Soru Asus ROG Strix Scope RX Optik Red Switch

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba. Birkaç günlük klavye araştırmalarım sonucu başlıktaki klavyeye rastladım. Gördüğüm herkes klavyeyi öneriyor. Sanırım Optik switch kullanıyormuş bu klavyede Asus. Bu sayede tuş ömrünün daha uzun olduğunu okudum. Optik switchlerle de alakalı herhangi kötü bir yoruma rastlamadım. Oyun için de kullanacağım ama çoğunlukla yazı yazacağım için Red switch istiyorum.
Sormak istediklerim şunlar:

- Amazon'da optik versiyonu da var Cherry MX versiyonu da var. Optik switchleri çok övmüşler yine de Cherry tercih etmelisin diyen çıkar mı merak ediyorum

- Sanırım birkaç tane rgb aydınlatma seçeneği var. Videolarda detaylı anlattıklarını göremedim pek. Armoury Create ve Aura Sync'den bahsettiler ve yazılımın anlaşılmasının zor olduğunu söylediler. Klavyeyi şu an kullananlar veya kullanmış olanlar varsa rgb seçenekleri ve yazılım hakkında bilgi verebilir mi?

- Fiyatının 1500 TL'ye kadar çıktığını gördüm. Optik red switch ve türkçe düzene sahip bu klavyeyi alabileceğim uygun platformlar var mı veya indirim yapılan belirli zamanlar oluyor mu? 1500 tl'yi hak eder mi emin değilim çünkü.

- Bazı kullanıcılar tuşlara basınca yay sesinin geldiğini ve sürekli hissedildiğini söylemiş doğru mudur?

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Kullanıyorum kesinlikle parasını hak ediyor optik switch al derim yay sesi geliyor diyenleri kafana takma

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben alalı 4-5 ay oldu o zaman hepsiburada da indirimde 900 TL ye almıştım
Kullanan birinin yorumunu almak çok faydalı oluyor teşekkürler o yüzden. 4-5 ay içinde herhangi bir problem yaşadın mı peki ve Rgb yazılımı ile ilgili ne söyleyebilirsin?

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Kullanan birinin yorumunu almak çok faydalı oluyor teşekkürler o yüzden. 4-5 ay içinde herhangi bir problem yaşadın mı peki ve Rgb yazılımı ile ilgili ne söyleyebilirsin?
Yazılımı gayet güzel ve hiçbir problem yaşamadım gerçekten güzel bir klavye switch sesi de çok güzel
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama logitech g513 klavyeside çok güzel ona da bak derim Bi tık daha uyguna gelir

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yazılımı gayet güzel ve hiçbir problem yaşamadım gerçekten güzel bir klavye switch sesi de çok güzel
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama logitech g513 klavyeside çok güzel ona da bak derim Bi tık daha uyguna gelir
Tam üstüne bastınız. Normalde G513 alacaktım klavyenin hayranı oldum hatta ama Türkiye'ye Red switch versiyonunu getirmemişler. Sadece blue switch, bir adet de brown switch mevcut. Ve G513'ün switchlerini sorduğum herkes kötüledi, tuş kırılmaları, bir süreden sonra tuşların sürekli çıkıp durması vs. Yoksa çoktan sipariş etmiştim.. Ama bu Asus klavye de üzmeyecek bir klavyeye benziyor o yüzden sıkıntı yok :)

RyteX

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Tam üstüne bastınız. Normalde G513 alacaktım klavyenin hayranı oldum hatta ama Türkiye'ye Red switch versiyonunu getirmemişler. Sadece blue switch, bir adet de brown switch mevcut. Ve G513'ün switchlerini sorduğum herkes kötüledi, tuş kırılmaları, bir süreden sonra tuşların sürekli çıkıp durması vs. Yoksa çoktan sipariş etmiştim.. Ama bu Asus klavye de üzmeyecek bir klavyeye benziyor o yüzden sıkıntı yok :)
Kesinlikle Asus seni üzmez g513 kullanan tanıdığım hiç olmadı ama ürünün inceleme videolarında swirchleri kimse kötülemiyor tabiki son karar senin şimdiden hayırlı olsun

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Klavye dün elime ulaştı. Hissiyat açısından inanılmaz keyifli. Kaç sene clicky switch kullandım, resmen eziyetmiş.
Bilek desteği yok ve klavyenin tuşları biraz yüksekte kalıyor. Öyle olunca bilekte biraz ağrı yapabiliyor. O yüzden ben bilek desteği kullanmayı bir süre sonra şart olarak görüyorum.

Anakartımı, RAM'leri, mouse'u ve klavyeyi Aura Sync özelliği ile bağladım yazılım üzerinden. Hepsi aynı efekt ile aydınlanıyor şu an. Senkronize özelliği gerçekten çok iyi. Genel olarak çok beğendim. Rgb özellikleri yeterli.

Bana göre tek bir eksisi var. Tuşlar çok hassas. Daha tuşa basma işlemi tamamlanmadan algılıyor hemen. O yüzden yazı yazarken eliniz hafifçe bir tuşa değerse direkt ekranda beliriyor o harf. Bunu ne kadar gösterebilirim bilmiyorum ama alta hiç silmeden yazdığım bir test metin bırakacağım.

- küçük önemli öyle beklemek ülke gece içinde bnulumakl geçmek kapı içinde diye çıkmak hayat hiçbir karşı sıra her aynı o aynı çıkarmak bile ses bunu iki başlamak yol istemek değil büyük

Klavyeyle birlikte Asus rog gladius 2 core mouse'unu da sipariş ettim. 1 gün içinde çok gözlemleyebilme imkanım olmadı ama o da gayet güzel.
Klavyeyi 850, mouse'u 300 TL'ye aldım. İndirim dışındayken almayın. Klavye gayet güzel fakat ekonomik durum ortada.

Sonuç olarak almanızı öneririm.