Öneri Arch Tabanlı Hafif Linux Dağıtımı Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Qokomow

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Merhaba, laptopuma arch tabanlı bir dağıtım arıyorum.Malum deneyimsiz biri olarak arch'ı merak ediyorum.Hafif bir dağıtım öneriniz varmı sistemim aynen şöyle:
2gb ram
intel atom n450
180 gb hdd

olge

Asistan
Reaksiyon puanı
185
Merhaba, laptopuma arch tabanlı bir dağıtım arıyorum.Malum deneyimsiz biri olarak arch'ı merak ediyorum.Hafif bir dağıtım öneriniz varmı sistemim aynen şöyle:
2gb ram
intel atom n450
180 gb hdd
runit ile kullan artix

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Endeavour OS yükle ama arayüz olarak BSPWM tercih et keyfini çıkar tabi biraz öğrenmek lazım kurmadan önce :)

eayavas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer Arch kullanmak istiyorsan Arch kullanmanı tavsiye ederim. Arch üzerinde LXQT gibi hafif bir masaüstü ortamı daha rahat çalışmanı sağlayacaktır. Artix ise Arch'ın non-systemd çatalıdır. Systemd'nin ne olduğunu bilmiyorsan birkaç google aramasıyla konu hakkında bilgi alabilirsin. Systemd'nin kaynak tüketimine bir miktar etkisi olduğunu söyleyebilrim. Ancak systemd kullanmamak özellikler Artix gibi bir dağıtımda Systemd bağımlılığı olan paketler için sorun teşkil edebilir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
manjaro kde
kde eskiden en ağır masaüstüydü lakin yıllar içinde yaptıkları değişiklikler ile şu an gnome'dan çok daha hafif, lxde, xfce ve lxqt ile yarışır halde lakin bütün bu masaüstlerine göre çok daha gelişmiş özelliklere ve fonksiyonaliteye sahip

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
ArtiX-OpenRC kullan kesinlikle.

Mestra

Asistan
Reaksiyon puanı
250
2gb ram
intel atom n450
180 gb hdd
Linux Mint Öneririm.