Soru Annen babam kısa ama spor yapsam boyum uzar mı?

Bu konuyu okuyanlar

YEU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Anne ve babamın boyu kısa benim de öyle sayılır 14 yaşındayım arkadaşlarım boyun uzar diyor ama ben artı olarak spor yapsam boyum uzar mı ve kambur kalmayı engeller mi ?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Anne ve babamın boyu kısa benim de öyle sayılır 14 yaşındayım arkadaşlarım boyun uzar diyor ama ben artı olarak spor yapsam boyum uzar mı ve kambur kalmayı engeller mi ?
Yapacağın spora göre değişir ne tür sporlardan bahsediyorsun

• Beğen
Reactions: YEU

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Kamburluk tamamen seninle alakalı birşey duruş biçimine dikkat etmen gerekiyor belli bir süre sonra alışırsın spor olarakta yüzme önerebilirim basketbol da oynayabilirsin..

• Beğen
Reactions: YEU

f1rinci

Asistan
Reaksiyon puanı
83
annenin boyu+babanın boyu
-------------------------------- +15cm= max. uzayabilecegin boy.
2

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Çok da uzamaz. Boy meselesi yüzde 90 genetik zaten. Uzasa bile 3-5cm uzar.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358

Uzayabilir. Akrabamın ana baba kısa ama oğlu 1.90

Çok yemek yeme ve spor ile alakalı birazda. Basket uzatmıyor. Voleybol uzatabilir(smaçör) ve yüzme.

cikotala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İp atla bol bol dövüş sporları yapabilirsin boks gibi vücut geliştirme de iyidir hormon olarak yükseltir seni büyüme hormonu testosteron önemli baya cinsel organ olarakta uzarsın

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Spor yaparsan fiziksel olarak yatırım yaparsın postürün düzelir yani olduğundan daha uzun gözükürsün kemik uzamasına gelecek olursak bu tamamen genetiğine bağlı anne baba kısa olabilir ama anne tarafın uzundur dayıların vs üstelik 14 yaşındasın ve boyun uzar ama ne kadar uzar bilmem cünkü ben kâhin değilim genetiğinde 1.85 varsa olursun yoksa olamazsın bu kadar basit
Boy %90 genetik kalan %10 ise çevresel faktörler mesela spor, beslenme, uyku

Son düzenleme:

Alanur Erdemir

Admin
SDN
Reaksiyon puanı
9,440
Yani annen babandan aldığın genlerden oluşan boyuna en fazla 15-20 cm uzatırsın spor ile.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,937
Uyku ve beslenme düzenine dikkat ettiğin sürece genetiğinin el verdiği kadar uzarsın. Basketbol, herhangi bir spor dalı ya da fitness boyu uzatmıyor.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Uyku ve beslenme düzenine dikkat ettiğin sürece genetiğinin el verdiği kadar uzarsın. Basketbol, herhangi bir spor dalı ya da fitness boyu uzatmıyor.
Basketbol boy uzatmaz fitness boy kısaltmaz halter boy kısaltmaz bunlar şehir efsanesi hocam yıl olmuş 2022 halen bu şehir efsanelerine inanan var bu arada süt içmek de boy uzatmaz eğer uzatsaydı TR'de kısa insan kalmazdı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Basketbol boy uzatmaz fitness boy kısaltmaz halter boy kısaltmaz bunlar şehir efsanesi hocam yıl olmuş 2022 halen bu şehir efsanelerine inanan var bu arada süt içmek de boy uzatmaz eğer uzatsaydı TR'de kısa insan kalmazdı.

Gelişme çağında aşırı spor uzamaya kısmende olsa engel olabiliyor. ( Kesin kısa kalır uzamaz denmeyebilir. Ama etkileyen bir faktör olabilir.)

Genel olarak doktorların söylediği. Bir kişinin boyunun ne kadar uzayacağının birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

• Genetik durum (ailenin boy durumu)

• Çevresel Faktörler

• Yaş ve cinsiyet durumu

• Yetersiz beslenme

• Yetersiz kalsiyum ve protein alımı

• Yetersiz ve düzensiz uyku

• Psikolojik sebepler (sürekli stresli ortam altında çalışmak, aşırı kortizol salınımı)

• Aşırı antrenmana bağlı sebepler (overtraining)

• Hormonel durum(büyüme hormonu salınımının ,özellikle somatotropin-GH azlığı)

• Kişinin doğmadan önce annesinin yeteri kadar beslenmemesi gibi durumlardır.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,937
Evet bende uzatmadığını söyledim zaten.

interintro

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Basketbolun boy uzatmadığına dair yazılı tez mi hazırladınız? Nereden biliyorsunuz boy uzatmadığını, gayet güzel uzatır.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Evet bende uzatmadığını söyledim zaten.
Hocam tamam işte bu konuda hemfikiriz benim anlamadığım halen bu sehir efsanelerine inanan var mı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Basketbolun boy uzatmadığına dair yazılı tez mi hazırladınız? Nereden biliyorsunuz boy uzatmadığını, gayet güzel uzatır.
Basketbol boy uzatsaydı ülkede kısa insan kalmazdı ayrıca basketbolcular boyları uzun olduğu icin bu spora yatkınlar yani basketbol oynayarak boyları uzamadı Google Akademi veya EBSCO'ya gir bu konuda bir sürü makale var

Graveworm

Müdavim
Reaksiyon puanı
496
Boy uzatma sadece sporla olacak iş değil. Eğer öyle olsaydı bütün spor yapanlar sırım gibi olurdu. Aile genetiğine bağlı, sadece anne baba değil. Onların ailesine göre de değişir. Üzerine bir de spor yaparsan boyun uzayabilir. Daha gençsin zaten her türlü boy atarsın.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
basketbolla ilgilenirsen hızlı uzatıyor
Knk o şehir efsanesi ?
Eğer basketbol boy uzatsaydı ülkede kısa insan kalmazdı ayrıca basketbolcular basket oynayarak uzamadı boyları uzun olduğu için basket oynuyorlar uzun boylu oldukları için bu spora yatkınlar anlasana