asus x541uv ram ve ssd upgrade yapacam ama ne olur bilmiyorum

Bu konuyu okuyanlar

ErkanGS007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Caches.PNG
CPU.PNG
Graphics.PNG
MainBoard.PNG
Memory.PNG
SPD.PNG

anakartın kendisine birleşik 8gb ram var ekstra 8gb ram upgrade yapmayı düşünüyorum ve 480gb lik ssd Takacam nasıl bir fayda görürüm
Oynadığım oyun Pubg mobile tabi farklı oyunlarda oynuyorum ama sadece pubg mobile oynarken çok kasıyor araba gelirken ve adamlarla karşılaşınca buda çok sorun oluyor bunları önlermi ve Frecans değerimi nasıl yükseltebilirim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkürler.:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada bilgisayar notebook

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Ekli dosyayı görüntüle 134466Ekli dosyayı görüntüle 134467Ekli dosyayı görüntüle 134468Ekli dosyayı görüntüle 134469Ekli dosyayı görüntüle 134470Ekli dosyayı görüntüle 134471
anakartın kendisine birleşik 8gb ram var ekstra 8gb ram upgrade yapmayı düşünüyorum ve 480gb lik ssd Takacam nasıl bir fayda görürüm
Oynadığım oyun Pubg mobile tabi farklı oyunlarda oynuyorum ama sadece pubg mobile oynarken çok kasıyor araba gelirken ve adamlarla karşılaşınca buda çok sorun oluyor bunları önlermi ve Frecans değerimi nasıl yükseltebilirim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkürler.:)

bu arada bilgisayar notebook
SSD'nin performansa bir katkısı olmaz ancak RAM upgradeinin bilgisayarınızın performansını artıracağından eminim. SSD bilgisayarınızın hızını artıracaktır.

ErkanGS007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tam olarak ram uyumluluğum nedir

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
RAM kolay. 1.2V 2133mhz sodimm bir ram işini görür (2133 şart değil 2400 veya 2666 da çıkabilirsin çünkü 2133 zor bulunuyor). Takması da çok kolay arkadaki alt kapağı sökünce ram takacak yer direk karşına çıkıyor.
RAM neyse de SSD'de büyük hız sağlarsın büyük faysa görürsün. Şu SSD'yi tavsiye ederim pişman olmazsın:
Samsung 860 EVO 500 GB (MZ-76E500BW) SSD
Bir de DVD yerine takabilmen için Caddy aparatı lazım, şu modelin 9.5mm olanı seçip almalısın:
12.7mm 9.5mm HDD Caddy LaptopNotebook 4716p DVD to SSD Kutu Sata Fiyatları ve Özellikleri

Laptopu sökerken bu laptopun sökülüşü biraz diğerlerine nazaran daha zor. Arka kapakların vidaları çıkardıktan sonra klipslerden klavyeyi hafifçe açman lazım. Eğer istersen klavyenin bağlantı kablolarını da çıkarabilirsin ama riske atmayım dersen klavyeyi hafif kaldırıp dvd sürücüsünün vidasını söküp caddy aparatımıza takılmış ssd'yi kolaylıkla yerleştirebilirsin.
SSD taktıktan sonra windows'u ssd'ye kuracak şekilde format atmayı unutma. Hadi kolay gelsin

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Tam olarak ram uyumluluğum nedir
DDR4 2133 MHz olarak tahmin ediyorum.

RAM kolay. 1.2V 2133mhz sodimm bir ram işini görür (2133 şart değil 2400 veya 2666 da çıkabilirsin çünkü 2133 zor bulunuyor). Takması da çok kolay arkadaki alt kapağı sökünce ram takacak yer direk karşına çıkıyor.
RAM neyse de SSD'de büyük hız sağlarsın büyük faysa görürsün. Şu SSD'yi tavsiye ederim pişman olmazsın:
Bir de DVD yerine takabilmen için Caddy aparatı lazım, şu modelin 9.5mm olanı seçip almalısın:
12.7mm 9.5mm HDD Caddy LaptopNotebook 4716p DVD to SSD Kutu Sata Fiyatları ve Özellikleri

Laptopu sökerken bu laptopun sökülüşü biraz diğerlerine nazaran daha zor. Arka kapakların vidaları çıkardıktan sonra klipslerden klavyeyi hafifçe açman lazım. Eğer istersen klavyenin bağlantı kablolarını da çıkarabilirsin ama riske atmayım dersen klavyeyi hafif kaldırıp dvd sürücüsünün vidasını söküp caddy aparatımıza takılmış ssd'yi kolaylıkla yerleştirebilirsin.
SSD taktıktan sonra windows'u ssd'ye kuracak şekilde format atmayı unutma. Hadi kolay gelsin
Hocam direkt çıkmıyor çok zahmetli bu arkadaşınki hele de hiç böyle bir işe kalkışmadıysa tabi eğer videodaki gibiyse.

ErkanGS007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ram'im CL15 değerinde tabi yanlış bakmadıysam ve sanırsam bu ram tam aradığım ram Kingston HyperX Impact 8 GB 2666 MHz DDR4 CL15 SODIMM HX426S15IB2/8 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
SSD için Caddy aparatı olmazsa olmaz mı şart mı alırım sorun olmaz da araştırırken böyle bir ayrıntıya hiç denk gelmedim ilk kez şimdi senden öğrendim
Ram slotu var mı diye laptopu söküp bakmıştım aynı laptopu sökülüşüne güzel verdiğin bilgiler aydınlattın beni
( overclock yapılırmı bu pc de ) bios dan baktım böyle bir ayar bulamadım acaba bios güncellenmesi ile alakalı olabilir tabi sanmıyorum yoksa yoktur da
ve bios güncellemesini yapacam son sürümü indirdim Kurulumunu gerçekleştirecektim şu yazdı
( BUİLD DATE İS TOO OLD ! )
( PLEASE PREES ENTER TO RETURN ! ) Acaba sürümlerini sırayla yükleyerek mi güncellemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler.

Hocam direkt çıkmıyor çok zahmetli bu arkadaşınki hele de hiç böyle bir işe kalkışmadıysa tabi eğer videodaki gibiyse.

Bu videoları izlemiştim takip ederek açmıştım pc i bende sorun olmadı Ram slotunu kontrol amaçlı açmıştım boştu Teşekkür ederim verdiğin bilgi için

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639

Evet klavyeden açılması vs her şeyi aynıymış ama arkasında kolayca ram takılabilecek yer yokmuş bu modelde içine koymuşlar demek ki. Ben yakın bir model ile aynı sanmıştım bir tek o kısım farklıymış :) Daha önce açtıysan sorun yok hocam. Evet SSD'yi DVD slotuna takabilmek için DVD slotu görünümünde olan o caddy aparatlarından gerekiyor. SSD'yi o aparata, onu da dvd girişine takıyorsun