Atatürk ve İsmet Paşa'nın konuşması

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Atatürk 'Mustafa'yı görse...

DİYELİM ki Atatürk beyaz atının üzerinde çıkageldi, yanında İsmet Paşa, komutanları, yaverler...

Aşağıda Cumhuriyet Bayramı ve herkes "Mustafa"yı seyretmek için kuyruklarda.

Atatürk, İsmet Paşa'nın kulağına eğilerek:

"Şu arkada, elinde bazuka gibi boru olan, topçu neferi midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, o Can Dündar, muharrir... Elindeki kamera aleti, hususiyeti sinema çeker..."

"Niye atlarımızın kıçını çekiyor?.."

"Buna 'insani boyut belgeseli' diyorlar..."

Ata:

"İlke ve inkılaplar yönü ile de belgesel imal ederler mi bu fikriyatta olanlar?.."

"Sponsor lazım..."

"Sponsor bir nevi milli şuur gibi bir şey midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, parayı veren... Parayı kim veriyorsa, şuur o cihette nüks etmektedir..."

Atatürk:

"Pekiiii... Aziz milletimiz sinemaya girip, aziz askerlerimizin cephelerde elde ettikleri muazzam zaferleri vefa hissiyatları içinde mi seyretmekte?.."

İsmet Paşa:

"İnsani yön belgeseli hesabıyla bakmaktadırlar, gece karanlıkta önderimiz ne yapmakta..."

Ata:

"O karanlık gecelerde uykusuz kalıp bir hür vatan yaratma sancılarımın acısını anlamışlar demek ki..."

İsmet Paşa fısıldayarak:

"Hayır, bir oturuşta büyük rakı içtiğiniz, gece karanlıktan korktuğunuz ima edilmekte..."

Atatürk hüzünle:

"Buna asıl aydınlıktan korkan hilafetçiler sevinecekler... Onlar hálá dergáhlarında oturuyorlar mı İsmet?..."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, devletin tepesinde oturuyorlar..."

"Peki, Cumhuriyet Bayramı diye neyi kutlamaktadır bu millet..."

İsmet Paşa:

"Cumhuriyetten geri kalanını..."

Atatürk, atını çevirir:

"Gidelim Paşa..."

Kaynak:Mailbox

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Bişeyleri anlatmak suç lakin sizin gibi hayali sözlerle asıl dalgayı geçmek Atatürkçülüktür.
Bişeyler eğrisiyle doğrusuyla tartışılmadan sonuç çıkarılmaz.Bırakında güzel bir insan kendi insani yönleriylede bilinsin.

Galileo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Ey milletim,
Ben, Mustafa Kemal'im...
Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim,
Hâlâ en hakiki mürşit, değilse ilim,
Kurusun damağım, dilim.
Özür dilerim...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Özgürlük hâlâ,
En yüce değer
Değilse eğer...
Prangalı kalsın diyorsanız, köleler...
Unutun tüm dediklerimi.

Yoksa, çağdaş medeniyetin bir anlamı,
Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı,
Baş tacı edebiliyorsanız
Sanatın içine tüküren adamı...
Unutun tüm dediklerimi.

Yetmediyse acısı, şiddetin, savaşın.
Anlamı kalmadıysa
Yurtta sulh, dünyada barışın.
Eğer varsa ödülü, silahlanmayla yarışın.
Unutun tüm dediklerimi.

Özlediyseniz fesi, peçeyi.
Aydınlığa yeğliyorsanız, kara geceyi.
Hâlâ medet umuyorsanız
Şıhtan, şeyhten, dervişten.
Şifa buluyorsanız,
Muskadan, üfürükçüden...
Unutun tüm dediklerimi.

Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.

Fazla geldiyse size,
Hürriyet, Cumhuriyet...
Özlemini çekiyorsanız,
Saltanatın, sultanın...
Hâlâ önemini anlayamadıysanız,
Millet olmanın...
Kul'a Kul olun, ümmet kalın,
Fetvasını bekleyin, Şeyhülislamın...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi.
RAHAT BIRAKIN BENİ..."

negüzel de söylemiş

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bişeyleri anlatmak suç lakin sizin gibi hayali sözlerle asıl dalgayı geçmek Atatürkçülüktür.
Bişeyler eğrisiyle doğrusuyla tartışılmadan sonuç çıkarılmaz.Bırakında güzel bir insan kendi insani yönleriylede bilinsin.
Niye gocunuyorsun anlamadım.Sadece mailime gelen bir yazı paylaşmak istedim.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Neden herkes kendi düşüncelerini Atatürk üzerinden başkalarına empoze etmey çalışıyor anlıyamıyorum.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yine sahnede kendi fikirlerini Atatürkçülük gibi yutturmak isteyenler.. Kendi fikirlerini Atatürk'ün ağzından yazıp "Atatürk olsaydı böyle yapardı" diyerek kendi düşüncelerini Atatürk'e yamamaya çalışanlar..

Her zaman diyorum, şu insanistler, en radikal "dinci"den bile daha gerici ve daha tutucular. Çünkü o cahil "dinci"lerden bile böyle bir davranış, böyle sürekli bir senaryo yazma görmedim..

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Yine sahnede kendi fikirlerini Atatürkçülük gibi yutturmak isteyenler.. Kendi fikirlerini Atatürk'ün ağzından yazıp "Atatürk olsaydı böyle yapardı" diyerek kendi düşüncelerini Atatürk'e yamamaya çalışanlar..

Her zaman diyorum, şu insanistler, en radikal "dinci"den bile daha gerici ve daha tutucular. Çünkü o cahil "dinci"lerden bile böyle bir davranış, böyle sürekli bir senaryo yazma görmedim..
Bu yazıyı paylaşmamda ki amaç hiçbir zaman siyasal bir yönden değildi.
Elmacik'in bahsettiği "gerici ve tutucu" da değilim.
Sadece biraz olsun haklılar diye düşündüm o kadar.Yazıyı kim yazarsa yazsın önemli değil.

"Yine sahnede kendi fikirlerini Atatürkçülük gibi yutturmak isteyenler.."
Hele bahsettiğin karakterdeki bir insan kesinlikle değilim.Siyasetten nefret ederim.

pulsarkuant

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok düşük seviyeli saçmalık. Ayrıca siz bu yazı ile aynı dönemde yaşamış Atatürk'ü İsmet İnönü'nün karşısında zırcahil ettiniz!!! Atatürk 3 yaşındaki çocuk gibi habire İsmet İnönüye sorular sorup duruyor, ne megafondan haberi var ne de kameradan!! Kafayı bozdunuz iyice..
Kendi bağnazlıklarınıza Atatürk'ü alet etmenin bir başka pis örneği işte!!!

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Çok düşük seviyeli saçmalık. Ayrıca siz bu yazı ile aynı dönemde yaşamış Atatürk'ü İsmet İnönü'nün karşısında zırcahil ettiniz!!! Atatürk 3 yaşındaki çocuk gibi habire İsmet İnönüye sorular sorup duruyor, ne megafondan haberi var ne de kameradan!! Kafayı bozdunuz iyice..
Kendi bağnazlıklarınıza Atatürk'ü alet etmenin bir başka pis örneği işte!!!
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:Yorum yok

zafercem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
LastDot paylaşımın güzel. Bu yazıyı daha önce de görmüştüm. Atatürkçülere laf edenlere bir çift sözüm var.Mademki insanların atatürkçülüğünü beğenmiyorsunuz bir de sizin atatürkçülüğü görelim. Bunu nasıl göstereceksiniz merak ediyorum doğrusu. Atatürkçü değilseniz atatürkçü olanlara söz söyleme cüretinde bulunmayınız bari. Atatürk'e laf edenler nedense şeyh,şıhların ayağını,orasını burasını öpmesini iyi biliyorsunuz.

Unutmayın ki Atatürk'ü Allah'a, geri kalan herşeyi de Atatürk'e borçlusunuz.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Birader biz Atatürk'e bir şey mi söyledik ki "unutma ona çok şey borçlusunuz" diyorsun? :) Biz ona müteşekkiriz zaten, biz Atatürk'e değil, Atatürk'ü konuşturup senaryo yazanları eleştiriyoruz, hedef çarpıtıp Atatürk'ün arkasına saklanmayalım. ;)

Atatürk adına böyle senaryolar uydurmak, tutuculuk ve gericiliktir. "Atatürk yaşasaydı böyle yapardı, şunu söylerdi, bunun kellesini uçururdu".. Bırakalım artık bu senaryoları bir kenara. Uyanığın biri kendi fikirlerini "Atatürk olsaydı şöyle yapardı" diye yutturuyor, sizler de inanıyorsunuz, "oo güzel paylaşım, süper söylemiş vs", sanki Atatürk'ün kendisi bu diyaloğu yapmış gibi..

abhr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türk milleti bir atatürk daha çıkaramayacak kadar yoz değildir. Resmen türk milletini aşağılıyorsunuz. Her geleni atatürkle karşılaştırarak gözden düşürmekten adam bırakmadınız memlekette. Türk milleti takoz, kimsenin kafası bu işlere basmaz. Türk milleti kısırdır. Teziniz bu mu yani. Şu çağdaki beyinleri de geri zekalı muamelesi yaparak amerikaya kaçırmak mı sizin türkiyeye hizmetiniz.

neydiyaaunuttum

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ha.sstır diyicem ayıp olucak lan yazıya bak ismet canım bu adam ne yapıyo paşam elinde kamera var sanki atatürk m.ö ölmüş ismet paşa dün ölmüş maaşallah herseyi biliyo
ayrıca atatürkte bi insandı rakı içen kadın zaafı olan sağlıklı bi erkek yani onu insan olarak ele almanın nesi kötü anlamıyorum.şöyle bişy anlatıcam yanlış anlaşılma olmasın sadece bi örnek tarkanın yeni çıktığı dönemlerde şıkıdım zamanları kızın biri tarkanın çalıştığı ozamanki şirket iarıyo nnooluur tarkanla görüşmek istiyorum bikere sesini duyimm ordaysa adam gayet sakin tarkan şuan tuvalette kaakasını yapıyoo müsait değil kızın tepkisi şu ay ne ayııp terbiyesiz tarkan öyle ayıp şyler yapmaz.kızla konuşan adamın sorduğu soru şu niye tarkan insan değilmi?
yani atatürk rakı içtiğini ben dedemdede duyardım ozmanlarda atatürkü gören beraber savaşan rahmetli dedem söylerdi yani oda etten kemikten yapılımş dediğim gibi zaafları özel zevkleri olan bi insandı insani yönü ile ele alınmış bi belgeseli neden bukadar büyüyolar anlamıyorum .. insanlar komplo teorileri üretim sürekli gündemi sıcak tutuyolar kendi içlerinde gruplaşmaya sevk ediyolar bunuda atatürkün ve cumhuriyrtin üzerinden yapıyolar birilerinde çıkıp üç beş şakşakcı bunlara helal olsun brawoo yürü aslanım bakın görün cumhuriyet elden gidiyo türkiye elden gidiyo vatan milet sakarya ayaklarına mileti uuyutup kendi düşüncelerini insanın beynine bu şekilde sokuyo biyere giden bişyok en azından gidicekse bigün buunun sorumlusu ne dinciler ne şu ne bu bu şakakcıların ve bunlara körü körüne inanan bağnazların yüzünden olucak demokrasiyi kendi düşüncelerine göre şekilendiren buna uyarsan iyisin uymazsan kötüsün sen açıksın sen kapalısın sen solcusun sen sağcısın sen alevisin sen sünni sen kürtsün sen tc diyenlerin ve bunlara çanak tutanların en büyük kozu ölü üzerinden siyaset yapmaktır geçin bunları atatürk iyi bi komutan aynı zamndada insandı ama artık öldü bunu kabul edin artık bu uucuz siyasete alet etmeyin rahat bırakında yattığı yerde huzur bulsun atatürk gelseydi şunu yaparıd bunu yapardı diye milleti uytmayın artık amaillede bu şekilde düşünemk istiyosanız eger yaşasaydı sizin gibilere kendisi üzerinden siyaset yaptırırmıydı kendisini adını ve yaptıklarını kullandırırmıydı kullananalara ne yapardı yada yaşasaydı bukadar çok saygı görürmüydü yoksa onuda alicengiz oyunarıyla iktidardan indirirlermiydi merak ediyorum:

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Hiçbir yorumu üzerime alınmıyorum çünkü ben masumum:mrgreen: Tamamen mail kaynaklıdır.

pulsarkuant

Asistan
Reaksiyon puanı
0
türk milleti bir atatürk daha çıkaramayacak kadar yoz değildir. Resmen türk milletini aşağılıyorsunuz. Her geleni atatürkle karşılaştırarak gözden düşürmekten adam bırakmadınız memlekette. Türk milleti takoz, kimsenin kafası bu işlere basmaz. Türk milleti kısırdır. Teziniz bu mu yani. Şu çağdaki beyinleri de geri zekalı muamelesi yaparak amerikaya kaçırmak mı sizin türkiyeye hizmetiniz.

Konuyu açan mesajın saçmalığına dair mesaj yazan arkadaşlarımızın herbirinin mesajı aynı bu alıntı yaptığım gibi mesaj gibi farklı farklı bir sürü nedeni ve saçmalığı açığa çıkaran bir akıl ürünleri iel doludur ve sahte aydın ve kemalist bozmalarının fikir dağarcıklarına taş çıkarırlar. Ancak kendine Atatürkçü diyenlerin mesajlarına baktığınız zaman ise göreceğiniz tek şey, "bu ne cüret, sizler şıhların el ayağını öpün" şeklinde cehaletlerini ortaya koyan zavallılıklarını ayyuka çıkaran, seviyesi olmayan, sıfırın altında kendine yer bulabilecek satırlardan ibarettirler.
Atatürk'ü milletin kalbinden zorla almak için tezgahlanmış bir İsmet İnönü oyununun başka perdeleridir bunlar. Aslında hiçte iyi dost olmayan bu ikili CHPnin günümüzdeki Atatürk ihtiyacı nedeniyle sanki omuz omuza sırt sırta çarpışmış iki askeri lanse edip durmakta ve bunu kullanmaktadırlar. Bunun tersini ve aslında aralarındaki düşmanlığı ispat eden ve bizzat Atatürk tarafından söylenmiş sözler ise vecizli sözler olarak görülmeyip ambargo altındadır!!!

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Konuyu açan mesajın saçmalığına dair mesaj yazan arkadaşlarımızın herbirinin mesajı aynı bu alıntı yaptığım gibi mesaj gibi farklı farklı bir sürü nedeni ve saçmalığı açığa çıkaran bir akıl ürünleri iel doludur ve sahte aydın ve kemalist bozmalarının fikir dağarcıklarına taş çıkarırlar. Ancak kendine Atatürkçü diyenlerin mesajlarına baktığınız zaman ise göreceğiniz tek şey, "bu ne cüret, sizler şıhların el ayağını öpün" şeklinde cehaletlerini ortaya koyan zavallılıklarını ayyuka çıkaran, seviyesi olmayan, sıfırın altında kendine yer bulabilecek satırlardan ibarettirler.
Atatürk'ü milletin kalbinden zorla almak için tezgahlanmış bir İsmet İnönü oyununun başka perdeleridir bunlar. Aslında hiçte iyi dost olmayan bu ikili CHPnin günümüzdeki Atatürk ihtiyacı nedeniyle sanki omuz omuza sırt sırta çarpışmış iki askeri lanse edip durmakta ve bunu kullanmaktadırlar. Bunun tersini ve aslında aralarındaki düşmanlığı ispat eden ve bizzat Atatürk tarafından söylenmiş sözler ise vecizli sözler olarak görülmeyip ambargo altındadır!!!
Yaw açmış olduğum konuyu bıraktım artık.Söyleyecek sözüm yok.Biz ilk önce doğru düzgün tartışmayı öğrenelim.