At ve eşek eti, vatandaşı tavuğa yönlendirdi

llavinya

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
92
At ve eşek eti, vatandaşı tavuğa yönlendirdi
kebap.jpg

Et ve canlı hayvan ihracatının artması, kurban bayramı sonrasında hayvan sayısın azalmasıyla yükselişe geçen kırmızı et fiyatları 30 milyon liraya dayandı.

Kırmızı etteki bu fiyat artışı, yapılan reklamlar, kuş gribinin yerine domuz gribinin çıkması ve sağlık açısından faydaları nedeniyle insanlar beyaz ete yöneldi. Beyaz et tüketiminin artması ile tavukçuluk sektörü 2008 yılında yaşadığı sıkıntılardan bir nebze olsa kurtulurken, krize rağmen 2009'da iyi bir dönem geçirdi.
Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, Adana ve çevresinde yaşanan at ve eşek eti skandallarının ardından vatandaşların tedirgin olduğunu söyledi.
Çalışkan, bu durumun insanların kırmızı etten tiksinmeye neden olduğunu ifade etti. Piyasaya domuz etinin yanında at ve eşek etinin sürüldüğü iddialarının insanları beyaz ete yönlendirdiğini dile getiren Çalışkan, sağlıkla ilgili haberlerin de tavuk üreticilerine olumlu yansıdığını kaydetti.
Bunun yansımasını da kişi başına düşen beyaz et tüketimindeki artışta görüldüğüne dikkat çeken Çalışkan, "Yıllık tüketim 12-13 kilo seviyesinden 20 kiloya kadar çıktı. Bu da iki üç yıl öncesine nazaran 7-8 kilo artış demek. Yüzde 60 tan fazla olan artış talebi artıyor. Bunun yanında kırmızı etin olağan üstü pahalı olması da tavukçuluk sektörüne yarıyor." dedi.
Devletin tavuk sektöründeki üreticilere madalya takması gerektiğine dikkat çeken Çalışkan, "Çok zor şartlarda üretim yapıyoruz. Eğer tavuk olmasaydı bugün kırmızı etin kilosu belki 80 lira olacaktı. Kırmızı ette fiyat frenlemesini tavuk yapıyor." diye konuştu.
(CİHAN)
Kaynak

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Mangal yapmak lazım. :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
O kadar da değil ya. :) Sana 1,5 Adana ısmarlayayım Emu bak nasıl da kırmızı ete evet diyeceksin. :p

:D

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Yakında tavuk etinin de kilosu 30 tl leri görecek demektir bu! Şimdiden tavuk eti stoklamak gerek.

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
biz üniversitede iken bir efsane vardı
tavuk diye verilen etlerin aslında martı olduğu hakkında
güvenmemek lazım

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Yaşasın beyaz et çılgınlığı

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Kırmızı'yı giymeyin; yiyin kalp sağlığınız korunsun :D

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
haberlerde adana kebabları nasılda ceviriyorlarya deli oluyorum canım nasıl cekiyo:D:D:D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Beyaz et pek sevmiyorum.:)

GizemliAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kırmızı et sevmem ben tavuk yada balık eti yerim.