Altın Mı Borsa Mı ?

Bu konuyu okuyanlar

lutfuhoca

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Çok kararsızlık yaşıyorum ikisi de cazip geliyor ama forumda yatırımcı arkadaşlara danışmak istedim.

Dipnot: Konuda verilen cevaplar hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi olarak kabul edilemeyeceğinin bilincinde olalım dostlar. Konunun amacı fikir alışverişinde bulunmak.

KillerFear

Asistan
Reaksiyon puanı
223
Borsa düşüşte diye biliyorum eğer geniş zaman varsa borsa düşüşteyken alınıp sonra satılabilir.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Borsaya girmeyin, kimin ne olacağı belli değil. Covid-19 süreci, sektör farketmeksizin her firmaya dokunacak, risk çok yüksek.

Riskin yüksek olması karı da artırır tabi, ama macera peşinde değilseniz, borsaya girmeyin.

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Borsaya girmeyin, kimin ne olacağı belli değil. Covid-19 süreci, sektör farketmeksizin her firmaya dokunacak, risk çok yüksek.

Riskin yüksek olması karı da artırır tabi, ama macera peşinde değilseniz, borsaya girmeyin.
Büyük kazanmak için en güzel dönem değil mi?

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
ben her zaman altını tercih ederim,alacaksanız da çeyrek,yarım alın,ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmaz,ihtiyacınız kadarını satarsınız
Şunu da ekleyeyim.
10 bin liranız varsa 7 bin liralık altın alın ,kalan 3 bin lirayı nakit bulundurun.

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
ben her zaman altını tercih ederim,alacaksanız da çeyrek,yarım alın,ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmaz,ihtiyacınız kadarını satarsınız
Şunu da ekleyeyim.
10 bin liranız varsa 7 bin liralık altın alın ,kalan 3 bin lirayı nakit bulundurun.
aslında garanti yaşamak olmuş oluyor sizinkisi mantıkla da günümüz şartlarında

fzlcnysr

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Şunu da ekleyeyim.
Bende bu kafadayım. Altın sırt dayanacak en garanti yatırım bence ne çok yüksek miktara ihtiyaç duyar ne de zarara uğratır. Garanti olsun yatırımım diyorsan bence Altın dediği gibi arkadaşın ihtiyaç dahilinde, ihtiyaç kadar harcama yapılır.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
aslında garanti yaşamak olmuş oluyor sizinkisi mantıkla da günümüz şartlarında
12 yaşımdan bu yana esnaflıkla içiçe yaşadım,5 sene dükkanımız vardı,okurken hep dikkatimi çekerdi,malum o zamanlar bayanlarda altın günleri yapar(dı).
kendimi bildim bileli altının düştüğünü görmedim,düşme olayı da hikayedir.
Altının düşmesi gaz alma ayarıdır,arkasından yeniden yükselir,bu oyundur,ekonomi gazetelerini devamlı takip edin,eğer şu tip yazılar denk gelirse ki ,gelecekte ,bu yazılar 5 6 ay öncesinden yazar .
Altın ,dolar her neyse bu miktar olmalı,kurtarmıyor filan diye,bu sinyaldir,6 8 ay sonra altın o seviyeye gelir.

lutfuhoca

Asistan
Reaksiyon puanı
45
12 yaşımdan bu yana esnaflıkla içiçe yaşadım,5 sene dükkanımız vardı,okurken hep dikkatimi çekerdi,malum o zamanlar bayanlarda altın günleri yapar(dı).
kendimi bildim bileli altının düştüğünü görmedim,düşme olayı da hikayedir.
Altının düşmesi gaz alma ayarıdır,arkasından yeniden yükselir,bu oyundur,ekonomi gazetelerini devamlı takip edin,eğer şu tip yazılar denk gelirse ki ,gelecekte ,bu yazılar 5 6 ay öncesinden yazar .
Altın ,dolar her neyse bu miktar olmalı,kurtarmıyor filan diye,bu sinyaldir,6 8 ay sonra altın o seviyeye gelir.

Hocam şimdi 360 ları görünce acaba daha ne kadar artar kısa vadede mi uzun vadede mi ya da 360 kırılma noktasıydı 400e kadar yolu var mı diye düşünmüyor değil insan.

Borsa konusunda ise kağıtlar epey düştü herkes bilindik güvenilir kağıtlara abanmaya başladı bilen bilmeyen herkes thy pagasus tupras kağıdı toplamaya başladı. Senelik grafiklere bakınca tupraşın 140 lardan 85 seviyelerine düştüğünü görüyoruz.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
Hocam şimdi 360 ları görünce acaba daha ne kadar artar kısa vadede mi uzun vadede mi ya da 360 kırılma noktasıydı 400e kadar yolu var mı diye düşünmüyor değil insan.

Borsa konusunda ise kağıtlar epey düştü herkes bilindik güvenilir kağıtlara abanmaya başladı bilen bilmeyen herkes thy pagasus tupras kağıdı toplamaya başladı. Senelik grafiklere bakınca tupraşın 140 lardan 85 seviyelerine düştüğünü görüyoruz.
Adı üstünde borsa,orası fillerin tepiştiği yer,orada her zaman anafor olur,balıklar güzeldir ,balıkçıları çekerler,anafordan kurtulan az olur,olamayanda kayığı ile beraber kaybolur.
bize altın yeter,al koy uzun vade düşün,alır 6 ay sonra satarım dersen,kazancın pek olmaz,sabırlı olman lazım.özellikle seçimlerden 8 ila 1 sene önce altın almakta iyidir.aslında bunu takip edip karar verecek olan sensin.
Borsada kazanman için legolas gibi olman lazım,yada iyi mızrak atman gerek,zayıflıkları görmen lazım,kuşun olması lazım :)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
2 Tür yol var. 3 .yok varsa da Kemal sunala sorun

1b8e37426f4405a9ff5926b280356800.jpg

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37

hocam senelik grafiklere bakınca bu kadar dibi görmüşken elbet tekrar çıkacak diyor insan ama

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
hocam senelik grafiklere bakınca bu kadar dibi görmüşken elbet tekrar çıkacak diyor insan ama

bakınız, tabi ki geleceği kimse bilemez. yükselebilir de batabilir de.

Ama şu anda dünya (Türkiye de dahil), 29 buhranından sonraki en büyük küresel ekonomik krizi yaşıyor, bu kriz daha da derinleşecek. firmalar karlılığı korumak / devamlılığını sağlamak için küçülmek zorunda kalacaklar, bu da hisselerine olumsuz yansıyacak. Ben bu şekilde tahmin ediyorum.

Tayyip Erdoğan boşuna "artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" demiyor. Çünkü daha bugünden çok şey değişti.

Şu anda firmaların hisselerinin ne şekilde değişeceği konusunda kim ne derse desin boş konuşmuş olur.

ceydadeniz35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16

TeyesCC3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bu işlerden anlamıyorsan hiç borsaya bulaşma elindekinden de olursun.
Paramın değeri kaybolmasın diyorsan altın al.

Borsa şu an cazip geliyor insana ama virüs işi bitmeden borsa toparlamaz.

Tabii bu süreçte batan çok olur

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Borsa için çok iyi takipçi analiz ve ileri görüşlü olman lazım. Altın mı borsa mı buna aslında emin karar vermen lazım. Borsa ya girdin diyelim hisse aldın satmak için buraya mı soracaksın? Bu olmaz.

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37
bakınız, tabi ki geleceği kimse bilemez. yükselebilir de batabilir de.

Ama şu anda dünya (Türkiye de dahil), 29 buhranından sonraki en büyük küresel ekonomik krizi yaşıyor, bu kriz daha da derinleşecek. firmalar karlılığı korumak / devamlılığını sağlamak için küçülmek zorunda kalacaklar, bu da hisselerine olumsuz yansıyacak. Ben bu şekilde tahmin ediyorum.

Tayyip Erdoğan boşuna "artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" demiyor. Çünkü daha bugünden çok şey değişti.

Şu anda firmaların hisselerinin ne şekilde değişeceği konusunda kim ne derse desin boş konuşmuş olur.

haklısınız hocam şu an tüm hükümetler kurşunlarını sıkıyor. Tabii bizde ama bizim şarjör az mermi aldığı için her an her şey olabilir mantığıyla yaklaşmak lazım. :) Şimdi iyiyiz ama ülkece 2 ay daha dayanır mıyız dayanırsak bizi neler bekliyor hiç belli değil

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
hesabınız sonra bu hesaba dönmesin,ortada kalmasın.bu işin şakası olmaz,10 defa düşünün 1 karar verin.
Sırtını dayanacak güvenceniz yoksa borsadan uzak durun,borsa rulet masası gibidir.altın paranızı enflasyona karşı korur,zaman içinde + götürüsü olur.
Borsa daha önce bahsettiğim anafor gibidir,orada anafor olur devamlı,3 koyar 5 alırlar,küçük yatırımcılar ise o anaforun kenarından büyük balıkları görünce iştaha gelirler,sonra tüm paralarını ortaya koyarlar,sonrası okunur çoğunun selası,altın her zaman iyidir.
karar genede size ait.ben bunları biliyorum ama benim imkanım hiç olmadı,olsaydı altın alırdım.
sonrada böyle şaşırtmasınlar sizi

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Gram altın aldığımda 260 tl idi. Şimdi 360 civarlarında altının kaybettireceğini hiç sanmıyorum en azından tl olarak duran ana paranızı enflasyondan koruyor. Borsadan da pek anlamıyorum.

micheal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Gram altın aldığımda 260 tl idi. Şimdi 360 civarlarında altının kaybettireceğini hiç sanmıyorum en azından tl olarak duran ana paranızı enflasyondan koruyor. Borsadan da pek anlamıyorum.
7300 TL m var nasıl yatırım yapsam dolar mı altın mı yada hangi altın gram çeyrek?

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Borsa'nin Temeli Spekulatif Temellere Kurulu Bir Sistemdir.
Bu Baglamda Karli Durumda Olunsun veya Olunmasin Güven Sorunu Herzaman Akliniza Mih Gibi Saplanir.
Burdaki Guven Daha Oncede Dedigim Gibi Hersey Olurunda Giderken Hic Ummadik Bir Anda Elinizdeki Kagitlarin Degerinin Azalmasi ki Bunuda Yapanlar Yatirim Yaptiginiz Merciilerin Yaptiklari Alavere Dalaveredir.

Altin'in Fire Verme Durumu Olmamakla Birlikte 2 Turlu Piyasasi Vardir
1 - ONS Piyasasi : Yani Kendi Piyasasi Bu Piyasa Dunya Uzerinde Altin Rezervi Olan Buyuk Aga Babalarinin ve Arz ve Taleplerce Artisi ve Dususu Mumkundur. Buna Ragmen Zarar Etme Orani Cok Cok Dusuk Olmakla Birlikte Uzun Surecte Karli Bir Yatirim Aracidir.

2- Dolar Piyasasi : Dolar Kuruna Bagli Olarak Alim Satimlar Dahil Arz Talep Dengesine Baglidir. Minimal Minimal Duzeyde Gunluk Degisimlerin Bi Noktada Altin Fiyatlarina Yansir Faakt ONS Piyasasinin Kararliligi Bu Minimal Dususleri Engeller.

Kisaca Her Iki Durumda da Altin Zarar Ettirme Olasiligi Cok Cok Dusuktur.

Iyi Forumlar.

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
altın al bi kenarda dursun ilerde muhakkak zarar etmezsin kısa vadede bile kazannırsın

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,060
benim şahsi düşüncem ben çeyrek,yarım altın alırım,ihtiyacım olduğu kadarını satarım,bilezik,reşat türü altınlarda ihtiyacın 300 tldir ama sen 1000 liralık altın bozdurmak zorunda kalırsın.
Çeyrek,yarım bu yüzden idealdir.1 senelik altın seviyelerine bak,1 sene önce herkes düğünlerde çeyrek takarken bu grama düştü.

Reaksiyon puanı
61
Borsa çok kazandırır. Ama unutmayın çok kazandıran bir yer aynı anda çokta zarar ettirebilir. Size şöyle bir örnekle açıklayayım aldığım hisseyi demiyim sadece 2.5 günde 103 bin lira kâr ettik. İnsanoğlu aç gözlü hedefim 10 bin felandı. Geldikçe gelsin dedim. Sadece 15 dakika içinde ana yatırdığım para bile zarar ediyordu. Hemen çıktım 3 bin lira kârla yani özellikle şu dönem için borsa çok tehlikeli bence, şuan gümüş alıp satıyorum. İyi bir miktar kazandırdı. Nisan ayında 2. bir dalga bekliyorlar düşüşlerde satıp onu beklerim sonra bütün parayı gümüş altın yapar 1 yıl beklerim emtia gümüş altın üzmez uzun vadede

micheal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Borsa çok kazandırır. Ama unutmayın çok kazandıran bir yer aynı anda çokta zarar ettirebilir. Size şöyle bir örnekle açıklayayım aldığım hisseyi demiyim sadece 2.5 günde 103 bin lira kâr ettik. İnsanoğlu aç gözlü hedefim 10 bin felandı. Geldikçe gelsin dedim. Sadece 15 dakika içinde ana yatırdığım para bile zarar ediyordu. Hemen çıktım 3 bin lira kârla yani özellikle şu dönem için borsa çok tehlikeli bence, şuan gümüş alıp satıyorum. İyi bir miktar kazandırdı. Nisan ayında 2. bir dalga bekliyorlar düşüşlerde satıp onu beklerim sonra bütün parayı gümüş altın yapar 1 yıl beklerim emtia gümüş altın üzmez uzun vadede
Ama size satarken pahalıya satıyorlsr alırken de ucuza