Atatürk'ün söylemleri

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Bildiğiniz gibi İsviçre, ülkesinde minare yapımını engellemek amacıyla bazı işler çeviriyor. Akıl almaz bu eylem ve hatta Fransa'da aynı eylemlere benzer eylemlerin oluşturulması üzerine ben de naçizane Atatürk'ü düşündüm.
Her deyişi ve her icraatı ile dehasını ortaya koyan ve bir döneme damgasını vuran Ulu Önder'in davranış ve söylemlerindeki şu büyüklüğe bakın, bir de zavallı İsviçreli yöneticilerin davranış ve kararlarına.

Zamanında Çanakkale Savaşları kazanılmış, aradan yıllar geçmiş Avusturalyalılar naaşlarını almak üzere Türkiye Cumhuriyeti hükümetine başvurmuşlar.
Atatürk'ün Çanakkale'de bir anıtta da yazılı şu sözleri ile karşılamışlar.

"Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı siliniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler, onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır."
[SIZE=-2]Mustafa Kemal ATATÜRK, 1934
[/SIZE]
Şimdi, şu sözlerdeki anlama ve inceliğe bakın.
İşte O'nun dehası.
O'nun yerinde başkası olsa,
"Tamam kardeşim al naaşlarını git." derdi.
Yine İzmirin düşman işgalinden kurtulmasını takip eden günlerde Ulu Önder İzmir'e geliyor. Artık Türk bayrağının dalgalandığı Hükümet Konağı'na girerken, yerde Yunan bayrağı görüyor.
Yanındakilere bunun ne demek olduğunu soruyor.
Birisi : "Yunan komutanı buraya girerken bayrağımıza basıp girmişti Paşam."
cevabını veriyor.
Ulu Önder o kişiye : "O bir hata yapmış, aynı hatayı ben yapmam." diyor ve yanındaki emir erlerine bayrağın yerden kaldırılmasını emrediyor ve ancak bayrak kalktıktan sonra binaya giriyor.

Şimdi İsviçre ve Fransız hükümet başkanlarının ve yönetim kadrosunun davranışına bir bakalım, bir de Ulu Önderimizin davranış ve sözlerine.
Onlar da başkan, Atatürk'de.
Ama onlarınki ne kadar ilkel kalıyor değil mi?
Çünkü herkes Atatürk olamaz.

[SIZE=-2]

[/SIZE]​