden dava konusu olmadımı
bu konular hakkında sohbet etmek isterim

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
kuran ayetlerini birçoğu islam öncesi şiirlerden birebir alıntı. biraz okuyun ve kafanızı kullanın, korkmayın kafanız acımaz

Kuran'a inanmıyorsan veda hutbesine bak dedim değil mi?

Kanıtın yoksa nedir? Şeriatla yönetilen devletlerde bunun cezası ölüm.

Bana göre şeriat devlete gelmez.Ayrıca devletlerin ne yaptığı umrumda değil. Müslümanlar kötü insanlar diye İslam kötü mü oluyor? Ne kadar saçma!

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Patlama olabilmesi için öncesinde de bir varlık olması lazım o nerden gelmiş. Fen bilimlerinin temel kanunu hiçbirşey yoktan var olmaz vardan yok olmaz. Yani kainatın oluşumunu sağlayan ilk şeyin nerden geldiğini zaten açıklayamıyorlar.

Onlarında temeli bir inanca dayanıyor. sen inançtan bahsedince küçümsemeye çalışıyorlar.
fen bilimlerinin temel kuralı değil temel kuramıdır, big bang sadece bir teoridir aynı evrim gibi. kuramlar yeni bulunan kanıtlara göre evrilmeye devam eder sabit kanunlar değillerdir.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bağlıydım ama islamın kan üzerine kurulu bir din olduğunu anlayınca döndüm

Kur'an ayetlerini, indirildiği dönemin şartları, kültürel ortam vs. düşünülmeden, salt bir şekilde ele almak, kısacası hariçten gazel okumak haksızlıktır. kan üzerine kurulu olduğuna dair ayetleri sırarlarsanız çok memnun olurum.

Milton Sirotta

Profesör
Reaksiyon puanı
4

Fearlees

Doçent
Reaksiyon puanı
1
bağlıydım ama islamın kan üzerine kurulu bir din olduğunu anlayınca döndüm
Kan mı kim öğretmiş sana böyle şeyleri arkadaş İslamın hoşgörü üstüne kurulu olduğu gerçeğini diğer bütün dinler bile nerdeyse öğrendi sen hala kan mış yok yapmayanı öldürüyorlarmış,bütün ayetlerin hadislerin işinize gelen tarafını kesip biçip kakalamaya çalışın,bravo hiç bozmayın kendinizi...

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kanıtın yoksa nedir? Şeriatla yönetilen devletlerde bunun cezası ölüm.

müslümanın yaptığı yanlışları İslam'a yamamak haksızlıktır. şeriatla yönetildiği söylenen ülkelerde İslam ne kadar hayata tatbik ediliyor ki!!!

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Sen de videodaki gibi herşeyden tesadüf olduğunu sanıyorsun demek. Kur-an oku da anlamaya çalış, madem okumuyorsun bari buralardan birkaç ayet oku: http://www.sorularlaislamiyet.com/a...a-allah-in-varligini-nasil-anlatabiliriz.html
http://meal.ihya.org/kurandan-ayetler/kuranda-gecen-kafir-ile-ilgili-ayetler.html

ben hafızım hacı kuran-ı türkçe mealiyle ezbere biliyorum. inan bana kuran bir tanrı tarafından yazılmış olamaz. asıl sen şöyle sağlam kafayla bir oku

müslümanın yaptığı yanlışları İslam'a yamamak haksızlıktır. şeriatla yönetildiği söylenen ülkelerde İslam ne kadar hayata tatbik ediliyor ki!!!

fıkıh okursan o ülkelerde tamda olması gerektiği kadar uygulandığını görürsün. bu gün çağdaş ülkelerde hırsızın elleri kesilmez, zina yapan taşlanmaz çünkü toplum ahlakı bu tip islami emirleri reddeder..

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
beni kim yargılayacak?

şiirlerden birer alıntı olduğunu İslam'ın azılı düşmanları bile söylememişken, ayetlerle birebir muhatap olanlardan biri dahi dile getirmemişken bunu iddia etmek cesaret ister ama kusura bakmayın bu cahil cesaretidir...

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
fen bilimlerinin temel kuralı değil temel kuramıdır, big bang sadece bir teoridir aynı evrim gibi. kuramlar yeni bulunan kanıtlara göre evrilmeye devam eder sabit kanunlar değillerdir.

Aynen dediğin gibi ortada bir kanıt yok eldeki verilerden yola çıktıkları bir inanış var ama bu tamamen yanlışta olabilir. Birşeylere inanıyorlar aynen bizim inandığımız gibi sadece itibar ettikleri kaynakları farklı. Ortada mutlak gerçek doğruları yok.
Newton kanunları vardır kanun olmuş ama teknoloji yüksek hızlara ulaşınca yetersiz kalmış. Demekki kanun olsa bile bilim mutlak doğrudur denemez. Yani bilimde bir yerde inanıştan farklı değil.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Kan mı kim öğretmiş sana böyle şeyleri arkadaş İslamın hoşgörü üstüne kurulu olduğu gerçeğini diğer bütün dinler bile nerdeyse öğrendi sen hala kan mış yok yapmayanı öldürüyorlarmış,bütün ayetlerin hadislerin işinize gelen tarafını kesip biçip kakalamaya çalışın,bravo hiç bozmayın kendinizi...
git önce islamı öğren islamda hoşgörü yoktur. açıkçası hiçbir semavi dinde hoşgörü yoktur

Çok fark yok merak etme.Hiç birinde kafirleri öldürün denmiyor.

güldürme beni 6 (kutubisitte) kitapta 25 farklı yerde mürtedin öldürülmesi emri var

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben hafızım hacı kuran-ı türkçe mealiyle ezbere biliyorum. inan bana kuran bir tanrı tarafından yazılmış olamaz. asıl sen şöyle sağlam kafayla bir oku

fıkıh okursan o ülkelerde tamda olması gerektiği kadar uygulandığını görürsün. bu gün çağdaş ülkelerde hırsızın elleri kesilmez, zina yapan taşlanmaz çünkü toplum ahlakı bu tip islami emirleri reddeder..

olması gerektiği kadar derken? neye göre hareket ediyorlar? hangi fıkhi görüşleri esas alıyorlar kendilerine?

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
şiirlerden birer alıntı olduğunu İslam'ın azılı düşmanları bile söylememişken, ayetlerle birebir muhatap olanlardan biri dahi dile getirmemişken bunu iddia etmek cesaret ister ama kusura bakmayın bu cahil cesaretidir...

kusura bakmayın ama bu sizin cehaletiniz, imrul kays bu konuda çok popülerdir ve peygamberde onun şiirlerine hayrandır..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...