Ateist Bir Gençle Sokak Sohbeti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Evrimin bittiğini kimse söylemiyor. Bir örnek verek cevaplayayım isterseniz. Müzeye gittim geçen sene. Osmanlı Döneminde yaşamış insanların kıyafetlerini falan bulup oraya koymuşlar. Hürrem Sultanın elbisesini gördüm hatta orada. Baktığımda Elbise 2.5 metre idi ( boyu ) ve yana doğru da neredeyse 1metre vardı. Diğer kıyafetler de öyleydi. Onca yıldır insanların boyutları gitgide küçülmüş, bunu fark ettim. Şimdiki kılıçlar max 1- 1.5 metre iken Osmanlı zamanından kalma 3-4 m lik kılıçlar var ve bunları tek bir insan kullanıyor.

Evrim duraksamamışsa neden şu anda ara geçiş formlarının yaşayan canlı örenkleri yok yada insanın bi üst modeli olan daha gelişmiş bir canlı göremiyoruz ortalıkta bilim çevrelerinde.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evrimin bittiğini kimse söylemiyor. Bir örnek verek cevaplayayım isterseniz. Müzeye gittim geçen sene. Osmanlı Döneminde yaşamış insanların kıyafetlerini falan bulup oraya koymuşlar. Hürrem Sultanın elbisesini gördüm hatta orada. Baktığımda Elbise 2.5 metre idi ( boyu ) ve yana doğru da neredeyse 1metre vardı. Diğer kıyafetler de öyleydi. Onca yıldır insanların boyutları gitgide küçülmüş, bunu fark ettim. Şimdiki kılıçlar max 1- 1.5 metre iken Osmanlı zamanından kalma 3-4 m lik kılıçlar var ve bunları tek bir insan kullanıyor.

Afrika'da ilkel bir kabilede sadece avret yerlerini örten giysiler var. şimdi bunu müzede görseydin ne düşünürdün?

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Hürrem sultan ve bütün padişahlar basketbol oynadılar mı diyosun.

Fearlees

Doçent
Reaksiyon puanı
1
O değilde bu güne kadar hit-mesaj ortalaması en yüksek konum budur;200 hitle 60 mesaj.6000-7000 hit alıpta 1 mesaj bile yazılmayan konular olmuştu :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=181581]Fearlees[/MENTION]

Konunun amaci belli oldu :p:D

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Hürrem sultan ve bütün padişahlar basketbol oynadılar mı diyosun.

timthumb.php

KaGe LoRd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Agnostik ateistim. Tanrının varlığı ya da yokluğu kanıtlanamaz. Tanrı varsa bile iyi amaçları olan bir varlık olduğu düşüncesini saçma buluyorum. Dünya tarihi boyunca insanlara mutluluk getiren bir din bulamayınca ateizme yöneldim.
Evrim konusu da oldukça yanlış algılanıyor. Bu bir inanç ya da düşünce değil. Gerçekliğinin ispatlanması için araştırılan ve bin yılları değil, milyon yılları kapsayan bilimsel bir olgu. Dünya genelinde kabul gördüğünde bu Kur'an'da vardı derlerse şaşırmam.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Dinden çıkanları öldürün.

Ayetlerimize inanmayanları cehennemde yakacağız, derileri dökülüp acıyı hissetmeyecek hale geldiklerinde derilerini yeni deriler ile değiştireceğiz ki acıyı hissetsinler.

Size itaat etmeyen kadınları uyarın, devam ederlerse yatakta yalnız bırakın ve gerekirse dövün.

Bunlar sadece aklıma gerekenler benim. İstersen biraz araştırayım.

Kadınları dövün kısmı yanlış çevrilmiştir arkadaşım. Bayraktar Bayraklı Hoca bunu güzel açıklıyor. Açıklamasını bulabilseydim buraya koyacaktım. Bir kelimenin o zaman ki anlamında değilde bugün ki anlamda kullanılmasıyla öyle bir meal ortaya çıkıyor. Normalde öyle bir meal yok.

Dinden çıkanları öldürün diye bir ayet koysana buraya.

Yalnız Ayetlerime tebliğ edildiği halde (yani İslâm ulaştığı halde, haberi olması) uymayan olursa cezasını veririm der. Kusura bakmayın da Kanunlara uyuyorsunuz da ALLAH'ın koyduğu ayetlere mi uyuyamıyorsunuz.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
konunun başılığını solda görür görmez bir gülme geldi ki sorma :D
merak ettim. konuya girdim. videoyu bir bir kaç dakika kadar izledim. daha çok güldüm :D
sonra ilk bir kaç yoruma baktım. tam tahmin ettiğim isimler. :D

ilk 23 saniyedeki açıklama çok saçma. insanın kendi şekillendirdiği bir varlık(zaten daha önceden var edilmiş bir şey) tanrı olamaz. (buda/heykel)

>>adam müslüman doğmuş. :D
okumuş görmüş eğitim almış(!) (yanlış eğitmişler galiba :D)
sonra aldığı eğitimle kafasına dank etmiş. "l*n Allah yok" demiş.(var:))

>>düşünmüş ve olmadığına karar vermiş. :D

eeeee genç kendi içinde problemi(problem eyse artık :D), yanlış da olsa çözmüş :D
bize de Allah hidayet versin demek düşer...

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Agnostik ateistim. Tanrının varlığı ya da yokluğu kanıtlanamaz. Tanrı varsa bile iyi amaçları olan bir varlık olduğu düşüncesini saçma buluyorum. Dünya tarihi boyunca insanlara mutluluk getiren bir din bulamayınca ateizme yöneldim.
Evrim konusu da oldukça yanlış algılanıyor. Bu bir inanç ya da düşünce değil. Gerçekliğinin ispatlanması için araştırılan ve bin yılları değil, milyon yılları kapsayan bilimsel bir olgu. Dünya genelinde kabul gördüğünde bu Kur'an'da vardı derlerse şaşırmam.

agnostik ateist? hem "ne var ne yok diybiliriz" diyorsun hem de "yok ki zaten" diyorsun. biraz daha açar mısın ne demek istediğini...

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Karşı her hangi bir görüş belirtmeden böyle saçma anlamlar çıkararak anca kendini kandırırsın.Kuranı doğru düzgün okumadan,araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle bir yere varamazsın. 3-4 metrelik (!) Osmanlı kılıcı mı var ? Osmanlı'nın kılıçları her zaman küçük olmuştur bu bir savaş taktiğidir. Hürrem Sultanın elbisesini bilmiyorum ama valla bizim gelinlerin gelinlikleride acayip büyük bir de şansını gelinlikçide felan dene.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Sözlerimden bunu mu anladın ? Kardeşim sen kafana göre takıl bu hayatta senin gibilere azap yok zaten

Ben ateist bilmem ne değilim Elhamdülliah müslümanım ama verdiğin cevap bana çok saçma geldi o cümleye yanıt ancak bu olur.
Müslümanım ama ülkemizde müslümanların yarısının işi abartıp kendi gibi insanoğlu ağzından çıkmış sözlere kitaptan daha çok inandığını görüyorum bence bu ateistlerden daha tehlikeli..
Ama senin gibilere azap yok demenden seninde bu grupta olduğun fikrine kapıldım
müslüman olup olmadığımı nerden bileceksin?
hadi bildim diyelim benim hesabımı sorma hakkı seninmi ki teşhisi koyup cezamı kesip azap yok sana diyorsun?
benim bildiğim bu Allah'ın işidir işte ben bu Allahın işine karışıp onun görevine soyunanlar yüzünden ülkemden soğuyorum.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
herkes ayetleri anlamak istediği şekilde anlıyor :) (önyargı :mellow:)

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben ateist bilmem ne değilim Elhamdülliah müslümanım ama verdiğin cevap bana çok saçma geldi o cümleye yanıt ancak bu olur.
Müslümanım ama ülkemizde müslümanların yarısının işi abartıp kendi insan ağzından çıkmış sözlere kitaptan daha çok inandığını görüyorum bence bu ateistlerden daha tehlikeli..
Ama senin gibilere azap yok demenden seninde bu grupta olduğun fikrine kapıldım
müslüman olup olmadığımı nerden bileceksin?
hadi bildim diyelim benim hesabımı sorma hakkı seninmi ki teşhisi koyup cezamı kesip azap yok sana diyorsun?
benim bildiğim bu Allah'ın işidir işte ben bu Allahın işine karışıp onun görevine soyunanlar yüzünden ülkemden soğuyorum.

Kardeşim dinimizde kimlere azap olmadığını bir araştır istersen. Ben o basketbol örneğini, hürrem sultanın elbisesine karşılık verdim.Senin bundan böyle bir anlam çıkarman çok saçma. Ayrıca benim haşa Allah'ın işine karıştığım felan yok.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Karşı her hangi bir görüş belirtmeden böyle saçma anlamlar çıkararak anca kendini kandırırsın.Kuranı doğru düzgün okumadan,araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle bir yere varamazsın. 3-4 metrelik (!) Osmanlı kılıcı mı var ? Osmanlı'nın kılıçları her zaman küçük olmuştur bu bir savaş taktiğidir. Hürrem Sultanın elbisesini bilmiyorum ama valla bizim gelinlerin gelinlikleride acayip büyük bir de şansını gelinlikçide felan dene.

images

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bir insan ben ataistim diyorsa sebebi etrafındaki müslümanlıktan en uzak müslümanım diye toz bırakmayan kişiliklerdir onlar herşeyi yaparlar ama başkası yaparsa cehenmeme gider

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Ateist bir yabancıyı anlarım da Ateist bir Türk nedir ya? Atamız Oğuz GökTanrı inancını tek Tanrı inancını getirmiş taa dinler yokken daha bu ateyizler neyin kafasını yaşıyor ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sonuc olarak: Herkesin dini-inanci kendine arkadaslar.

Birakin bu isleri fircalayin disleri. Hep ayni tartismalar zaten.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
bu bir tartışma üslubu değildir. çocukların kendi aralarında muhalefete düşmeleri durumunda yaptıkları çocukça bir davranıştır. varsa cevabınız, buyrun söyleyin.

Arkadaşımız kendini kapamış, dış fikirlere açık değil, yani en azından ben böyle görüyorum. Ne kadar konuşsam boş. Bu yüzden böyle bir tabir kullanayım dedim ;)

KaGe LoRd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İki sene önce inançlarıma bağlı bir Müslümandım. Daha sonra sorgulamaya başladım, dünya üzerinde dini grupların faaliyetlerini araştırdım. Pek çok insanın hayatı hakkında bilgi edindim; iş adamlarından işçilere, mühendislerden yiyecek bulamayıp hayatını çocuk yaşta kaybedenlere. Daha önce bunların birer imtihan olduğunu düşünürdüm. Öbür dünyada karşılığını alacaktık. Mesela 9. sınıfta din dersi öğretmenim açlıktan ölümü bekleyen Afrikalı çocuğun üzerinde dönen akbabaları gösterdi. Allah ona kameramanı göndermiş yardım etsin diye gibi düşünceler ortaya attı. Sonra kader ve özgür irade aklıma geldi ki, o adamın oraya gitmesi kaderinde var da yardım etmemek özgür iradesi diye cehennemde mi yanacak? Bu adamın yaptığı hiçbir düşüncede savunulamaz. Ancak çeşitli bakış açılarından öğretmenimin söylediklerinde hata olduğunu fark ettim.
Yaratılış konusunda da çelişkiler olduğunu gördüm. Teist inanca göre, tanrı geleceğimize dair her şeyi biliyor. Eğer tanrı varsa ve benim cehennemde yanacağımı zaten biliyorsa neden beni yaratıyor? Diğer insanların ibret almaları için mi? O halde ben bir kurban sayılırım ve ortada ne adaletten ne de eşitlikten bahsedilir.
Tanrının var olup olmadığını hiçbir şekilde kanıtlayamayacağım için agnostiğim. Kendimi teist inancındaki tanrıdan daha merhametli ve şefkatli gördüğüm için de bu tanrıyı reddediyorum.
Richard Dawkins'e ait bir sözü de paylaşma gereği duyuyorum. "Benim ya da diğer ateistlerin din karşısında ara sıra takındığımız bu düşmanca tavır sadece kelimelerle sınırlıdır. ben ilahiyat kaynaklı bir tartışma yüzünden hiç bir yere bomba atmayacağım, kimsenin kafasını kesmeyeceğim, kimseye taş fırlatmayacağım, kimseyi çarmıha gerip yakmayacağım, kimseye işkence etmeyeceğim veya gökdelenlere uçakla çarpmayacağım."

memin_1461

Asistan
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=350013]memogoren[/MENTION] he he. çok komiksin.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Kardeşim dinimizde kimlere azap olmadığını bir araştır istersen. Ben o basketbol örneğini, hürrem sultanın elbisesine karşılık verdim.Senin bundan böyle bir anlam çıkarman çok saçma. Ayrıca benim haşa Allah'ın işine karıştığım felan yok.

Bana aklı çalışmayan deli insan diyorsun lafının da arkasındasın yani, benim dinimde tanımadığı biri hakkında atıp tutmak kul hakkına girer en büyük günahlardan biridir. Senin dininde??

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ne gibi acımasız gaddar merak ettim şimdi. :D

Yüce Allah; adam öldürmeyin, Komşunuz açken tok yatmayın, içki ve fuhuştan uzak durun, şehit olanlara ve dünya da sâlih amel işleyen, insanlara ilim ve beni anlatan, insanlığa faydalı işler yapana cennetimin kapıları açık diyor.

Bunun neresi gaddarlık :)
Ateist değilim ama babamın teyzesi kanser oldu kanseri yendi. Kanseri yendikten 2 gün sonra kalpten öldü. Bugün defnedildi. Kadıncağız 75 yaşındaydı. Ona nuriş teyze derdim. Herşeyin yaratıcısı tanrıysa kanserinden kalp krizininde yaratıcısı Allah'dır.

OnurFK

Profesör
Reaksiyon puanı
4
İki sene önce inançlarıma bağlı bir Müslümandım. Daha sonra sorgulamaya başladım, dünya üzerinde dini grupların faaliyetlerini araştırdım. Pek çok insanın hayatı hakkında bilgi edindim; iş adamlarından işçilere, mühendislerden yiyecek bulamayıp hayatını çocuk yaşta kaybedenlere. Daha önce bunların birer imtihan olduğunu düşünürdüm. Öbür dünyada karşılığını alacaktık. Mesela 9. sınıfta din dersi öğretmenim açlıktan ölümü bekleyen Afrikalı çocuğun üzerinde dönen akbabaları gösterdi. Allah ona kameramanı göndermiş yardım etsin diye gibi düşünceler ortaya attı. Sonra kader ve özgür irade aklıma geldi ki, o adamın oraya gitmesi kaderinde var da yardım etmemek özgür iradesi diye cehennemde mi yanacak? Bu adamın yaptığı hiçbir düşüncede savunulamaz. Ancak çeşitli bakış açılarından öğretmenimin söylediklerinde hata olduğunu fark ettim.
Yaratılış konusunda da çelişkiler olduğunu gördüm. Teist inanca göre, tanrı geleceğimize dair her şeyi biliyor. Eğer tanrı varsa ve benim cehennemde yanacağımı zaten biliyorsa neden beni yaratıyor? Diğer insanların ibret almaları için mi? O halde ben bir kurban sayılırım ve ortada ne adaletten ne de eşitlikten bahsedilir.
Tanrının var olup olmadığını hiçbir şekilde kanıtlayamayacağım için agnostiğim. Kendimi teist inancındaki tanrıdan daha merhametli ve şefkatli gördüğüm için de bu tanrıyı reddediyorum.
Richard Dawkins'e ait bir sözü de paylaşma gereği duyuyorum. "Benim ya da diğer ateistlerin din karşısında ara sıra takındığımız bu düşmanca tavır sadece kelimelerle sınırlıdır. ben ilahiyat kaynaklı bir tartışma yüzünden hiç bir yere bomba atmayacağım, kimsenin kafasını kesmeyeceğim, kimseye taş fırlatmayacağım, kimseyi çarmıha gerip yakmayacağım, kimseye işkence etmeyeceğim veya gökdelenlere uçakla çarpmayacağım."

2 sene önce inançlarına bağlı bir müslüman olsaydın ilk cümlen haricindeki cümlelerin burda olmazdı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar