At, Eşek Domuz Eti Yediren 11 Firma Teşhir Edildi

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bugün (05 Haziran 2012) saat 16.00 itibariyle bazı internet sitelerine düşen bir haberde şirketimizde üretilen "Uzun Soyulmuş Sosis - %100 Dana" ürünümüzde kanatlı eti tespit edildiği yer almakta ve buna bağlı olarak şirketimizin tağşiş yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana Türk halkının yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarını sürdüren, yasalara ve etik kurallara bağlılığı birincil öncelikleri arasında bulunduran Pınar Et'in, böyle bir haberde bahsi geçmesi büyük üzüntüye neden olmuştur.

Pınar Et olarak, sadece "Uzun Soyulmuş Sosis - %100 Dana" ürünümüz değil, bütün ürünlerimiz etiketlerinde belirtilen içerik bilgileriyle uyumlu olarak üretilmekte olup, hiçbir ürünümüzde "Taklit" ve "Tağşiş" olarak nitelendirilebilecek bir durum sözkonusu değildir. Adı geçen "Uzun Soyulmuş Sosis %100 Dana, 52228 parti numaralı" ürünümüzün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı, Bornova Veteriner Kontrol Enstitütüsü Laboratuarı'nda yapılmış analiz raporu ekte yer almaktadır. Raporda da görüldüğü üzere ürünümüz %100 dana eti içermekte olup, ürünümüzde herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır.

Tüketicilerimiz, hiçbir şüpheye kapılmadan tüm ürünlerimizi her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla tüketmeye devam edebilirler.

Pınar Et olarak bu yanlış ve haksız değerlendirmeye dayalı açıklama ile ilgili kanuni haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla.
Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş.

Bilgi notu:
Türkiye'nin ilk paketli şarküteri ürünlerini üreten firmamız, Türkiye'nin ilk entegre tesisine sahiptir ve fabrikamız makine parkuru olarak ülkemizin en modern tesislerinden biridir. 1985'ten beri üretim yapan firmamız, kuvvetli bilgi birikimi ile birçok ilke imza atmıştır.

Pınar Et’in şarküteri ürünlerinin İSO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bağımsız denetim firması SAİ GLOBAL’in yaptığı değerlendirmelerde Pınar Et her yıl A grade ile belgelendirilmektedir.

ISO_22000_Gida_Guvenligi_Yonetim_Sistemi_Belgesi_Ek.jpg

http://www.pinar.com.tr/images/analiz_raporu.pdf

Kaynak

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Amaç pınarı yıpratmak mı o zaman ?

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bu yöntem güzel gerçekten.Genelde Migrosta gördüğüm Apikoğlu'nu artık göremiyorum.
Sistem nasıl işliyorum bilmiyorum ama isim değiştirip yeniden üretim yapıyorlarsa bu iş çözüm değil.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bence Pınarın açıklaması hiç tatmin edici değil. İnsanları salak yerine koymasınlar ortada bir gerçek var, belge var , analiz var... Öyle cafcaflı basın bildirimleri ile ortamı yumuşatmanın gereği yok. Zaten dünyanın parasını kazanıyorlar birde hile yaparak iyice dibine vuruyorlar kar marjının...

Kendimi bildim bileli sucukta ( salamve sosis hiç tüketmedim) Coşkun markasını kullanırım. Eğer ki Coşkun markasındanda böyle birşey çıksın aynı şekilde protesto ederim hatta heralde daha hiç sucuk tüketmem. Ha birde Afyonda satılan Sedef markalı sucuk vardı onu denemiştim o da müthişti...

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Amaç pınarı yıpratmak mı o zaman ?

pek sanmıyorum, devlet gidip pınar'la mı uğraşacak, eğer pınar markasına gıcığı olsa gider muhasebe verilerini inceler, nasıl olsa biryerlerde açık bulur. ondan sonrada en ağır cezayı verir.

şahsen ben teşhir listesine güveniyorum, pınar tabiki benim ürünüm temiz der.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bence Pınarın açıklaması hiç tatmin edici değil. İnsanları salak yerine koymasınlar ortada bir gerçek var, belge var , analiz var... Öyle cafcaflı basın bildirimleri ile ortamı yumuşatmanın gereği yok. Zaten dünyanın parasını kazanıyorlar birde hile yaparak iyice dibine vuruyorlar kar marjının...

Kendimi bildim bileli sucukta ( salamve sosis hiç tüketmedim) Coşkun markasını kullanırım. Eğer ki Coşkun markasındanda böyle birşey çıksın aynı şekilde protesto ederim hatta heralde daha hiç sucuk tüketmem. Ha birde Afyonda satılan Sedef markalı sucuk vardı onu denemiştim o da müthişti...

Sorun pınarda da yapılan analizin olması. Aynı yer tarafından yapılan analizi paylaşmışlar.

http://www.pinar.com.tr/images/analiz_raporu.pdf

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eniştem bu kahvaltılık ürünlerinin toptancısı dediği şu sosis sucuk salam pastırma arasında yine en yenilebiliri pastırma diğerlerinde ne ararsan var diyor. at domuz eşek eti olmasa bile olması gereken den çok baharat atıyorlarmış ... en iyisi bu tip ürünleri yememek

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Kimse yoğurdum ekşi demez...
Marka Büyük diye güvenecek değilim!

Reaksiyon puanı
10,324
devlet eğer bu teşhir politikasını en azından on-onbeş yıl evvel başlatsaydı bugün belki çok daha farklı olabilirdi.
yine de bu uygulamayı başlatanlara teşekkürler.. zararın neresinden dönülse kârdır demişler.

pınar hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.
pınar, -yanlışım olabilir, arkadaşlar düzeltebilir- bildiğim kadarıyla efes pilsen biralarını da üreten yaşar grubuna(sanırım adlarını anadolu grubu olarak değiştirdiler) ait bir kuruluştur.

yani bir taraftan haram olan bir maddeyi üreten bir firmadan halkın helal-haram hassasiyetine uygun davranacağı konusunda iyimser değilim açıkçası.

çok eskilerden duyduğum bildiğim kadarıyla sabetaist kökenli bir firmadır. ben teşhir edilmezden önce de hiçbir zaman alışveriş yapmadığım bir firma...

sonuçta müslüman ya da gayri müslim, kim olursa olsun, kesinlikle teşhir edilmeli, üç kuruş için halkın inançlarını hiçe sayan, sağlığıyla oynayan kim olursa olsun, asla acınmamalı, merhamet edilmemeli, sonucu ne olursa olsun cezaların en ağırıyla tecziye edilmeliler.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Pınar'ın savunması pek ikna edici değil...

Şöyle ki. Testler denetlemeler günlük yapılmıyor.

Özellikle izin belgeleri vs alınacağı zaman elbette firma son derece ürüne dikkat eder.

Ama Tarım Bakanlığının son denetimleri böyle tarihli denetimler değil, önceden belirlenmemiş zamanlarda çat kapı yapılan denetimler+piyasadan ürün toplamak şeklinde yapılan denetimler.

Pınar her gün %100 dana etine kanatlı eti katmıyor olabilir.
Ancak denetlemeye takıldığı gün katmış.

Her gün denetleme yapılsa her günün ürünü analiz edilse Pınar haklı olurdu ancak hangi tarihli üretim için temiz raporu almış önemli olan bu.

Dün işini temiz yapasın bu gün bozarsın. Dünün temiz raporu bu günü kapsamaz...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yuh yuh yuh ve defalarca yazıklar olsun diyorum başkada bir şey demiyorum .

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Pınar'ın savunması pek ikna edici değil...

Şöyle ki. Testler denetlemeler günlük yapılmıyor.

Özellikle izin belgeleri vs alınacağı zaman elbette firma son derece ürüne dikkat eder.

Ama Tarım Bakanlığının son denetimleri böyle tarihli denetimler değil, önceden belirlenmemiş zamanlarda çat kapı yapılan denetimler+piyasadan ürün toplamak şeklinde yapılan denetimler.

Pınar her gün %100 dana etine kanatlı eti katmıyor olabilir.
Ancak denetlemeye takıldığı gün katmış.

Her gün denetleme yapılsa her günün ürünü analiz edilse Pınar haklı olurdu ancak hangi tarihli üretim için temiz raporu almış önemli olan bu.

Dün işini temiz yapasın bu gün bozarsın. Dünün temiz raporu bu günü kapsamaz...

Rapordaki seri no ile bakanlığın açıkladığı seri no tutuyor.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Denetimin yapılacağı haber verilse ve sen de o gün normal üretim yapsan halkı kandırmış olmuyormusun?
Yazıklar olsun adi herifler, zaten pınarın suyu hariç hiç bir ürününü kullanmıyordum, artık suyunu bile içmem...

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Kırmızı et ve kanatlı et için aynı üretim hattını kullanıyorlarsa ve daha önce kanatlı üretim yapılmış ise sonradan kırmızı ete dönülmüşse kanatlı et kalıntısı çıkabilir. bu sahtekarlık değil üretim hatasıdır. üretim hatlarının tamamen temizlenmesi bu şekildeki üretim hatlarında beklenemez. Ya hatlar ayrılmalı yada etiketelere % 100 dana eti yazılmamalıdır. sonuçta herhangi bir parti numurasıyla yapılacak üründe ilk ürün sonuçlarında kanatlı oranı yüksek çıkacak sonlara doğruda kırmızı et oranı yüksek çıkacaktır. hepsi aynı standartta çıkamaz.
Amaç sahtekarlık yapmak ise aynı parti numarasıyla üretim olan iki ürün yapmaktan kolay birşey yoktur. biri analize gider biri piyasaya gider. Marketlerden alınan numunelerde ve birkaç analiz labratuvarında test edilerek sonuç açıklanmalıdır.
Analizlerde deney hatalarıda mümkün olabilmektedir. bu nedenle farklı analiz lablarda analizler teyit edilmeli ondan sonra teşhir edilmelidir.Çünkü firmaya teşhirin verdiği zarar çok büyük olur. Daha önce çalıştığım yerde Aflatoksin bakılmıştı 1 çıktı daha sonra kontrol labda 10 çıktı. zaman zaman iş yoğunluğundan,yorgunluktan,deney kaplarının iyi temizlenmemesinden v.s. hatalar olabiliyor ne yazıkki.
Sahtekarlık değil hata olabilir,üretim şartlarında eksiklik olabilir sorunun kaynağı acele etmeden tespit edilmeli sorunun nasıl giderileceği tespit edilmeli uymamamkta ısrar eden firmalar teşhir edilmelidir. Tabi at eşek eti katanları saymıyorum onlar düpedüz sahtekar.

CMYK

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Emniyet birimleri de bu politika ile: hırsızları yankesicileri tecavüzcüleri teşhir etmelidir.
ve
Vatandaşta; rüşvet alan devlet memurunu, işini hakkı ile yapmayanı ve bu daha da uzar.... Tabi Teşhir yetmez caydırıcı ceza ve zararı nisbetinde bedel

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bu analizler firmadan değil, marketlerden alınan numunelerle olur.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Bende tirkiyeye gelince nereye gitti bu yol kenarlarindaki essekler, daglardaki domuzlar doyordum, simdi belli oldu nereye gittigi,

mennes

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aynı üretim bandında önce tavuk sonra dana üretildiyse onun kalıntıları oluyor bu yüzdende rapor bu şekilde çıkıyormuş ben pınarın bu işi kasti yaptığını düşünmüyorum ve yaptıkları başka bi açıklamada analizin oranlarının da açıklanmasını istemiş sanırım, ancak test te buna imkan yokmuş sadece var yada yok türünden söylenebiliyormuş
kısaca ben hala pınara güveniyorum

MorTİS-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pınar marka vay vay güvendiğimiz dağlara kar yağmış.

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pınar bile böyle yaparsa kime güvenicez.Sahtekarlık yapan firmalar teşir edilmeli hata kapatılmalıdır...

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bakanlığın Açıklaması

Pınar Et firmasının, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden aldığı rapor, Bakanlığımızın söz konusu firmaya “% 100 dana eti olduğunu beyan ettiği üründe kanatlı etine rastlandığı” bilgisinin ulaşmasından sonra özel istek üzerine alınmıştır.

Öte yandan, 5996 sayılı kanunun 31. maddesinin birinci fıkrası uyarınca; resmi kontrollerin Bakanlığımız tarafından uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve mesleki gizlilik ilkelerine uygun olarak, risk esasına göre önceden haber verilmeksizin gerçekleştirileceği, kontrollerin resmi kontrol görevlileri tarafından yapılacağı, görevlinin kanun kapsamındaki her yere kontrol amacıyla girebileceği ve numune alabileceğini hükme bağlamıştır.

Sonuç olarak, Pınar Et firmasının söz konusu numunesi ile ilgili teknik bir yanlışlık bulunmamakta olup, Bakanlığımızın toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmaları bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
izmirde yaşayan biri olarak 1 gün pınar et te çalışma tecrübem olmuştu...ilk gördüğümde et ve et ürünleri üreten bir yer olarak kötünün en iyisi olarak düşünmüştüm...ama kanatlı eti karıştırdığına göre pınar et baya zarar edicek.....

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49

Bakanlığın açıklaması şüpheye yer bırakmamış.

RESMİ GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN RAPOR
3-Söz konusu açıklamada; Bakanlığımıza bağlı İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne ait rapora yer verilerek, üründe sorun olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Öncelikle şunun bilinmesinde fayda vardır: Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından verilen rapor, sadece firmanın getirdiği ürünün içeriği hakkında bilgi verip piyasada satılan ürünleri temsil etmemektedir. Resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan söz konusu rapor, Bakanlığımız tarafından muayene ve kontrol amaçlı olarak alınan numunelerin analiz sonucu ile karşılaştırılamaz. Resmi ve geçerli rapor, Bakanlığımız tarafından usulüne uygun olarak elde edilen numune üzerinde yapılan analiz sonucu hazırlanan rapordur.

RAPORU SONRADAN ALDILAR
Ayrıca, Pınar Et firmasının, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden aldığı rapor, Bakanlığımızın söz konusu firmaya “% 100 dana eti olduğunu beyan ettiği üründe kanatlı etine rastlandığı” bilgisinin ulaşmasından sonra özel istek üzerine alınmıştır.

RAPORUMUZDA YANLIŞLIK YOK
Öte yandan, 5996 sayılı kanunun 31. maddesinin birinci fıkrası uyarınca; resmi kontrollerin Bakanlığımız tarafından uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve mesleki gizlilik ilkelerine uygun olarak, risk esasına göre önceden haber verilmeksizin gerçekleştirileceği, kontrollerin resmi kontrol görevlileri tarafından yapılacağı, görevlinin kanun kapsamındaki her yere kontrol amacıyla girebileceği ve numune alabileceğini hükme bağlamıştır.