Yardım Amd Masaüstü Sistemim Bir Anda Kitleniyor

Bu konuyu okuyanlar

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi günler,

AMD Ryzen 9 5900X CPU.
ASUS TUF Gaming X570-PLUS Wi-Fi anakart.
Silicon Power (2x16), 32 GB, 3600MHz RAM.
SilverStone PF360 ARGB 3x12cm işlmeci sıvı soğutucu.
Corsair Force MP510 1920GB NVMe M.2 SSD.
Silicon Power 240 GB SATA SSD.
Corsair RM750 CP-9020195-EU 750W Power Supply.
Sapphire RX580 4 GB 256bit ekran kartı (ekran, ekran kartına HDMI to VGA kablosu ile bağlıdır)

Minidump dosyaları: Minidump

Sistem özelliklerim yukarıdaki gibi. Bilgisayar sürekli açık bırakıyorum soğutma problemim yok en fazla 60 dereceleri görüyor parçalar. Sabahları baktığımda yeniden başlatmış ve şifre ekranı gelmiş halde buldum güncelledi yeniden başlattı sandım ama bugün bilgisayar kullanırken daha doğrusu film izlerden bir anda ekran dondu hareket ettiriyorum fare kaldı hareket etmiyor ama film sesleri arkadan devam ediyor bir süre bekledim düzelmedi daha sonra reset attım tuş ile. Drive'lar ve Windows güncel halde minidump dosyaları paylaştım nedeni nedir? Lütfen bir şekilde çözmem gerek yardımcı olur musunuz?

Ben bu konuyu açmadan hemen önce AMD sitesinden AMD Radeon Software indirdim kurdum. Kurulum başarıyla tamamlandı yazdı fakat aşağıdaki hatayı da verdi aynı süre zarfında. Şimdi sizin dedikleriniz kurdum. O sırada ekte verilen hata oldu işin garip yani ilk başta kuruluyor masaüstüne sağ tık yaptığımda açabiliyorum ama bir süre sonra sağ tık menüsünden AMD Radeon Software gidiyor anlayamadım sanki kendi kendine siliniyor.
2021-06-28_18-27-40.png
2021-06-28_18-30-08.png

NOT: Tüm güncellemeleri yaptım, az önce yine aynı şekilde ekran dondu ve işlem yapamadım sizce sebebi nedir neden kendini bir anda kitliyor. Bir süre beklediğimde ise ekranda çizik çizik kısımlar oluşuyor. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ekranda çizik çizk kısımlar oluşuyor sözü, tüm sorunların e.kartı ile ilgili olduğunun göstergesi .Ya driverde sorun var ya da kartta.Bi önceki driverlerin biri ile dene.
Ya bi de aklıma takıldı,bu kadar dehşet bi makinaya neden o güçsüz e.kartını aldın.İşlemci ve anakart resmen ateş ediyor. Bütçemi yetmedi. :) :)

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekranda çizik çizk kısımlar oluşuyor sözü, tüm sorunların e.kartı ile ilgili olduğunun göstergesi .Ya driverde sorun var ya da kartta.Bi önceki driverlerin biri ile dene.
Ya bi de aklıma takıldı,bu kadar dehşet bi makinaya neden o güçsüz e.kartını aldın.İşlemci ve anakart resmen ateş ediyor. Bütçemi yetmedi. :) :)
bu ekran kartını laptopta harici olarak kullanıyordum ekran kartı içi bütçe ayıramadım bu idare etsin dedim bir süre ama laptopta aktif çalışıyordu. anlamadım elimde var diye şimdilik kullanıyorum elime geçince yükselteceğim ama nedense laptopta çalışan kartı şimdi bu sistemde sorun oluyor. ek olarak isteğe bağlı güncelleştirme olarak amd güncelleştirmesi var onumu kurayım yoksa eski sürümlerimi.

son güncel minidump dosyaları : minidump.rar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman bi eski driverlerinden birisi ile bi dene,önce. o hataların çıkmaması lazım. Hatta hiç bi sürücü kurmadan da bi dene. windowsun güncellemeleri bazen iş görüyor. Tabi sürücü kadar fazla fps alamıyorsun fakat sorun çıkarmıyor RX 570li bi makinayı hiç e.kart driveri kurmadan bi oyunda denemiştik. Pek de fena değildi.

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O zaman bi eski driverlerinden birisi ile bi dene,önce. o hataların çıkmaması lazım. Hatta hiç bi sürücü kurmadan da bi dene. windowsun güncellemeleri bazen iş görüyor. Tabi sürücü kadar fazla fps alamıyorsun fakat sorun çıkarmıyor RX 570li bi makinayı hiç e.kart driveri kurmadan bi oyunda denemiştik. Pek de fena değildi.
şimdi isteğe bağlı yükseltme ile deniyorum. olmazsa eski olanı deneyeceğim. Birde eran kartının bir fanı yalpalamaya başladı o sorun çıkartırmı? yani ondan kaynaklanırmı ? değiştirreceğim ama sipariş verdim gelince halletdeceğim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıcaklık artmıyorsa sorun çıkarmaz,fakat vibrasyon yapar. Bildiğim kadarıyla elekronik paraçalara, çok aşırı bi vibrasyon olmadıktan sonra pek zarar gelmez.Ama mekanik çalışan eski HDD ler gibi parçalar etkilenir ,tabi ki.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Görüntünün gitmesi, arka planda çalışmanın devam etmesi ve dahili grafik kartının bulunmaması ekran kartı sorununa işaret ediyor. Eğer laptopta çalışıyorsa donanımsaldan ziyade yazılımsal bir sorun var gibi. Sürücüleri üçüncü parti uygulamalar ile güncelliyorsanız hiç bulaşmayın bu programlara. DDU ile kart sürücüsünü temiz bir şekilde kaldırdıktan sonra bir met 35 hocamın dediği gibi deneyin derim.

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sıcaklık artmıyorsa sorun çıkarmaz,fakat vibrasyon yapar. Bildiğim kadarıyla elekronik paraçalara, çok aşırı bi vibrasyon olmadıktan sonra pek zarar gelmez.Ama mekanik çalışan eski HDD ler gibi parçalar etkilenir ,tabi ki.
Sıcaklık artmıyor ki zaten artarsa ben sürekli sistemi izliyorum. İsteğe bağlı olan son güncellemeyi de indirdim kurdum yine olmadı şimdi ddu ile kaldıracağım ama bu programı google yazınca guru diye bir site çıkıyor ordan mi indirmek lazım.

Görüntünün gitmesi, arka planda çalışmanın devam etmesi ve dahili grafik kartının bulunmaması ekran kartı sorununa işaret ediyor. Eğer laptopta çalışıyorsa donanımsaldan ziyade yazılımsal bir sorun var gibi. Sürücüleri üçüncü parti uygulamalar ile güncelliyorsanız hiç bulaşmayın bu programlara. DDU ile kart sürücüsünü temiz bir şekilde kaldırdıktan sonra bir met 35 hocamın dediği gibi deneyin derim.
Driver pack solution ve driver booster ile kurulum yapmıştım ama ekran kartını readon software ile kurmuştum. Dün gece bilgisayar yine kitlenmiş ama ekran arka planda işlem yapmış çünkü indirme koymuştum bitirmiş. Baktım ekran kitli restart attım. Şimdi ddu ile temizleyip Windows güncellemesi ile kuracağım bakalım eğer olursa o şekilde kalsın yoksa tekrar kaldırıp eski bir sürüm ile deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak bu ddu programını güvenli modda mı yoksa normal mi kullanayım

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
ddu yu güvenli modda çalıştır,daha iyi olur. Guru,ddu yu indirebileceğin sitelerden birisi,sorun olmaz.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
konuyu vallahi anlamadım. ekran kartı notebookta harici olarak kullanıyorsa. yani notebookun ekran karti harici bir rx 580 ise bunu nasıl desktopa taktınız ???

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Olay bitti. Ekranda çizik gibi şeyler oluyorsa gidip gelmeler vb. HDMI to VGA kablosundan. Çünkü o aparatlar yüzde yüz iyi kullanım sunmuyor %45 idare eder derecede. Monitöre direkt kablo ile bağlamanızı öneririm.

Eğer bilgisayar donup ses geliyorsa SSD işlemci gibi parçalarda sorun yok. Sadece görüntü donuyorsa ekran kartında sorun vardır. Ama izlediğiniz şey hala devam ediyor sesi alıp görüntü donuyorsa net ekran kartı sorunu.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Sıcaklık artmıyor ki zaten artarsa ben sürekli sistemi izliyorum. İsteğe bağlı olan son güncellemeyi de indirdim kurdum yine olmadı şimdi ddu ile kaldıracağım ama bu programı google yazınca guru diye bir site çıkıyor ordan mi indirmek lazım.

Driver pack solution ve driver booster ile kurulum yapmıştım ama ekran kartını readon software ile kurmuştum. Dün gece bilgisayar yine kitlenmiş ama ekran arka planda işlem yapmış çünkü indirme koymuştum bitirmiş. Baktım ekran kitli restart attım. Şimdi ddu ile temizleyip Windows güncellemesi ile kuracağım bakalım eğer olursa o şekilde kalsın yoksa tekrar kaldırıp eski bir sürüm ile deneyeceğim.

Ek olarak bu ddu programını güvenli modda mı yoksa normal mi kullanayım
O tarz programlar saçma sapan hatalar tetikleyebiliyor. Benim önerim temiz bir format atın. Sonra sürücüleri ilk önce Windows Update sonra da anakartınızın sitesinden güncelleyin. Ekran kartını da en son Radeon Software ile güncelleyin.

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bu ekran kartını laptopta harici olarak kullanıyordum ekran kartı içi bütçe ayıramadım bu idare etsin dedim

yazmış da yukarıda
Laptopa rx 580i harici bir aparat ile bağlanabiliyor Ben bunu bu şekilde kullandım beslemesini de dışarıdan bir psu ile verdim ama şu anda masaüstü sistemi topladığım için laptopda kullandığım ekran kartını masaüstüne taktım yeni bir ekran kartı almadım.

O tarz programlar saçma sapan hatalar tetikleyebiliyor. Benim önerim temiz bir format atın. Sonra sürücüleri ilk önce Windows Update sonra da anakartınızın sitesinden güncelleyin. Ekran kartını da en son Radeon Software ile güncelleyin.
Şu anda ekran kartını uzakta olduğum için bağlanarak sistemden denetim masasından kaldırdım şu anda ekran kartsız kullanıyorum daha doğrusu sürücüsüz eğer sorun tekrar tetiklenir s dediğiniz gibi tekrar temiz bir format atacağım.
Olay bitti. Ekranda çizik gibi şeyler oluyorsa gidip gelmeler vb. HDMI to VGA kablosundan. Çünkü o aparatlar yüzde yüz iyi kullanım sunmuyor %45 idare eder derecede. Monitöre direkt kablo ile bağlamanızı öneririm.

Eğer bilgisayar donup ses geliyorsa SSD işlemci gibi parçalarda sorun yok. Sadece görüntü donuyorsa ekran kartında sorun vardır. Ama izlediğiniz şey hala devam ediyor sesi alıp görüntü donuyorsa net ekran kartı sorunu.
Şöyle anlatayım ilk olarak Ekran donuyor arka planda bilgisayar işlem yapmaya devam ediyor fakat bir süre sonra uzun bir süre sonra ekranda çizgiler oluşmasından dolayı ben manuel olarak restart yaptım. Bilgisayar kullanırken veya bir süre bekledikten sonra dediğim şekilde oluyor ilk olarak görüntü duruyor arka planda bilgisayar çalışmaya devam ediyor Ben restart atana kadar veya bir süre sonra gece mesela kendiliğinden bilgisayar yeniden başlat halde buluyorum ekran kartını çevirici aparat ile vgaya çevirip bağladım

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ekran kartı kadar burada ekranın da önemli... Sanırım düşük çözünürlüklü eski tip bir ekran kullanıyorsun. Arada aparat kullanmamanı tavsiye ederim. o işlemci ve ekran kartı için yeterli düzeyde iyi bir ekran gerekir. Sorun çok geniş bir yelpazede kısır döngü yapabilir, parçaları daha da birbiri ile uyumlu hale getirmelisin.

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekran kartı kadar burada ekranın da önemli... Sanırım düşük çözünürlüklü eski tip bir ekran kullanıyorsun. Arada aparat kullanmamanı tavsiye ederim. o işlemci ve ekran kartı için yeterli düzeyde iyi bir ekran gerekir. Sorun çok geniş bir yelpazede kısır döngü yapabilir, parçaları daha da birbiri ile uyumlu hale getirmelisin.
Ekranım Philips marka 1 ekran ekran kartının hdmı çıkışından vga çevirdim daha sonra ekrandaki vga soketine bağladım. Bu ekrandan kaynaklandığını nasıl anlayabilirim örnek olarak bunu Ben televizyona bağlasam hdmı çıkışindan yine aynısımi olur. Şu anda ekran olacak durum yok bunun bir çözümü yok mu acaba

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ekranım Philips marka 1 ekran ekran kartının hdmı çıkışından vga çevirdim daha sonra ekrandaki vga soketine bağladım. Bu ekrandan kaynaklandığını nasıl anlayabilirim örnek olarak bunu Ben televizyona bağlasam hdmı çıkışindan yine aynısımi olur. Şu anda ekran olacak durum yok bunun bir çözümü yok mu acaba
Ekrandan kaynaklandığına bakabilmen için HDMI ile TV'ye bağlayabilirsin. Zaten hata verecek olursa TV'de de verir.

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekrandan kaynaklandığına bakabilmen için HDMI ile TV'ye bağlayabilirsin. Zaten hata verecek olursa TV'de de verir.
Bugün sabah saat 6'da denetim masası üzerinden AMD software uygulamasını kaldırdım şu anda sabah altıdan beri hata vermeden çalışıyor şu anda bu konuyu yazarken yine dondu anlayamıyorum bu nedir böyle çıldıracağım resmen

Son düzenleme:

kadirelvan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar sorun çözümüne kavuştum sonunda eski sürümleri geriye dönük şekilde eneyerek buldum kurdum çalıştı problemsiz bir şekilde kullanıyorum şu anda. Kullandığım sürüm READON 19.11.1 bilginize. Verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.