Soru AMD Ryzen 5 5500 115 dereceyi gördü

Bu konuyu okuyanlar

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Eski işlemcim olan Ryzen 5 1500X bana artık yeterli gelmediğinden dolayı yerine R5 5500 aldım ve BIOS'u hiç ellemeden taktım. Sistem açıldığında BIOS otomatik olarak sıfırlandı ve sistem açıldı. Sıcaklık testleri ve performans testi yapmak için Cinebench de multi Core testi yaptım ve işlemci 110-115 derece arası git gel yaptı ve 2-3 dk sonra PC kendini otomatik olarak kapattı. Burada kafama takılan sorun şu, işlemcinin Max dayanabileceği değerler 95 derece idi. Fakat işlemci 115-120 dereceleri gördü.

Acaba işlemci zarar görmüş müdür? Ne yapmam gerekir?

Not: Bu olaydan sonra ısınma problemimin eski kullandığım soğutucudan olabileceğini düşünüp kutu içinden çıkan hazır termal macunlu soğutucusunu taktım ve + olarak Ryzen Master'dan curve optimizer ile ayar yaptım ve işlemcinin sıcaklık değerlerimin Min 25 Max 75 derece olarak değişti.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Zarar görmemiştir işlemciler kolay bozulan donanımlar değil.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Eski işlemcim olan Ryzen 5 1500X bana artık yeterli gelmediğinden dolayı yerine R5 5500 aldım ve BIOS'u hiç ellemeden taktım. Sistem açıldığında BIOS otomatik olarak sıfırlandı ve sistem açıldı. Sıcaklık testleri ve performans testi yapmak için Cinebench de multi Core testi yaptım ve işlemci 110-115 derece arası git gel yaptı ve 2-3 dk sonra PC kendini otomatik olarak kapattı. Burada kafama takılan sorun şu, işlemcinin Max dayanabileceği değerler 95 derece idi. Fakat işlemci 115-120 dereceleri gördü.

Acaba işlemci zarar görmüş müdür? Ne yapmam gerekir?

Not: Bu olaydan sonra ısınma problemimin eski kullandığım soğutucudan olabileceğini düşünüp kutu içinden çıkan hazır termal macunlu soğutucusunu taktım ve + olarak Ryzen Master'dan curve optimizer ile ayar yaptım ve işlemcinin sıcaklık değerlerimin Min 25 Max 75 derece olarak değişti.
Belli ki fanın termal macun değişimini yapmadan çalıştırmışsın. İletkenliğini kaybeden macun soğutmaya yardımcı olamaz.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Belli ki fanın termal macun değişimini yapmadan çalıştırmışsın. İletkenliğini kaybeden macun soğutmaya yardımcı olamaz.
Sanırım yazmamışım, ısınıp kapanmadan önce termal macununu yeni ve yeterli bir şekilde sürmüştüm. Kapandıktan sonra da soğutucudan şüphelenip işlemcinin yanında gelen stock soğutucusunu taktım. Zaten o soğutucunun üzerinde de amd nin kendi termal macunu vardı. Hem soğutucu hemde termal macun değişimi yaparak çalıştırdım yani.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Sanırım yazmamışım, ısınıp kapanmadan önce termal macununu yeni ve yeterli bir şekilde sürmüştüm. Kapandıktan sonra da soğutucudan şüphelenip işlemcinin yanında gelen stock soğutucusunu taktım. Zaten o soğutucunun üzerinde de amd nin kendi termal macunu vardı. Hem soğutucu hemde termal macun değişimi yaparak çalıştırdım yani.
Eğer termal macunu fazla sürdüyseniz de olabilir. Kağıt gibi ince bir yapıda olması gerekir.

1500X'de soğutucudan yana problem yaşıyorsanız durum farklı tabi.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Zarar görmemiştir işlemciler kolay bozulan donanımlar değil.
Yani bu fotoğraftaki değerleri görünce korkmamak elde değil. Umarım dediğiniz gibi zarar görmemiştir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer termal macunu fazla sürdüyseniz de olabilir. Kağıt gibi ince bir yapıda olması gerekir.

1500X'de soğutucudan yana problem yaşıyorsanız durum farklı tabi.
1500x de sıcaklık problemim yoktu. Termal macunu da fazla sürmemiştim, belkide o panik anıyla fazla sürdüm ama o miktar bana fazla gelmedi.

Zarar görmeden kendini kapatmıştır.
AMD nin sitesinde yazan bilgilere göre 95 derecenin üstüne çıktığında bilgisayarın kendini kapatması gerekiyordu ama kapaymadı ve 6-7 dk boyunca 110-120 derece de çalıştı sonrasında kapandı. Anakartta mı bir broblem var yoksa işlemcide mi anlayamadım.

Son düzenleme:

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
program ısıyı yüksek göstermiş 96 derece olunca kapar yani 120 derece değildir.
Bu programın hiç yanlış gösterdiğini görmedim. Ama dediğiniz gib normalde sistemin kendini kapatması lazımdı.

Aklımda şu soru var, işlemci ısındığında sistemi kapatmaya zorlayan donanım işlemci mi yoksa anakart mı?
Bu sorunun cevabını bulabilsem neyde sıkıntı olduğunu anlayabilirim.

SeulForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bios anakart üzerinde cpuyu o yönetiyor .
Ozaman ya anakartta yada dediğiniz gibi programda bir problem var ama hangisinde problem olup olmadığını nasıl anlaybilirim ki? İşlemciyi takıp bilgisayarı açtığımda bios kendisini otomatik olarak sıfırlamıştı. Bios stock aayarlarda iken neden bukadar ısınsın ki?

Açıklamama şunu yazmayı unutmuşum, sistem kendisini kapattıktan sonra sistemi geri açmıştım fakat bilgisayar ekrana görüntü vermiyordu ve belki çözüm olur diye PSU yu kapatım 1-2 dk bekledim ve sistemi tekrar açtım ve ekrana görüntü geldi.

Bu bilgi sizlere yardımcı olurmu bilmem ama yinede burada bulunsun.

Son düzenleme:

Son mesajlar