Soru Amerika'da üniversite okumak istiyorum

cancantarik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, 11.Sınıf Meslek Lisesi bilişim öğrencisiyim. Başlıkta'da belirttiğim üzere amerika'da üniversite okumak istiyorum fakat ben %100 bir şekilde burs almak istiyorum. Bununla alakalı çok araştırma yaptım ve şuan ingilizce geliştirme aşamasındayım. Gerekli sınavlara elbet gireceğim. Şimdi ben üniversitelere başvururken birçok niteliğim olacak, öncelikle bir çok gönüllü işte yer aldım ve bu tip platformların yazılımlarında geliştirmeler yaptım. Ayrıca üniversiteye başvururken bir şirketimde olacak ve bunun bünyesinde birçok yine proje olacak ve hepsinin yazılımını ben geliştirdim. Türkiye genelinde büyük bir kadın destek projesininde içinde bulunduğu bir şirket. Bunların yanında spor dallarıyla olan bölgesel madalyalarım var. ve SAT, İELTS gibi sınavlardada yüksek bir puan elde ettiğimi farz ederek ve niteliğimin'de çok olduğunu sayarak. Amerika'da %100 burslu bir şekilde okumamın ihtimali nedir?

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
121
Amerika gibi kaliteli bir ülke, bir Türkü kolay kolay kabul etmez. Zengin olmanız gerek

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Hayır neden Amerika hem çok kalabalık hemde mantıksız zor. Finlandiya gidin kanada güzel. Bence Amerika çok tercih nedeni olmamalı.

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
121
Hocam siz Turksunuz Amerika kim siz kim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Amerika’nın tüm tarihi boyunca kaybettiği savaş bir elin parmağını geçmez abartmıyorum.
Türkiye’nin sadece Osmanlı dönemindeki kaybettiği savaşlar:

Türkiye devleti, kurulmak için, bütünlügunu sağlamak için binlerce yıldır imparatorluk dönemlerinde ve diğer dönemlerde mücadele veren bir devlet. Bu dönemlerin sonucunu şu anda görüyorsunuz. Sonuç şu anki Türkiye devletidir. Amerika ise 300 senede inşa etti her şeyini.

Şimdi dışarıdaki 10 kişiye sorun. Herkes Amerika’nın Türkiye’den daha gelişmiş bir ülke olduğunu kabul edecek.
.

Şimdi soruyorum:
Siz bir inşaat mühendisisiniz
Rakibiniz de öyle

Sizin 2000 senede zar zor diktiğiniz gece konduya karşı

Rakibiniz 300 senede gökdelen dikmiş.

Sizi o gökdelene alırlar mı ?

Not: Evet batı sevdalısıyım
Not: o zaman oraya git diyenlere hitaben; param olsa giderim. Gitmemi çok istiyorsanız da 500 bin dolar verin gideyim

Son düzenleme:

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238

Amerika’nın tüm tarihi boyunca kaybettiği savaş bir elin parmağını geçmez abartmıyorum.

Türkiye devleti, kurulmak için, bütünlügunu sağlamak için binlerce yıldır imparatorluk dönemlerinde ve diğer dönemlerde mücadele veren bir devlet. Bu dönemlerin sonucunu şu anda görüyorsunuz. Sonuç şu anki Türkiye devletidir. Amerika ise 300 senede inşa etti her şeyini.

Şimdi dışarıdaki 10 kişiye sorun. Herkes Amerika’nın Türkiye’den daha gelişmiş bir ülke olduğunu kabul edecek.
.

Şimdi soruyorum:
Rakibiniz de öyle

Not: o zaman oraya git diyenlere hitaben; param olsa giderim. Gitmemi çok istiyorsanız da 500 bin dolar verin gideyim
Batı sevdasından fazla olmuş. Sen kendini istediğin kadar alçak, kalitesiz.. görebilirsin ama bir milleti böyle genelleyemezsin.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Merhabalar, 11.Sınıf Meslek Lisesi bilişim öğrencisiyim. Başlıkta'da belirttiğim üzere amerika'da üniversite okumak istiyorum fakat ben %100 bir şekilde burs almak istiyorum. Bununla alakalı çok araştırma yaptım ve şuan ingilizce geliştirme aşamasındayım. Gerekli sınavlara elbet gireceğim. Şimdi ben üniversitelere başvururken birçok niteliğim olacak, öncelikle bir çok gönüllü işte yer aldım ve bu tip platformların yazılımlarında geliştirmeler yaptım. Ayrıca üniversiteye başvururken bir şirketimde olacak ve bunun bünyesinde birçok yine proje olacak ve hepsinin yazılımını ben geliştirdim. Türkiye genelinde büyük bir kadın destek projesininde içinde bulunduğu bir şirket. Bunların yanında spor dallarıyla olan bölgesel madalyalarım var. ve SAT, İELTS gibi sınavlardada yüksek bir puan elde ettiğimi farz ederek ve niteliğimin'de çok olduğunu sayarak. Amerika'da %100 burslu bir şekilde okumamın ihtimali nedir?
Amerika tercih etmeni önermem okul için finalndiya japonya tercih etmen en iyisi olur Japonlar sınava girip kazanırsan sana 120.000 yen burs veriyor ilk yıl kira yardımı yapıyor üstüne eğitimi çok kaliteli. Amerika ise bir ogrenciye göre çok pahalı kalır.

.

Şimdi soruyorum:
Rakibiniz de öyle

Eskiden Batı'nın ilmi yoktu doğunun zenginlikleri vardı. Kağıt barut pusula matbaa vs doğudan batıya taşındı aslında batı çok geri kalmıştı doğu sayesinde gelişti. Amerika İngiliz sömürgesiydi. İngilizler amerikanlari görüp onları kullanmaya başladı yani 2000 senede yapamadiginizi onlar 300 sene yaptı diyorsun ya bizim 1700 senede yaptıklarımızın yüzde 1 ini bile 1700 yılda yapamamisti amerikanlar. Tarihi kullanacaksan adam gibi kullan yada yıkıl karşımızdan.

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
121
Amerika tercih etmeni önermem okul için finalndiya japonya tercih etmen en iyisi olur Japonlar sınava girip kazanırsan sana 120.000 yen burs veriyor ilk yıl kira yardımı yapıyor üstüne eğitimi çok kaliteli. Amerika ise bir ogrenciye göre çok pahalı kalır.

Eskiden Batı'nın ilmi yoktu doğunun zenginlikleri vardı. Kağıt barut pusula matbaa vs doğudan batıya taşındı aslında batı çok geri kalmıştı doğu sayesinde gelişti. Amerika İngiliz sömürgesiydi. İngilizler amerikanlari görüp onları kullanmaya başladı yani 2000 senede yapamadiginizi onlar 300 sene yaptı diyorsun ya bizim 1700 senede yaptıklarımızın yüzde 1 ini bile 1700 yılda yapamamisti amerikanlar. Tarihi kullanacaksan adam gibi kullan yada yıkıl karşımızdan.
Özür dilerim hocam siz haklısınız

Bu arada kimse bir avukat ne zorluklarla avukat olduğuyla, ya da bir doktorun hangi çalışmalarla doktor olduğuyla ilgilenmiyor hocam. Kimse bir doktora bu zamana gelmek için nelerden vazgeçtiniz demez. Yani şu an önemli

Batı sevdasından fazla olmuş. Sen kendini istediğin kadar alçak, kalitesiz.. görebilirsin ama bir milleti böyle genelleyemezsin.
Hocam farkettiyseniz alıntıladığım mesajınızda hiç Türk yazmadım. Hep Türkiye yazdım. Yani milleti genellemiyorum yalan söylüyorsunuz. Ülkeleri karşılaştırıyorum.
Türkiye ile Türk milleti arasındaki farkı araştırınız sonra bimden 50 fırın ekmek yiyip benimle tartışmaya dahil olunuz teşekkürler

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238

Bu arada kimse bir avukat ne zorluklarla avukat olduğuyla, ya da bir doktorun hangi çalışmalarla doktor olduğuyla ilgilenmiyor hocam. Kimse bir doktora bu zamana gelmek için nelerden vazgeçtiniz demez. Yani şu an önemli

Hocam farkettiyseniz alıntıladığım mesajınızda hiç Türk yazmadım. Hep Türkiye yazdım. Yani milleti genellemiyorum yalan söylüyorsunuz. Ülkeleri karşılaştırıyorum.
Türkiye ile Türk milleti arasındaki farkı araştırınız sonra bimden 50 fırın ekmek yiyip benimle tartışmaya dahil olunuz teşekkürler
Tamam türk demiyorum türkiyede yaşayan milleti aşağılıyorsun

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096

Amerika'nın başarısı değildir bu. Coğrafi keşifler sonucu Amerika'nın kullanılmasıdır. Zulümlerin Köleliğin sonucudur bu. Biri gelip size hazır teknolojiyi verirse bu sizin başarınız olmaz. Coğrafi keşifler olmasa Amerika bu halde olmayacaktı. Tarihi daha doğru araştırın ayrıca batı neredeyse her yönden doğudan gerideydi doğu sayesinde gelişti ayrıca siz şimdiye bakın diyorsunuz ama geçmiş şimdi ve gelecek bir bütündür. Batıya hayran olmak için bir neden yok çünkü doğu sayesinde gelişti asıl doğuya hayran olmak gerekiyor batı hazıra kondu.

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
121
Amerika'nın başarısı değildir bu. Coğrafi keşifler sonucu Amerika'nın kullanılmasıdır. Zulümlerin Köleliğin sonucudur bu. Biri gelip size hazır teknolojiyi verirse bu sizin başarınız olmaz. Coğrafi keşifler olmasa Amerika bu halde olmayacaktı. Tarihi daha doğru araştırın ayrıca batı neredeyse her yönden doğudan gerideydi doğu sayesinde gelişti ayrıca siz şimdiye bakın diyorsunuz ama geçmiş şimdi ve gelecek bir bütündür. Batıya hayran olmak için bir neden yok çünkü doğu sayesinde gelişti asıl doğuya hayran olmak gerekiyor batı hazıra kondu.
Hayatınızda hazıra konan birine hiçbir zaman hayranlık duymadınız mı ?
Bu bir dizi oyuncusu olabilir, bir şarkıcı, siyasetçi, yazar ya da akrabanız, her şey olabilir.

Hazıra konan birine hayranlık duymak yasak mı ya da hayranlık duymamali miyiz hocam sadece düzgünce soruyorum kötülüğüne değil, mesela babasının parasıyla bir yere gelenin yaptığı işlere hayranlık duyarsam kötü biri miyim ben

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
ABD'de kendi paranızla veya bursla okumanız mümkün olabilir. Madalyalarınız varsa O-1 vizesi çıkma ihtimali de olabilir. Öğrenci vizesiyle gidenlerin çalışma izni olmuyor diye biliyorum, O-1 ile giderseniz hem çalışıp hem okuyabiliyorsunuz.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Evet, burs çıkmazsa O1 vizesinin kriterlerine bakın, yerine getiremiyorsanız da getirmeye çalışabilirsiniz. Yani bölgesel madalyalarım var demişsiniz, bu madalyalarla olmuyorsa ulusal / uluslararası madalya ile olabilir. Orada çalışıp kendi parasıyla okuyanlar da var.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Yazılımcılar için şöyle bir ihtimal de olabilir. Akademisyenlerin sık sık başvurabileceği bir yazılım hazırlayıp makalelerde atıf alırsanız bu da O-1 için yolu açabilir. ABD'nin resmî sitesi uscis'te kriterlerle ilgili verilen örneklerden birinde "Professional or major print publications (newspaper articles, popular and academic journal articles, books, textbooks, or similar publications) regarding the beneficiary and the beneficiary’s work." şeklinde bir ifade yer alıyor. Yani öyle bir yazılım hazırlarsınız ki bunu akademisyenler kullanır, üzerine makale/kitap/tez vs. yazılır yahut medyada yer alır, bu da O-1 vizesi kriterlerinden birini karşılayabilir.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Bakın burada bir gencin ABD'de okumak gibi hedefi var. Kimisi vazgeçirmeye çalışmış, kimisi ABD eleştirisi yapmış, konu dışına çıkılmış. Ülkemizin belki de geri kalma sebeplerinden birisi budur. Bir konuda bilen de konuşur, bilmeyen de konuşur, bir iş yapmaya çalışan insan engellenmeye çalışılır. Varsa bu genci yönlendirebilecek bilgileriniz bunları paylaşarak yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Sen Türksün ABD seni ne yapsın vs. ne demek yahu? ABD'de Türk de var, Kırgız da var, Çinli de var. ABD halkı arasında ırkçılık yaygın olabilir ama devlet sizde ABD için bir potansiyel görüyorsa size vize verebilir. Hakeza ABD üniversiteleri de sizi öğrenci olarak alabilir, burs da çıkabilir. Kendiniz kişisel gelişiminize önem vermemiş, okumayan araştırmayan bireyler olabilirsiniz ama herkesi kendi arşınınızla ölçmeyin.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Bakın burada bir gencin ABD'de okumak gibi hedefi var. Kimisi vazgeçirmeye çalışmış, kimisi ABD eleştirisi yapmış, konu dışına çıkılmış. Ülkemizin belki de geri kalma sebeplerinden birisi budur. Bir konuda bilen de konuşur, bilmeyen de konuşur, bir iş yapmaya çalışan insan engellenmeye çalışılır. Varsa bu genci yönlendirebilecek bilgileriniz bunları paylaşarak yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Sen Türksün ABD seni ne yapsın vs. ne demek yahu? ABD'de Türk de var, Kırgız da var, Çinli de var. ABD halkı arasında ırkçılık yaygın olabilir ama devlet sizde ABD için bir potansiyel görüyorsa size vize verebilir. Hakeza ABD üniversiteleri de sizi öğrenci olarak alabilir, burs da çıkabilir. Kendiniz kişisel gelişiminize önem vermemiş, okumayan araştırmayan bireyler olabilirsiniz ama herkesi kendi arşınınızla ölçmeyin.
Utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürürdüm ama... :p

yenilikci

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
121
Hocam konunun sahibi Türkiye’de okumak yerine Amerika’da okumayı tercih ediyor ve bunun yolunu soruyor. Yorumlarda da biri gelmiş diyor ki Amerika hayranlık duyulacak ülke değil. Benim kızdığım budur. Hayranlık duyulacak ülke Türkiye’yse konu sahibi neden Amerika’ya gitmek istiyor ?

Amerikalıların %70’inin (hepsi değil) Türklere nasıl baktığı hakkında fikri var mı kimsenin ? Ya da beni eleştiren kimse benim kadar uzun süre Amerika’da yaşamış mı ?

Soru şu Amerikalıların çoğunluğu Türkleri nasıl niteliyor ? Lütfen o, bu, şu demeyin. Tarih demeyin. Gelecek demeyin. Sadece sorudan sapmadan gerçek hayatta yaşanmış tecrübenizi aktarın lütfen.
Teşekkürler

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Kendimi geliştiriyorum gelistirmedigimi nereden çıkarttınız ? Futbol antrenmanları yapıyorum kodlama öğreniyorum etik hackerlik yapıyorum japonca öğreniyorum. Amerika seni ne yapsın diyen kişi de yenilikçi adlı arkadaşımız. Konuyu açan arkadaş ta tam burslu girmek istediğine göre zengin biri olduğunu düşünmüyorum. Bende bir öğrencinin en iyi eğitim yaşam koşulu ve ve maddi destek açısından Japonyaya yönelmesini söyledim çünkü Amerika iyi bir tercih olmayacaktır. Kira pahalı eğitim sistemi Japonya ve Finlandiyaya göre kötü. Üstüne yaşamak pahalı bir öğrenci için. Japonya ise eğitim sistemi iyi ve Türkiye'de sınav yapıyor kazanana aylık 120.000 yen burs gidiş ve dönüş biletini onlar karşılıyor. Siz de beni yanlış yorumlamışsiniz.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,685
Amerika çok zor olur başka ülkeye yönelin.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Soru şu Amerikalıların çoğunluğu Türkleri nasıl niteliyor ? Lütfen o, bu, şu demeyin. Tarih demeyin. Gelecek demeyin. Sadece sorudan sapmadan gerçek hayatta yaşanmış tecrübenizi aktarın lütfen.
Teşekkürler
Amerikalıların çoğunluğu Türkleri nasıl görüyor, konumuz bu değil. ABD vizelerinin ve burslarının birtakım kriterleri vardır. Bunları karşılayıp kabul alan çok insan var. Sadece Türkiye'den değil Türkiye'ye göre daha geri kalmış ülkelerden bile insanlar kabul alabiliyor. Türkiye'de de belirli kriterleri karşılayamayan, puanları yetmeyen insanlar bazen atanamayınca atamalarda torpil olduğunu iddia ediyorlar. Bu konu da biraz böyle.

Kendimi geliştiriyorum gelistirmedigimi nereden çıkarttınız ?
Kendinizi geliştirmek sadece dil öğrenmek ve/veya yazılım öğrenmek vs. değildir. Adam kendisine bir hedef belirlemiş, buna kanalize olmuş. Sizin böyle bir hedefiniz yoksa "ben gitmiyorum, sen de gitme" mi denir? Bazılarının hedefleri sizin hiç hayal etmediğiniz kadar geniş olabilir. Sizde aynı hedefler belki yok, belki de bu hedeflere ulaşabilecek bilgi, yetenek, kapasite yok. Belki bilgi, yetenek, kapasite var ama istek ve azim yok. Bu eleştirim şahsınıza yönelik değil, sizi tanımam etmem. Bu tür durumlarda gidemezsin, yapamazsın, ABD seni zaten almaz, ABD'ye senin gücün yetmez, git falan yerde oku vs. gibi cevaplar verenlere yönelik genel bir eleştiri.

Son düzenleme:

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
-ABD'de okumak istiyorum, burs alabilir miyim?
-Sana burs murs çıkmaz Japonya'ya git.

-Bir porsiyon iskender alabilir miyim?
-İskender sana ağır gelir, haşlanmış patates ye.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
-ABD'de okumak istiyorum, burs alabilir miyim?
-Sana burs murs çıkmaz Japonya'ya git.

-Bir porsiyon iskender alabilir miyim?
-İskender sana ağır gelir, haşlanmış patates ye.
Burs çıkmaz demiyorum çıksa bile Amerika ona pahalı gelecek. Çünkü bütçe olarak yüksek bir bütçeye sahip olmadığı açık. Ayrıca Japonyayi haşlanmış patates yerine koymanız da saçmalık ona eğitim açısından daha iyi olan bir yer söylüyorum ve bunu çok çok daha ucuza yapıyor üstüne sana kendi ülkende sınav imkanı sağlıyor. 100 TL ye haşlanmış patates ( Amerika) yiyeceğine beleş İskender yesin. Japonya hem maddi desteği veriyor hem okul zaten devlet okulu hem işsizlik daha az part time iş bulabilir. Japonyayi bilmeden cahilce yorumlar yapmayın.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
Burs çıkmaz demiyorum çıksa bile Amerika ona pahalı gelecek. Çünkü bütçe olarak yüksek bir bütçeye sahip olmadığı açık. Ayrıca Japonyayi haşlanmış patates yerine koymanız da saçmalık ona eğitim açısından daha iyi olan bir yer söylüyorum ve bunu çok çok daha ucuza yapıyor üstüne sana kendi ülkende sınav imkanı sağlıyor. 100 TL ye haşlanmış patates ( Amerika) yiyeceğine beleş İskender yesin. Japonya hem maddi desteği veriyor hem okul zaten devlet okulu hem işsizlik daha az part time iş bulabilir. Japonyayi bilmeden cahilce yorumlar yapmayın.
Konu o değil... Japonya'ya patates falan da demiyorum. Birisi bir konuda bilgi veya yorum soruyor, konuya yazılan cevaplar kişinin beklentisine yönelik olmuyor. Yani şunun gibi, biri soruyor: "Denizli'ye uçakla nasıl gidebilirim?", başka birisi cevap veriyor: "Denizli'de ne işin var, uçak da pahalı... Hızlı trenle Ankara'ya git."

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
Yurt dışında, özellikle Amerika gibi ülkelerde, uluslarası öğrenci alımlarında çok titiz davranıyorlar. Bu yüzden yurt dışında üniversite okumak çok zordur ama imkansız da değildir. Bu cümleye Türkiye'de çok alışık olmasak da sana tavsiyem: Hayallerinin peşinden git.

waderix ??

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Konu o değil... Japonya'ya patates falan da demiyorum. Birisi bir konuda bilgi veya yorum soruyor, konuya yazılan cevaplar kişinin beklentisine yönelik olmuyor. Yani şunun gibi, biri soruyor: "Denizli'ye uçakla nasıl gidebilirim?", başka birisi cevap veriyor: "Denizli'de ne işin var, uçak da pahalı... Hızlı trenle Ankara'ya git."
Linuxla ilgili konularda da çok görülen bir durum. Birisi "Linux nasıl kurabilirim?" diye soruyor. Kaç kişi Linux kurmaktan vazgeçirmeye çalışıyor: Linux çöp... Linux'ta oyun oynayamazsın... Linux'ta photoshop yok vs. vs. Bu forumda belki o kadar yoktur ama internette kaç kere rastladım.

Bir genç ABD'ye gidip tahsil almayı hedeflemiş, konuyla ilgili soru soruyor. Birisi çıkıyor ABD kötü diyor, diğeri çıkıyor ABD seni ne yapsın diyor, birisi Japonya'ya git diyor. Sanki soru şu: Beni ABD'ye gönderecekler ama ben gitmek istemiyorum. Ne yapsam da ABD'ye gitmesem? Verilen cevaplar bu yönde.