Amazon Tr Para Iadesi Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar herkese iyi günler. 2 mayısta MSI GP65 (satıcı Amazon TR 12595 TL mouse ile birlikte) siparisi vermiştim fakat rtx 3050ti modeller çıkacağını öğrenince iptal etmiştim. 3 Mayıs da para iadesi yapıldığı ile ilgili mail adresime bilgi geldi fakat hala param hesabıma yatmadı. Bankayı aradığımda şubeye gitmemi söylüyorlar. Bu durumla ilgili tecrübesi olanlar var mı? Endişelenmelimiyim? Dolandırıldım mı?

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
öncelikle bir aide oluşmuş ise amazon hesabınızdan siparişlerime gelerek iade edilmiş mi bakın veya amazondan dan size iade maili (mail içerisinde bir iade banka referans kodu vs olur) onlar var mı bir bakın yani amazon size iade işlemi başlatmış mı eğer bunlar varsa amazon tarafında bir işiniz yok demektir.bankanın parayı hesabınızda gösterme süresi 8 günü bulabilir eğer tabi fakat amazon tarafında iade olmuş ise artık muhattabınız banka, bankayı arayacaksınız...

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
öncelikle bir aide oluşmuş ise amazon hesabınızdan siparişlerime gelerek iade edilmiş mi bakın veya amazondan dan size iade maili (mail içerisinde bir iade banka referans kodu vs olur) onlar var mı bir bakın yani amazon size iade işlemi başlatmış mı eğer bunlar varsa amazon tarafında bir işiniz yok demektir.bankanın parayı hesabınızda gösterme süresi 8 günü bulabilir eğer tabi fakat amazon tarafında iade olmuş ise artık muhattabınız banka, bankayı arayacaksınız...
Teşekkür ederim. Referans kodu onay kodu her şey var o dediğiniz bölüme baktım amazon sitesinde parsnın gönderildiği gözüküyor 3 mayısta gönderilmiş. Vakıfbankı arıyorum böyle bir şey yok diyorlar. Vakıf bank neden böyle bir şey yapıyorki?

Son düzenleme:

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
amazon dünyanın en güvenilir alışveriş sitesidir. iade ettim diyorsa etmiştir fakat bankaların havuz sisteminden kaynaklı bir sorun sizinki sanırım bekleyin biraz daha yatacaktır...

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Paranin kaybolmasi gibi durumla karsilasmam degil mi? Cunku daha once 60 liralik iade hemen hesaba yatmisti 2 gun sonra 12500 kusur TL 10 gundur yatmiyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Amazon'da iade gözüküyorsa bankaya kalıyor iş. Eğer iade kredi kartıyla taksit iadesiyse biraz daha uzun sürebiliyor banka tarafında. Bu hafta da bayram olduğu için idari izin muhabbeti olabilir.

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Amazon'da iade gözüküyorsa bankaya kalıyor iş. Eğer iade kredi kartıyla taksit iadesiyse biraz daha uzun sürebiliyor banka tarafında. Bu hafta da bayram olduğu için idari izin muhabbeti olabilir.
Otomasyon degil mi her sey? Neden bankalarimiz boyle bizim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar kart maaş kartımdı bankomart kartı ve tek çekim de ödendi. @Görkem Say @realsim85

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Otomasyon degil mi her sey? Neden bankalarimiz boyle bizim.

Arkadaşlar kart maaş kartımdı bankomart kartı ve tek çekim de ödendi. @Görkem Say @realsim85
Otomasyon değil tamamen bildiğim kadarıyla. Olsa bile işlem sırası var. Amazon vs. fark etmez şirket iadeyi yaptıktan sonra paranın sizin hesabınıza geçmesi tamamen bankanın elinde. Müşteri hizmetlerini bir tekrar arayın konuşun derim.

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Otomasyon değil tamamen bildiğim kadarıyla. Olsa bile işlem sırası var. Amazon vs. fark etmez şirket iadeyi yaptıktan sonra paranın sizin hesabınıza geçmesi tamamen bankanın elinde. Müşteri hizmetlerini bir tekrar arayın konuşun derim.
2 defa aradım 2din de de bana dedikleri herhangi bir iadr söz konusu olmadığı. Şubeye gidin diyorlar. Asıl öğrenmek istediğim bu paraya el koymazlar değil ni gelmedi diye?

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
2 defa aradım 2din de de bana dedikleri herhangi bir iadr söz konusu olmadığı. Şubeye gidin diyorlar. Asıl öğrenmek istediğim bu paraya el koymazlar değil ni gelmedi diye?
Daha yeni hepsiburadadan aldığım şeyleri iptal ettim. İptal olması ve paraların hesabıma yatması 2-3 gün buldu bildiğim kadarıyla 8 güne kadar süreleri var.

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
10
Daha yeni hepsiburadadan aldığım şeyleri iptal ettim. İptal olması ve paraların hesabıma yatması 2-3 gün buldu bildiğim kadarıyla 8 güne kadar süreleri var.
10 gün oldu benim. Para ne kadar yüksekse o kadar geç oluyor herhalde.

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
merhaba telaşlanmanıza gerek yok üzerinize bir haciz işlemi olmadığı sürece banka hesabınızdaki paraya kimse müdahale edemez amazonun web sitesinde de yazdığı gibi türkiyedeki bankalarda bu tür gecikmeler olabileceği yazılmış telaş etmeyin ilgili ekran görüntüleri ve dökümanları ne olur ne olmaz diye elinizde bulundurun bayram tatilinden sonra emin olun iadesi gerçekleşecektir...

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
merhaba telaşlanmanıza gerek yok üzerinize bir haciz işlemi olmadığı sürece banka hesabınızdaki paraya kimse müdahale edemez amazonun web sitesinde de yazdığı gibi türkiyedeki bankalarda bu tür gecikmeler olabileceği yazılmış telaş etmeyin ilgili ekran görüntüleri ve dökümanları ne olur ne olmaz diye elinizde bulundurun bayram tatilinden sonra emin olun iadesi gerçekleşecektir...
Teşekkur ederim konuyla ilgilenen herkese çok sağolun. Bu konu altinda sonucu da paylasacagim boylece bu tur durumlarda ne kadar zamanda sorunun cozuldugunu hep beraber tecrube etmis oluruz.

iade edildi denildikten sonra mı 10 gün geçti?
Evet.

Son düzenleme:

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Resmen dolandirdi Amazon TR beni. Banka iade edilen bir tutarin olmadigini soyluyor.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Resmen dolandirdi Amazon TR beni. Banka iade edilen bir tutarin olmadigini soyluyor.
amazonun müşteri temsilcisini aradınız mı? eğer olmazsa tüketici hakleri heyetine(adını tam hatırlamıyorum) başvurun.

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
amazonun müşteri temsilcisini aradınız mı? eğer olmazsa tüketici hakleri heyetine(adını tam hatırlamıyorum) başvurun.
Yok ya harcama itirazı yapacam. Hepsiburadanin gözünü seveyim 2 yil once dell g315 iade etmistim 4900 lirayi 2 gün sonra hesaba yatirdilar. Amazon TR yi her yerde herkese anlatcam daha yeni basliyoruz. Öyle sanildigi gibi işini iyi yapan kullaniciyi koruyan bir şirket değil. Sadece senin duymak istedigin güzel laflari papagan gibi tekrar ediyorlar ama sonuç yok. Bu olayiy asayan tek ben degilmisim sikayetvara baktim. Lanet olsun nerden bulastim bunlara ya gül gibi yerli hepsiburadamiz varken. 100 lira daha verip hepsiburadadan yapacam tum alisverisimi bundan sonra.

Aslinda amazon kendi harcamalarini girse baksa yaptigi isleme parayi gercekten de gonderdi mi kendi paralarindan 12595 TL eksildi mi diye kontrol etse is cozulecek fakat yaptiklari otomasyon oldugundan dolayi zeki musteri hizmetleri islem gecmisinde ne yaziyorsa onu soyluyor. Asiri zekiler maaşallah.

Screenshot_20210518-162322_VakfBank.jpg

@Görkem Say @WindStone görselleri ekledim. Bu konuyla ilgili yeni bir konu acacam ve AmazonTr nin nasil sorumsuz davrandigini anlatacam herkes görsün istiyorum ki bu siteyle aciddi miktarda alisveris yapacaklar 2 defa dusunsunler.

Görsellerde kurallara aykiri bir durum varsa af edin lütfen forum kurallarini bilmiyorum kaldirabilirsiniz. @Görkem Say

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210518-160243_Amazon Shopping.jpg
    Screenshot_20210518-160243_Amazon Shopping.jpg
    54.9 KB · Görüntüleme: 239
Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
Yok ya harcama itirazı yapacam. Hepsiburadanin gözünü seveyim 2 yil once dell g315 iade etmistim 4900 lirayi 2 gün sonra hesaba yatirdilar. Amazon TR yi her yerde herkese anlatcam daha yeni basliyoruz. Öyle sanildigi gibi işini iyi yapan kullaniciyi koruyan bir şirket değil. Sadece senin duymak istedigin güzel laflari papagan gibi tekrar ediyorlar ama sonuç yok. Bu olayiy asayan tek ben degilmisim sikayetvara baktim. Lanet olsun nerden bulastim bunlara ya gül gibi yerli hepsiburadamiz varken. 100 lira daha verip hepsiburadadan yapacam tum alisverisimi bundan sonra.

Aslinda amazon kendi harcamalarini girse baksa yaptigi isleme parayi gercekten de gonderdi mi kendi paralarindan 12595 TL eksildi mi diye kontrol etse is cozulecek fakat yaptiklari otomasyon oldugundan dolayi zeki musteri hizmetleri islem gecmisinde ne yaziyorsa onu soyluyor. Asiri zekiler maaşallah.

Ekli dosyayı görüntüle 152203

@Görkem Say @WindStone görselleri ekledim. Bu konuyla ilgili yeni bir konu acacam ve AmazonTr nin nasil sorumsuz davrandigini anlatacam herkes görsün istiyorum ki bu siteyle aciddi miktarda alisveris yapacaklar 2 defa dusunsunler.

Görsellerde kurallara aykiri bir durum varsa af edin lütfen forum kurallarini bilmiyorum kaldirabilirsiniz. @Görkem Say
Müşteri hizmetleri ile sohbet ettiniz mi? Ben bir ürünü iade etmeden önce kendilerine bu yolla ulaşmıştım epey ilgilenmişlerdi. Olmadı Twitter üzerinden destek hesaplarına da yazabilirsin bu iki hizmet otomatik sistemle kontrol edilmiyor. Normal şartlarda Amazon müşterilerden en nadir şikayet alan firma bildiğim kadarıyla. HB'de de oldukça fazla sorun yaşayan var bu durum biraz da şans ile alakalı yani. Tekrardan bu iki yolla müşteri hizmetlerine ulaşmayı dener misiniz?

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Müşteri hizmetleri ile sohbet ettiniz mi? Ben bir ürünü iade etmeden önce kendilerine bu yolla ulaşmıştım epey ilgilenmişlerdi. Olmadı Twitter üzerinden destek hesaplarına da yazabilirsin bu iki hizmet otomatik sistemle kontrol edilmiyor. Normal şartlarda Amazon müşterilerden en nadir şikayet alan firma bildiğim kadarıyla. HB'de de oldukça fazla sorun yaşayan var bu durum biraz da şans ile alakalı yani. Tekrardan bu iki yolla müşteri hizmetlerine ulaşmayı dener misiniz?
Amazon TR ye sadece mail ile iletişim kurdum. Aynı lafları tekrar tekrar söylüyorlar. Yok referans kodunuz var paranız yattı bilmem ne bankanla iletişime geç. Sadece bunu diyorlar. Yahu banka gönderilen ücreti yatırmayacak kadar basiretsiz mi. Koskoca devlet bankası özel de değil ki bu banka. Banka öyle bir iade yok diyor bu kadar. Şimdi aramayı deneyecem amazonu bakalım aynı lafları mı duyacam acaba. Arasam bir şey değişeceğini hiç sanmıyorum ama.

@Görkem Say Tekrardan aradım amazonu bana dedikleri şu. 8 dakika boyunca konuştuk.

"Referans koduyla birlikte bankaniza başvurunuz. Banka sorumlu diyor. 24 saat için de yapilan ödemeler en fazla 5 gün için de hesabiniza yansir. Ben yine hesap departmanina gönderecegim talebinizi." Diyorlar.

Banka da oyle bir ödeme yok diyor. ? Şaka gibi ya. Yani arkadaslar para buhar oldu. 1 yılimı harcamistim biriktirmek icin. ?? Vakıfbank hesabını kapatacam para yattiktan sonra. 6 ay sonra yatar artik cunku harcama itirazlari 60 gün ila 180 gün sürüyor yaziyor. Bakalım. Resmen şaka gibi nerden bulaştım bunlara.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hepsiburada candır, bilinçli bir alışveriş ile sorunu hemen çözüyolar... Hiç amazon veya yabancı kaynaklı bir siteden alışveriş yaptığımı hatırlamıyorum :) Allah'a şükür başıma da henüz kötü bir tecrübe yaşama gibi bir olay gelmedi. Geçmiş olsun.

Para buharlaşmaz, en sonunda yazışmalarınızla ve belgeler ile THH ye başvurursunuz ve hakkınızı söke söke alırsınız.

Ek olarak Giyim ve Kuşam da da LCW bir numaradır :)

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hepsiburada candır, bilinçli bir alışveriş ile sorunu hemen çözüyolar... Hiç amazon veya yabancı kaynaklı bir siteden alışveriş yaptığımı hatırlamıyorum :) Allah'a şükür başıma da henüz kötü bir tecrübe yaşama gibi bir olay gelmedi. Geçmiş olsun.

Para buharlaşmaz, en sonunda yazışmalarınızla ve belgeler ile THH ye başvurursunuz ve hakkınızı söke söke alırsınız.

Ek olarak Giyim ve Kuşam da da LCW bir numaradır :)
Öncelikli olarak önerin icin cok tesekkur ederim. Bundan sonra AmazonTR mi? Asla. Bedava verseler almam artik be lanet bir siteymiş.

Yahu o kadar övüyorlar şöyle iyi böyle iyi şusu var busu var müşteri öncelikli falan. Hepsi hikayeymiş. 16 gündür para yok banka gelmedi diyorum devletin bankası yalan mı söylüyor diyorum. Yok yatirdik diyorlar endişelenmeyin paranizi alirsiniz diyorlar. Şaka gibi.

Endişelenmemeliymişim amazon yanimdaymis param yatacakmis hesabima. Ahahahah. Yahu 16 gündür ayni seyi soyluyorlar papagan gibi. Hahahahah. Önlerine koymuslar kagidi bunu bunu söyleyeceksin diye ezbere iş yapiyorlar.

Artık hepsiburada hariç hiç bir yerden alışverişimi yapmam internet üzerinden. Hepsiburada dan pek çok alisveris yaptim gram sorun yasamadim. Daha once dell g3 almisgim gtx1050 4g modelli kutu ezik geldi diye iade etmistim almadim kargocudan kabul etmiyorum dedim hepsiburadaya vardiktan 2 gün sonra yatmisti hesabima.

AmazonTr PR çalismalariyla kendini iyi gösteriyor diye dusunmeye basladim artik. Yazık günah ya. AmazonTr bitmiştir artık benim için.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,329
Sanırım aynı sorunla karşılaşıyorum. Banka uygulamasında iade edildi gösteriyor ancak limitinde bir değişiklik yok. Amazon uygulamasında ise işlemin devam ettiği yazıyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,993
İşlem çok gecikiyor sanırım. Ben bundan 2 ay önce anneme sürpriz yapmak için mikser ve blender aldım. Meğerse blenderda mikser seti varmış zaten. Ürün geldikten sonra iade ettim. Amazon bana para iadesinin yapıldığını söyledi. Ancak aradan 2 hafta geçmesine rağmen para gelmedi ve kredi kartı borcumdan düşülmedi bu para. Mecbur ekstre tarihi geçmesin diye iadesini yaptığım mikserin ilk taksitini ödedim. Ancak ikinci ayda ekstre tarihinden önce ödemesini yaptığım ilk taksitin parası yattı ve kartın limiti arttı. İadenin yapılması 1 ayı geçti yani. Siz de aynı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

RuleOfLife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sanırım aynı sorunla karşılaşıyorum. Banka uygulamasında iade edildi gösteriyor ancak limitinde bir değişiklik yok. Amazon uygulamasında ise işlemin devam ettiği yazıyor.
Öncelikle moderatör birinin de bu sorunu yaşaması beni hem üzdü hem de bu olayı yaşayan tek ben değilmişim açısından rahatlattı. İlerleyen günler de hep birlikte bir operasyon başlatalım. Amazon TR yi sürekli herkese para iadesi sıkıntısı yaşattiğini anlatalim ve amazontr yi surekli iade icin mail bombardimanina tutalim birlikten güç dogar.
İşlem çok gecikiyor sanırım. Ben bundan 2 ay önce anneme sürpriz yapmak için mikser ve blender aldım. Meğerse blenderda mikser seti varmış zaten. Ürün geldikten sonra iade ettim. Amazon bana para iadesinin yapıldığını söyledi. Ancak aradan 2 hafta geçmesine rağmen para gelmedi ve kredi kartı borcumdan düşülmedi bu para. Mecbur ekstre tarihi geçmesin diye iadesini yaptığım mikserin ilk taksitini ödedim. Ancak ikinci ayda ekstre tarihinden önce ödemesini yaptığım ilk taksitin parası yattı ve kartın limiti arttı. İadenin yapılması 1 ayı geçti yani. Siz de aynı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
1 ay iade? Korkunç bir durum. Peki bankaya harcama itirazinda bulunmadiniz mi?

Amazontr magduriyet yasayan moderatorler bile varmis. Amazontr'nin ne kadar sorumsuz oldugunun gostergesi. Hepsiburadanin gozunu seveyim.

Af edersiniz sormayi unuttum sizin harcadiginiz para ne kadardi? Kesin bunlar parayi isletip iade ediyorlar. %99.

realsim85

Asistan
Reaksiyon puanı
99
@RuleOfLife sayın hocam bir anlaşmazlık söz konusu sizin sorununuzda bir anlaşmazlık uyuşmazlık varsa tarafların belirtilen çözüm süreleri de geçtiğine göre bütün adımlarıyla alışverişinizi,hesabınızdan paranın çekildiğini, daha sonra sipariş iptalinizi, amazonun iptalini, hesabınıza iade yazısını tutarını, verilen referans tutarını hepsini ekran görüntüsü alın wordde güzelce dilekçe şeklinde olayı anlatın altlara da ilgili ekran görüntülerini ekleyerek e devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvuruda bulunun, bankayı arayarak durumu tekrar anlatın web sitesinin para iadesi yaptığını hesabınızda iade olarak gözüktüğünü fakat yansımadığını ve Harcama itiracı oluşturmak istediğinizi belirtin iade orada verilen 30 ile 180 günlük süreye takılmayın max 2 hafta sürüyor. şimdilik yapacağınız adımlar bu şekildedir...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar. "Amazon dünyanın en güvenilir alışveriş sitesidir yaptım diyorsa yapmıştır" şeklinde bir yargıyı çok yanlış buluyorum. Hatta biraz da terbiyemi bozayım, Amazon en çakal olan alışveriş sitesidir.

Şu an henüz hakem heyeti aşamasına gelmemişsiniz, yersiz panik yapmayın. İnternetten alışveriş yaparken yapılan en büyük hatalardan biri panik yaparak kendi bacağınıza sıkmanızdır. O yüzden hemen hakem heyetine gitmelisin diye ateşe körükle gidenlere de kulak asmayın, hakem heyeti son aşamadır; önce yapılması gerekenleri yapmalısınız.

Paranın iade olması konusuna gelince; maaş kartı (yani bankamatik kartı) ile kredi kartı arasında iade prosedürü farklıdır. Birisi nakit işlem olduğu için (yani banka böyle kılıf bulduğu için) iade süresi çok daha uzundur. Kredi kartlarında genellikle 3 iş günü, o da olmadı en kötü ihtimal 5 iş günü içerisinde paranız iade olurken, bankamatik kartlarında ise bu süre 10-15 iş günüdür. Araya bayramın girdiği hesap edildiğinde, henüz 15 iş günü olmamış, o yüzden hala bekleme süresi var. Eğer haftaya Perşembe'ye kadar (yani 27 Mayıs'a kadar) hala hesaba geçmemişse, bankayı değil, Amazon'u tekrar arayıp hala hesabınıza geçmediğini bildirin. Normalde Amazon gerçekten iade talebini bankaya bildirdiyse süreç banka tarafından takip edilir doğru, ama ben bugüne kadar hiçbir bankanın o süreci takip ettiğini görmedim. Banka genellikle para hesaba geçene kadar "iade talebi görünmüyor" demekle yetinir, ki zaten hesaba geçtikten sonra da bankanın vereceği bilgiye ihtiyaç yoktur. Hiçbir bankanın şimdiye kadar "evet iade talebini gördük, süreç devam ediyor" dediğini ne gördüm ne de duydum (ki bu işin içindeyim).

Dediğim gibi, süreci banka yönetiyor doğru, ancak o anda bankanın müşterisi siz değilsiniz, Amazon. O yüzden Amazon kendi sanal pos ekranlarından bakıp iadenin gerçekten onaylanıp onaylanmadığını teyit edebilir. Ama tahminimce para bu hafta veya haftaya hafta için hesabınıza geçecektir.

Bu arada söylediğim iade süresi yurtiçi çekimlerde geçerlidir. Tahmin edeceğiniz gibi yurtdışından yapılan çekimlerin iadesi biraz daha uzun zaman alabilir.

(Bunları da hem işin içinden biri olarak, hem de Amazon'dan geçen ay 28 bin liralık alışveriş yapmış ve iade etmiş olduğum halde henüz sadece 20 bin lirayı iade almış biri olarak söylüyorum.)

Son düzenleme:

xKemalC

Doçent
Reaksiyon puanı
627
Ben de maalesef aynı durumdan muzdaripim. 3 hafta geçti ama hala iade ettiğim ürünün parası gelmedi. Asla almam Amazon'dan artık.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,504
Kargoları da çok yavaş hepsiburada 1 günde getirirken, amazon kolaygelsin diye bir kargoyla anlaşmış 10 gün sürüyor kargo iadeyi denemedim hiç