Apple Fatih Projesi'nden Elendi!

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bunu duyacağım hiç aklıma gelmezdi, dünya firması apple, Türkiye deki ihaleyi alamaması :D O kadar çok işlerin arasında bunlar güzel gelişmeler bence

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Marka fanatiği değilim ama;

Mali yetersizlik diye bir sebep ile elenme olayı beni çok güldürdü. Apple istese ihaleye kalan tüm firmaları tek kalemde satın alabilir.

Bu projeden yıllardır pis kokular geliyor. Dur bakalım ne olacak.

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Süper oldu valla, Bu ihaleyi Telpa veya Vestel'in almasını isterim, en azından yerli altyapıya önemli bir gelişimi ve katkısı olur.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kuru milliyetçiliği bırakın.

Çin'den en düşük kalitede gelen parçalar burada monte edilecek.

Sanki PCB board veya LED ekran türkiyede üretiliyor.

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Benim anlamadığım Apple ın bunu yapacak mali yeterliliği olmadığı mı yoksa bizimkilerin Apple a verecek mali yeterliliğinin olmadığı mı ?

Reaksiyon puanı
16,118
Kuru milliyetçiliği bırakın.

Çin'den en düşük kalitede gelen parçalar burada monte edilecek.

ayakta uyu pcb türkiyede üretilebiliyor led panelde vestel tesislerinde üretilebiliyor ...

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Bizimkilerin apple 'a verecek mali yeterliği olmadığı için.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
paneli vestel mega fabrikalar belgeselinde izledim üretiliyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Elma kadar sevimsiz, itici bir şirket daha bilmiyorum. İyi olmuş.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bunu duyacağım hiç aklıma gelmezdi, dünya firması apple, Türkiye deki ihaleyi alamaması :D O kadar çok işlerin arasında bunlar güzel gelişmeler bence

Niye? Tamam dünya markası da ürünler kaliteli diyelim de, tamamen kapalı bir sistem üzerine geliştiriliyorlar artı fiyatları yüksek.

Her çocuğa bir Mac mi mantıklı her çocuğa toplama PC'de olur demek mi mantıklı. Bugün bir çok Mac kullanıcısı çocuğuna bile Mac almaz kendine aldığı halde. Alırım diyenin ya çocuğu 18 yaş gibi büyük bir yaştadır ya da Apple ürünleri ile kafayı kırmıştır. Mac örnek, Tablette de 300-400 liraya 4 çekirdekli tabletler varken devlet neden Ipad'e 1000 TL üstü para ödesin?

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
bu işin ne olacağı belli.şimdi tartışma çıkarmıyalım forumda.ama bu işin nereye gideceğini biliyorum.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
"mali yetersizlik" cümlesi her şeyi açıklıyor. Edecekleri kar harcanılan zamana ve onca emeğe değmeyeceğini anladığı için çekilmiştir. Müthiş kar yapan bir şirket ufak karlar ile tatmin olacağını sanmıyorum apple elendi falan diyerek kendimizi büyük göstermek yerine küçük göstermiş oluyoruz aslında.

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
"mali yetersizlik" cümlesi her şeyi açıklıyor. Edecekleri kar harcanılan zamana ve onca emeğe değmeyeceğini anladığı için çekilmiştir. Müthiş kar yapan bir şirket ufak karlar ile tatmin olacağını sanmıyorum apple elendi falan diyerek kendimizi büyük göstermek yerine küçük göstermiş oluyoruz aslında.

10 Milyon tabletten kar elde edemez mi demek istiyorsun ?

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bu ihaleyi Türk firmaların almasını daha çok isterim. Ancak! 2014 model Mercedes S serisi hediye edilmeyecekse bütün bakanlara dediğim olsun.. Umarım anlaşılmıştır..

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
10 Milyon tabletten kar elde edemez mi demek istiyorsun ?

Kar elde edemez demedim 1 tabletten elde ettiği kar oranı ıle kendi ürünlerinden elde ettiği kar oranı bakımdan kıyaslama yaptım kar marjı tatmin etse ilk alacak şirket aralarında apple güçlü olan kazanır yani.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bu ihaleyi Türk firmaların almasını daha çok isterim. Ancak! 2014 model Mercedes S serisi hediye edilmeyecekse bütün bakanlara dediğim olsun.. Umarım anlaşılmıştır..
Patek marka saat hediye edeceklermiş. :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Vestel'in Sony ve Panasonic dışına tüm markaların Avrupa'ya satışları için üretim yaptığını belirten Cengiz Ultav, "Biz Çinli firmaya göre dana esnek yapıya sahibiz. 100 adet veya 100 bin adet üretim yapabiliyoruz. Avrupa'ya A kapısından da girdik" dedi. Cengiz Ultav, Vestel'in flat TV'nin (ince televizyon) en önemli parçalarından olan 'LCD panel'in çok büyük bölümünü artık Türkiye'de ürettiğini kaydetti. Ultav, "LCD panelin sadece camını Uzakdoğu'dan satın alıyoruz. Bunun dışındaki tüm parçaları Türkiye'de üretiyoruz. Normalde cam 10- 12 günde, panel ise 45 günde teslim ediliyor" dedi.

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/ekonomi/haber/9306-vestelden-insansiz-ucak

Ayakta uyuyorsun dostum :)

seydia

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel oldu... apple çin ortağıyla iş yapmaya başladıydı :D

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ayranı yok içmeye...

Yıl 2013,hatta 2014 diyelim.
Okulu olmayan köyleri geçtim.
İstanbul'da 1 milyon nüfuslu ilçedeki lisenin tuvaletleri pislik içinde,tuvalet kağıdı,sabunu yok.

Eğitmenler yetersiz.(Öğretmen değiller gözümde.)
Web tasarım ve programlamayı öğretmekle görevli kişi kod yazmaktan aciz.
CSS bilgisi arayüzden seçenekleri işaretlemek,değer girmekten ibaret.

Sınıf mevcutlarına girmeyelim bile,
metrobüs gibi sınıflarda verilen eğitimden ne hayır gelebilir ki ?

Depremde hasar görmüş,depreme dayanıklı olmayan,
çatısı akan,elektriği ve suyu kesilen,eğitmen eksiği olan okul kalmadı ya ülkemizde;saçalım milyonları,milyarları en fazla 5 sene ömrü olan projeye.

Kaybolan 33 milyon liradan bahsetmek faydasız,gözler kör diller lâl olmuş zaten.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Ayranı yok içmeye...

Yıl 2013,hatta 2014 diyelim.
Okulu olmayan köyleri geçtim.
İstanbul'da 1 milyon nüfuslu ilçedeki lisenin tuvaletleri pislik içinde,tuvalet kağıdı,sabunu yok.

Eğitmenler yetersiz.(Öğretmen değiller gözümde.)
Web tasarım ve programlamayı öğretmekle görevli kişi kod yazmaktan aciz.
CSS bilgisi arayüzden seçenekleri işaretlemek,değer girmekten ibaret.

Sınıf mevcutlarına girmeyelim bile,
metrobüs gibi sınıflarda verilen eğitimden ne hayır gelebilir ki ?

Depremde hasar görmüş,depreme dayanıklı olmayan,
çatısı akan,elektriği ve suyu kesilen,eğitmen eksiği olan okul kalmadı ya ülkemizde;saçalım milyonları,milyarları en fazla 5 sene ömrü olan projeye.

Kaybolan 33 milyon liradan bahsetmek faydasız,gözler kör diller lâl olmuş zaten.

Güzel tespit.o kadar çok sorun varken.sen böyle fantezi bir projeyle milleti avutuyorsun.

çoçugun elinde diyelim apple tablet.ama okul kerpic ten giyecek ayakkabası yok.ne anlamı var.

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ne olursa olsun yabancı bir firmaya verilmemeli.

Evet yerli firmaların yapacağı tabletler kalitesiz olacaktır ilk aşamada diğerlerine göre.

Ancak bu projenin amacı zaten teknolojik atılım gerçekleştirmek projedeki tek amaç çocuklar tablet kullansın değil.

Hükümetin teknoloji alanındaki tek gerçek ve doğru projesi.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
devlete 300tl lik tableti 400tl ye satsan çarpı 10 milyon tane 1milyar tl temiz kar.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
yerli mal olursa devlete çift çekirdekli tableti 8 çekirdekli diye satmaya kalkarlar aman allah korusun