Anket Android mi? İos mu?

Bu konuyu okuyanlar

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Aslında kullanıcının telefondan beklentileri ve alışıla gelmiş olan ekosistem ile alakalı bir durum...

Mesela ben yıllardır samsung kullanırım ve çok seviyorum.Benim isteklerimi karşılıyor...

Android daha cool(rahat) takılmayı seven bir sistem.Androidde ipler tamamen kullanıcının eline verilmiş durumda...

İos ise daha kapalı kutu daha sıkı bir sistem...
İos'ta ipler ios'un elinde yani kullanıcıya androiddeki serbestliği kısmen veriyor...

İos'un en büyük özelliği yazılımı ve uzun süre güncelleme alması...

Android ise yakın hızlara sahip bir sistem bu sistemde birçok yazılım modeli mevcut örneğin

Exsynos
Snepdragon 888
Snedragon 8 gen 1 şuan kullanılanlar.

Özellikle snepdragon 8 gen 1 ile büyük bir atağa kalktı.

Ücretsiz uygulama ve depolama çok fazla mevcut bu da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Android seni telefonun her tarafında serbest bırakıyor.Sana yazılım benden gerisi senden diyor...

Androidin bir eksi olan tarafı ios'a göre güvenliği daha az ios güvenliğini kendi içindeki sistemde kendisi ayarlayıp denetlerken Android güvenlik seçeneklerini tamamen kullanıcıya bırakıyor.

Kısaca iki sisteminde artı ve eksileri mevcut burada iş kullanıcının neye ihtiyacı olduğuna kalıyor...

Reaksiyon puanı
948
Kısıtlı olduğu zaman sıkıcı olur.Android candır.Hatta yeni kişiselleştirme seçenekleri de eklenmeli mesela launcher kullanmadan istediğimiz icon paketini indirip kullanabilmek olabilir.Gelişmiş ana ekran seçenekleri gelmeli bence.Widgetlar duvar kağıdına uyumlu otomatik renk alma veya rengini ve şeklini değiştirme seçenekleri olabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yillarca Symbian ve Android kullandim. Cok fazla ozellestirme falan yaptim, farkli farkli ROM'ar ve launcherlar kullandim. Bir sure sonra baydi. En son Mi 9T kullandim. Gelen guncellemeler 1 yil icinde cihazin icine etti. O zaman dedim ki tamam arkadas ben bunlarla ugrasamam bana aldigim zaman yillarca gidecek bir cihaz lazim. Neyi kisitlayip kisitlamadigi fark etmez ben aksam cihazi yatagimin basina koydugumda sabah kalkinca pili yuzde 5-10 gitmesin, gelen guncellemeler kararli olsun, cihazda donma-takilma olmasin yeter. Gittim iPhone 11 aldim Aralik 2020'de. Sonra ekosistemi M1 MacBook Pro ve M1 iPad Pro ile tamamladim. Gerekirse iPad'i, MacBook'a ikinci ekran yapiyorum, telefona gelen aramalari ister iPad uzerinden ister MacBook uzerinden cevaplayip rahatca konusuyorum, tablette kalemle rahatca not alip o notu tek tusla telefona veya bilgisayara atiyorum, bilgisayarda okudugum PDF'i tak tablete atip uzerine hemen kalemle notumu aliyorum. Ozgurlukse bundan ala ozgurluk bence hicbir ekosistemde yok...

Reaksiyon puanı
948
Yillarca Symbian ve Android kullandim. Cok fazla ozellestirme falan yaptim, farkli farkli ROM'ar ve launcherlar kullandim. Bir sure sonra baydi. En son Mi 9T kullandim. Gelen guncellemeler 1 yil icinde cihazin icine etti. O zaman dedim ki tamam arkadas ben bunlarla ugrasamam bana aldigim zaman yillarca gidecek bir cihaz lazim. Neyi kisitlayip kisitlamadigi fark etmez ben aksam cihazi yatagimin basina koydugumda sabah kalkinca pili yuzde 5-10 gitmesin, gelen guncellemeler kararli olsun, cihazda donma-takilma olmasin yeter. Gittim iPhone 11 aldim Aralik 2020'de. Sonra ekosistemi M1 MacBook Pro ve M1 iPad Pro ile tamamladim. Gerekirse iPad'i, MacBook'a ikinci ekran yapiyorum, telefona gelen aramalari ister iPad uzerinden ister MacBook uzerinden cevaplayip rahatca konusuyorum, tablette kalemle rahatca not alip o notu tek tusla telefona veya bilgisayara atiyorum, bilgisayarda okudugum PDF'i tak tablete atip uzerine hemen kalemle notumu aliyorum. Ozgurlukse bundan ala ozgurluk bence hicbir ekosistemde yok...
Ekosistem olarak güzel oluyor tabi ki.Ancak sadece telefon kullanıyorsan android daha iyi.Xiaomi yazılımı sorunlu o modeli benim kardeşim de kullanıyor illet ediyor insanı.Ama ben 2.5 yıldır samsung kullanıyorum şuanki telefonumda android 12 kurulu yine samsung herhangi bir sıkıntısı yok gayet akıyor yani.Artık samsung da güncelleme garantisi veriyor.İphone tek artı tarafı kusursuz video çekme kabiliyeti bu konuda rakipsiz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ekosistem olarak güzel oluyor tabi ki.Ancak sadece telefon kullanıyorsan android daha iyi.Xiaomi yazılımı sorunlu o modeli benim kardeşim de kullanıyor illet ediyor insanı.Ama ben 2.5 yıldır samsung kullanıyorum şuanki telefonumda android 12 kurulu yine samsung herhangi bir sıkıntısı yok gayet akıyor yani.Artık samsung da güncelleme garantisi veriyor.İphone tek artı tarafı kusursuz video çekme kabiliyeti bu konuda rakipsiz.

Sadece telefon icin de kisiye gore degisecek bir durum. Islemci tarafinda Apple su an epey fark atti Android tarafina. 5nm A15, 4nm S8 Gen1'i hem performans hem de pil tuketimi ve isinma konusunda geciyor. Hadi performans cok onemli degil kimse bu telefonlarda tekerlegi yeniden icat etmiyor ama arada buyuk bir guc tuketimi ve isinma farki var. Yine dedigim gibi. Android tarafinda hicbir sistem iOS kadar kararli olamaz. Basit bir sistem cunku. Ana amac son kullaniciya olabildigince basit bir isletim sistemi sunabilmek. Herkes ozgurluk ozgurluk dese de son kullanici cogunlukla basit ve kolay bir kullanim tercih eder. O yuzden Android tarafindaki firmalar eridikce eriyor, Apple rekor ustune rekor kiriyor. Onceden Android tarafinda bir baslasan 6-7 tane firma sayardin simdi tek tuk birkac firma var bunlardan Samsung haricindekiler global pazarda soz sahibi degil.

Reaksiyon puanı
948
Sadece telefon icin de kisiye gore degisecek bir durum. Islemci tarafinda Apple su an epey fark atti Android tarafina. 5nm A15, 4nm S8 Gen1'i hem performans hem de pil tuketimi ve isinma konusunda geciyor. Hadi performans cok onemli degil kimse bu telefonlarda tekerlegi yeniden icat etmiyor ama arada buyuk bir guc tuketimi ve isinma farki var. Yine dedigim gibi. Android tarafinda hicbir sistem iOS kadar kararli olamaz. Basit bir sistem cunku. Ana amac son kullaniciya olabildigince basit bir isletim sistemi sunabilmek. Herkes ozgurluk ozgurluk dese de son kullanici cogunlukla basit ve kolay bir kullanim tercih eder. O yuzden Android tarafindaki firmalar eridikce eriyor, Apple rekor ustune rekor kiriyor. Onceden Android tarafinda bir baslasan 6-7 tane firma sayardin simdi tek tuk birkac firma var bunlardan Samsung haricindekiler global pazarda soz sahibi degil.
Evet maalesef öyle oldu diğer firmalar sadece özelliklerin kağıt üzerinde yeterli anlayışından çıkamadı.Samsung bunu anladı ve yazılım kısmında güzel işler yaptı.Eğer samsung da bozarsa cidden piyasada çok elle tutulur android tarafında bir marka kalmadı açıkçası.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685

İşte tercih ve ihtiyaç bunların benim için hiçbir önemi yok çünkü şirket sahibiyim birçok ilde işim var ve adresim belli değil işlerimi telefondan yapıyorum.Benim yerime bilgisayarı başkaları kullanıyor.

Ben tek tuşla istediğime ulaşıyorum herhangi birşey ile tamamlamıyorum.

Şarj sorunum yok çünkü her 50 bin km'de bir araba değiştiriyorum.Kablosuz şarj var.Sadece sabah akşam değil iş kendimin olduğu için takip edeceğim resmi yerlere arabamla gidiyorum o yüzden gün içinde şarj imkanım var.

Her 2 yada 3 senede bir telefon değiştiriyorum o yüzden süreklilik önemli değil...

Yukarıda da dediğim gibi tercih ve ihtiyaç meselesi

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Android candır. Şimdi şöyle de bir husus var. Düşük bütçeli Android telefonlar ile iOS kıyaslaması yapılamaz. Düşük bütçeli iOS diye bir kavram yoktur çünkü. iOS ile Android kıyaslaması yapılacaksa aynı fiyattaki Android telefon ile iOS telefon kıyaslaması yapılmalıdır. Yoksa tutup da 15 bin liralık iOS ile 4 bin liralık Android kıyaslaması yaparsan bu ne kadar doğru bir kıyas olur?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Android candır. Şimdi şöyle de bir husus var. Düşük bütçeli Android telefonlar ile iOS kıyaslaması yapılamaz. Düşük bütçeli iOS diye bir kavram yoktur çünkü. iOS ile Android kıyaslaması yapılacaksa aynı fiyattaki Android telefon ile iOS telefon kıyaslaması yapılmalıdır. Yoksa tutup da 15 bin liralık iOS ile 4 bin liralık Android kıyaslaması yaparsan bu ne kadar doğru bir kıyas olur?
S22 vs iphone 13 gibi karşılaştıtmak gerekli mesela

hmlml

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ben koyu ioscuyum. Abi adamların her şeyi mükemmel ya (Ama ekonomi sağolsun note 8 var elimizde ?)
bende 3 (not iphone 6s benim deil ) telefon var biri samsung galaxy s8+ birde iphone 5 ile 6s

android açık bir sistem ne varsa görüyorsun virüste felan orta derece güvenlikli ama çoğu uygulama onda bulunuyor ve ücretsiz bir şekilde indirebiliyor s8 de yaşadığım sorunlarda birisi bir anda donuyor biir şeyler yapınca 20 sn sonra kendi gelip ne yaptıysam hepsini yarım saniyede yapıyor bud bir sıkın ve daha ucuz

ios ise daha güvenli gizli mesela hiç sistem dosyalarına giremiyorsun app store haricinde bir uygulama indirmek çokk zor özellik açısındn çok özelliği var

taylorsaundles

Asistan
Reaksiyon puanı
119
bende 3 (not iphone 6s benim deil ) telefon var biri samsung galaxy s8+ birde iphone 5 ile 6s

android açık bir sistem ne varsa görüyorsun virüste felan orta derece güvenlikli ama çoğu uygulama onda bulunuyor ve ücretsiz bir şekilde indirebiliyor s8 de yaşadığım sorunlarda birisi bir anda donuyor biir şeyler yapınca 20 sn sonra kendi gelip ne yaptıysam hepsini yarım saniyede yapıyor bud bir sıkın ve daha ucuz

ios ise daha güvenli gizli mesela hiç sistem dosyalarına giremiyorsun app store haricinde bir uygulama indirmek çokk zor özellik açısındn çok özelliği var
Evet açık uçlu dosya indirmekte ios çok zorluk çıkartıyor ancak bu da onların virüs önlemlerinden biri. Katıldığım bir nokta da çoğu uygulamanın iosda ücretli, androidde ücretsiz olması. O da başka bir sorun. Fakat genel olarak iosu çok seviyorum. Ve bu ufak pürüzlerin de bir şeyi sevmeme engel olduğunu düşünmüyorum. :)

hmlml

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet açık uçlu dosya indirmekte ios çok zorluk çıkartıyor ancak bu da onların virüs önlemlerinden biri. Katıldığım bir nokta da çoğu uygulamanın iosda ücretli, androidde ücretsiz olması. O da başka bir sorun. Fakat genel olarak iosu çok seviyorum. Ve bu ufak pürüzlerin de bir şeyi sevmeme engel olduğunu düşünmüyorum. :)
bende ios çuyum bir tek app store da çok pahalı bu yüzden azcıkta android kullanıyorum

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Gayet de dev gibi pürüzler ben iş adamıyım saniyede tık tık işimi yapmam gerek ios'da internetten indireceğim dosyalar için önce uygulaması ile mi uğraşacağım ? Telefona yada bilgisayara bağlanmak için o ufak usb kablosunu mu devamlı taşıyacağım ?

zaten bir ton para verdiğim telefon da birde indirdiğim dosyalar için mi para vereceğim ?

En Fazla 3 senede bir değiştirdiğim telefon neyin stabilizesini isteyeceğim ki

Murat01Can

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
55
Aslında kullanıcının telefondan beklentileri ve alışıla gelmiş olan ekosistem ile alakalı bir durum...

Mesela ben yıllardır samsung kullanırım ve çok seviyorum.Benim isteklerimi karşılıyor...

Android daha cool(rahat) takılmayı seven bir sistem.Androidde ipler tamamen kullanıcının eline verilmiş durumda...

İos ise daha kapalı kutu daha sıkı bir sistem...
İos'ta ipler ios'un elinde yani kullanıcıya androiddeki serbestliği kısmen veriyor...

İos'un en büyük özelliği yazılımı ve uzun süre güncelleme alması...

Android ise yakın hızlara sahip bir sistem bu sistemde birçok yazılım modeli mevcut örneğin

Exsynos
Snepdragon 888
Snedragon 8 gen 1 şuan kullanılanlar.

Özellikle snepdragon 8 gen 1 ile büyük bir atağa kalktı.

Ücretsiz uygulama ve depolama çok fazla mevcut bu da kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Android seni telefonun her tarafında serbest bırakıyor.Sana yazılım benden gerisi senden diyor...

Androidin bir eksi olan tarafı ios'a göre güvenliği daha az ios güvenliğini kendi içindeki sistemde kendisi ayarlayıp denetlerken Android güvenlik seçeneklerini tamamen kullanıcıya bırakıyor.

Kısaca iki sisteminde artı ve eksileri mevcut burada iş kullanıcının neye ihtiyacı olduğuna kalıyor...
iOS ve Windows Phone Seviyorum Android'den Nefret Ediyorum

Reaksiyon puanı
7,999
Öncelikle bu cümlem konu sahibine ithafen değildir yanlış anlaşılmasın.

"Android özgürlüktür yaa" diyenlerin büyük kısmı eline iPhone almamış kişiler. Android özgürlüktür diyenlerin büyük kısmı ana menüye Widget koymak veya zil sesi değiştirmeyi özgürlük zannediyor ve bunu papağan gibi söylüyor. Bilseler bunların iOS da mevcut olduğunu bunları söylemekten bıkarlar mı sanmam.

Evet Android açık kaynaklı bir işletim sistemi ve pek çok artısı var bunun kullanıcıya yok değil lakin demek istediğim "Android özgürlüktür" diyenler hiçbir özgürlüğünü kullanmıyor. Kendim yıllarca Android kullandım ve telefonlarıma her türlü yazılımı attım deneyimledim çok güzel şeyler bunlar. Meraklısına güzel vakit geçirmelik şeyler.

Fakat iOS geçince bunun eksikliğin hissetmiyorsunuz. Android'de rom atma sebebim cihazın ağırlaşması, tembelleşmesi yüzündendi. iOS cihazlarda bu yavaşlama sorunu olmadığı için açıkçası çok fazla eksikliğini hissetmedim. Uzun süre performansını koruması ve sürekli güvenlik güncellemesi alması sebebiyle bence iOS daha başarılı bir işletim sistemi.

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233

"Android özgürlüktür yaa" diyenlerin büyük kısmı eline iPhone almamış kişiler. Android özgürlüktür diyenlerin büyük kısmı ana menüye Widget koymak veya zil sesi değiştirmeyi özgürlük zannediyor ve bunu papağan gibi söylüyor. Bilseler bunların iOS da mevcut olduğunu bunları söylemekten bıkarlar mı sanmam.

Evet Android açık kaynaklı bir işletim sistemi ve pek çok artısı var bunun kullanıcıya yok değil lakin demek istediğim "Android özgürlüktür" diyenler hiçbir özgürlüğünü kullanmıyor. Kendim yıllarca Android kullandım ve telefonlarıma her türlü yazılımı attım deneyimledim çok güzel şeyler bunlar. Meraklısına güzel vakit geçirmelik şeyler.

Fakat iOS geçince bunun eksikliğin hissetmiyorsunuz. Android'de rom atma sebebim cihazın ağırlaşması, tembelleşmesi yüzündendi. iOS cihazlarda bu yavaşlama sorunu olmadığı için açıkçası çok fazla eksikliğini hissetmedim. Uzun süre performansını koruması ve sürekli güvenlik güncellemesi alması sebebiyle bence iOS daha başarılı bir işletim sistemi.
Dostum telefon ve OS birbirinden ayrılır. iOS ile donanımı uyumlu şekilde ayarlıyorlar bu yüzden iOS iyi bir işletim sistemi demen biraz yanlış.

Android ile cihazınız kötü performans veriyorsa bunun nedeni Xiamio tarzı orta bütçeli dandik telefonlar kullanmanızdır. Aslında modifikasyon olmaya müsait olduğu için yine performans artışı sağlarsınız ama son kullanıcı uğraşmıyor bununla.

Android bir OS olarak tabi ki de iOS'dan iyi. Bir mini bilgisayar gibi özelleştirilmeye çok müsait ve bir çok şeyin kontrolü de senin elinde.

Reaksiyon puanı
7,999
Dostum telefon ve OS birbirinden ayrılır. iOS ile donanımı uyumlu şekilde ayarlıyorlar bu yüzden iOS iyi bir işletim sistemi demen biraz yanlış.

Android ile cihazınız kötü performans veriyorsa bunun nedeni Xiamio tarzı orta bütçeli dandik telefonlar kullanmanızdır. Aslında modifikasyon olmaya müsait olduğu için yine performans artışı sağlarsınız ama son kullanıcı uğraşmıyor bununla.

Android bir OS olarak tabi ki de iOS'dan iyi. Bir mini bilgisayar gibi özelleştirilmeye çok müsait ve bir çok şeyin kontrolü de senin elinde.
Samsung Galaxy S9+ ve Note 7 FE kullandım. İkisi de döneminin en güçlü cihazlarıydı. Her ne kadar toz kondurmasanız da amiral gemisi Androidler dahi bir süre sonra şişiyor bunu inkar etmek fanboyluktur diretmenize gerek yok.

Ayrıca bana telefon ve OS ne öğretmeye kalkmana gerek yok. iOS sadece Apple cihazlarda olduğu için tekrar tekrar iPhone iPhone yazmak yerine iOS yazdım. Dediğim gibi istersen en pahalı Android cihazı al 3 4 yıl sonra cihazın perti çıkıyor. Mutlaka bir yazılım takviyesi gerekiyor.

Android işte burada ikiye ayrılıyor. İyi tarafı kullanıcı eğer cihazı yavaşlarsa ve az çok bilgisi varsa yazılım atıp cihazını bir süre daha kullanabilir. Kötü tarafı ise cihaz yazılımı şiştiği için ve bu işten anlamayan birisi kullanıyorsa mecburen telefon değiştirmek zorunda kalıyor. iOS işletim sisteminde bu tarz sorunlar olmadığı için ister son kullanıcı ister bilgili bir kullanıcı olsun detaylarla boğuşmuyor. Açıyor, kullanıyor ve geri kapatıyor.

Ek olarak Android açık kaynak olması dışında hiçbir şekilde iOS işletim sisteminden iyi değil. iOS gerek kararlılık gerek gizlilik,güvenliği ile çok önde. Sizin veya benim gibi açık kaynak seven kişiler için elbette Android çok daha iyi bizim için biçilmiş bir kaftan. Fakat herkes açık kaynak sevmek zorunda değil. İnsanların büyük kısmı açayım sorunsuz kullanayım derdinde. Umarım demek istediğimi anlatabildim saygılar.

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Ek olarak Android açık kaynak olması dışında hiçbir şekilde iOS işletim sisteminden iyi değil. iOS gerek kararlılık gerek gizlilik,güvenliği ile çok önde. Sizin veya benim gibi açık kaynak seven kişiler için elbette Android çok daha iyi bizim için biçilmiş bir kaftan. Fakat herkes açık kaynak sevmek zorunda değil. İnsanların büyük kısmı açayım sorunsuz kullanayım derdinde. Umarım demek istediğimi anlatabildim saygılar.
Donanıma göre kararlık ve performans. Gizlilik ve güvenlik konusunda da Apple iCloud'daki fotoğrafları tarıyormuş haberi çıktı. Zaten cihazı kullandığında kendine ait hissettirmiyor. Son kullanıcı için aşırı uygun olabilir gerçekten. Alayım sorunsuz kullanayım falan filan. Donanım iyi ve donanıma göre de iOS ayarlanıyor bundan sıkıntı yok.

Ama işletim sistemi karşılaştırırken bu anlamsız geliyor bana. Android'din sağladığı büyük nimetleri, iOS veremez.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685

Valla iphone 7 plus kullandım 2 senede atıp samsunga geçtim.Ben androidin tüm özgürlüğünü kullanıyorum mesela iş faturalarını taratabiliyorum.

Mesela inşaat malzemelerinin fiyatlarını takip edecek bir sürü uygulamayı cebime indirip bildirimler alıyorum.

İstediğim vakit herhangi bir malzemecide istediğim bankanın mevcut bedavadan yüklü uygulamasından ödemelerini yapıyorum.Yapılan ödemelerle ilgili bildirim alıyorum

Tüm faturaları telefonumda GMAİL dışında ayrıca indirip depolayabiliyorum.

Müzik oyun ve diğer zımbırtıları da indiriyorum

Ayrıca ofisinde müşterimin yanında çalan telefon müziğim imajım açısından önemli

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Android cephesinin yillardir dustugu yanlis iste. Son kullacinin ne istedigini hicbir Android uretici tam olarak anlayamiyor. O yuzden Android cephesinde su an kuresel olarak sadece Samsung kaldi, tum firmalar birer birer bayragi cekti. Bunun uzerine ise Apple her yil baska bir rekor kiriyor. Ozellikle bizim ulkede acaip bir Apple haterligi var ama ne olursa olsun Apple bir alandaysa her zaman zirvededir. Apple'in rekabet ettigi her alana bakabilirsin, hepsinde en cok pazar payi Apple'indir bunda giyilebilir teknolojilerden kulakligina kadar olanlar da dahil. Tek bir alanda Microsoft'a karsi geride kaliyor onun da en buyuk nedeni macOS'un oyun desteginin yeterli olmamasi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anlıyor ve çıkartıyor. Android tarafından çok güzel uygulamalar var.
Durumu olmayanlar için de çok uygun şeyler.

Android ureticiden kasit telefon ureticileri. LG, HTC, Sony bir bir dustuler. OP eski OP degil. Huawei'yi bitiren Google zaten. Telefon denen alet bizim gibi ucuncu dunya ulkelerinde pahali oldugundan Avrupa ve ABD'de iPhone'a ulasmak epey kolay zaten. E bu ucuncu dunya ulkelerine gelince birde servisle ugrasiyorsun. Bugun Apple servisi haricinde hicbir firmanin servisi guven vermiyor.