Ankara ve Lefkoşa Cenevre'ye hazırlanıyor

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eylül 2016
Mesajlar
8,217
Reaksiyon puanı
2,988
Puanları
113
Yaş
19
ankara-ve-lefkosa-cenevreye-hazirlaniyor,vFZHwMQIB0iLh7WfMQgWlQ.jpg

Kıbrıs sorununda son hamle olarak nitelenen Cenevre görüşmeleri öncesinde Türk tarafı kapsamlı hazırlık çalışmaları yapıyor. Türkiye ve KKTC heyetleri yarın Ankara’da biraraya gelerek 28 Haziran’da İsviçre’de yapılacak kamp tipi müzakerelerde izlenecek stratejiye son şeklini verecek.


Ankara’daki görüşmelerde Birleşmiş Milletler arabulucusunun bugün taraflara sunduğu güvenlik ve garantiler konusundaki taslak belge de değerlendirilecek.

Garantör Türkiye’nin de yer alacağı Cenevre’nin Crans-Montana kasabasındaki kamp formatındaki müzakerelere hazırlık toplantıları için KKTC Cumhurbaşkanlığı heyeti, müzakereci Özdil Nami başkanlığında yarın Ankara’ya gidiyor.

Türkiye’nin Kıbrıs politikasına yön veren üst düzey diplomatların da katılımıyla gerçekleşecek hazırlık toplantılarında, Cenevre’de izlenecek tutum ve pozisyonlar ortaklaşa şekillendirilecek.

Teknik toplantılarda, süreci yürüten Birleşmiş Milletler arabulucusunun Güvenlik ve Garantiler konusunda sunduğu kılavuz belgenin ilk taslağı da ele alınacak. Türk tarafı taslak belge üzerinde talep edebileceği değişiklikleri de bu toplantılarda belirleyecek.

Türk tarafı Kıbrıs’ta bir çözüm sonrası Türkiye’nin garantörlüğünün ve askeri varlığının devamını istiyor. Rum tarafıysa Türkiye’nin adaya tek yanlı müdahale hakkı olan garantörlüğüne ve Türk askerinin adadaki varlığına karşı çıkıyor.

Birleşmiş Milletler iki tarafın güvenlik ihtiyaçlarını gözönüne alarak bir ortak uzlaşı bulmaya çalışıyor. Arabulucunun sunduğu güvenlik ve garantiler konusundaki taslak belge, Cenevre müzakerelerinde taraflara rehberlik etmek amacıyla hazırlandı, herhangi bir çözüm önerisi içermiyor.

Öte yandan Cenevre’deki kamp tipi müzakereler öncesinde Lefkoşa’ya gelen Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüştü. Heyetlerin de katılımıyla geçekleşen toplantıda, Türk tarafının gelecek hafta başlayacak kritik süreçte izleyeceği pozisyonu değerlendirildi.

Kaynak: Ankara ve Lefkoşa Cenevre'ye hazırlanıyor
 

Son mesajlar

Üst