Aşırı bilgisayar kullananları dikkat !

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Bilim adamları, bilgisayar başında geçirilen uzun ve sağlıksız saatlerin 9 binden fazla rahatsızlığa sebep olduğunu bildirdi.

79328.jpg

ABD'nin Ohio eyaletindeki Nationwide Çocuk Hastanesi doktorlarının yaptığı araştırma sonucunda, 9 bin hastalıktan bir kısmının acil servislerde tedavi edildiği ortaya çıktı. Araştırma ekibinden doktor Lara B. McKenzie, başlıca rahatsızlıkların, sırt ağrıları ile bileklerde karıncalanma, uyuşma gibi belirtilerle ortaya çıkan 'karpal tüneli sendromu' olduğunu söyledi. McKenzie, zaman zaman kesikler, incinmeler, şişlikler, kırık ve çıkıklarla da karşılaşıldığını dile getirdi.

Bilim adamları, bilgisayara bağlı hastalıkların 1994 yılında sadece 1267 olduğunu, ancak geçen 15 yılda bu sayının hızla arttığına dikkat çekti. Kırıklarla karşılaşılan vakaların yüzde 50'sinin, bilgisayarı bir yerden başka bir yere taşırken gerçekleştiği kaydedildi.

Son 13 yılda sadece ABD'de, yaşları 1 ile 83 arasında değişen 75 bin kişi, bilgisayar kullanımından kaynaklanan rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerin acil servislerinde tedavi gördü.

Bilgisayardan en fazla çocukların olumsuz etkilendiğinin altını çizen Lara B. McKenzie, küçük yaştaki kullanıcıların kendilerine göre büyük koltuklarda oturmamaları ve riskli elektrik aksamdan da uzak tutulması gerektiğini aktardı.

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Vücut hamlaştı artık PC başında oturmaktan.İyiki kotalı kullanıcıyım limitsiz olsa internetim daha çok durucam PC başında.Tembelleştim iyice.Hayırlı cumalar.:hammer:

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
türktelekomda türk halkı bilgisayar başında fazla oturmayıp hastalanmasın! diye,tarifeler marifetiyle internetten uzak tutmaya çalışıyor.bizde nankör! aboneler olarak şkayetimiz bitmiyor.

Panthera

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türktelekomda türk halkı bilgisayar başında fazla oturmayıp hastalanmasın! diye,tarifeler marifetiyle internetten uzak tutmaya çalışıyor.bizde nankör! aboneler olarak şkayetimiz bitmiyor.
demi yani bu kadar düşünceli davranıyorlar ama hep yanlış anlıyoruz.:laugh:

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Bel ağrıları bendede var :S baska bi zararını görmedim...

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
12 yıl ufak tefek aksaklıklar var ama computerden olduğunu düşünmüyorum :D

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ben de çayları bile msn den söylüyorum.

Neredeyse iki harfli yazıları bile ctrl+c /v yapmaya başladım. :)

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
kırık ve çıkık vaakaları :D yaşamadım yaşamamda...