Apple Türkiye Fena Çuvalladı!

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
iPhone 3G'de gülen taraf, GSM operatörleri olurken, beklediğini bulamayan teknoloji tutkunlarının hedefinde, hazırlıksız yakalanan şirket; Apple Türkiye vardı.

Gazeteler, dergiler, sokaklardaki reklam panoları ve internet sitelerinin neredeyse tamamında iPhone reklamlarını görebiliyorsunuz. Satışına, uzun kuyruklar eşliğinde gece yarısında başlanması, teknoloji tutkunlarının bu cihazı nasıl bir aşkla beklediğinin de kanıtı oldu. Turkcell ve diğer operatörler, bu telefonu ülkemize getirerek ve farklı fiyat seçenekleri sunarak üzerine düşeni yaptılar.

O halde, bu telefona sahip olduğu halde neden hayal kırıklığına uğrayan birileri var?

Forumumuzda da, beklediğini bulamayan ve bunu açıkça dile getiren çok sayıda internet kullanıcısı var. Şikayetlerin çoğu, bu cihazın Türkçe arabirime ve dil desteğine sahip olmamasını, yazılım ve teknik desteğinin de yine Türkçe olmayan kaynaklardan sağlanmasını doğru bulmuyor.

Ve haklılar...

Faturanın kesilmesi gereken adres; Apple Türkiye.

Geçtiğimiz yıl, uzun zamandır talep edilen MAC OS X'i Türkçeleştirme işindeki başarısı ile bizi şaşırtan firma, iPhone 3G'de fena halde çuvallamış durumda.

Web sitelerinde, iPhone ile ilgili sadece bir küçük resim bulunuyor ve tıkladığınızda yine yabancı siteye gidiyorsunuz. Teknik destek bölümünde; iPod, iTunes ve MAC OS için bölümler bulunurken, iPhone'un adı bile geçmiyor.

En önemli eksiği ise Türkçe arabirim ve dil desteğinin olmayışı.

Bu eksikliği gideren ülkeler; İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Hollanda, İtalya, İspanya, Portekiz, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç, Kore, Çin, Rusya ve Polonya.

Şu ana kadar çuvallamış olan Apple Türkiye'nin, en kısa zamanda bu eksikliğini giderip, Türkçe dil desteği, Türkçe yazılım desteği, Türkçe teknik destek sitesi hazırlaması gerekiyor.

MAC OS X'te bizi şaşırtan firma, iPhone 3G'de bu hatasını ne zaman telafi edecek göreceğiz.

:: Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Tüketicinin bilinçlenmesi lazım. Ben o kadar para vereceğim, bir de benim dilimde olmayacak ha! Almam kardeşim, o kadar para veriyoruz otursun yapsınlar...

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Aslında kanun da bunu destekliyor ama yılbaşından sonra. O nedenle de biraz aceleye getirdiler sanırım. Yılbaşından sonra Türkçeleştirme konusunda ciddi denetimler gelecek.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Evet abicim ben öyle bir kanun 2008 ocaktan beri var diye biliyordum ama demekki 2009'da olacakmış sayende öğrendik. Ama yani gerçekten büyük ayıp, insanlar o kadar para verip ürün alıyor, ne kullanma klavuzunda ne de üründe Türkçe hiçbir şey yok. Aynı malı biz Türkler üretip, örnek olarak Almanya'da satmaya kalksak kimse almaz, çünkü insanlar kullanmasını bilmediği, anlamadığı ürünü niye alsınki!

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
aaa :D ne demek niye alsın ki?

hava atacak :D

"baaaağğk ayfonum var hem de tiriciiii"

:D

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Iphone da ne var anlamıyorum.Bence gereksiz bir cihaz.Dokunmatik ekran Nokia XpressMusic te de var hatta fazlası var ve de Iphone dan daha ucuz.İnsanımız ille pahalı aletlerle gösteriş yapacak ya. :)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Türkçeleştirme işleminin çok zor olduğunu zannetmiyorum hele hele iPhone forumları çoktan Türkçeleştirmişken, bizimkiler aceleye getirdi biraz olayı.

djfour

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kafayı yormayın yakında çıkarılar Türkçe destekli bir 2.2 güncellemesi.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
bilkom müşteri memnuniyetinde sıfır sayılabilecek düzeyde bir firma ama yaşasın kapitalizm ve onun yandaşları yıllardır bilkom türk kullanıcılara ingilizce ürünleri iteliyor neden çünkü tek o var neden apple a.ş vahşi bir tekel yani bozacının şahidi şıracı :)

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Klavyeye ü,ç,ş gibi harfler gelemeyecek mi hiç acaba resmi olarak?

Hakkı Alkan

Rektör
Yönetici
Reaksiyon puanı
2,161
Klavyede bu harfler var. İlgili harfe basılı tutarsan görürsün.

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Aslında kanun da bunu destekliyor ama yılbaşından sonra. O nedenle de biraz aceleye getirdiler sanırım. Yılbaşından sonra Türkçeleştirme konusunda ciddi denetimler gelecek.
ya arkadaşlar nasıl haberiniz olmaz anlamadım.Iphone zaten türkçe menüsü ve türkçeleştirilmesi söz konusu zaten.iyice anlamadan bence yanlış yorum yapmak haksızlık olur.buyrun bakın.http://arsiv.sabah.com.tr/2008/11/21//haber,D62AC98F3CD9412B8CF80A1E90C896E8.html

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Klavyede bu harfler var. İlgili harfe basılı tutarsan görürsün.

Elbette biliyorum onu, benim kastim evde kullandigimiz TürkceQ gibi yerlesik dizili gelmesi. Turkce klavye secilince Sadece space tusunun terine bosluk yaxmasi traji komik bir olay.

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Jailbreak İşlemiyle dilini ve klavyesini türkçeleştirebiliyoruz diye biliyorum..

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Jailbreak İşlemiyle dilini ve klavyesini türkçeleştirebiliyoruz diye biliyorum..
Öncelikle yukarıdaki mesajımı okuduğunu var sayarak resmi kelimesinin altını çiziyorum.
Ayrıca ben klavyede ü,ç,ş gibi harfler çıkmıyor gibi bir şey de demedim, klavyeye ne zaman girecek tarzında sorumu sordum.
Son olarak çok bilmiş arkadaşımız iPhone Türkçe oldu, nasıl haberiniz olmaz diye fırça atması ve yazıyı iyice okumammızı öğütlemesi de ayrı bir olay. O site haberini yazmadan saatler önce ben bir iphone forumuna yeni firmware içeriği hakında detaylı bir yazıyı yazmıştım bile.
Aramızda bir iletişim kopukluğu olduğunu var sanıyorum ya da illa kendinizi cevap yazmak zorunda hissediyorsunuz...

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Birçok cep telefonu markasının Türkçe dil desteği ve ara birimi bulunurken, ülke piyasasında önemli bir yere gelen Apple' ın bunu hala yapamaması, firma için müşteri kaybetme ve güvenilirliğini yitirme açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.