App geliştirmek için Macbook tavsiyesi

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Merhaba arkadaşlar.
Bir macbook alıp uygulama geliştirmek istiyorum. Linkini verdiğim cihaz hakkında yorum yapar mısınız? Harici 23'' ekranımı bağlayarak kullanmak istiyorum.
http://www.hizlial.com/u30.001.1190...ghz-4gb-500gb-133-yeni-mac-os-x-lion-notebook

Ekran kartı konusunda şüphelerim var. Oyun falan oynamadığım için "Intel HD Graphics 4000" nasıl bir ekran kartıdır bilemiyorum .Şu anda kullandığım bilgisayarda 256MB Nvidia 8600M GS var. Karşılaştırma yapmak açısından soruyorum bundan iyi midir?

Xcode kullanmak için nasıl bir konfigürasyon yeterli olur?
özellikle @cgrszone dan da bir yorum bekliyorum.

Şunu da ekleyeyim. Harddisk kullanan bir cihaz alırsam Elimdeki 120GB SSD'yi buna takmak istiyorum. sorun olur mu acaba?

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
iMac Mini 2011 + bir monitör :)

Pardon ben MAC tavsiyesi diye okudum konuyuda ondan iMAC dedim.
Ancak taşınabilirlik önemli değil sadece benim gibi masa başında MAC kullanacaksanız iMAC + monitör tek geçerim.

Tasarruflu, süper sessiz, ucuz ve hepsinden önemlisi MAC keyfi.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Az önce mac minilere ben de göz attım. çok da hoşuma gitti. Fakat okula götürebileceğim bir şey olması iyi olur diye düşünüyorum.

İstanbul bilişimden aşağıdaki cihazı beğendim. SSD olması ise çok işime geldi. Aynısı amerikada vergiler dahil $1848 yaklaşık 3325TL
istanbulbilisim'de 3.821 TL

http://www.istanbulbilisim.com.tr/m...atlari-notebook-taksit-avantajlari,36628.html
http://store.apple.com/us/configure/MD212LL/A

Aşağıdakilerden hangisini tavsiye edersiniz?

14012013212946.png

Reaksiyon puanı
188
Derdin sadece uygulama geliştirmek ve oyun oynamak değilse zaten o ekran kartı yeterli gelir. Ayrıca XCode kullanmak için herhangi bir mac confiği yeterli gelir. Ağır bir yazılım değil nihayetinde. Ama donanımı upgrade etmek maclerde sıkıntı. Bunce konu ile ilgili en iyi bilgiyi bilkomdan alırsın...

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=29983]nsgnc[/MENTION] Elimde SSD var demeseydin Macbook Air tavsiye ederdim. Ben bir yıldır uygulama geliştirmek için Air kullanıyorum ve gayet yeterli. Ancak bu durumda elinde ssd olduğu için macbook pro yu almanı tavsiye ederim. Youtube da ssd yi nasıl takacağına dair birsürü video var. Ekran kartı oyun oynamayacaksan yeterli. Bu Mac OS X gerçekten optimize bir sistem. 1080p filmleri takılmadan o ekran kartı oynatabilir.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Derdin sadece uygulama geliştirmek ve oyun oynamak değilse zaten o ekran kartı yeterli gelir. Ayrıca XCode kullanmak için herhangi bir mac confiği yeterli gelir. Ağır bir yazılım değil nihayetinde. Ama donanımı upgrade etmek maclerde sıkıntı. Bunce konu ile ilgili en iyi bilgiyi bilkomdan alırsın...

Birkaç gün önce bilkomu aradım 5 dk falan bekledim hatta kimse açmadı. Yarın tekrar aramayı deneyeceğim.

Yukarıda gösterdiğim MD212LL/A modelini USA'de $200 farkla i7 takılı olarak satıyorlarmış. Türkiyede böyle bir şansımız yok galiba.

@nsgnc Elimde SSD var demeseydin Macbook Air tavsiye ederdim. Ben bir yıldır uygulama geliştirmek için Air kullanıyorum ve gayet yeterli. Ancak bu durumda elinde ssd olduğu için macbook pro yu almanı tavsiye ederim. Youtube da ssd yi nasıl takacağına dair birsürü video var. Ekran kartı oyun oynamayacaksan yeterli. Bu Mac OS X gerçekten optimize bir sistem. 1080p filmleri takılmadan o ekran kartı oynatabilir.

Macbook air'ın aynı kofigürasyonu daha pahalı değil mi? Bu gösterdiğim macbook 8GB ram ile geliyor hemde.
SSD başka bir laptopa takılı. SSD ile satılan bir macbook alırsam sorun olmaz.

byceka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uygulama yapmak için illa Mac olmasına gerek yok. Normal Windows ile Xcode sanal Mac OS X kurarakta uygulama geliştirebilirsin.

Reaksiyon puanı
188
Uygulama yapmak için illa Mac olmasına gerek yok. Normal Windows ile Xcode sanal Mac OS X kurarakta uygulama geliştirebilirsin.

Tabi oldu :D Performansın sürünmesini geçtim o sistemde bir de yaptığın uygulamayı iPhone emulator içinde deneyeceksin. Cihaz ölür herhalde :D

Sanalda o iş olmaz ama hackintosh ile olur...

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION]'un dediği gibi çok yavaş oluyor malesef.

Sanalda o iş olmaz ama hackintosh ile olur...
Hackintosh kurulumu sıkıntılı biraz. Birkaç defa denedim. kurulumun başlarında hata veriyor.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Valla benim de bir taraflarım kaşınıyor şu aralar.
Mac Mini + laptop u satıp monster tarzı bir laptop mu alsam, yoksa paraya daha çok kıyıp macbook pro mu alsam karar veremiyorum.
Laptop alacaksam 17" alacağım o zamanda macbook çok kastırıyor :D
Windows da PS kullanırken kastırıyor :D

En iyisi adam akıllı bir IPS monitör alıp mini + laptop ile devam etmek ama problem şu ki oda da 2. bir monitör koyacak, masa atacak yer yok :S

Reaksiyon puanı
188
Mac Mini + laptop u satıp monster tarzı bir laptop mu alsam, yoksa paraya daha çok kıyıp macbook pro mu alsam karar veremiyorum.

En iyisi adam akıllı bir IPS monitör alıp mini + laptop ile devam etmek ama problem şu ki oda da 2. bir monitör koyacak, masa atacak yer yok :S

Hocam sen en iyisi benim gibi iMac al :) Hepsi bir arada olur :)

btutal

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Monster olayına hiç girişme dediğin gibi paraya kıy almışken Macbook pro ya da iMac al derim. Monster kullanıyorum ama pişmanlığımı [MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] bilir :D

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayardan anlayan birisi olarak her türlü sıkıntıyı çözerim sıkıntım yok o konuda.
Yeterki fabrikasyon hatalı, tasarım hatalı ürün olmasın uzun müddet kullanırım.

Dell inspiron 1520 var bende 2008 ağustos da alınma şuan 54. ayında saat gibi çalışır ve sıfırdan tek farkı ekranın tam ortasında yarım cm lik ufak bir çizik. Bizim yiğen oje fırlatmıştı daha ilk ayında :D Onun dışında bir temizliyeyim sıfırdan farkı yok.

Ancak tabiki Monster içi canavar da dışına bakınca #t ırt bişey olduğu belli :D

iMAC benim için en mantıklısı da, MAC mini yi satıcam 1300TL falan.
Belki 400-500TL benim laptop edecek 1750TL diyelim.
Sıfır 21.5" iMAC için en az bi 1000TL daha eklemem lazım. 2.el alayım desem nerden baksan 500-800TL daha lazım.

Ve aldığım iMAC inde elimdeki MAC mini den tek + sı ekran kartı olacak ki oyun vs oynamam ihtiyaç duymam.
Daha çok güç çektiği için gereksiz birşey hatta benim için :)

Ayrıca 2 bilgisayarı satıp 1 tane sabit PC alacağımdan mobilitem gidecek ve ya aptal bir tablet sevdasına tutulacağım, yada yine bana laptop lazım diyeceğim yine ekstra masraf.

En iyisi 800TL+ harcayacağıma 400TL ye bir IPS monitör bulurum. 400TL cebimde kalır, 400TL de zaten köşede vardı 800TL ye kendime yeni bir lens alırım :D :D

Reaksiyon puanı
188
Serisine ve üretim zamanına bak da sonra eski ürünleri kakalamasınlar. Aslında zaman zaman Vatan'da internetten alışverişe %25 indirim oluyor. Denk getirirsen daha ucuza alırsın oradan...

washaq

Asistan
Reaksiyon puanı
9
MacBook Pro lar mükemmel cihazlardır ancak dillerinden anlaman lazım cihazı istediğin kadar zorlayabilirsin sıkıntı olmaz ancak abuk subuk programlar kurarsan sıkıntı çünkü neredeyse kimse unix tabanlı yazılım yazmayı bilmiyor cihazın dilinden pek anlamıyorlar yazdıkları programlar aşırı kaynak tüketebiliyor buda cihazı aşırı ısınmaya sebep veriyor veya sarjı daha çabuk bitirebiliyor, cihaz bir nevi metal olan alüminyum dan üretildiği için ısıyı daha çabuk iletir ve yoğun hissedersiniz o yüzden cihaz çok ısındı vs gibi söylemler mümkün, zaten i7 işlemci alırsanız aman aman cihaz lüzümsuz bir app yüzünden alev topuna dönebilir, Türkiyeden alırken dikkat edilmeli bir kaç model eski cihazları çok pahallıya satıyorlar, store.apple.com dan model takip edilerek alınmalı bence. yazan şarj sürelerine pek inanmayın 13 inc ler hariç 15 ve 17 ler verilen sürelere pek uymuyorlar.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Herkese iyi aksamlar.
nihayet ucuncu mesajda link verdigim MD212LL/A modelini istanbul bilisimden aldim. su anda ondan yaziyorum.

cihaz apple.com'daki gibi HDMI ve 2 adet usb 3'e sahip.

simdi ilk defa mac kullanacak birisi olarak bircok sorunla karsilasiyorum. bunlari ayri ayri baslik acarak soracagim. ilk olarak ntfs harici diskler icin bir baslik acacagim :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26

Monster'in bazı modellerinde OSX kurulumu esnasında cihaz açılmayacak duruma geliyor. BIOS pilini çıkarıp resetlemek gerekiyor. Eğer Windows PC alıp OSX kuracaksan sorunsuz kullanılanları araştır derim.

Reaksiyon puanı
188
Herkese iyi aksamlar.
nihayet ucuncu mesajda link verdigim MD212LL/A modelini istanbul bilisimden aldim. su anda ondan yaziyorum.

cihaz apple.com'daki gibi HDMI ve 2 adet usb 3'e sahip.

simdi ilk defa mac kullanacak birisi olarak bircok sorunla karsilasiyorum. bunlari ayri ayri baslik acarak soracagim. ilk olarak ntfs harici diskler icin bir baslik acacagim :)

Hayırlı olsun :) Sanırım yani MacBook Pro 13" ve Retina Display olan model.

Bu arada NTFS için Tuxera NTFS'i öneririm :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Monster'in bazı modellerinde OSX kurulumu esnasında cihaz açılmayacak duruma geliyor. BIOS pilini çıkarıp resetlemek gerekiyor. Eğer Windows PC alıp OSX kuracaksan sorunsuz kullanılanları araştır derim.

Monster defterini açarken kapadım bile :)

Haftasonu gaza geldim önce kendime masaaldım sokuşturdum bir köşeye, Pazar günüde baktım Vatanda indirim var Asus ML229H IPS monitör aldım.
MAC mini ile süper bir ikili oldular.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Monster defterini açarken kapadım bile :)

Haftasonu gaza geldim önce kendime masaaldım sokuşturdum bir köşeye, Pazar günüde baktım Vatanda indirim var Asus ML229H IPS monitör aldım.
MAC mini ile süper bir ikili oldular.

Hayırlı olsun ;) Ufak bir resim bekliyorum :D :p