Anket Aşı Olana Para Verilse Nasıl Olur?

Bu konuyu okuyanlar

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Merhaba arkadaşlar, size bu konuda danışmak istedim. Aşı olan herkese 250 TL verilse, sizce aşı karşıtlarının sayısı azalır mı?
Paraya gerek yok abi Fransa da aşı olmayanlara kısıtlama getirilecek haberi bile yetti 1 milyon kişi ertesi gün aşı oldu bu kadar basit aslında :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Aşılar aşı karşıtları için paralı yapılsa bazı insanların sırf paralı diye para verip yaptıracağını düşünüyorum.

Hatta aynı aşı olacak ama bu aşı karşıtlarına seçenek sunacan. Ve elimizde az var sayı kısıtlı önce gelen olur diyecen. Iphone kuyruğuna giren insanlar gibi geceden gelirler.

Fakir aşısı : Ücretsiz

Bronz Aşı: 250 TL

GOLD aşı:500 TL

Elit Aşı: 1000 TL

Elit Ultra lüx plus: 5000 TL diye. Sırf mekanlarda hava atmak için bundan olan tipler çıkacaktır. Fakirmiyim ben abi ücretsizini olayım diyerekten...

Aşı olana para verilecek dediğin zaman iyice güven kıracaktır bunlar neden para veriyor kesin bunda bir şey var bizi kısır yapacaklar çip takacaklar öldürecek diye kafasında kurarda kurar bunlar yoksa...

Son düzenleme:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Merhaba arkadaşlar, size bu konuda danışmak istedim. Aşı olan herkese 250 TL verilse, sizce aşı karşıtlarının sayısı azalır mı?
Zaten onun için yapmıyorlarsa bende birşey bilmiyorum demektir ?? aynı vergi affını bekleyenler gibi ama bazıları cidden korkuyor onlar için sanman..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aşı aşı karşıtlarına karşın aşı paralı yapılsa bazı insanların sırf para verip yaptıracağını düşünüyorum.

Hatta aynı aşı olacak ama bu aşı karşıtlarına seçenek sunacan.

Fakir aşısı : Ücretsiz

Bronz Aşı: 250 TL

GOLD aşı:500 TL

Elit Aşı: 1000 TL

Elit Ultra lüx plus: 5000 TL diye. Sırf mekanlarda hava atmak için bundan olan tipler çıkacaktır. Fakirmiyim ben abi ücretsizini olayım diyerekten...

Aşı olana para verilecek dediğin zaman iyice güven kıracaktır bunlar neden para veriyor kesin bunda bir şey var bizi kısır yapacaklar çip takacaklar öldürecek diye kafasında kurarda kurar bunlar yoksa...
Aynen..

Birde parayla bedenini satmak gibi bir şey.. küçükken çok kötü bir ders aldım birdaha bedenimi namusumu yada oyumu parayla satmam... trilyonlar bile verseler satmam...

Ölüme bilime güvenip ilk doz sinovac aşımı oldum ikinci dozda bayramdan sonra ölürsem de vasiyeti yazdım mezarıma ilime bilime güvendiği için öldü yazacaklar...

Son düzenleme:

___Melissa

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Şu ana kadar ne hastalık bulaştı ne de bulaştırdım. Ailem dahil kimse hasta olmadı. E ben neden aşı olayım? HİÇ hasta olmayanlar risk teşkil etmediğine göre neden aşı olsun? Daha pandeminin başından beri eğri büğrü konuşanların, bir öyle bir böyle demesi ve her kafadan ayrı ses çıkması, NET VE ŞEFFAF BİLGİ VERİLMEMESİ ben ve benim gibi insanları DOGAL OLARAK uzak tutuyor. Deseler ki; aşı bu, içeriği bu, yan etkileri/ihtimalleri bu, kısa vadede uzun vadede etkileri bu, şu ana dek elimizdeki (gerçek) veriler bu.... Vs vs açıklasalar, kafalardaki soruları cevaplasalar, millet kesin kes olmayacağım demek yerine, oturur düşünür. En azından düşünür.

Üstüne basa basa aşı ol/olmak zorundasın, olmazsan şöyle söyle kısıtlamalar gelir vs diye korkutma işine girerlerse, ki ben yine de olmayacağım, o düşünen kişilerin olacağı varsa dahi olmaz. Ne yapıyorlar, ölüm nedeni virüs olmasa dahi virusmus gibi yazıp istatistiğe ekliyorlar. E ben nasıl inanayım bu "şeffaflığa" ?

Benim gibi düşünen, dünyada milyonlar olduğuna eminim.
Hiçbir zaman şeffaf olunmadi ama bizden sorgusuz sualsiz biat etmemiz isteniyor.
Annem aşı olsa, kadına sonradan zararı dokunsa canına bir şey olsa ben/biz kimi mesul tutacağız? Kim var arkamızda?
Bizlere bir garanti sunulmuyor ki guvenelim.
En özet haliyle düşüncem budur. Bu mesajım muhtemelen silinir diye düşünüyorum. Eğer ki silinirse düşüncelerimden daha çok emin olacağım.

Ek olarak, insan eliyle yapılmış "virüs"ü güya elin bilmem neresinde yarasadan, yemiş de insanlara geçmiş diye hikaye anlattılar. Konuşacak çok şey var da neyse..
2 gün belki 1 hafta kol/baş ağrısı çekersin, 2 yıl sonra bir şey/ler çıkmaya başlar? Ne bileceğiz? (...)
.

Son düzenleme:

Nxoon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Aşı olmanın örnek 3 ay sonra ücretli olacağını söyleseler daha güzel teşvik edemezler milleti.
Herkes koşa koşa aşısını olur
Tabi bu dediklerimi yapılsa Avrupa'daki bazı ülkeler gibi kalabalık alanlara giriş yapabilmek için aşı belgesinin lazım olması gerekmeli.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Aşı zorunlu olmalı, gönüllü değil. Seve seve ya da değil her türlü herkes aşı olacak.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İS-TE-MEZ! Bu kadar... O paranın karşılığını acı acı alacaklarına adım gibi eminim.

Aşı zorunlu olmalı, gönüllü değil. Seve seve ya da değil her türlü herkes aşı olacak.

Zorunlu tutulabilmesi için önce muvafakatname imzalatmadan aşı yapabilmeleri gerekir. Hiç bir riski üstlenmeden aşı olun diyorlar. Öyle aşıda açıkçası ben yokum. 1 sene sonra kısır mı yapar, kanser mi yapar, felç mi yapar belli değil. Birde bunların üstüne virüsten korumaz, hafif atlatırsınız derler. Gereği yok. Yemez zorunlu tutmak.

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,378
öğrenciler aşıya koşar.
Ben de olurum valla zaten bize açıldı galiba pek takip etmiyorum.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bende öyle düşünüyorum toplumsal sağlığı etkileyen eylemlerde gönüllülük aranmamalı.
Aşı karşıtları için burada size etkisi araştırılmamış ne olduğu belirsiz ilaç vermiyorlar. Dünya da ki tüm tıp otoriterleri ve hakemli tıp dergilerinde sonuçları açıklanan onaylanan aşı sunuluyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Aşınızı olun. Bu kadar bilim insanı ,bu meret hastalığa, gecelerini gündüzlerini harcıyorsa ,bu işin ,yalanı yanlışı zaten olmaz,olamaz. Bende bi bilim insanı olarak, bilime kendini adamış,bu yola insanlık için devam eden kişilerin kesinlikle yalan ,yanlış veya menfaatleri için hatalı bi şey yapmayacağına/yapamayacığına ,kesinlikle yüzde 100 eminim .Çünkü bu insan hayatı.Önemli olan,hayat kurtarmaktır bu kişilerin gözünde.Ve hepsi, birer sağlık neferidir.

En zayıf aşı bile bilmem yüzde ne kadar koruma sağlıyorsa,en azından, yoğun bakıma gitmeni engelliyorsa,aşını olacaksın. Tetanoz,verem ,boğmaca,çiçek,sıtma,kuduz, trahoma,kızamık,kolera, gibi ,toplu ölümlerden,insanları , aşılar korudu ve bu hastalıkları yok etti.Ki, şu an tıp teknolojisi inanılmaz gelişti. O kadar eski aşılar bile bu işi bitirdiyse,yeni tıp dünyasına inanmak lazım.

Son düzenleme:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Aşıfobi va
Aşınızı olun. Bu kadar bilim insanı ,bu meret hastalığa, gecelerini gündüzlerini harcıyorsa ,bu işin sahtekarlığı ,yalanı yanlışı zaten olmaz,olamaz. Bende bi bilim insanı olarak, bilime kendini adamış,bu yola insanlık için devam eden kişilerin kesinlikle yalan ,yanlış veya menfaatleri için hatalı bi şey yapmayacağına/yapamayacığına ,kesinlikle yüzde 100 eminim .Çünkü bu insan hayatı.Önemli olan,hayat kurtarmaktır bu kişilerin gözünde.Ve hepsi, birer sağlık neferidir.

En zayıf aşı bile bilmem yüzde ne kadar koruma sağlıyorsa,en azından, yoğun bakıma gitmeni engelliyorsa,aşını olacaksın. Tetanoz,verem ,boğmaca,çiçek,sıtma,kuduz, trahoma,kızamık,kolera, gibi ,toplu ölümlerden,insanları , aşılar korudu ve bu hastalıkları yok etti.Ki, şu an tıp teknolojisi inanılmaz gelişti. O kadar eski aşılar bile bu işi bitirdiyse,yeni tıp dünyasına inanmak lazım.
Aynen katılıyorum

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
nasıl hızlı aşıla bitirilir çok basit aşı olup olmamak kişinin kendi isteğine bırakılacak aşı olmayıp covide geçirirse tüm hastena masrafları ambulanas dahil ne kadar tutarsa 50.000 tl 60.000 tl olursa fatura şahısa kesilecek bak bakalım bir güde 10.000.000 kişiyi bile aşılarız bizim aşı olmak istemeyen vatandaşalrımız ücretsiz sağlık sistemine güveniyor kes faturayı 1-2 kişiye 10 günde 1 doz aşıları tamamlarız

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bi İnsan Herşeyi Biliyorum Diyorsa Bilin Ki Hiç birşey Bilmiyordur

Diyene bak derim başka da bir şey demem. Ben o alıntıladığınız mesajda ne diyorum:
bilmeden konuşmam.
Ayrıca ben kaynak olarak ne belirtiyorum:
benim ailem enfeksiyon hastalıkları uzmanı. bu işin içindeki insanlarla birebir iletişimdeyim ben yani.
Benim kaynağım sağlam yerler. Sizin gibi kulaktan doğma bilgilerden değil. Ha, siz bir video paylaşmışsınız alın benden de size bir haber: Sinovac'ın Türkiye'deki Faz-3 ara sonucu: Yüzde 83,5 etkili | DW | 09.07.2021

Konumuzun sinovac ile olan ilgisini anlamamış olsam da… Aşınızı olun arkadaşlar. Boş tantanalara kulak asmayın. Ha bu arada sayın @Wujque geçen ben burada aşı olmayanlara belli kısıtlamalar getirilsin dediğimde beni halk düşmanlığıyla itham etmiştiniz ya, bir de şuna bakın: Aşı olmayanlara yaptırım var mı?

Bu olay gerçek olursa o anki surat ifadenizi çok merak ediyorum doğrusu. Dünyada pek çok yerde böyle kararlar uygulanmakta bu arada aydınlatayım sizi.

Bir iki tane youtube videosundan iyidir :)
Ayrıca bu saçma tartışmanın ardından çok sevdiğim forumdan ayrılma kararı da aldım. Burada bir insana laf anlatmak için harcadığım vakti kendime ayırarak bu insanların azınlık olduğu yere götürüyorum kendimi. Her şeyden önce “insan” olmayı, “saygılı” olmayı öğrenmeniz gerek. Ondan sonra büyürsünüz. Fiziksel yaş bu çağda bilgi ve ilim ölçeği olmaktan çıktı artık. 18 yaşındaki bir genç 50 yaşındaki bir insandan çok daha akılcı, mantıklı, bilgili olabiliyor. O yüzden fiziksel yaştan önce zihinsel yaşınızı ilerletin. Bu sözler, üstüne alınanın kulağına küpe olsun. Şimdi bana sallamaya devam edenler olursa da duvara anlatsınlar dertlerini, hırslarını, ezikliklerini. Haydi eyvallah. Sevdiğim insanlar kendilerine iyi baksın.

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
şahsen olmam zaten aşı olmayan olanın hakkını yemiyor aşı olunca yine taşıyıcı olabiliyorsun sadece senin virüsü atlatman kolaylaşıyor kimseye faydası yok

Murat Kasrat

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Azalmaz 250tl ne ki Türkiye de sadece bir akşam yemeği yersin ailenle birlikte. O yüzden azalmaz hatta artar. Artmasının sebebi ise insalların akıllarına takılır neden böyle bir şey yapmak istiyorlar diye sorar insan ve sonuç olarak kendi fikrinden vazgeçmez.