Arıtma Sistemi Nasıl Çalışır ?

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Arıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Ters Ozmoz (Reverse Ozmozis-RO)

Ters Ozmoz Yöntemi, içme suyu elde etmek için kullanılan en gelişmiş ve en yaygın teknolojidir. İlk olarak NASA tarafından, uzay kapsülünde kısıtlı alanda, atık sudan içme suyu elde etmek için geliştirilmiştir. Daha sonra, gelişen teknolojiyle birlikte, evlerde kullanılmak üzere yaygınlaştırılmıştır. Katkı maddesi gerektirmeyen bir fiziksel arıtımdır.

Basınçlı su, gözenekleri milimetrenin milyonda birinden daha küçük olan membran filtreden geçirilerek, ayrıştırılır. “Membran Filtre Modülü”nün; bir girişi, iki çıkışı bulunur. Basınç sayesinde membran gözeneklerinden geçebilen su arıtılmış su çıkışından, geçemeyen karışımlı su ise atık su çıkışından atılır.

Bu işlem sırasında suda bulunan çözünmüş maddelerin %90'ından fazlası, mikroorganizmalar ve zararlı maddelerin tamamı, atık su ile dışarı atılarak, sağlıklı mineral yapısıyla suyun özü elde edilir. “Membran Filtre” 3 kat ‘kompozit polyamid’ kumaştan oluşan, yarı geçirgen bir zardır. Bilinen en küçük virüs, membran gözeneğinden 20 kat daha büyüktür ve asla geçemez. “Ters Ozmoz” teknolojisine sahip her arıtma sistemi aynı kalitede içme suyu üretemez. Sistemde kullanılan filtre malzemeleri, arıtılan suyun kalitesini doğrudan etkiler.

Dünya üzerindeki su kaynaklarının hızla tükenmesi, kullanma suyunun değerini bir kez daha idrak etmemize sebep olmuştur...
Bir çok ülke ve devlet mekanizmaları, su tasarruf planlarına riayet edilmesi konusunda uzun uzadıya makaleler ve paylaşımlarda bulunuyorlar.
90 lı yıllarda gönül rahatlığı ile içebildiğimiz musluk suları artık neredeyse ''hiç içilemeyecek'' durumdalar.
Bir çok uzmanın uyarılarda bulunduğu, Barajların evlerimize, iş yerlerimize ve tüm hanelere taşıdığı sular ne yazık'ki içilmeye uygun değildir, açıklamaları artık tamamen doğruluğunu ispatlamış durumdadır…
Peki bu konuda nasıl hareket etmek gerekir ?
Sizlerinde fikirlerini bu konuda almak isterim.

KillerFear

Asistan
Reaksiyon puanı
223
Evet ben arıtma kullanıyorum arıtma+tatlandırıcı var 1 yıldır sadece arıtılmış su içtim 3 ay önce normal su içtiğimde midem bulandı iğrenç tadı vardı.

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Evet ben arıtma kullanıyorum arıtma+tatlandırıcı var 1 yıldır sadece arıtılmış su içtim 3 ay önce normal su içtiğimde midem bulandı iğrenç tadı vardı.
Kesinlikle alışınca çeşme suları iğrenç geliyor bana da o yüzden alışkanlık oldu bende arıtılmış su içmek zaten böyle daha sağlıklı

Reaksiyon puanı
9
Ben de bir kaç yıl önce su arıtma cihazı taktırmak için araştırma yaptım. Şu an kullanıyorum ve çok memnunum. Artık şebeke sularına güven kalmadı maalesef. Taşıma suların da ne kadar sağlıklı olduğu belli değil, ayrıca taşıması ayrı dert. Her güzel şeyin bir bedeli vardır. O nedenle arıtma cihazlarının sağladığı faydalar düşünülünce maliyetleri insanın gözü görmez. Bence yakın zamanda herkesin evinde su arıtma cihazı olacak.