Amoled Ekran Yeşilleşme

Alper.Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Merhaba herkese hayırlı geceler.
3 sene önce Samsung Galaxy Note FE almıştım ve aldıktan yaklaşık 7 ay sonra anakartı değiştirilmişti. O günden beri ekran düşük parlaklıkta(Android 9 One UI 1.0 Karanlık mod ile fark ettim.) siyah/gri gibi olan yerler pixel yanığı gibi yeşilleşirdi parlaklığı azıcık oynattığımda giderdi. Son günlerde ekranın her yeri yeşilleşmiş durumda ve rahatsız etmektedir. Ekran parlaklıkğını en yükseğe aldığım zaman azalmakta ama düşük olduğunda çok kötü olmaktadır. Ekran bir kere tamamen kapandı mı geçmiş olsun saatlerce hatta günlerce kullandıktan sonra kendi kendine bir kere düzeliyor sonra ekranı kapatırsam tekrar bozuluyor.
Yazılımsal hatadır dedim Hard Reset attım ancak düzelmedi.
Son olarak bir detay daha ekran hatalı gösterdiği zaman telefon sanki TFT ekran gibi davranıyor, simsiyah olması gereken yerler hafif beyaz.
Çözüm önerileriniz nedir? Daha önce başına gelen oldu mu ? Geldiyse ne/neler yaptınız? Yorumlarınızı bekliyorum SDN Forum Ailesi:confused::confused:

Alper.Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Bana ekran değişmesi gerekiyor gibi geldi. Sokette de problem olabilir. Cihazı hiç suya vs düşürdüyseniz sokette oksitlenme olmuş olabilir.
Merhaba.
Cihazı ilk aldığım zaman ek önlem olarak su geçirmez kabın içinde otel havuzunda çekim yapıyordum.(Yanlış anlaşılma olmasın parkur gibi birşey vardı onu çekiyordum.) Sonrasında kap su almış ve suyu hemen boşaltmıştım hiçbir sorun yoktu. Eve döndüğümde sensörler çalışmıyordu bunun üzerine anakart değişti. O günden bu güne üstüne zerre kadar su değmedi açıkçası moralim bozuluyor :confused: :confused:

KaTaRaN

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,513
Merhaba.
Cihazı ilk aldığım zaman ek önlem olarak su geçirmez kabın içinde otel havuzunda çekim yapıyordum.(Yanlış anlaşılma olmasın parkur gibi birşey vardı onu çekiyordum.) Sonrasında kap su almış ve suyu hemen boşaltmıştım hiçbir sorun yoktu. Eve döndüğümde sensörler çalışmıyordu bunun üzerine anakart değişti. O günden bu güne üstüne zerre kadar su değmedi açıkçası moralim bozuluyor :confused: :confused:
Ekran değişimi yaparsanız düzelecek gibi geldi. Ekran değişimi yapılmadıysa ve o zamanki tamirci anakartı sensörleri değiştirip ekran sağlam diye ekranın soketini temizlememiş veya düzgün temizlememiş olabilir. Bu da zamanla oksiti yayılmış duruma getirmiş olabilir. Anakattta ki sokete de yayıldıysa problem olur. Tamirci değilim sonuçta fakat bi tamirciye gösterseniz daha iyi bilgi verebilir. Ek olarak amoled ekranlar çok pahalı olduğu için yeni bir cihaz almak bile mantıklı olabilir. Fakat sorun donanımsal. Ek olarak yazılımsal müdahale olarak ayarlar ekran uyarlanabilir ekran da renk ayarı vardır. Yeşil renk düzeyini kısabilirsiniz. Aklıma başka bir şey gelmedi

Alper.Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Ekran değişimi yaparsanız düzelecek gibi geldi. Ekran değişimi yapılmadıysa ve o zamanki tamirci anakartı sensörleri değiştirip ekran sağlam diye ekranın soketini temizlememiş veya düzgün temizlememiş olabilir. Bu da zamanla oksiti yayılmış duruma getirmiş olabilir. Anakattta ki sokete de yayıldıysa problem olur. Tamirci değilim sonuçta fakat bi tamirciye gösterseniz daha iyi bilgi verebilir. Ek olarak amoled ekranlar çok pahalı olduğu için yeni bir cihaz almak bile mantıklı olabilir. Fakat sorun donanımsal. Ek olarak yazılımsal müdahale olarak ayarlar ekran uyarlanabilir ekran da renk ayarı vardır. Yeşil renk düzeyini kısabilirsiniz. Aklıma başka bir şey gelmedi
Teşekkür ederim. Fiyatlara baktığımda neredeyse 1000 TL gibi bir fiyat ortaya çkıyor. Akşam kurcalarken AOD'yi aktif etmek geldi ve o aktif olduğunda ekran yeşilleşmiyor. Bir süre daha kullanıp yeni telefon almayı planlıyorum. Yardımınız için teşekkür ederim?