Soru Aniden Fps Düşüşü Yaşıyorum

Bu konuyu okuyanlar

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Merhaba, daha sabah 144 fps ile oynadığım CS : GO'dan 45 FPS Alıyorum ayarlar sabit hiçbir şeyi değiştirmedim. Aynı durum bütün oyunlarda var aniden düştü fps GTA V oynarken birden kasmaya başladı işlemci sıcaklığı vs. her şey normaldi ve kasmaya başladı anlamsızca bütün oyunlar öyle şu anda ne yapmalıyım ?

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Oyunları "windowed" yani küçük ekranda masaüstünde açın ve HW Monitor gibi programlarla anormal bir vaziyet var mı takip edin. Oyunlar ekran kartı yerine varsa onboard ekran kartını da tercih ediyor olabilir. Kontrol edebilirsiniz.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Oyunları "windowed" yani küçük ekranda masaüstünde açın ve HW Monitor gibi programlarla anormal bir vaziyet var mı takip edin. Oyunlar ekran kartı yerine varsa onboard ekran kartını da tercih ediyor olabilir. Kontrol edebilirsiniz.
Hayır, ekran kartını kullanıyor kontrol ettim.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Az önce bilgisayar sıcaklığı fazla yükselmiş olabilir bundan olabilir mi ? Fakat soğudu zaten soğumasına rağmen kasıyor

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Sistemi görmediğim için net bir şey söylemem zor. Değerleri de incelemek lazım. Sürücülerinizin tamamını güncelleyin Windows'u da elbette. Ekran kartı yeterli gücü çekememiş de olabilir kablolama sorunlarından dolayı, belki PSU'dan kaynaklı da tabii. Teferruatlı bir test yapın sisteme. Intel Burn Test, Furmark, OCCT çalıştırdığınızda hatalar ve FPS kayıpları oluyor mu gibi gibi. Mukayese edin benzer sistemlerle.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Sistemi görmediğim için net bir şey söylemem zor. Değerleri de incelemek lazım. Sürücülerinizin tamamını güncelleyin Windows'u da elbette. Ekran kartı yeterli gücü çekememiş de olabilir kablolama sorunlarından dolayı, belki PSU'dan kaynaklı da tabii. Teferruatlı bir test yapın sisteme. Intel Burn Test, Furmark, OCCT çalıştırdığınızda hatalar ve FPS kayıpları oluyor mu gibi gibi. Mukayese edin benzer sistemlerle.
Laptop kullanıcısıyım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu uygulamaların bilgisayara zararı olmaz değil mi ?

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Laptop kullanıcısıyım.

Bu uygulamaların bilgisayara zararı olmaz değil mi ?
Masaüstü değilse, sıcaklıktan dolayı işlemci frekansı düşüyor olabilir. Oyun içindeki işlemci MHz'si nasıl seyrediyor ?

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
İşlemci.PNG

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
MSI Afterburner ile oyun için görüntüsünü izleyin. İşlemcinizin sabit bir MHz'de olması gerekiyor. Sıcaklık belli bir seviyeyi geçtikten sonra işlemci hızı MSI Afterburner'da birden düşüyor ve FPS de düşüyorsa meselenin sıcaklık olduğu net olur.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
MSI Afterburner ile oyun için görüntüsünü izleyin. İşlemcinizin sabit bir MHz'de olması gerekiyor. Sıcaklık belli bir seviyeyi geçtikten sonra işlemci hızı MSI Afterburner'da birden düşüyor ve FPS de düşüyorsa meselenin sıcaklık olduğu net olur.
Sorun sıcaklık ise ne yapmam gerekiyor

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Termal bakım gerekiyor olabilir. İşlemci ve ekran kartının termal macunlarını yapabiliyorsanız değiştirin, yapamıyorsanız uzman birinden yardım alın.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
1623504324510.png

Termal bakım gerekiyor olabilir. İşlemci ve ekran kartının termal macunlarını yapabiliyorsanız değiştirin, yapamıyorsanız uzman birinden yardım alın.
Henüz garantisi devam ediyor bilgisayarın ayrıca yavaş yavaş fps'te düşme olmadı bir anda oldu araba sürüyordüm bir anda donmalar kasmalar yaşadım

NevzatLinux

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
19
Merhaba, daha sabah 144 fps ile oynadığım CS : GO'dan 45 FPS Alıyorum ayarlar sabit hiçbir şeyi değiştirmedim. Aynı durum bütün oyunlarda var aniden düştü fps GTA V oynarken birden kasmaya başladı işlemci sıcaklığı vs. her şey normaldi ve kasmaya başladı anlamsızca bütün oyunlar öyle şu anda ne yapmalıyım ?
Driver güncelle

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Ekli dosyayı görüntüle 155669

Henüz garantisi devam ediyor bilgisayarın ayrıca yavaş yavaş fps'te düşme olmadı bir anda oldu araba sürüyordüm bir anda donmalar kasmalar yaşadım

Oyunun içinde şu şekilde kontrol edin:

3w8vrjp.PNG

Eğer attığınız görüntüdeki dalgalanmalar sıcaklığın artıp hızın düştüğü zamana geliyorsa problem sıcaklıktır. Bunu izleyip göreceksiniz.

İkinci olarak.

OCCT açıp HW Monitor ile 10-15 dk işlemci testi yapın. HW Monitor'de sıcaklık artıp işlemci MHz'si düşüyorsa sıkıntı sıcaklıktır.

EnesV

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Driver güncellerken Laptobun fişi takılı mı olmalı ?

@Cicero format atmayı biliyorum hemen format atıp öyle deneyebilirim

Tamam, sorunu çözdüm dün yeni bir driver gelmiş güncelledim ve sorun çözüldü. yeniden eski fps'ime kavuştum siz siz olun 6 saat boyunca durmadan bilgisayarınızı açık bırakmayın ne olur ne olmaz.

@Cicero
@NevzatLinux
Teşekkür Ederim ikinizede.

Son düzenleme: