Araba Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
27.000 civarında Honda Civic tavsiye ederim

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
küçük kasa olsun dersen Getz tavsiye ederim :) özellikle dizelleri çok tasarruflu oluyor :)

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
dizel konusu önemli.

dizelin başlıca sorunları
- bakım maliyeti (bakımlar daha sık ve benzinli araca göre 2 katı tutmakta.)
- Performans olarak benzinli daha üstün
- Sıralı sistem LPG kurulmuş benzinli arabaya göre dizel daha çok yakıyor.
- Motor ile ilgili bir sorunda benzinli araçların giderleri daha düşük oluyor.
- 2.El'de satışı zor oluyor çünkü dizel motorları daha çabuk yıpranıyorlar.

neticede dizel araçlar dizel olmalarından dolayı oluşan farkı kısa sürede kapatamıyorlar. aradaki farkı kazanmak için uzun süre gerekiyor. bu uzun süre geçildiğinde ise aracın ömrü ciddi anlamda kısalmış olduğundan 2.El de değeri düşüyor. yinede dizel alacaksanız 150 bin kilometreyi geçmiş araç almamanızı tavsiye ederim

az yakan bir araç düşünüyorsanız HB bir benzinli araç düşünebilirsiniz.

Sıralı sistem otogazda ise markasına ve aracına göre değişen durumlar var. iyi araştırılması gerekli.

benzinli hatchback
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...satilik-2009-model-ford-fiesta-33862535/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...inal-ilk-sahibinden-6800-km-de-33687266/detay

benzinli sedan
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...4-000-km-de-honda-city-comfort-30208211/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...z-boyasiz-2007-model-26-500-km-33621125/detay

Hkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
33 bin TL'ye sıfır 2011 model Chevrolet Cruise var, ama fiyat olarak seni aşar heralde.O fiyata Honca Civic, Fiat Doblo,Citroen C4,Renault Clio,Ford Fiesta,Peugeot 306 vs. araçlar satın alabilirsin.

---------- Post added at 15:29 ---------- Previous post was at 15:28 ----------

Aşağıdaki linkteki Mini Cooper çok güzel araba fiyatıda iyi.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...ull-full-33870808/detay?source=promotion_hpva

heyula07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar dizel, 2004 model, 80000km, açık mavi, herşey full(sunroof dahil) C3 var. 16 milyar ne dersiniz... Lütfen olumlu ya da olumsuz yorum yapın. Arabayı bir arkadaş az önce aradı tavsiye etti. Bu hafta alıcam... O nedenle yorumlarınızı esirgemeyin..

murtix61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence Alman marka araç bakmanı öneririm..bulamazsan honda olabilir.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Arkadaşlar dizel, 2004 model, 80000km, açık mavi, herşey full(sunroof dahil) C3 var. 16 milyar ne dersiniz... Lütfen olumlu ya da olumsuz yorum yapın. Arabayı bir arkadaş az önce aradı tavsiye etti. Bu hafta alıcam... O nedenle yorumlarınızı esirgemeyin..

16 milyara fazla ucuz o araç. plakasını isteyip citroen servislerinden kontrol etmeye çalış. dizel araçların kilometrelerini düşürüp satma çok rastalanan bir hiledir. galericiler sıkça bunu yaparlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
bu arada dizel olmasın demek bence çok doğru değil. benim arabam citroen c1 ve dizel. inanılmaz tasarruflu ve güçlü. söylendiği gibi bakım maliyetleri de neredeyse sıfır çünkü 90 bin km'de ve halen tamir yüzü görmedi. hatta az önce kendisine jant aldım :D

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Gelen yorumlara baktım da hiç Ford Focus tavsiye eden olmamış. Ben 2007 trend(lpg li) kullanıyorum yakıt olarak 160-195 arası yakıyo. Tavsiye ederim.
c3 bana biraz küçük geliyo. Onun yerine Honda Jazz da düşünebilirsin...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
ford focus'ların performansları gerçekten de başarılı. ancak tip konusunda ofsayt :(

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
ford focus'ların performansları gerçekten de başarılı. ancak tip konusunda ofsayt :(
öhöm ööhööm ........
Ford'culara yeni katılmış ve bir Focus kullanıcısı olarak bu söz hoşuma gitmedi :D
Ofsayt ama hakem görmediğinden gol atıyor, bunu bilesin :mrgreen: :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
:D maksadım sizi üzmek değil ama ne bileyim ben beğenmiyorum. yeni modelleri ayrı tutuyorum tamam :D

jsrcb

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dizel konusu önemli.

neticede dizel araçlar dizel olmalarından dolayı oluşan farkı kısa sürede kapatamıyorlar. aradaki farkı kazanmak için uzun süre gerekiyor. bu uzun süre geçildiğinde ise aracın ömrü ciddi anlamda kısalmış olduğundan 2.El de değeri düşüyor. yinede dizel alacaksanız 150 bin kilometreyi geçmiş araç almamanızı tavsiye ederim

Sıralı sistem otogazda ise markasına ve aracına göre değişen durumlar var. iyi araştırılması gerekli.

benzinli hatchback
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...satilik-2009-model-ford-fiesta-33862535/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...inal-ilk-sahibinden-6800-km-de-33687266/detay

benzinli sedan
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...4-000-km-de-honda-city-comfort-30208211/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...z-boyasiz-2007-model-26-500-km-33621125/detay

Muhalefet olmak istemem ama tecrübe ettiğinden değil, duyduklarına dayanarak konuşmuşsun sanırım. Bugüne kadar 4 tane aracım oldu 3 tanesi honda 1 tanesi opel corsa c 1.3cdti. Yanlış bilgilendirme olmaması açısından yazdıklarını kıstas olarak alıp arkadaşa tavsiyede bulunayım.
- Dizelin bakım maliyeti yüksek demişsiniz. Hiç dizel araban oldumu bilmiyorum ama emin ol hiçte öyle değil. Nedir yüksek olan? Mekanik aksamda motor yağına kadar benzinli araçlarla bakımları aynı. Biçok servisten aynı aracın dizel ve benzinli için olan yedek parça ve bakım maliyetlerini sorgulayarak görebilirsin bunu. Örnek olarak babamın şuanda kullandığı opel combo 1.3cdti dizel aracı 137.000 küsur km'de ve 60.000km'de bir ağır bakım periyodu var.
-Performans olarak benzinli üstün? Neye göre kime göre? Neyden neyi üstün tutuyoruz? Kalkıpta Honda Civic 1.6 VTİ 160ps 150NM tork olan araçla 1.4HDİ 70ps 170nm tork olan aracımı kıyaslıyoruzda üstün oluyor? Önemli olan PS/HP değil torktur. Dizel araçlar şehir içinde yüksek sıkıştırmaya bağlı olarak torkları fazla olduğu için herzaman daha seriidirler. Heleki yeni nesil dizel araçlar birçok açıdan benzinliden üstündür. Yakıt tüketimi, performans, bakım maliyeti vs.
-Sıralı sistem LPG kurulmuş benzinli arabaya göre dizel daha çok yakıyor? Binevi haklısınız. O da şöyle ki km'de enfaz 2-3 kuruş farkeder aynı segmentteki iki araç için.(biri dizel,biri lpg). Lpg'nin dezavantajlarından da bahsetmek gerek. Kapalı otoparka girememeniz bir sorundur, aynı şekilde feribot vs denizyolu ulaşımınıda kullanamıyorsunuz. Hadi onları geçtim, ne olursa olsun kim ne derse desin lpg sistemi ciddi bir tehlikedir. Sonuçta sıkıştırılmış ve basınç altında püskürtülen yakıt sistemidir. Kilometrede 1-2 kuruş tasarruf edicem diye kimse besmeleyle bagajında gaz dolu tüple aracına binmek istemez. Ekstra olarak lpg'ninde bakım masrafları var.
-Motor ile ilgili bir sorunda benzinli araçların giderleri daha düşük oluyor. Bu konuda hemfikiriz.
- 2.El'de satışı zor oluyor çünkü dizel motorları daha çabuk yıpranıyorlar. 2.elde satışı zor oluyor kısmı biraz komik olmuş. Dizellerin benzinliye oranla çok daha kolay satıldığı ortada piyasada da gözlemlenen bu. Diğeri ise tamamen aracın kullanıcısına bağlı. Motorların ömürleri kilometre ile değil devir ile ölçülür. 20.000km de blok patlatan, kol çıkaran nice benzinli araç var etrafta, ha 500.000 kmde hâla kondisyonu yerinde benzli araçlarda var tabiiki. Aynı şey dizel motorlar içinde geçerli. Örnek olarak enson bindiğim takside Dacia Logan 1.5Dci(dizel) yolcu koltuğunda otururken km sayacını kontrol ettiğimde 322.000 küsur kmde idi. Gidişi ve yürürüde gayette iyidi aracın. Sonuç olarak dizeli kullanmak benzinliye göre birazdaha dikkat ister, özellikle Turbo beslemeli dizel araçlar için geçerli bu kıstas. Biçok dizel sürücüsü aracını tanımadan; nasıl kullanması gerektiğini bilmeden afedersiniz eşşek niyetine aracını kullanıyor. 200.000kmde daha emme manifoldu ve enjektörleri temizlenmeyen dizel araçlar var. Hoş kullanıcısı bilinçsiz, adam bilmiyor ki onları yaptırması gerektiğini. Bu cümleyide sonuca bağlamak gerekirse '' Bakarsan bağ, bakmazsan dağ'' olur. Benzinli içinde, dizel içinde geçerli olarak.

Bukadar dizel benzinli kıyasına karşın, kendim dizel aracı fazla sevmiyorum benzinli araç herzaman daha farklı geliyor bana. Onunda nedeni gençlik, tune sevdası ve uğraşı.:tongue: Konuyu açan arkadaşa da yukardaki kendi tecrübelerim ve paylaştıklarım binevi yardımcı olacaktır. Öneri olarak ise

Benzinli;
2005 Honda Civic 1.6 Vtec LS 34.000km 23-25 arası alınabilir bu araçlar. 27000TL fazla. Konuşulup pazarlık yapılabilir.
2001 BMW 3.18i Bütçenizi birazdaha zorlarsanız alınabilecek araçlardan.
Dizel;
2008 Ford Focus 1.6 TDCİ HB
2008 Ford Focus 1.6 TDCİ Sedan
2006 Megane 1.5DCİ Privilege Sedan
2007 Toyota Corolla 1.4 D-4D Comfort Sedan

İlanlardaki araçları tanımıyorm. Sadece marka-model bilgisi için koydum. Hayırlısı olsun. :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
@jsrcb

O zaman diyorsin ki, yeni nesil dizel motorlu turbo'lu bir aracı bağırta bağırta yüksek devirlerde kullanmayın, ömrünü kısaltırsınız. Yanlış mı anlamışım? :)

jsrcb

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@keyloger

Tam olarak değil, tabiiki yüksek devirlerde de kullanılır. Tabi birde şu var hangi araç olursa olsun(benzinli dizel farketmez) bağırta bağırta ve sürekli yüksek devirlerde kullanırsanız ömrünü kısaltmış olursunuz. Turbo beslemeli araçlarda; enbasiti araca sabah bindiniz kontağı çevirdiniz ikaz ışıkları sönmeden marş yaparsanız ileride turbo sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü aracın Ecusu(beyin) ilk çalışmada motora yolladğı sinyalle çok kısa bir sürede turboyu doldur-boşalt yapar, sizde bu işlem tam olarak gerçekleşmeden bunu kesmiş olursunuz. Aynı şekilde aracı stop edeceğiniz zamanda minimum 1-2 dk beklemeniz gerekmektedir ki turbo türbülansını tamamen bitirsin. Biçok örnek daha verilebilir bu tarzda. :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Arkadaş yeni Corsa aldı 1.3 dizel, bir sınırlarını zorladım geçen gün cihazın, hızlanması biraz yavaş ama onun dışında bir öğrenci için mükemmel bir cihaz, ben arabaları yüksek devirlerde kullanmayı severim, bu sebeple genel kültür olsun diyerek sordum. :) Arkadaş genelde 2000 devirde kullanıyor tabi. :)

jsrcb

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hayırlı olsun arkadaşınıza, güzel seçim yapmış kazasız belasız inşallah. :)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Küçük sınıf mpvlerde tercih edilebilir.Fiat doblo ,fiat fiorino, vw caddy,nissan note,ford fusion,renault kangoo(virajlara sert girilirse takla atma olasılığı diğerlerinden daha yüksek,testte okumuştum) bu sınıfta beğenilen modeller.
Tabi bu sınıfta neredeyse tek seçenek dizel.Zira otomobillerin kasaları ağır,benzinli versiyon alınırsa çok yakar diye düşünüyorum.

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
dizel konusu önemli.

benzinli hatchback

benzinli sedan

Arkadaşım sen geride kalmışsın artık yeni dizellerin performansı benzinlileri geçti ama eskileri bilemem tabi :D Benzinli alacaksan ve ekonomi istiyorsan Honda yada Toyotaya bakabilirsin hem donanım olarak hem yakıt tüketimi olarak oldukça iyiler :)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
sürücü kursunda direksiyon sınavına hazırlanırken kullandığım araba dizel.Eskiden dizel motorlar çok sesli oluyordu,uzun yolculuktan sonra insanın başı ağrıyordu,ancak şu anda o tip sıkıntılar yok.Yine dizelin kendine has bir sesi var ancak yalıtım daha iyi yapıldığı için araç içersine rahatsız edecek seviyede ses yansımıyor.
Dizel arabaları kullanmak benzinliğe göre daha kolay.Çünkü sadece debriyajla ve gaza basmadan arabayı geri veya ileri hareket ettirebiliyorsunuz.Benzinlide birde debriyajla birlikte gazı da ayarlamanız gerekiyor.Dolayısıyla dizel motorların kullanımdan kaynaklanan böyle bir avantajları da var.

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
KESİNLİKLE benzinli bir C4, Focus ve VW Bora alınabilir. Focus'a tipsiz diyen Troy kardeşim foruma alkollü girmesek ? :D

Ford_FocusNAIAS.jpg

lauset

Doçent
Reaksiyon puanı
2
bilgi sahibi olmadığım bir konu sadece bilgilerini paylaştıkları için tüm arkadaşalara teşekkür etmek istedim yazılanları soluksuz okudum fikir sahibi olabilmek için.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Eski model dizel araçların dezavantajları vardı.Ancak teknolojiyle beraber dizel motorlardaki teknolojilerde çok değişti.Özellikle BMW, Audi, Mercedes gibi otomobil markalarının dizel motorları inanılmaz bir performans sunuyor.BMW'nin dizel motorları aynı motor hacmindeki benzinli motorlardan daha performanslı ve daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor.Zaten artık otomobil markalarının büyük bir hızla geliştirmeye devam ettikleri HYBRID teknolojisi geliyor.Aslında çoğu markanın HYBRID modelleri çoktan geldi ancak fiyatları normalden biraz pahalı olduğu için fazla rağbet görmedi.Ama ucuzlayan fiyatlarla birlikte artık yollarda bolca HYBRID otomobiller görücez.