AMD/ATI Grafik Kartları & Sürücü Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
rsz_ati.jpg

Merhaba, kategori takipçilerimiz hatırlayacaklardır... Daha önce Nvidia'ya ait grafik kartlarının Linux'ta nasıl kurulacağına ait bir konu
Nvidia Grafik Kartları&Sürücü Kurulumu
hazırlamıştık. Şimdi aynısını AMD donanıma sahip kullanıcılarımız için sunalım dedik ve kolları sıvadık. Öncelikle bazı şeylerin belirtilmesinde fayda olacağını düşünüyorum, peki bunlar ne gibi şeyler? Linux ortamında Amd kartlara sahip kullanıcıların serzenişlerini şimdiye dek çoğu kez duymuş olmalıyız öyle ki yaşanan büyük karmaşalar söz konusuydu. Hala son bulabildi mi? orası şüpheli. Belirli donanımlara kesilen sürücü destekleri, optimize sorunları, 3d grafik ve performansları... Sanırım bu cevapsız sorular biraz daha gündeme gelecek gibi. Şunu da belirtmek gerek, eğer AMD'nin güncel grafik kartlarından birine sahipseniz ve Linux kullanıcısı iseniz pek sorun yaşamayacaksınızdır ama eğer AMD'nin güncelliğini yitirmiş bir grafik kartına sahipseniz (eski seri kartları) yaşayabileceğiniz olası sorunlar nedeniyle başınız ağrıyabilir. Dilerseniz kurulum adına yararlanabileceğiniz yöntemlerden bahsedelim ve bunları detaylandıralım...

#1> Sürücü Yöneticisini kullanmak

En basit kurulum yöntemi sanırım bu, "Sürücü Yöneticisine" ek olarak "Ek Sürücüler" şeklinde de geçmektedir. Kullandığınız dağıtımın Menüsüne gelerek ya da bir Denetim Merkezi mevcutsa buradan bahsettiğim yöneticiye geçiş sağlayarak öncelikle makinede var olan sürücüleri listeleriz. Amd grafik kartınız için belirtilen bir Proprietary (Sahipli) kapalı kaynak bir driver mevcutsa burada görünür, yine aynı şekilde Open Source (Sahipsiz) açık kaynak driveri burada görürsünüz, ek olarak Xorg Server'a ait nouveau açık kaynak bir driver burada görülecektir. Sizin yapmanız gereken isteğinize bağlı olarak sürücünün sol tarafına bir tik kondurmak ve akabinde "Kaydet" ya da "Değişiklikleri Uygula" demeniz olacaktır. Daha sonra makineyi yeniden başlatarak yine aynı pencereden hangi sürücünün kullanıldığına dair fikir edinebilirsiniz.

#2> Manuel (Elle) Kurulum

#> AMD Drivers And Support (Açılan sayfada grafik kartınızı bulun ve seçin)
#> Açılan sayfada, Linux x86 (32-bit), Linux x86_64 (64-bit) seçenekleri mevcut mu kontrolünü yapıyoruz.
#> x32, x64 seçimimizi yaptıktan sonra sol tarafında bulunan "+" işaretine tıklıyoruz.
#> "Download*" Butonundaki bağlantıyı kopyalıyoruz.
#> Uçbirim (Terminalimize) geçiş sağlıyoruz.
#> wget ... sonrasında yüklemenin sonlanmasını bekliyoruz. (Noktalı yere kopyaladığınız bağlantıyı yapıştırmalınız.)
#> İndirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı .zip, .deb, .tar.gz, çıkararak içersindeki .run uzantılı dosyaya ulaşıyoruz.
#> sudo chmod a+x dosyadı...run (Noktalı yere indirdiğiniz .run dosyasının tam adı gelmeli) dosyaya izin tanıyoruz.
#> sudo ./dosyadı...run (Parola isterse girin ve enterlayın, çıkarılan klasördeki .run çalıştırılır dosyayı direkt terminale sürükleyerekte bunu yapabilirsiniz.)
#> Artık setup ekranı gelmiş olmalı "Continue" deyiniz.
#> Lisans Sözleşmesi penceresi karşınıza gelecektir "I Aggre" Kabul ediyorum demelisiniz.
#> "Automatic" Otomatik kurulumu seçerek "Continue" ile devam sağlayabilirsiniz.
#> Yükleme gerçekleşecektir bekleyiniz... Karşınızda "Installation Completed" isimli bir pencere varsa işler yolunda gitti demektir.
#> sudo aticonfig -- initial parametresini terminalde girelim.
#> sudo reboot Makineyi yeniden başlatın, artık AMD Catalyst Control Center yüklenmiş olmalı.

*Yukarıda bahsi geçen anlatım, AMD/ATI kartları için Radeon, Fglrx, AMDGPU-PRO sürücüleri üzerine uyumludur.
*Ne olur ne olmaz... Siz Xorg.conf dosyasının yedeğini alın.
*Desteği kesilen kartların sürücüleri listede Linux ibaresiyle yer almayacaktır.
*Debian tabanlı dağıtımlar anlatım için uygundur.

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.

Son düzenleme: