Aşırı Kıskançmısınız???(hastasınız)

DarkLady

Dekan
Reaksiyon puanı
12
Aşırı Kıskançlık, Hastalık Belirtisi

İnsanda bir miktar kıskançlık olması doğal. Aşırısı ise paranoyik bozukluğa yol açıyor.

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatristi Dr. Haluk Gülmez, ihanete uğrama, aldatılma korkusuyla yaşayan kıskanç eşlerin, mutsuz bir hayat yaşadıkları gibi, birlikte yaşadıkları kişilere de dünyayı zehir ettiklerini, bu kişilerin cinayete ve intihara yatkın olduklarını söyledi. İnsanda bir miktar kıskançlık olmasının son derece doğal olduğunu belirten Dr. Gülmez, ''Aşırı olmayan kıskançlıklar gayet doğaldır.'' diye belirtiyor.

Ancak tamamen mantık dışı aşırı kıskanmalar da, insanlar da paranoyik bozukluk oluşumuna yol açıyor.

Tedavisi zor Hastalık boyutuna gelmiş kıskançlık hastalığının tedavisinin son derece zor olduğunun söyleyen Dr. Gülmez, "Sürekli olarak ihanete uğrama, aldatılma korkusuyla yaşayan kıskanç eşler, mutsuz bir hayat yaşadıkları gibi, birlikte yaşadıkları kişilere de dünyayı zehir ederler. Kendine göre kanıtlar bulan, sürekli olarak kendi kendine sorular sorup eşini takip altına alan kıskanç kişiler, intihara ya da cinayete bile teşebbüs edebilirler" diye konuştu.

Hekime karşı bile kuşkulu Hastalık durumuna gelmiş kıskançlık durumlarının kişilik ve paranoyak bozukluklara yol açtığını açıklayan Dr. Gülmez, aşırı kıskançlık hastalığının uzun süre psikiyatrik tedavi gerektiren zor bir hastalık olduğunu söyledi.

Dr. Gülmez, "Hekime karşı bile kuşkucu davranış sergileyen bu kişiler, kıskandıkları kişi veya kişilere karşı kırıcı, yıkıcı ve saldırgan olurlar. Eşleri ve çocuklarıyla olan iletişimleri kopan, işinde de üretken olmayan bu kişiler psikiyatrik destek almadıkları sürece son derece mutsuz ve huzursuz bir yaşam sürdürürler." diye belirtti.

Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir ise; kıskançlığın baş edilmesi en zor duygulardan biri olduğunu söyledi. Kıskançlığın; imrenme ve gıpta etmeyle başlayıp, haset duymaya kadar gidebildiğine dikkat çeken Demir, ‘kıskançlığın esiri’ olmamanız için şu önerilerde bulundu:

* İmrenmek, kendini bir diğeriyle kıyaslamak ve onun yerinde olmak istemektir. Birinin mutluluğuna imreniyorsanız, ‘keşke ben de öyle mutlu olsam’ dersiniz, ama o kişi için kötü hisler beslemezsiniz.
* Kıskançlıkta ise ‘ah keşke’ demenin bir adım ötesine geçer, o kişiyle gerçekten bir sorununuz olmasa bile, varmış gibi davranırsınız. İyi ihtimalle onu görmezden gelirsiniz, kötü ihtimalle o kişiyle ufak tefek hayali sorunlar çıkarırsınız.

HASET YUVA BİLE YIKAR!..

* Haset ise bu duyguların en ağırıdır! Yerinde olmak isteğiniz kişinin sahip olduklarını kaybetmesini ister ve bunun için harekete geçersiniz. Kıskançlıktaki ufak tefek sorun çıkarmaların düzeyi artar. Hedef, o kişinin mutluluğunu yıkmaktır. Mutluluk sebebi evlilik ise eşiyle ilişkisini, sosyal hayat ise arkadaşları ile ilişkisini bozmaya çabalar. Bozma araçları; dedikodu, iftira-yalan olabilir. En uç nokta ise fiziksel zarar vermektir.

Herkes imrenebilir, pek çok insan kıskanır, daha az insan haset duyar! İmrenmek olağan bir duygudur ve birçok insan tarafından hissedilebilir. Ancak bir ‘izleyici’ konumunda, sürekli diğerlerinin mutluluklarını gözlemek, bir yaşam tarzı haline gelebilir. Özellikle duygusal yoksunluklar yaşadığına ve diğerleri kadar ‘şanslı’ olmadığına inanan biri bunu yapabilir.

EVLİLER TERAPİSTE

Duygusal yoksunluklar da herkesin hayatında zaman zaman gözlenir. Bir yoksunluğun (kayıp, ayrılık gibi...) yasını tutmak ya da üzülmek için kendimize bir süre izin vermek sağlıklı olabilir. Ama uzun sürmüş ise bu yoksunluğu ‘yeni var’lara dönüştürmek için harekete geçmekte fayda var!
İşte bu noktada izlediğimiz filmler ve diziler de bir bakıma ‘diğerinin mutluluğuna, fiziksel/maddi gücüne imrenme’ hissimizi telafi eder. Bir yere kadar bu sağlıklıdır, telafi etmek iyi gelir. Ama tabii ki aşırıya kaçmayarak ve kendinizi ‘yaşamayan’ sadece ‘izleyen’ biri konumuna sokmamalısınız. En sağlıklısı ise hobiler edinmek, dans edip, resim yapmak gibi sosyal aktivitelerle sizi esir alan kıskançlığı dizginlemek.

Hasetin hedefi olduysanız ve bu yaşamınızı doğrudan etkileyen bir duruma geldiyse, eğer evliliğinizi etkileyen bir durum varsa evlilik terapisi önerilebilir. Eğer yaşanılan bölgede psikolog veya psikiyatr yoksa, o bölgede hatırı sayılır kişilerden (doktor, öğretmen, hemşire) destek ve önerilerde bulunması istenebilir

http://www.realage.com.tr/tr/realagehaberdetay.asp?hid=26219

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
ben kıskancımdır ve sevdiğim herkesi,herşeyi kıskanırım
hani bi şarkı var ya
"saçın yüzüne değse tenini kıskanırım..."

işte o sarkı hiç abartısız benim için yazılmış

bendeki kıskançlık seviyesini siz düşünün artık :)

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ya ben kız arkadaşlarımı bile kıskanıyom.neden derste benm yanıma değil de diğerinin yanına oturdu diye mesela

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
corpuscallosum dedi ki:
ya ben kız arkadaşlarımı bile kıskanıyom.neden derste benm yanıma değil de diğerinin yanına oturdu diye mesela
Aşkım seninki hastalık :D

Her insan kıskanç olmalı ama yeteri kadar ne az ne fazla :D i think...

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ama aşkım öle deme napiiim huyum bu sen beni böel sewip böle kabul etmedinmi? bu arada sen beni hiç kıskanmıyosun en azından belli etmiyosun

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
corpuscallosum dedi ki:
ama aşkım öle deme napiiim huyum bu sen beni böel sewip böle kabul etmedinmi? bu arada sen beni hiç kıskanmıyosun en azından belli etmiyosun
aaaa ayıp ettin kıskanmıyomuyum :(
bu arada konuyu kişiselleştirme :D

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
haaa öle mi sıkıysa msne gel.nese şaka şaka.aşkım ya bu siteyi iiki tavsiye ettin ne güzelmiş.artık benm de meşgalem var

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
cok sükür kıskanclik damalarim benden alinmis yada cogu kisiyi sevmiyorum hani derler ya cok seven kıskanir diye o bakimdan şe ettim :D

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
bu huyumdan nefret ediyom hayatı sevgilime zindan ettim valla ne yapsam ne etsem kıskanmasam şu adamı bilemiyom o_O :D

DarkLady

Dekan
Reaksiyon puanı
12
seçiL dedi ki:
bu huyumdan nefret ediyom hayatı sevgilime zindan ettim valla ne yapsam ne etsem kıskanmasam şu adamı bilemiyom o_O :D
sewen kıskanırmış derlerr hoş buda bnm kendimi avutmam =) en iisini yapıyosun

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kıskançlık kişinin kendine güven duymamasıyla ilgili bence.

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
yok şu kız benden güzel yok bu daha başarılı yok efendim arkadaşlarım ailem çevremdekiler başka birine daha çok ilgi gösteriyolar diye kıskançlıklarım yoktur işin içine aşkım girerse o zaman kimse elime su dökemez :D B)

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
Hastalık derecesinde kıskanırım, aids derecesinde de hastayım hadi napcaklar bakalım....Ne yapacaklarını şaşırdılar...

Yolda hızlı yürüyon kel kalcan, yavaş yürüyon erken ölcen diyecekler yakında o olacak :p

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
kullanıcı dedi ki:
Kıskanmanın güvenle alakası yoktur ki..
Kıskanmak samimi bir duygudur paylaşamamakla alakalıdır.. kendime özgüvenim var..

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Kıskanırım Seni Ben Kıskanırım Kalbimden demiş Muazzez ablamız Doğruda demiş :* :$ :*

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
kullanıcı dedi ki:
Kıskanmanın güvenle alakası yoktur ki..
Kıskanmak samimi bir duygudur paylaşamamakla alakalıdır.. kendime özgüvenim var..
Amacım tartışma yaratmak değil. Kendime göre fikrimi belirttim sadece. Katılırsınız veya katılmazsınız sizin bileceğiniz birşey. Lafım da size değil ortayadır. Size geri geleceğini inandığınız şeyleri paylaşmaktan korkmayın. Gelmezse zaten sizin olmamıştır.

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Kıskancımdır ama aşırı değil. Zaten aşırı olan herşey zaralıdır.

Benim en sinir olduğum şey erkekler kıskanır ama biz bayanlar kıskandığımız zaman sıkma beni yaa derler ya o zaman. >X<

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
emelden dedi ki:
Kıskancımdır ama aşırı değil. Zaten aşırı olan herşey zaralıdır.

Benim en sinir olduğum şey erkekler kıskanır ama biz bayanlar kıskandığımız zaman sıkma beni yaa derler ya o zaman. >X<

Haklısınız ;)

souris46

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ben bir yerde okumuştum aşırı kıskanç olanlar kendinden emin olamayan her an beni aldatacak benden ayrılacak korkusunu benliğinde yaşayan kişilermiş genelde üstüne alınan olur mu bilmem ben okuduğumu söyledim

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
yok yahuuu hastalık boyutunda kıskanç değilimdir ammmaaaa gıcıklık olsun diyee .. ismi lazım değil :p onu çıldırtmak için kıskanmış (çooooooook) numarası yaparım hehehe :D

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
hatta cansızları bile kıskanıyorum sevgülümün bilgisayarını çook kıskanıyorum çünkü ona çok değer veriyor :^) >X<

Sedefcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
seçiL dedi ki:
hatta cansızları bile kıskanıyorum sevgülümün bilgisayarını çook kıskanıyorum çünkü ona çok değer veriyor :^) >X<

alemsin yaaa ;D bende bayaa bi kiskancim, hatta bazen kiskançlik duygularim kabariyo, migdem de biseyler oluyo yukari dogru biseyler kaynamaya basliyo, bogasim geliyo onu :mad:

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
ama kıskanılmak daha güzel :$

red-bird

Profesör
Reaksiyon puanı
8
kıskançlık kötü bişi biliorum %(
ve karşımdakini sıktığını da biliyorum...

ama tutamıyorum içimdeki o ara bozucu şeyi >X<

EzOhİsTaN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bazen aşırı kıskanç manyak gibi oluyorum :D bazende tepkisiz oluyorum sanki kıskançlık damarım alınmış gibi hissiz ..

fikirlerim ve hislerim çok çabuk değişebiliyo hatta saniye farkıyla bile değiştiği olur bazen..

ya sanırım ikizler burcu olmamdan kaynaklanıyo :D moduma göre kıskançlık damarım tutar..

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
seçiL dedi ki:

bende beennndeeeeee (S)

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
İnsan sahip olduğu değerli varlığını kimseyle paylaşmak istemez. Bu yüzden de kıskanır onu herşeyden:happy: