AMD'den Netbook'a Alternatif

AMD'nin Yukon kod adıyla anılan ince dizüstü platformu nihayet resmi olarak açıklandı. Yeni platform, ince dizüstü isimlendirmesiyle netbook kavramına rakip mi yoksa kendisi de bir netbook mu?

İntel şu sıralarda Atom işlemcisinden bir servet kazanıyorsa da AMD'nin netbook pazarında hiçbir iddiası olmadığını söylemek yanlış olur. Özellikle de AMD Athlon Neo isimli işlemci yanında sağlam da bir platform sağlandığında... AMD, yeni üreteceği AMD Athlon Neo isimli özel işlemci sayesinde düşük güç tüketimi ve makul bir performans vermeyi hedefleyecek. Bunun yanında tümleşik ATI Radeon X1250 tümleşik ekran kartı da nispeten gelişmiş bir grafik performansı sağlıyor. Tabii bunlar bildiğimiz anlamda bir netbook platformu oluşturmaktan çok AMD tarafından adlandırıldığı haliyle "ince dizüstü bilgisayar" platformu yaratmak için sunuluyor.


Grafik İşlemci Desteği


Her ne kadar netbook kavramı kısıtlı bir platform da olsa, AMD "ince dizüstü bilgisayar" olarak adlandırdığı bu segmentteki dizüstü bilgisayarlar için bir de ayrı ekran kartı seçeneği sunuyor. ATI Radeon HD 3410 olarak adlandırılan ekran kartı, sonundaki 10'lu numaraya bakarsak epeyce bir kırplmış fakat sunduğu HD video çözme yeteneği sayesinde alışılageldik netbook'ların performans sorunu yaşadığı bir noktadaki sıkıntıyı gidereceğini söyleyebiliriz.

İlk Ürün HP'den


HP Pavilion dv2, bu konseptle piyasaya sürülen ilk ince dizüstü bilgisayar olacak. Nisan ayında piyasada olması beklenen üründe seçeneğe bağlı olarak HD 3410 ekran kartı da bulunacak. Ürün, 2,5 santimetreden daha ince, 1,8 kilo ağırlığında ve 12,1 inçlik bir ekran boyutuna sahip olacak.

Bilgi için: AMD
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst