Asus Rog Isınma ve Donma

Bu konuyu okuyanlar

serkanforwin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle forumda yeniyim. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Özellikler :
Asus Rog Strix GL553VE
Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz
8 GB Ram
GeForce GTX 1050 Ti

Bilgisayar çok fazla ısınmaya ve donmaya başlamıştı LOL gibi bir oyunda bile fps 02 ye düşüyordu. Garantiye gönderdim. Garantide parça değişimi olcak dediler sonra parça değişimi olmayacak dediler. Donanımsal bir arıza görülmüyor gerekli bakımlar yapıldı dediler.
Bilgisayar geldi. Sürücüler ve Windows herşey güncel şu an.
Bilgisayarı açıp biraz bekleyince 65 dereceyi görüyor. Tarayıcı ile YouTUBE girince 2 dakika sonra 86 yı görüyor. LOL e girince de fps aynı şekilde 02 leri görüyor.
Ne yapmalıyım ? Zaten bu sorun için göndermiştim şimdi tekrar gönderin bi sorun yok diyorlar. Değişim mi talep etmeliyim ? Bu bilgisayarı nasıl düzeltebilirim ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Boşta 85 derece gören bilgisayara macun değişimi ile mi çözüm buldunuz? Bilmiyorsanız boşuna uğraştırmayın bari.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Değişim talep edin. Donanımsal bir sorun olmaz gibi geliyor.
Macun olmayınca veya kuruyunca soğutucu blok işlemcideki sıcaklığı nasıl tahliye edecek açıklar mısınız?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
i7-7700hq tasarımından kaynaklı ısınıyor takma kafana şapkadan başka bişey...

Reaksiyon puanı
390
Coolermaster gel termal macun kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayara USB ile temiz kurulum da yapabilirsiniz. Bunların dışında İntel XTU programını kullanarak işlemcinin voltajını düşürebilirsiniz. Ben İ7 7700HQ ve GTX 1050Tİ'lı Acer Nitro 5 bilgisayar kullanıyorum boşta ve internette gezinirken ortalama 50 derece civarında çalışıyor.

Reaksiyon puanı
390
Core Temp den bakıyorum Voltage 4.4 ile 0.3 arasında. Hangi ayarkarda undervolt yapabilirim ? Isınma sorun değilde çok fazla donuyor tarayıcıdayken bile çok donuyor
Videoda sizin bilgisayara benzer bir bilgisayara undervolt yapılmış. Denemenizi tavsiye ederim.

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Özellikler :
Asus Rog Strix GL553VE
8 GB Ram
GeForce GTX 1050 Ti

Bilgisayar çok fazla ısınmaya ve donmaya başlamıştı LOL gibi bir oyunda bile fps 02 ye düşüyordu. Garantiye gönderdim. Garantide parça değişimi olcak dediler sonra parça değişimi olmayacak dediler. Donanımsal bir arıza görülmüyor gerekli bakımlar yapıldı dediler.
Bilgisayarı açıp biraz bekleyince 65 dereceyi görüyor. Tarayıcı ile YouTUBE girince 2 dakika sonra 86 yı görüyor. LOL e girince de fps aynı şekilde 02 leri görüyor.
Ne yapmalıyım ? Zaten bu sorun için göndermiştim şimdi tekrar gönderin bi sorun yok diyorlar. Değişim mi talep etmeliyim ? Bu bilgisayarı nasıl düzeltebilirim ?
İntel bilmem ama bende ryzen var 90 dereceleri görüyordu sıkıntı çıkmıyordu ama gta 5 i açtığımda 20 dakika sonra kapanıyordu rampage adison nt soğtucusunu aldm 80 85 arası gidip geliyor Birde mutlaka prize takılı bir şekilde oyun oyna şarjda oynarsan lol de 02 fps i grrsün

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Aldın soğutucu da işe yaramadıysa mutlaka güçlü bir adaptör almalısın

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
şarjı kaç watt? zayıfsa o ısınma nedeni olabilir...

serkanforwin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Coolermaster gel termal macun kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayara USB ile temiz kurulum da yapabilirsiniz. Bunların dışında İntel XTU programını kullanarak işlemcinin voltajını düşürebilirsiniz. Ben İ7 7700HQ ve GTX 1050Tİ'lı Acer Nitro 5 bilgisayar kullanıyorum boşta ve internette gezinirken ortalama 50 derece civarında çalışıyor.
şarjı kaç watt? zayıfsa o ısınma nedeni olabilir...

Input = 100-240V 50-60 Hz 2.0 A
Output = 19V 6.32A

Aldın soğutucu da işe yaramadıysa mutlaka güçlü bir adaptör almalısın
Adaptör ilk orijinal adaptörü. Adaptörlük bir sıkıntı olsaydı garantide belli olurdu diye düşünüyorum çünkü adaptörün de çok ısındıgını belirtmiştim

Videoda sizin bilgisayara benzer bir bilgisayara undervolt yapılmış. Denemenizi tavsiye ederim.
Hemen bakacağım çok teşekkür ederim ama benle aynı sistemi kullanan arkadaşımın volt u 20 30 larda iken benimki 4 5 lerde. daha fazla düşürmeli miyim ?

Bende - değere alınmıyor sadece + değerler var :(

Son düzenleme:

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Adaptöründe sıkıntı olabilir senin işlemcin hq serisi old. İçin u işlemcilere göre daha çok güç istiyor arkadaşının adaptörüyşe bi dene ama şarjda iken tarayıcıda kasması tuhaf bn şarjda aralıksız fhd 2 saatlik film izliyorum en ufak bir şey olmuyor. Isınmasında bir sorun yok diosun zaten çok ısındığında otomatik kapanır. Eğer hiç 0bir dediğim uymuyorsa elinde olan bileşenlerle tek tek dene.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
İşlemcinin soğutucusunda problem vardır değişim hakkınız varsa değiştirirn en iyisi iade

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
şarjın ısınması ucu ucuna yetmesinden 120watt o 130-180watt daha iyi gelir.

QuadroKut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

Özellikler :
Asus Rog Strix GL553VE
8 GB Ram
GeForce GTX 1050 Ti

knk sana bişi diyiimmi benim pcde aynısı B en bakımını yaptırıyorum içini falan temizlettiriyorum ,termal macun falan değiştirdim sende yap bence %60 düzelir :)

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Adam ısınma sorunu yok dio sen bi işlemci soğutuxusuz çalıştırsan rahat 10 dk kalırsın soğutucu ne alaka
İçinde soğutmak için bakır borular ve fan yok mu o da soğutucu dwğil mi ????????

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Fan çalışıyor mu sesi nasıl

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bence enerjiyi vampir gibi emüklediği için 120watt şarjı yetmiyor 180watt gerek.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
güç seçeneklerinden max işlemci durumunu yüzde 99 minimum yüzde 20 yapıp değerleri kontrol edin. Bu ayarlar sayesinde işlemci turbo boost hızlarına çıkmayacak özellikle çok ısınan işlemcilerde yapılmasını tavsiye ediyorum. i7 7700hq için olacak olan şey 3,80leri zorlayıp ısınmak yerine 2,8 temel hızında çalışması olacaktır. Bu değer bile oyun oynamak için fazlasıyla yeterli , fazla ısınıp hızı çok çok aşağılara düşürmesinden iyidir.

Reaksiyon puanı
390
Input = 100-240V 50-60 Hz 2.0 A
Output = 19V 6.32A

Adaptör ilk orijinal adaptörü. Adaptörlük bir sıkıntı olsaydı garantide belli olurdu diye düşünüyorum çünkü adaptörün de çok ısındıgını belirtmiştim

Hemen bakacağım çok teşekkür ederim ama benle aynı sistemi kullanan arkadaşımın volt u 20 30 larda iken benimki 4 5 lerde. daha fazla düşürmeli miyim ?

Bende - değere alınmıyor sadece + değerler var :(
Sizin voltaj değerleri fazla düşük gibi görünüyor ama bunun sıcaklığa yol açmaması lazım. - değere düşürememeniz sürüm farklılığından kaynaklı olabilir onu bilemedim.
En iyisi bilgisayarın içini açıp işlemcinin termal macununu yenileyin. Belki de bilgisayarınızda az miktarda termal macun vardır ve o yüzden ısınıyordur.

Son düzenleme: