Ata' ya Benzemeyen Tabloya Tepki

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} MANİSA'nın Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TUTSO) dış cephesindeki Atatürk portresi, benzemediği ve kötü göründüğü gerekçesiyle tepki çekti.

LiveImages%5CFoto%20Haber%5CATA%27YA%20BENZEMEYEN%20TABLOYA%20TEPK%C4%B0%5CD18153328.jpg

LiveImages%5CFoto%20Haber%5CATA%27YA%20BENZEMEYEN%20TABLOYA%20TEPK%C4%B0%5CD181533280.jpg

1926 yılında kurulan Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası, binasının dış cephesindeki Atatürk portresi ve Türk Bayrağı figürleri bulunan panonun eskiyip, yıpranması üzerine yenilenmesine karar verdi. Cam ve mozaikten yeni bir pano yapılması için ihale açıldı. İhaleyi kazanan firma 10 bin 500 YTL'ye, bir hafta içerisinde üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk portresi ile Ata'nın bir veciz sözünün bulunduğu panoyu hazırlanarak, yerine asıldı. Ancak, yenilenen panodaki portre, Atatürk'e benzemediğini ve alaycı bir görüntüsü olduğunu ileri süren Turgutlular'ın ve bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Turgutlu Şube Başkanı Ali Tezcan, panodaki portrede Ata'nın burun ve dudak kısımlarındaki kırmızı rengin kötü olduğunu, sakallıymış gibi bir izlenim verildiğini söyledi. TUTSO binası önünde bir açıklama yapan Tezcan, “Bugüne kadar Atatürk düşmanları tarafından yaptırılan ve kendisine hiç benzemeyen büstler ve resimler gördük. Ancak bunun gibisini ilk kez görüyorum.

TUTSO'nun yaptırdığı bu tablo bana göre Atatürk'e yapılmış ayıpların en büyüğü. Ege'nin yükselen yıldızı olarak tanımlanan bir ilçenin ticaret ve sanayi odasına yakıştıramadım. Oda yetkililerinden bu rezalete bir an önce son vermelerini istiyorum. Aksi halde ilçe halkı bunun hesabını sorar. Derneğimize bu konuda çok sayıda şikayet geldi” dedi.

‘BUNU YAPAN SANAT SOYTARISIDIR’

Portrenin kötü bir şekilde yapılmasında bir art niyet olduğunu düşünmek istemediğini de vurgulayan Tezcan, “Burada bir mozaik çalışması yapılmış. Ancak sanatkar, daha önce Atatürk resmini hiç görmemiş. Bu portre herşeye benziyor ama bir tek Atatürk'e benzemiyor. Bunu yapan sanatçı değil, ancak sanat soytarısıdır” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Bisikletiyle yoldan geçerken tabloyu gören ve gözleri dolan isminin açıklanmasını istemeyen bir Turgutlulu ise şunları söyledi:
“Bu portrenin neye benzediğini biliyorum, ama söz konusu Atatürk olunca söylemek istemiyorum. Yetkililer bunu görmüyor mu? Buna dur diyemiyor mu? Portreyi görünce, içim yanıyor. Şu dudakların rengine bir bakın. Bunu kim yaptırdı, kim kabul etti? Bu olayı kınıyorum.”
Turgutlu'da yaşayan Mustafa Canbaz ve Seval Korkmaz da Ata'ya saygısızlık yapıldığını, tablonunu bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

CHP İlçe Başkanı Veli Gülay da, art niyet aramadığını belirterek, oda yetkililerinin Atatürk'e hiç benzemeyen portreyi bir önce kaldırarak, hatalarını düzelteceklerine inandığını ifade etti. Kaymakam Sadettin Kalkan da portrenin yenisinin yapılması için girişimde bulunacaklarını kaydetti.

TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Türk, kendilerinin de portrenin Atatürk'e benzemediğinin farkında olduklarını belirterek, “Bu nedenle daha işi teslim almadık ve hiçbir ödeme yapmadık. Odamızın tüm üyeleri Atatürkçü'dür. Bu tamamen tabloyu yapan firmanın hatasıdır” dedi. TUTSO Başkanı Türk'ün bu açıklamalarına rağmen tablonun yapımı sırasında kullanılan iskelesinin sökülmesi, işin tamamlanması ise dikkati çekti.

Kaynak ; http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10154596.asp?gid=229&sz=24939

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Onu tasarlayandan onu oraya asana kadar kimse dememiş mi bu ne böyle diye? Terbiysizlikten başka bişey değil!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Yaw bu nasıl bir iştir
Gazi Mustafa Kemal in sayısız resmi vardır...
onlardan birini kullanmak yerine kabiliyetsiz bir adama böyle bir çizim nasıl yaptırılır...
Atatürk'ü yeniden çizmeye ne gerek var...
çiziyorum adına rezil etmenin ise affedilir yanı yok...

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Bu ne yahu. Yapan hiç bakmıyormu ne ortaya çıkardığını. :icon_-1::icon_-1:

Yataghan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Göz var hizam var Allah aşkına hiç mi yetenek yok bu ressam !!! da. Saygısızlığın bu kadarına da pes yani.

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
bu işten anlamadığı kesin :icon_-1:

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bence kasıtlı.

:D:D Hemen ortalığı karıştırayım. :D

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Yaptıran yerin parası yokmuş sokaktan geçen birine yaptırtmışlar galiba:icon_-1:

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben sulu boyayla daha güzel yaparım puahahahabu ne yahu :D

_megavisor_

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bunu kim çizdiyse Allah belasını versin..!

ivanxxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ne rezalet be! Sanayi Odasına hiç yakışıyor mu, alakam uzaktan da olsa ben utandım! Bu kadar teknolojinin ve reklam sektörünün geliştiği bir çağda dalga geçer gibi hem de para sıkıntısı çekmeyen bir kuruluşun duvarına kocaman böyle rezil resim asılır mı!. Eminim bunu yapan gerizekalıya tabela sanatkarı diyen salaklar da çıkıyordur!!

EremsaLsiz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benden daha kötü çizenler varmış olaya bu açıdan bakayım bari :) Diğer açılardan yeterince yorum yapılmış :)

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Sakinmi oluyum..:(

Bunu yapan sanat soytarısı değil,
Atatürk Düşmanıdır.
Aslında verilmek istenen mesaj çok açık.:angry:

İyi de sen burada ban yiyerek Atamız'a yapılan saygısızlığı engelleyemezsin ki.

Ortadaki mesajı biz de görüyoruz ancak şu da var ki o yapanlar bu zihniyete sahip ülkede ceza bulmaz..

Öfkeli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ne hallere geldik. Bunu yapanın bu reklamı basanın bu reklamı astıranın ...... işte ne getirmek isterseniz...