Anakartım ve RAM'lerime uyumlu bir RAM tavsiyesi alabilirmiyim?

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. Asus p5b-vm anakartım var, 4 tane ram slotum var ve bende 3x1 ram var lakin 1 ram, diğer 2 ramden farklı olduğu için sistem stabil çalışmıyor sanırım çünki o farklı olan ram yüzünden bazen mavi ekran hatası alıyorum ve pc açılmıyor, bende o ram'i söküp boştaki diğer slota takıyorum hasbel kader açılıyor (hiç bir slot bozuk değil denenmiştir). Diğer 2 ram aynı marka model. Bunun için o farklı ram'i çıkartıp yerine 2gb lik, diğer 2 ram ile uyumlu bir ram almayı düşünüyorum. 1 slotta boş kalsın önemli değil :)

Şimdi sormak istediğim; benim ramler'e everest programı ile baktığımda "Bellek hızı: DDR2 800Mhz (400mhz)" ibaresi dikkatimi çekti. Anakartım 800Mhz'ye kadar destekliyor. Ama benim ramlerin yanında neden parantez içinde 400mhz yazıyor? Şimdi benim ramler 800Mhz mi yoksa 400mhz mi anlamadım? Yada 800Mhz ama 400Mhz'de çalıştığı anlamına mı geliyor? Öyleyse nasıl 800Mhz'de çalıştırırım? (Bios'dan ram frekanslarını 800Mhz'ye yükseltmiştim zaten :glare:

Cpu-z bilgileri
8zt8p.jpg

Bu arada xp den windows 7 ye geçmemlemi alakalı bilmiyorum ama cpu-z de işlemci bilgileri kısmında (cpu) İşlemcimin "Core Speed, But speed ve Rated FSB" gibi bilgileri artık gözükmüyor. Halbuki cpu-z de işlemcime uygun 64 bit.

Everest bilgileri
8zh1g.jpg

8zh26.jpg

Bunları öğreneyim ki yeni alacağım 2gb ddr2 800mhz ram'i ona göre alayım. İnternetten sipariş ediceğim için diğer ramler yada anakart ile olası bir uyuşmazlıkta geri iade etme durumum olamaz ee haliyle elimde patlar. Herhangi bir 2gb ddr2 800mhz'lik alacağım ram, belirttiğim diğer 2 ram ile tam uyumda çalışır mı? Bunun için hepsinin 800mhz olması lazım sanırım ve öylede gözüküyorlar ama genede işimi sağlam yapmak istiyorum onun için sizlerden konuyla ilgili sağlam bi bilgi almak istiyorum zira yapacağınız yorumlar teyminatım olacak.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
ramlerin dual kanal çalıştığı için 400 mhz görünmesi normal. 800:2 = 400 hesabı. :)

benim 1600 mhzde çalışan ramlerim de 800 görünüyor mesela. :)

kısaca DDR2 800 mhz CL5 ram alacaksın. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Anladım sanırım :) Yani şimdi 2GB DDR2 800Mhz rasgele bir ram alıp taksam bile diğer 2 ram ile tam uyumlu olacak sanırım.

Hangi ram'i tavsiye edersiniz acaba? CL5 ram nedir? Modelimi oluyor çünk bahsettiğin RAM'e baktığımda bilgilerinde "Hız: 800Mhz (PC6400)" yazıyor ve bu RAM'de dual zira parantez içindeki PC6400 neyi ifade ediyor?

Yeni alacağım RAM'in diğer RAM'ler ile tam uyumlu çalışması için onlar ile aynı voltaj'ı tüketmesi, aynı gecikme süresine sahip olması da gerekiyor mu?

Fiyat-performans açısından olumlu 2GB DDR2 800Mhz'lik bir RAM tavsiye edermisiniz? Sırf ucuz olsun diye markasız almakta istemiyorum.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Anladım sanırım :) Yani şimdi 2GB DDR2 800Mhz rasgele bir ram alıp taksam bile diğer 2 ram ile tam uyumlu olacak sanırım.

Hangi ram'i tavsiye edersiniz acaba? CL5 ram nedir? Modelimi oluyor çünk bahsettiğin RAM'e baktığımda bilgilerinde "Hız: 800Mhz (PC6400)" yazıyor ve bu RAM'de dual zira parantez içindeki PC6400 neyi ifade ediyor?

Yeni alacağım RAM'in diğer RAM'ler ile tam uyumlu çalışması için onlar ile aynı voltaj'ı tüketmesi, aynı gecikme süresine sahip olması da gerekiyor mu?

Fiyat-performans açısından olumlu 2GB DDR2 800Mhz'lik bir RAM tavsiye edermisiniz? Sırf ucuz olsun diye markasız almakta istemiyorum.
bu senin ramin aynısı sanırım: :)

http://www.vatanbilgisayar.com/ram/...pc6400-cl5-ram/productdetails.aspx?I_ID=38283

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Bahsettiğim şey alacağım RAM'in markasıydı :) Benim 2 tanesi HI-LEVEL. Diğeri de Transcend marka.

Şimdi yapacağım şey ise o Transcend i çıkartıp yerine aşşağıdaki bulduğum HI-LEVEL RAM i takmak. Sanırım diğer 2 HI-LEVEL marka RAM'im ile kararlı bi şekilde kardeş kardeş çalışırlar, nede olsa aynı topraklar :) Aşşağıdaki alacağım RAM ile ilgili söyleyecek birşeyin varmı dostum?

RAM'in sonunda 2G yazıyor onun Anlamı nedir?

Birde şu PC6400 neyi ifade ediyor? İşlemcim Intel E6400. Acaba bu RAM'ın, benim işlemciyle tam uyumlu olduğunu mu ifade ediyor?
90pjf.jpg

Birde o tek olan RAM'imin markasından buldum ama o tek olduğu için, tercihim çoğunluğu elinde bulunduran HI-LEVEL RAM'lerimden yana olacak ve yeni alacağım RAM üstteki HI-LEVEL olacak :) 2 RAM'inde sanırım birbirine hiç bir üstünlüğü yok. Hatta HI-LEVEL'de soğutucuda var.

90qbv.jpg

Ve konu başındaki everestteki RAM bilgilerinde bu Transcend marka RAM'in "Bellek Zamanlamaları" kısmında diğer 2 RAM'den daha düşük MHZ'lere sahip olduğunu gördüm ama yanlarındaki 5-5-5-18 gibi sayılar, diğer 2 aynı olan HI-LEVEL RAM'imden daha düşüktü. Yani hangisi hızlı? Bunu açıklayabilirmisin

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Bahsettiğim şey alacağım RAM'in markasıydı :) Benim 2 tanesi HI-LEVEL. Diğeri de Transcend marka.

Şimdi yapacağım şey ise o Transcend i çıkartıp yerine aşşağıdaki bulduğum HI-LEVEL RAM i takmak. Sanırım diğer 2 HI-LEVEL marka RAM'im ile kararlı bi şekilde kardeş kardeş çalışırlar, nede olsa aynı topraklar :) Aşşağıdaki alacağım RAM ile ilgili söyleyecek birşeyin varmı dostum?

RAM'in sonunda 2G yazıyor onun Anlamı nedir?

Birde şu PC6400 neyi ifade ediyor? İşlemcim Intel E6400. Acaba bu RAM'ın, benim işlemciyle tam uyumlu olduğunu mu ifade ediyor?
90pjf.jpg

Birde o tek olan RAM'imin markasından buldum ama o tek olduğu için, tercihim çoğunluğu elinde bulunduran HI-LEVEL RAM'lerimden yana olacak ve yeni alacağım RAM üstteki HI-LEVEL olacak :) 2 RAM'inde sanırım birbirine hiç bir üstünlüğü yok. Hatta HI-LEVEL'de soğutucuda var.

90qbv.jpg

Ve konu başındaki everestteki RAM bilgilerinde bu Transcend marka RAM'in "Bellek Zamanlamaları" kısmında diğer 2 RAM'den daha düşük MHZ'lere sahip olduğunu gördüm ama yanlarındaki 5-5-5-18 gibi sayılar, diğer 2 aynı olan HI-LEVEL RAM'imden daha düşüktü. Yani hangisi hızlı? Bunu açıklayabilirmisin
o zaman hi level al. o seri numara da işlemci ile ilgili değil. sitesinden bakabilirsin:

http://www.hilevelmemory.com/product/home/

ramlere mhz değerine göre bir seri no vermişler ancak açıklaması hakkında fikrim yok.

CL değerine gelirsek, o yan yana yazılan 4 değerden en sondaki ne kadar düşükse ramin gecikme süresi de o kadar kısadır. yani daha iyidir. zaten baştaki 3 rakam aynıdır genelde.

fakat bu değerlere çok takılma. aradaki perf farkı gözle görülebilecek bir fark değil. ancak pc mark gibi test yazılımlarındaki skorlarda ufak değişiklikler olur.

soğutuculu olan daha iyi duruyor. :)

emo34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rtsbora kardes sana ulasabılıcegım bı maıl adreesı varsa ozelden bana yolarmısn yardımların lazımda burda suan konu acmak ıstemıyorum oı yuzden rıca edıyorum ...

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
o zaman hi level al. o seri numara da işlemci ile ilgili değil. sitesinden bakabilirsin:

http://www.hilevelmemory.com/product/home/

ramlere mhz değerine göre bir seri no vermişler ancak açıklaması hakkında fikrim yok.

CL değerine gelirsek, o yan yana yazılan 4 değerden en sondaki ne kadar düşükse ramin gecikme süresi de o kadar kısadır. yani daha iyidir. zaten baştaki 3 rakam aynıdır genelde.

fakat bu değerlere çok takılma. aradaki perf farkı gözle görülebilecek bir fark değil. ancak pc mark gibi test yazılımlarındaki skorlarda ufak değişiklikler olur.

soğutuculu olan daha iyi duruyor. :)

Hocam 2GB DDR2 800MHZ HI-LEVEL PC6400/2G RAM'i aldım ve PC'ye diğer tüm RAM'leri çıkartarak tek taktım. CPU-Z ve Everest 'den bu yeni aldığım RAM'in bilgilerine baktım ve bilgilerde dikkatimi çeken bir nokta oldu; orjinal olarak 2 yıl garantili kutulu bir şekilde aldığım bu RAM'in seri numarası yoktu! ve CPU-Z'de de çoğu bilgisi eksik gözüküyordu. Anlamadım şimdi. Benim eski oem RAM'lerde bile seri numarası varken, bu HI-LEVEL'de nasıl olurda seri numarası gözükmez ve birkaç özelliği CPU-Z'de gözükmez? Acaba aldığım yere geri mi götürsem? Bu sahte olduğu anlamına mı geliyor?

97xyg.jpg

97ydz.jpg

ve bu ram'in dikkatimi çeken bi başka noktasıda CPU-Z'de Memory kısmında gördüğüm çalışma mantığıydı;

97yp7.jpg

Channels kısmında diğer RAM'lerimdeki gibi Dual yazmıyor? Şimdi bu ram tam 800Mhz'de çalışmıyor mu yani? Ve 'DC Mode' kısmında da diğer RAM'lerde olduğu gibi "Symmetric" yazmıyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Hocam 2GB DDR2 800MHZ HI-LEVEL PC6400/2G RAM'i aldım ve PC'ye diğer tüm RAM'leri çıkartarak tek taktım. CPU-Z ve Everest 'den bu yeni aldığım RAM'in bilgilerine baktım ve bilgilerde dikkatimi çeken bir nokta oldu; orjinal olarak 2 yıl garantili kutulu bir şekilde aldığım bu RAM'in seri numarası yoktu! ve CPU-Z'de de çoğu bilgisi eksik gözüküyordu. Anlamadım şimdi. Benim eski oem RAM'lerde bile seri numarası varken, bu HI-LEVEL'de nasıl olurda seri numarası gözükmez ve birkaç özelliği CPU-Z'de gözükmez? Acaba aldığım yere geri mi götürsem? Bu sahte olduğu anlamına mı geliyor?

97xyg.jpg

97ydz.jpg

ve bu ram'in dikkatimi çeken bi başka noktasıda CPU-Z'de Memory kısmında gördüğüm çalışma mantığıydı;

97yp7.jpg

Channels kısmında diğer RAM'lerimdeki gibi Dual yazmıyor? Şimdi bu ram tam 800Mhz'de çalışmıyor mu yani? Ve 'DC Mode' kısmında da diğer RAM'lerde olduğu gibi "Symmetric" yazmıyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
cpu-z hatalı veya eksik gösterebilir. çok takılma derim. everestte 2 gb 800 mhz yazıyor. kullanırken de sorun yoksa tamadır. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
İlgin için teşekkürler dostum. Tamam şu dual olayını anladım. Zaten 2 gün içinde bu RAM'in aynısından 1 tane daha alıp takıcam ve 2x2GB'ye çıkartıcam ee haliyle o zaman dual çalışırlar sanırım. Uyuşmama gibi bir durumuda söz konusu olmaz herhalde, çünki 2 RAM'de aynı marka model olacak. Aman diğer RAM'i internetten sipariş vereceğim için uyuşmama gibi bir durumda geride veremem. Bu konuda şimdiden yardımcı olursanız sevinirim. Ona göre sipariş edeyim.

Ama şu seri numara olayı kafama takıldı. Şimdi Dünya'da kingston'dan sonra en bilindik RAM üreticisi olarak HI-LEVEL geliyor. Ee kingston RAM'lerde de durum böyle mi? Yani bırakın kingston'u, benim eski OEM RAM'lerde bile seri no yazıyordu konu başında görebilirsiniz. Ama koskoca HI-LEVEL de seri no yok ne iş? Bu durumu kabullenemedim açıkcası. Ürünü daha bugün mecidiyeköyden sıfır bir şekilde gidip aldım. Gerçekten bu durumu biraz daha açıklarsanız sevinirim yoksa gidip satıcı arkadaşla konuşucam.

Ve zaten BIOS'dan RAM frekansını oc yaparak 800mhz'ye çıkarttım ve bir hata vermeden kabul etti ama RAM'in sistem üzerinde tam olarak 800Mhz ile mi çalıştığını hala anlayamadım. Helede 2. RAM'ide alırsam hiç anlayamayacağım sanırım

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
İlgin için teşekkürler dostum. Tamam şu dual olayını anladım. Zaten 2 gün içinde bu RAM'in aynısından 1 tane daha alıp takıcam ve 2x2GB'ye çıkartıcam ee haliyle o zaman dual çalışırlar sanırım. Uyuşmama gibi bir durumuda söz konusu olmaz herhalde, çünki 2 RAM'de aynı marka model olacak. Aman diğer RAM'i internetten sipariş vereceğim için uyuşmama gibi bir durumda geride veremem. Bu konuda şimdiden yardımcı olursanız sevinirim. Ona göre sipariş edeyim.

Ama şu seri numara olayı kafama takıldı. Şimdi Dünya'da kingston'dan sonra en bilindik RAM üreticisi olarak HI-LEVEL geliyor. Ee kingston RAM'lerde de durum böyle mi? Yani bırakın kingston'u, benim eski OEM RAM'lerde bile seri no yazıyordu konu başında görebilirsiniz. Ama koskoca HI-LEVEL de seri no yok ne iş? Bu durumu kabullenemedim açıkcası. Ürünü daha bugün mecidiyeköyden sıfır bir şekilde gidip aldım. Gerçekten bu durumu biraz daha açıklarsanız sevinirim yoksa gidip satıcı arkadaşla konuşucam.

Ve zaten BIOS'dan RAM frekansını oc yaparak 800mhz'ye çıkarttım ve bir hata vermeden kabul etti ama RAM'in sistem üzerinde tam olarak 800Mhz ile mi çalıştığını hala anlayamadım. Helede 2. RAM'ide alırsam hiç anlayamayacağım sanırım
hocam takma bu programları kafaya. bak benim corsair vengeange 1600 mhz ramlerimin de seri numarası çıkmadı: :)

ayrıca anakartım Asus M5A97 Evo'u da tanımadı. desteklenmeyen üretici uyarısı verdi. koskoca asus, dünyanın en büyük anakart üreticisinin ürününü bile tanımadı. :)

ramlerin çalıştığı biostan görünüyorsa, windows özelliklerinde yazıyorsa tamamdır. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Bak şimdi daha da kıllandım :) Senin RAM bilgilerinde en azından RAM'lerin markası yazıyor Corsair diye. Benim HI-LEVEL bile yazmıyor. Acaba bu üçkağıtçılar OEM RAM'in üstüne HI-LEVEL'in soğutucusunu takıp bana mı kakaladılar :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Bak şimdi daha da kıllandım :) Senin RAM bilgilerinde en azından RAM'lerin markası yazıyor Corsair diye. Benim HI-LEVEL bile yazmıyor. Acaba bu üçkağıtçılar OEM RAM'in üstüne HI-LEVEL'in soğutucusunu takıp bana mı kakaladılar :)
o zaman bana da markasız anakartı kakaladırlar. :D

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Sen başta sorgulamadıysan iş işten geçti ama ben pinpirikli bir adamım heleki elektronik ürünlerde :) Bu konuyu araştırmam lazım :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Aradım hocam. Operatör hanfendi, teknik birimdeki arkadaşların yemekte olduğunu söylediler :) 2 de tekrar arayıp bizzat distribütöründen bu bilgiyi alıcam ve sonucu buraya yazıcam teşekkürler :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Tamamdır hocam. Distribütörü arayıp teknik ekipten bilgi aldım. Sistem bilgisi programlarında bu RAM'in seri numarası ve HI-LEVEL tag'ının gözükmemesinin sebebi tamamen prosedür gereğiymiş. Yani ürün orjinal :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Tamamdır hocam. Distribütörü arayıp teknik ekipten bilgi aldım. Sistem bilgisi programlarında bu RAM'in seri numarası ve HI-LEVEL tag'ının gözükmemesinin sebebi tamamen prosedür gereğiymiş. Yani ürün orjinal :)
hadi gözün aydın. :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
rtsbora[/QUOTE dedi ki:
hepsiburada.com'dan sipariş ettiğim RAM bugün geldi. Ve benim diğer ram ile tabiki birebir aynı ama bu yeni gelen RAM'de "birim adı, seri numarası, üretim tarihi" yazarken, o mecidiyeköyden aldığım aynı RAM'de bu bilgiler yazmıyor ve bu durum beni düşündürdü. Hafta içi mecidiyeköydeki yeri arayıp durumu bildiricem olmadı geri vericem. Sıfır ve aynı RAM'ler ama bilgiler eksik.

RAM'ler ile ilgili açıklamayı aşşağıdaki SS'ler üzerinde yaptım.

1. Mecidiyeköyden aldığım RAM bilgileri

9fwmw.jpg

2. hepsiburada.com'dan yeni aldığım RAM bilgileri

9fww4.jpg

Sence nasıl bir durum bu arkadaşım? Ne yapmalıyım?