Artık laiklik tepeden inme değilmiş!

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Taha Akyol ile Fransız üniversitesinde öğretim üyeliği yapan, çok liberal fikirli Nilüfer Göle söyleşisinde mealen hoca diyor ki:

"Laiklik sanıldığı gibi tepeden bastırılan bir durum değilmiş Türkiye'de."

"Ne demek istiyorsunuz?"

"Bazıları laikliğin devletçe yukarıdan bastırılan bir görüş olduğunu sanıyordu ama öyle değilmiş."

"Nereden anladınız?"

"Eee baksanıza Cumhuriyet Mitinglerine! Bir çok laik vatandaş bu mitinglere katıldılar. Yani başında belki yukarıdanbastırmaydı ama, artık aşağıda da desteğini bulmuş."

Ankara, İzmir ve İstanbul gibi yurdun çeşitli yörelerinde işi gücü bırakıp eline bayrak ve Atatürk posteri alıp, meydanlara koşturan tüm vatandaşlarımıza buradan kucak dolusu minnet ve saygı gönderiyorum! Bu kalabalıklar arasında kadınlarımızın daha çok olduğunu biliyorum ancak hiç bir ayırım yapmak istemiyorum!

Orada toplanıp Mustafa Kemal'e bağlılığınızı haykırmanız bakınız pek liberal Nilüfer Göle Hanım'ın da dikkatini çekmiş.

Şükürler olsun Yarabbi!

Garip olan nedir biliyor musunuz?

Garip olan Nilüfer Hanım'ın bu gerçeğin daha önce farkında bile olmaması! Hah. Herhalde Türban ve İslam değerleri laikleri EZMİŞTİR diye düşüne dururken birden bire o kıpkırmızı insan selini görüp, belki de bir kaç kez yutkunmuştur!

Ne garip değil mi? Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkemize sağladığı devrimleri kökten görüp takdir edip GEREĞİNİ YAPMAK varken, bir meydan dolusu insan GÖRÜNCE ancak bu fikirle tanışması bence Fransa'da eğitim veren bir sosyal bilimci profesöre hiç yakışmıyor!

Bu söyleşi esnasında aydın liberalleri de göklere çıkarmayı ihmal etmedi hoca! Onlar sayesinde Nilüfer Hanım ve Taha Akyol karşılıklı konuşabiliyorlarmış!

Sabır deli gönlüm.. yaaa sabır!

Ayşe Özgün - Gazeteport