Almanya'da 3 ay yaptıklarım

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
101
Bu konu dini tartışmalar için hele hele almanları övmek güzellemek üstün tutmak için hiç yazılmamıştır.
Gördüğüm bazı olaylar dizisini anlatıyorum o kadar.
Kimseden konu prim yapsın diye düşüncelerimi fikirlerimi gizleme çekincem de yoktur. Almanlar kendilerine bir sistem kurmuşlar bunun temeli "saygı".. ahlak değil.
Saygıyı da ağır cezalar gereği uygulamak zorundalar..
Örneğin bir yumruğun cezası binlerce €. Buna acı parası diyorlar.

Saygı ahlakı kapsamaz fakat ahlak bütün hepsini kapsar.
Gerçek Müslüman üstün ahlakı bilmeli ve uygulamalıdır.
Benim inancıma göre gerçek müslüman üstün ahlaklıdır.
Ahlaktan kopan insanlardan din suçlu değildir.
Yaşamak istemeyenler suçludur.
ahlaklı bir nesil doğrusal olarak saygılı ve bilinçli olur ve üstün medeniyetin temelleri atılabilir.

Selamun aleykum.
Daha önceki konularımı takip edenler biliyor yine de şuraya yapıştıralım.

https://forum.shiftdelete.net/threads/almanya-4-gun-yaptiklarim.631964/

Almanyaya geleli 3 aya yakın bir süre oldu.
Bu konuyu açmak için 3 ay bekledim. Çünkü Birikim sağladım.
Almanyaya gelirken 30 kg bavul ve +8 kg el çantası hakkım vardı.
Ben bunun 30 kg yakınına kaynak kitap doldurmuştum.
Dahada getiremediğim onlarca kaynak kitabım için üzülüyorum.
Geri kalan haklarıma ise hediyeler ve iç çamaşırları bir kaç elbise getirmiştim.

Bunu neden anlattım?
Ben anonimim beni kimse bu forumda tanımıyor.
Hal böyle iken egolarımdan sıyrılmış halde fikirlerimi yazıya dökmek gibisi yok.
Bazı ahlak yoksunları daha önceki konularımda özel hayatıma ilişmişlerdi onlarıda unutmadık tabi.

Konumuzda yazı biraz uzun olacak giriş gelişme ve sonuç kuralına dikkat etmeye çalışıp sıkıcı bir yazıdan gayri müstesna olarak akıcı bir dil kullanmaya çalışacağız.

Yaşım 25 geleli 3 ay oldu.
Geldiğimin ilk 1 ayı kendi isteğim ile kafa dinleyerek ve yatarak gezerek geçirdim.

Yaşadığım bölge almanyanın sibiryası gibi rakımı yüksek bir bölge örneğin 20 km ilerdeki şehirde günlük güneşlikken bizim bura kar tipi yağmur fakat muazzam bir doğası var Almanya'nın yellowstonesi burası diyebiliriz.
Zaten almanyanın çoğu yaşlı milyonerleri kafa dinlemek için bu bölgeye ziyaret yapıyorlarmış.
Benim kaldığım yerde yaşayan uzaktan akraba bir Türkle konuşurken ben başka şehire taşınacağım dedim oda bana;
Sen burayı bırakamazsın dedi evet dedim doğru söylüyorsun.
Çünkü doğası muhteşem.
Sabahları 5den 9a kadar yol kenarlarında karaca geyikleri görmek mümkün çok fazla geyik var.
Domuzda çokmuş ama ben görmedim hiç
Hergün bi kaçtane geyik görüyorum.
Yerleşim alanının 200 metre yanına kadar geliyorlar yol kenarlarında oynuyorlar örneğin ben bugün 2 tanesini yol kenarında oynaşırken gördüm.
Ek olarak iş imkanı biraz kıt özellikle bayanlar için.
Ve kiralık ev bulmak bulmak için aylarca beklemek gerekiyor.
Örneğin başka bir şehre gittiğim zaman heryer yavan beton gibi geliyor şehirler ghetto gibi geliyor.
Kaldığım bölgedeki bazı köylerin evleri klasik alman evleri ve bir çoğu eski... 1800 yıllardan kalma evler dahi var..
Çoğu ev koruma altında tadilat dışında evin görüntüsünü bozmak yasakmış.

Şuan çalıştığım iş bir Türk firması aylık cirosunun 50bin€ olduğu 8 kişinin çalıştığı bir işletme.
Sahibi bizim uzaktan akraba.
Almanyada Türk firmaları alman kurallarını pek tanımıyorlar.
Kaçak işci çalıştırma oranları yüksek ve çalışma usulleri 8 saat değil ve iş bitimine kadar mesai yapıyorsunuz.
Ben 15 saat çalıştığım oldu bazı günler 9 saat çoğunlukla 12 saat çalışıyoruz. Pazartesi den cumartesiye kadar .. pazar günlerimiz tatil.
Almanlarda normal iş günleri pazartesi den cuma ya kadardır. Cumartesi ekstraya tabiii.
Bedene dayalı bir iş yapıyorum ve oldukça ağır üzerimden hergün en az 10 ton geçiyor :) normal aldığım maaş almanya genelindeki vasıfsızların aldığına göre bir hayli fazla.
Fakat bu işi alman firmasında yapmış olsaydım alacağım maaş 2 katıydı hesabını siz yapın.
O yüzden burada doğan Türkler, her ne kadar yarı alman zihniyetinde olsalarda Türklerin işçiyi sömürme özelliğinden kopmadığını gördüm.
Fakat genel olarak, yeni gelmemden dolayı ve işi öğrenmemden dolayı işe alıştık ve karşılıklı olarak memnun sayılırız
İş yerinde 7 Türk ve 1 rumen çalışıyoruz.
Bu yüzden pek almancayı geliştirdiğim söylenemez
Rumen ile ingilizce almanca konuşuyorum böylelikle iletişim sorunumuz pek yok. Zaten kendisi ilavetten Türkçeyi de anlıyor.
İş konusunda önümüzdeki ay almanların bile kolay kolay giremediği alanında lider yüksek teknoloji aletler üreten bir firmada iş sözü aldım bakalım hayırlısı.

Bizim iş itibariyle çok sık şehir gezileri yapma fırsatım oluyor.
Bunlardan biraz bahsedeyim.
Almanyada çok fazla yüksek yapılar yok.
Köylerde bile fabrikalar var.
Benim iş yerim mesela köyde.
Köyde 10a yakın büyük firma var.
Almanların otobanları arı gibi desem yeridir.
Ve benim dikkat ettiğim bir nokta, yollardaki araçların yarısından fazlası transport yapan tırlar.
İnanılmaz çok sıfır araç nakliyatı var her tarafta dorseye yüklenmiş sıfır araçlar görmek mümkün.
Her yerde bir koşuşturma var.
İçimden şöyle dedim. Ya hu Türkiye iyi ayakta kalmış bu zamana kadar.
Adam 1 audi gönderiyor karşılığında 10 tır fason eşya alıyor :) gelde gülme bu ticarete.

bizim firmadan örnek veriyim.. Almanya'ya bakarsak çok küçüğüz fakat 5 ila 10 ülkeye ihracat yapıyoruz.
Bu münasebetle bizde çok adamla haşır neşir oluyoruz ingilizi irlandalısı pakistanlısı gürcüsü nijeryalısı gelip bizle konuşuyor mal alıyor.
Adam müşteri olmasına rağmen bizle gelip sohbet ediyor ve köle muamelesi yapmıyor..
Övmek için söylemiyorum adamların milyonları olmasına rağmen kibir yok gibiydi.
.

Bunun yanı sıra gözümle gördüğüm .. nijeryalılar essende çok sağlam bir ghetto kurmuşlar her yer de eski arabaları parçalayıp konteynerlar ile parçaları afrikaya gönderiyorlar iyide para kazanıyorlar
Fakat çok relax insanlar çok vurdum duymazlar.
Bitane nijeryalı müşteri var sık sık gördüğüm.. her gördüğümde elinde kabuklu yer fıstığı ile geziyor öyle çalışıyor.
Sonra öğlen 30 dk -1 saat konteynera geçip uyuyordu
Bitane başka müşteri geldi o da nijeryalı pantolonu yarı çekmiş götü açık geziyordu.
Bunlar ciddi para kazanan insanlar onun altını çizelim.
Keyfine düşkün insanlar ama insan anlıyor neden sömürü altında yaşadıklarını..

Bunun dışında almanyada sağlık sistemi muazzam.
Grip veya nezle olursan direk hastaneye gitmiyorsun
Doktorların açtığı klinikler var ev gibi özel fakat sigorta karşılıyor buralara gidip muayene oluyorsun.
1 -2 doktor çalışıyor kan testi dahi yapılıyor ?
İlk başta bana çok garip geldi ama alıştık.
Ciddi bişey olursa hastaneye gidiyorsun

dişçiler burada iyi kazanıyor.
Özelde yaptırırsan.
1 diş temizliği 70€ dolguda bu civar.

Almanyada yemek kültürü pek yok.
Et ürünü süt ürünü herkes ne bulursa yiyorlar.İçecek tüketimi aşırı fazla.
Almanlarda alkol problemi var.
Her markette alkol reyonu var almanlar koli koli tüketiyorlar ucuz olmasından mütevellit.
Genellikle pizza ve döner yiyorlar
Bizim Türkiyedeki gibi restorana oturayım yemek yiyeyim diye birşey yok herşey paket ve eve servis.
Restoranlar bomboş..
Büyük şehirleri konuşmuyorum tabiki.
Akrabamın dönerci olmasından biliyorum müşterilerinin %90ı almanmış ve işler akşam 6 dan sonra başlıyormuş.
Burada paket servisler motorla değil araba ile yapılıyor buda önemli bir detay.
Ve ekstra müşteriden 1- 2€ servis ücreti alıyorlar ?
Marketlerde mevsimlik bazen kuşkonmaz görüyordum " bu ne" diyordum. Almanlarda kuş konmaz önemli bir besinmiş Türkler de ki kurufasulye gibi.
Tabi almanlar için önemli olan patatesi de unutmamak lazım her biçimde tüketiyorlar salatası haşlaması kızartması adamlar patatesten onlarca yemek türetmişler.

Almanyadaki herkes özellikle mavi yakalıların hepsi yemeğini gocunma utanma olmadan saklama kabında işe götürüyor burada önemli bir kültür.

Giyim gıda çok ucuz benim evin 2 kişilik aylık gıda masrafı ortalama 300€ ve hiç kısmıyorum.
Et alışverişlerimi Türk marketinden yapıyorum geri kalanı alman marketlerinden alıyorum.
Etin fiyatı 8€ tavuk 5 € olması lazım tam hatırlamıyorum
Alman marketlerinde bu fiyat daha ucuz belki et 6€dur.

Burada yediğim şeyde hile olmadığını biliyorum anlıyorum.
İçtiğim meyve suyundan meyve tadı alıyorum.
Türkiyede bu zamana kadar glikozlu aroma içmişim bunu anladım.
Marka konusunda buradakilerde hiç takıntı yok. Zaten Almanyada markaya ulaşmak Türkiyedekinden daha zor..
Buda trajik bir ironi anlayana..
Çünkü markanın muadili bile marka kadar kaliteli.
Ülkeyi markaların ambargosu altına almamışlar.;)
Marketlerde ek olarak kasa yanlarında şöyle playstore netflix paketleride satılıyor.

Yiiine marketlerde satılan bazı içeceklerde depozit var bu depoziti siz ekstra alırken ödüyorsunuz mesela içeceğin fiyatı 1€ +0.25cent depozit toplamda 1.25 ödüyorsunuz daha sonra o kutuyu makineye atıp 25centlik alışveriş yapıyorsunuz ya da 25centi hayır kurumuna bağışlıyorsunuz böylelikle insanlarda çöpleri doğaya atma oranı minumuma iniyor..

Benim iş geliş gidiş toplam 46 km ..haftalık ortalama 600 km yol yapıyorum ve benzin masrafım aylık 200€ya yakın..
Super 95 litre fiyatı 1.45€

Almanyada hayat arabalar ile hemhal.. arabasız bir yere gitmek mümkün değil.
Bu yüzden iyi bir sektör oluşmuş.
Bundan en çok nemalanlar da tabi ki Tamirciler
Gerçekten iyi kazanıyorlar..
Almanyada mesleğin varsa iyi kazanıyorsun bu bir gerçek.
Normal bir işcinin alabileceği maksimum ücret 3bin oda kıdemli olması lazım fakat herhangi bir mesleğin varsa örneğin araba tamircisi veyahut su tesisatçısı gibi kazanacağınız ücret 5bini geçebiliyor..

Ki 5 bin önceki yazımda da belirttiğim gibi lüks bir yaşam için yeterli ve bir çok kapıyı açar.
Düşünün 2012 bir porscheyi 30 bine bile alabiliyorsunuz.

Arabalardan konu açılmışken benim araba algım almanyada komple değişti.
Mercedese genellikle iş adamları enteller yaşlılar biniyor.
Bmwye daha çok kanı kaynayanlar.
Porscheye emekli zenginler.
Biniyor.
Tabi Türkler için bu kriterler söz konusu değil?

Trafikte gündüz dahi farları açmak mecburi..
Açmazsanız selektör yiyorsunuz.
Trafik kurallarına herkes uyduğu için araba sürmek çocuk oyuncağı.trafikte radarlar çoook fazla mevcut.
80 yaşındaki nineler bile araba sürüyor düşünün gerisini.
Şehir İçi hız sınırı 50.

Dün başımdan geçen bir olayı anlatayım
Trafikte seyrediyordum şehir içi tabiki 50 ile giderken önümde birtane tır gidiyor ama en az 60 .
Şaşırdım kendi kendime dedim ki almanyada böyle birşey nasıl olur??
Şehir dışına çıktık ben araba olduğum halde tıra zar zor yaklaştım baktım Türk plakası hemde ne göreyim 61 olanı?hem sevindim hemde bir ahh çektim.

Anlamışsınızdır inşallah durumu.

Almanlarda spor alışkanlığı çok fazla yol kenarlarında koşan insanmı ararsın sporcu gibi giyinip full ekipman ile bisiklet süren mi ararsın.
Çok var.
60 - 70 yaşındaki bayan erkek herkes bisiklet sürüyor.
Benim şahsi izlenimim hollanda sınırına yaklaştıkça bisiklet kullanımında ciddi bir artış söz konusu..
Burada insanlar hayattan kopmuyor devamlı okuyor sağlığına dikkat ediyorlar spor yapıyorlar.
Bizim millet emekli olunca oturuyor kahve köşesinde bekliyorlar ama burada herkes çalışıyor.
Yolda yürürken yanınızdan geçen her alman istisnasız selam veriyor.
Bayan erkek fark etmiyor o hallo yu duyuyorsunuz.
Bazen uzakta olsan bile yüksek sesle söylüyorlar :)

Almanyayı bir kelime ile anlat deseler çalışmak derdim.
Almanyada çalışmadığınız hergün özellikle yabancılar için zarar.
Statü olarak almanlardan sonra Türkler geliyor Almanlar çalışan insanlara çok saygı duyuyorlar Türklerde çalışkan bir millet olduğu için almanlar benimsemişler.
Benim eşimin arkadaşları hep Alman.
Son zamanlarda Almanya İş gücünü Romanyalı ve bulgar ve polonlardan karşılıyor ama bunlar kalifiye olarak Türklerin yanına yaklaşamaz.
Zaten millet bulgaristan lafını duyunca kaçıyor ?
İş yerindeki rumenler bile bulgaristanlılara pek iyi bakmıyorlar.
Rumenler unutulmuş bir millet fakat kuyruklarını dik tutmaya çalışıyorlar.
İtalyanca ve ispanyolcayı doğal olarak konuşup anlıyorlar ne kadar anlıyorsunuz dedim %90 dedi.
Karakter olarak Türklere benziyorlar fakat ekseri olarak malayani konuşuyorlar...

Almanya ki Türklerden bahsedeyim bir çoğu mayın gibi uzak duruyorum. Kurnazlıkta bir numarayız onu söyleyeyim.
Gurbetçi gurbetçiyi gurbette öpermiş ata sözü bir çoğu için geçerli.
Burada forumda da ağlayanları gördüğünüz üzere benim tanıştığım çoğu Türkde ağlıyor
Bir çoğu mark zamanı daha çok para kazanıyorduk diye söylenip duruyor.
3 bin € kazanan adamda ağlıyor hesap edin.
O yüzden bunlara fazla itibar etmeyin.
Almanyada tek şu sorun var eğer vasıfsızsanız ve yaptığınız iş ağır bir iş değil hafifse ve evliyseniz ve de tek çalışan siz iseniz aşağı yukarı 1200 1300€ maaş verirler.
Bu parayla ucu ucuna geçinirsiniz ama sosyal yardımlar devreye girer işte kira yardımı felan.
Almanyada normal evli bir ailenin rahat yaşaması için ortalama 1700- 1800 € kazanması yeterlidir.
Zaten çoğu kimsenin maaşı bunun altında değil.

Burada doğan Türkler genelde sonradan benim gibi gelenleri sevmiyorlar.sebebi bizim 2 kültürü bir arada görüp yaşamamız ve Türkiyeden gelenlerin parasına daha sahip olması ve kısa sürede zenginleşmesi.
Bundan dolayı bir hasetlik fesatlık içindeler.
Zira kendileri ne Türk ne de Alman kültürünü biliyorlar .

Onları anlıyorum.
Ve şu tavsiyeyi veriyorum
Slot makinelerini kullanmayınız diyorum.
Bunlarda bide şöyle bir muhabbet var
"gideceğim Türkiyede yaşayacağım"
Bende git ozaman durma burda diyorum cevap veremiyorlar.

Benim Türkiye'deki malvarlığım x milyon tl ve yıllarca süren esnaflık deneyimime rağmen diyorum ki bu insanlar Türkiyeye gelip yaşasalar 1 yıl sonra donundaki delikle beraber kendini kapıkuleden zor çıkarır. ?

Bakın biz almanyada ve türkiyede iş yaşamını gördük görüyoruz burada ki insanların kullandığı telefonu görseniz şaşırırsınız adamlar 3 -5 yıllık eski telefon kullanıyorlar .
Ve gelirleri Euro olmasına rağmen..
Facebook instagram kullanımı var ama kafasını buraya gömen insan görmedim henüz.
Hafta içleri bütün eğlence yerleri bomboş aşağı yıkarı herkes gece 12 demeden uyuyor..çünkü iş var.
Türkiyedeki gibi her gece benim gecem vur patlasın çal oynasın diye hirşey ben burda görmedim
Hafta içi diskolar kapalı.
Hafta sonları gençler diskolara yada nargile kafelere gidiyolar Almanyada nargile cafeler çok yaygın..

Bizim insanımız biraz da kendine etti.
Lüks yaşama alıştı ve ondan vazgeçemiyor.
Sonra elinden maması alınmış çocuk gibi ağlıyor.

En baştada kafamın rahat olduğu konu siyasetsiz bir ortamdayım saçma sapan siyasi muhabbetler yok.
Herkes işinde gücünde yarın ne üreteceğim ne kazanacağım onu düşünüyor. Ne icat yapabilirim onu düşünüyor herkes.

Önce bir kabullenelim Türkiye hem alt yapısı hemde ekonomisi gelişmiş bir ülke değil ve ekonomisi güçlü değil ve almanya ile kıyaslanması söz konusu olamaz.
Kıyaslayanlara ben gülüyorum .
Adamın dediği şu ben eti 50 tlye alıyorum adamlar 8 e alıyor.
Adam benzini 1.5 cente alıyor ben 7ye alıyorum.
Tamam doğru söylüyorsun ama bi zahmet olsun değil mi?
Sorun gerçeği görememek.
Sen üretim yap ekonomin kore gibi olsun marka üret dünyaya sat ozaman konuşma hakkın olsun ama maalesef Türkiyenin tüketim kanalı dışında bir markası yok.
Turkish airlines gibi.

Türkiyenin nüfusu 10 milyon olsaydı sen 50tlye et yeseydin problem vardı. Ama senin nüfusun resmi olarak 80 milyon gayri resmisini Allah bilir ama benim tahminim 100 milyon.

Burdaki 17 yaşında bir çocukla konuştuğumuzda bana dedi ki abi türkiyedeki gençler çok saygısız.
Niye dedim?
Saygı yok dedi görüyorum her gittiğimde dedi.
Bizim almanyada derslerde saygı diye bir ders var dedi.
Bakın çocuğun algısına.
Ben de açtığım konularda dedim ki bizim ülke ekonomik sebebler yüzünden bu halde değil
Toplumun büyük bir kesimi olarak ahlaki çöküntü içerisindeyiz.
Ne hayvana ne insana saygı yok.
Her yer torpil.
Bunun sebebi olarak ben islam ahlakından uzaklaşmamızı görüyorum.
İslamda insan en şerefli varlık iken bu halde isek demekki uygulamada sıkıntı var.
Almanya da yol kenarlarında öbek öbek ağaçlar görüyorum ama her yerde içimden diyorum o tarafı kesip tarla yapmışlar ama bu ormanı neden kesmemişler diyorum
Sonra öğrendim ki bu adamlar ormanı tamamen kesmiyorlar sadece kuru ağaçlar ve devrilen ağaçları kesiyorlar ve bazı yerleri öbek öbek bırakıyorlar ki ormandaki hayvanlara yaşam alanı olsun.. geyiktir domuzdur sincaptır vs vs..

Bakın bu beni çok etkiledi.
Bu insanlar 1000 yıl önce barbardılar fakat şimdi böyle düşünebiliyorlar.
Geyikleri avcılar vursa bile 1 tane vuruyor vs. Bizde olsa adam 10 tanesini vurup sıraya dizip facede paylaşırdı.

Bizim osmanlıda kuş evleri kurup hayvanlar için vakıflar kuran bir medeniyetten bu hale düşmüşsek suç hepimizde.
İnsana saygılı ve ahlaklı bir nesil için mücadele edersek hepimiz kazanacağız ..

Sorduğunuz sorular olursa cevaplayacağım ve editler gelecek..

Şu konu beni çok güldürüyor Türkiye'deyken halimi hatrımı sormayan adam bana telefon açıyor :)))

Frankfurttaki meşhur elektirikli tırların geçeceği yoldan geçme fırsatım oldu.
Yol tamamen proje aşamasındaymış yaklaşık 5 km uzunluğunda yol bolunca tel döşemişler ama ortada birşey yok henüz tamamen proje aşamasında.

100mbit sınırsız internete ilk sene için aylık 20€ ya yakın ödüyorum seneye 39 € olacak

Marketlerde pahalı olan gıdalar pek az bunlardan biri mesela Türkiyeden gelen kiraz çok pahalı üstünde yazıyor Türkiye menşei olduğu ve gramla satılıyor 500 gr için 8€ ödediğimi hatırlıyorum.
Kivi yine tane ile satılıyor 0.50€ diye hatırlıyorum bir kaç tane daha var böyle tane ile satılan ama genel olarak ucuz.
buradaki şeftaliler yassı şeftali normal şeftali satılmıyor.
Ama ne şeftali ne kayısı Türkiyedekinin tadı gibi değil pek tad yok burdaki meyvelerde.

Bisiklet yollarını yazmayı unutmuşum bisiklet yolu ve yürüyüş yolu her yerde var.
Bisikletleri trafikte her zaman görüyoruz ve araç muamelesi görüyorlar .

Yine hafta sonları etkinliği olarak almanlar motor grupları ile geziyorlar en düşük ccden en yüksek ccye kadar değişik motor grupları var internet üzerinden haberleşip sık sık tur yapıyorlar.
Arabaların arkasına üstüne bot tekne bağlayıp göllere nehirlere gidenler de var.

Almanyada fırın kültürü gelişmiş genelde insanlar fırınlara sabah uğrayıp kahvesini kruvasanını alıp öyle gidiyorlar
Çok çeşitli ürünler var.
Ekmek çeşidi tahmin ettiğimden çok daha fazla.
Ama pek ekmek tüketimi yok.

Edit Almanlarda aile kavramı eksik. Çocuk yapma oranı çok düşük.
Bu yüzden evcil hayvan bakımı çok yaygın.bütün marketlerde büyükçe petshop bölümleri mevcut.
Sabah güneş doğar doğmaz bir çok alman köpeklerini gezdirmeye başlıyorlar.

Edit:
tuvaletlerin hiç birinde taharet musluğu yok bilginiz olsun.
Bazen kokuyu alabiliyorsunuz.
Ben taharet olayını hallettim kendi yöntemlerimle ?

Ama istisnasız benim gördüğüm almanların iş yerlerindeki tuvaletler çok temizdi.

21.07.19 edit
İtfaiyecilik hizmetleri burada gönüllülük esasına dayalı maaşız bu hizmeti veriyorlar önemli bir konu bunu yazmayı unutmuşum.
Ha sokaklar pırıl pırıl onu zaten söylemeye gerek duymadım ama yinede söyleyim .
Belli aralıklar ile kanalizasyon bakımları yapılıyor burada alt yapı tamamen bitmiş vaziyette insanlar artık peyzaj dekorlar ve tamirle uğraşıyor.
Herkesin evi eski çünkü insanların kültürü bu kiminin evi 100 yaşında kiminin ki 50 -60 ama sağlam ve görünüşleri hoş hep söylüyorum bu evler Türkiyede olsaydı anında kepçe ile yıkarlardı.
Ama adamlar evle betonla uğraşmıyorlar.
Var olan evi tadilat edip oturuyorlar.
Yeni ev yapımı var ama yeterli değil.
Zaten hep aynı mimari ile yapıldığı için eski evle yeni evi pek seçemiyorsunuz.
Bu arada evlerin çatıları dik dik sordum neden böyle diye kar almanyaya çok yağdığı için çatıda birikmesin diye böyle bir mimari kullanıyorlarmış. Sevdim çünkü çatı dik olunca çatı katında ekstra yaşam alanı ortaya çıkıyor bütün evlerin çatı katı ev gibi. Mesela Akrabam ofis olarak kullanıyor.
Yol kenarındaki evlerin çatılarının yola bakan kısmındada kar yola düşmesin diye demir korkuluklar var.

Benim tenimin beyaz saçımın sarı gözümün yeşil mavi olmasından dolayı almanlar benle direk kontağa giriyorlar almanca diyaloglar ile ben almanca pek bilmediğimi söylüyorum gülüyorlar -aaahh sooo - gibi tepki veriyorlar :)

Bunun yanında üstü açık araçlar yaz aylarında aşırı çok...
araç içerisinde çoğunlukla şoförün yanında 1 tane bayan oluyor :))

Alman firmalarında çalışanların maaşları güzel senelik izinleri var çalışmasa bile hesaplarına maaşları yatıyor.
Ayrıyetten almanlar tatil parasıda veriyorlar ekstra olarak.
Bazı almanların dini bayramlarında da ekstra para veriyorlar firmaya göre miktar değişebilir.

İş yaşamında sizden 8 saat robot gibi çalışmanız bekleniyor karşılığında da iyi bir ücret alacağınız vaad ediliyor.
İşe geçikme ve işten kaytarma şansınız yok.

Burada ki gençlerin zeki olanı çalışıyor biriktiriyor

Ama burada doğan insanların geneli sisteme kendini kaptırmış canları biraz tatlı kendilerini pek üzmüyorlar iş konusunda.. ve para tutma alışkanlıkları yok paraları varsa yiyorlar.biraz artarsa mallorco ibiza vs yapıyorlar.

Son okuduklarıma göre Almanyada 3 milyona yakın € milyoneri var Türkiyede TL milyoneri sayısı 150 bin bile değil.
Almanyada firmalar genellikle aileden aileye geçiyor bir çok firma eskiden kurulmuş.

Kiliseler bomboş .
Çoğu yerde cami var bir çoğu Türkiye diyanete bağlı.
Cami konusında en çok hizmet edenler Türkler.
Şimdiye dek 1 tane minareli cami gördüm.
Diğerleri normal bina girişli mescidler.

Zaten ülke insanlarının piskolojisi iyi değil.
merak etmeyin bende gül pembe bir hayatın bağrından çıkmadım.
Hayatım kurtulmuşta değil.
Sıralı imtihanlardan geçtiğimiz bir dünyada yarın ne olacağını bilmiyoruz Allah bütün müslümanları doğru yoldan saptırmasın sağlık ve hayırlı ömür ve bereketler versin.
Ve imanlı ölmeyi nasip etsin.
Sapmışlarada hidayet nasip etsin.
Sözlerim ok gibidir net konuşmayı severim 12 yıldır forum kullanırım forumda sidik yarıştırmanında boş beleş bir iş olduğunun farkındayım sadece bilgi paylaşım amaçlı paylaşım yaparım ve yapacağım.

Ben bu yazıya başlarken ki amacım bilgi vermekti.
Öylede olacak
Ülkemizde maalesef milyonlarca işsiz var Allah onlarada en kısa zamanda hayırlı işler nasip etsin ve refaha kavuştursun.
İşsizliği ben iyi bilirim bende işsiz kaldım ama işsiz zamanlarımda devamlı okudum geliştirdim kendimi ve iş bulduğumda da insanlar bilgi için çevremde bulunmaya başladılar avukatlar doktorlar okul müdürleri iş adamları bölgenin saygın insanları ben daha 22 23 yaşlarımda iken benim arkadaşlarım oldular oturduk sohbet ettik.
Ben şuan 25 yaşında olmama rağmen Türkiyede 30 35 yaşındaki arkadaşlarımın babaları gelir benimle sohbet ederlerdi.
Benim arkadaşlarımın %80 yaş ortalaması 35 40 dır.

Buna bir tür sosyal statü tırmanışı ve karşılıklı bilgi ticareti diyelim.
İşsiz arkadaşlar var ise ve yazıyı okuyorlarsa mutlaka kendilerini ilim ile geliştirsinler ve boş beleş konuşmaktan kendilerini muhafaza etsinler malûm dolu başağın başı eğik olur.

Tek bir tespit yapıp bitireceğim arkadaşlar

Almanya almanya diyip durduk
Buradaki yaşayan Türkler eğer islamı güzel yaşasalar bir çok alman müslüman olur.
Ben bunu gözlerimle gördüm.
Bana hayatım boyunca bunu tebliğ etme kuvvetini inşallah Allah bize nasip eder.

Selametle.

Ekli dosyalar

• ImageThumbnail2 (2).jpeg
    ImageThumbnail2 (2).jpeg
    31.2 KB · Görüntüleme: 408
  • ImageThumbnail2 (3).jpeg
    ImageThumbnail2 (3).jpeg
    22.2 KB · Görüntüleme: 446
M

Murat Burç

SDN Okuru
Çok kısa okudum diyeceğim ilk şey Almanların denetim anlayışı bizde olsa ülkede adam kalmaz ama ülke doğrulur düzgün bir hale gelir.

Din konusunda ise dünyada dindarlık azalıyor avrupa da benim dışarıdan gördüğüm kadarıyla(Türkiye'den adımımı dışarı atmadım) dini takmıyorlar bir nevi sanki dinsizlermiş gibi yaşıyorlar gibi bir durum söz konusunu sanırım.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Hocam araba ve et fiyatları çok makul. Ben sadece eti Sultangazi'de ki et ve balık kurumu'dan alıyorum. Ama orada az pahalı değil. Araba olarak 30.000'e 2012 Porsche almak iyi 1 şey. Burada 30.000 TL'ye 2. El Tofaş bile yok.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
oturumunu aldın mı? aldı isen kaç sene verdiler (=Sen kuzey batı tarafındasın galiba (=
benim gördüğüm en yaşlı 2 sporcu kadın biliyorum biri 92 diğeri 95 yaşında biri bisiklet sürüyor her sabah diğeri de koşuyor inanın benden daha sağlıklı bireyler ((=
burada şirket müdürü de trene biner en alt işçide ve adamlar birbirini hor görmez sohbet ederler işe giderken tabi iş yerinde kurallar geçerli onun dışında insanlar tanısın tanımazsın sabahları birbirlerine günaydın der ,genelde gençler otobüsler de yer vermiyor büyüklerine ama kimse de dert etmiyor ,ben dayanamayıp veriyorum Türkiye den kalma bir alışkanlıkla (=
genelde araçlar sabah ve akşam iş çıkışında dolu oluyor hava yağışlı ise de dolu oluyor yaz aylarında araçlar onun dışında boş olur (=
kim ne derse desin gençlere tavsiyem en azından 2 senenizi yurt dışında deneyimleyin hayatı çok daha iyi anlayacaksınız her açıdan ,

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
başta dediğin cezaları burda uygulasalar kimsenin parası kalmaz

Fettah ylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Bu konu dini tartışmalar için hele hele almanları övmek güzellemek üstün tutmak için hiç yazılmamıştır.
Gördüğüm bazı olaylar dizisini anlatıyorum o kadar.
Kimseden konu prim yapsın diye düşüncelerimi fikirlerimi gizleme çekincem de yoktur. Almanlar kendilerine bir sistem kurmuşlar bunun temeli "saygı".. ahlak değil.
Saygıyı da ağır cezalar gereği uygulamak zorundalar..
Örneğin bir yumruğun cezası binlerce €. Buna acı parası diyorlar.

Saygı ahlakı kapsamaz fakat ahlak bütün hepsini kapsar.
Gerçek Müslüman üstün ahlakı bilmeli ve uygulamalıdır.
Benim inancıma göre gerçek müslüman üstün ahlaklıdır.
Ahlaktan kopan insanlardan din suçlu değildir.
Yaşamak istemeyenler suçludur.
ahlaklı bir nesil doğrusal olarak saygılı ve bilinçli olur ve üstün medeniyetin temelleri atılabilir.

Selamun aleykum.
Daha önceki konularımı takip edenler biliyor yine de şuraya yapıştıralım.

Almanya 4 gün yaptıklarım

Almanyaya geleli 3 aya yakın bir süre oldu.
Bu konuyu açmak için 3 ay bekledim. Çünkü Birikim sağladım.
Almanyaya gelirken 30 kg bavul ve +8 kg el çantası hakkım vardı.
Ben bunun 30 kg yakınına kaynak kitap doldurmuştum.
Dahada getiremediğim onlarca kaynak kitabım için üzülüyorum.
Geri kalan haklarıma ise hediyeler ve iç çamaşırları bir kaç elbise getirmiştim.

Bunu neden anlattım?
Ben anonimim beni kimse bu forumda tanımıyor.
Hal böyle iken egolarımdan sıyrılmış halde fikirlerimi yazıya dökmek gibisi yok.
Bazı ahlak yoksunları daha önceki konularımda özel hayatıma ilişmişlerdi onlarıda unutmadık tabi.

Konumuzda yazı biraz uzun olacak giriş gelişme ve sonuç kuralına dikkat etmeye çalışıp sıkıcı bir yazıdan gayri müstesna olarak akıcı bir dil kullanmaya çalışacağız.

Yaşım 25 geleli 3 ay oldu.
Geldiğimin ilk 1 ayı kendi isteğim ile kafa dinleyerek ve yatarak gezerek geçirdim.

Yaşadığım bölge almanyanın sibiryası gibi rakımı yüksek bir bölge örneğin 20 km ilerdeki şehirde günlük güneşlikken bizim bura kar tipi yağmur fakat muazzam bir doğası var Almanya'nın yellowstonesi burası diyebiliriz.
Zaten almanyanın çoğu yaşlı milyonerleri kafa dinlemek için bu bölgeye ziyaret yapıyorlarmış.
Benim kaldığım yerde yaşayan uzaktan akraba bir Türkle konuşurken ben başka şehire taşınacağım dedim oda bana;
Sen burayı bırakamazsın dedi evet dedim doğru söylüyorsun.
Çünkü doğası muhteşem.
Sabahları 5den 9a kadar yol kenarlarında karaca geyikleri görmek mümkün çok fazla geyik var.
Domuzda çokmuş ama ben görmedim hiç
Hergün bi kaçtane geyik görüyorum.
Yerleşim alanının 200 metre yanına kadar geliyorlar yol kenarlarında oynuyorlar örneğin ben bugün 2 tanesini yol kenarında oynaşırken gördüm.
Ek olarak iş imkanı biraz kıt özellikle bayanlar için.
Ve kiralık ev bulmak bulmak için aylarca beklemek gerekiyor.
Örneğin başka bir şehre gittiğim zaman heryer yavan beton gibi geliyor şehirler ghetto gibi geliyor.
Kaldığım bölgedeki bazı köylerin evleri klasik alman evleri ve bir çoğu eski... 1800 yıllardan kalma evler dahi var..
Çoğu ev koruma altında tadilat dışında evin görüntüsünü bozmak yasakmış.

Şuan çalıştığım iş bir Türk firması aylık cirosunun 50bin€ olduğu 8 kişinin çalıştığı bir işletme.
Sahibi bizim uzaktan akraba.
Almanyada Türk firmaları alman kurallarını pek tanımıyorlar.
Kaçak işci çalıştırma oranları yüksek ve çalışma usulleri 8 saat değil ve iş bitimine kadar mesai yapıyorsunuz.
Ben 15 saat çalıştığım oldu bazı günler 9 saat çoğunlukla 12 saat çalışıyoruz. Pazartesi den cumartesiye kadar .. pazar günlerimiz tatil.
Almanlarda normal iş günleri pazartesi den cuma ya kadardır. Cumartesi ekstraya tabiii.
Bedene dayalı bir iş yapıyorum ve oldukça ağır üzerimden hergün en az 10 ton geçiyor :) normal aldığım maaş almanya genelindeki vasıfsızların aldığına göre bir hayli fazla.
Fakat bu işi alman firmasında yapmış olsaydım alacağım maaş 2 katıydı hesabını siz yapın.
O yüzden burada doğan Türkler, her ne kadar yarı alman zihniyetinde olsalarda Türklerin işçiyi sömürme özelliğinden kopmadığını gördüm.
Fakat genel olarak, yeni gelmemden dolayı ve işi öğrenmemden dolayı işe alıştık ve karşılıklı olarak memnun sayılırız
İş yerinde 7 Türk ve 1 rumen çalışıyoruz.
Bu yüzden pek almancayı geliştirdiğim söylenemez
Rumen ile ingilizce almanca konuşuyorum böylelikle iletişim sorunumuz pek yok. Zaten kendisi ilavetten Türkçeyi de anlıyor.
İş konusunda önümüzdeki ay almanların bile kolay kolay giremediği alanında lider yüksek teknoloji aletler üreten bir firmada iş sözü aldım bakalım hayırlısı.

Bizim iş itibariyle çok sık şehir gezileri yapma fırsatım oluyor.
Bunlardan biraz bahsedeyim.
Almanyada çok fazla yüksek yapılar yok.
Köylerde bile fabrikalar var.
Benim iş yerim mesela köyde.
Köyde 10a yakın büyük firma var.
Almanların otobanları arı gibi desem yeridir.
Ve benim dikkat ettiğim bir nokta, yollardaki araçların yarısından fazlası transport yapan tırlar.
İnanılmaz çok sıfır araç nakliyatı var her tarafta dorseye yüklenmiş sıfır araçlar görmek mümkün.
Her yerde bir koşuşturma var.
İçimden şöyle dedim. Ya hu Türkiye iyi ayakta kalmış bu zamana kadar.
Adam 1 audi gönderiyor karşılığında 10 tır fason eşya alıyor :) gelde gülme bu ticarete.

bizim firmadan örnek veriyim.. Almanya'ya bakarsak çok küçüğüz fakat 5 ila 10 ülkeye ihracat yapıyoruz.
Bu münasebetle bizde çok adamla haşır neşir oluyoruz ingilizi irlandalısı pakistanlısı gürcüsü nijeryalısı gelip bizle konuşuyor mal alıyor.
Adam müşteri olmasına rağmen bizle gelip sohbet ediyor ve köle muamelesi yapmıyor..
Övmek için söylemiyorum adamların milyonları olmasına rağmen kibir yok gibiydi.
.

Bunun yanı sıra gözümle gördüğüm .. nijeryalılar essende çok sağlam bir ghetto kurmuşlar her yer de eski arabaları parçalayıp konteynerlar ile parçaları afrikaya gönderiyorlar iyide para kazanıyorlar
Fakat çok relax insanlar çok vurdum duymazlar.
Bitane nijeryalı müşteri var sık sık gördüğüm.. her gördüğümde elinde kabuklu yer fıstığı ile geziyor öyle çalışıyor.
Sonra öğlen 30 dk -1 saat konteynera geçip uyuyordu
Bitane başka müşteri geldi o da nijeryalı pantolonu yarı çekmiş götü açık geziyordu.
Bunlar ciddi para kazanan insanlar onun altını çizelim.
Keyfine düşkün insanlar ama insan anlıyor neden sömürü altında yaşadıklarını..

Bunun dışında almanyada sağlık sistemi muazzam.
Grip veya nezle olursan direk hastaneye gitmiyorsun
Doktorların açtığı klinikler var ev gibi özel fakat sigorta karşılıyor buralara gidip muayene oluyorsun.
1 -2 doktor çalışıyor kan testi dahi yapılıyor ?
İlk başta bana çok garip geldi ama alıştık.
Ciddi bişey olursa hastaneye gidiyorsun

dişçiler burada iyi kazanıyor.
Özelde yaptırırsan.
1 diş temizliği 70€ dolguda bu civar.

Almanyada yemek kültürü pek yok.
Et ürünü süt ürünü herkes ne bulursa yiyorlar.İçecek tüketimi aşırı fazla.
Almanlarda alkol problemi var.
Her markette alkol reyonu var almanlar koli koli tüketiyorlar ucuz olmasından mütevellit.
Genellikle pizza ve döner yiyorlar
Bizim Türkiyedeki gibi restorana oturayım yemek yiyeyim diye birşey yok herşey paket ve eve servis.
Restoranlar bomboş..
Büyük şehirleri konuşmuyorum tabiki.
Akrabamın dönerci olmasından biliyorum müşterilerinin %90ı almanmış ve işler akşam 6 dan sonra başlıyormuş.
Burada paket servisler motorla değil araba ile yapılıyor buda önemli bir detay.
Ve ekstra müşteriden 1- 2€ servis ücreti alıyorlar ?
Marketlerde mevsimlik bazen kuşkonmaz görüyordum " bu ne" diyordum. Almanlarda kuş konmaz önemli bir besinmiş Türkler de ki kurufasulye gibi.
Tabi almanlar için önemli olan patatesi de unutmamak lazım her biçimde tüketiyorlar salatası haşlaması kızartması adamlar patatesten onlarca yemek türetmişler.

Almanyadaki herkes özellikle mavi yakalıların hepsi yemeğini gocunma utanma olmadan saklama kabında işe götürüyor burada önemli bir kültür.

Giyim gıda çok ucuz benim evin 2 kişilik aylık gıda masrafı ortalama 300€ ve hiç kısmıyorum.
Et alışverişlerimi Türk marketinden yapıyorum geri kalanı alman marketlerinden alıyorum.
Etin fiyatı 8€ tavuk 5 € olması lazım tam hatırlamıyorum
Alman marketlerinde bu fiyat daha ucuz belki et 6€dur.

Burada yediğim şeyde hile olmadığını biliyorum anlıyorum.
İçtiğim meyve suyundan meyve tadı alıyorum.
Türkiyede bu zamana kadar glikozlu aroma içmişim bunu anladım.
Marka konusunda buradakilerde hiç takıntı yok. Zaten Almanyada markaya ulaşmak Türkiyedekinden daha zor..
Buda trajik bir ironi anlayana..
Çünkü markanın muadili bile marka kadar kaliteli.
Ülkeyi markaların ambargosu altına almamışlar.;)
Marketlerde ek olarak kasa yanlarında şöyle playstore netflix paketleride satılıyor.

Yiiine marketlerde satılan bazı içeceklerde depozit var bu depoziti siz ekstra alırken ödüyorsunuz mesela içeceğin fiyatı 1€ +0.25cent depozit toplamda 1.25 ödüyorsunuz daha sonra o kutuyu makineye atıp 25centlik alışveriş yapıyorsunuz ya da 25centi hayır kurumuna bağışlıyorsunuz böylelikle insanlarda çöpleri doğaya atma oranı minumuma iniyor..

Benim iş geliş gidiş toplam 46 km ..haftalık ortalama 600 km yol yapıyorum ve benzin masrafım aylık 200€ya yakın..
Super 95 litre fiyatı 1.45€

Almanyada hayat arabalar ile hemhal.. arabasız bir yere gitmek mümkün değil.
Bu yüzden iyi bir sektör oluşmuş.
Bundan en çok nemalanlar da tabi ki Tamirciler
Gerçekten iyi kazanıyorlar..
Almanyada mesleğin varsa iyi kazanıyorsun bu bir gerçek.
Normal bir işcinin alabileceği maksimum ücret 3bin oda kıdemli olması lazım fakat herhangi bir mesleğin varsa örneğin araba tamircisi veyahut su tesisatçısı gibi kazanacağınız ücret 5bini geçebiliyor..

Ki 5 bin önceki yazımda da belirttiğim gibi lüks bir yaşam için yeterli ve bir çok kapıyı açar.
Düşünün 2012 bir porscheyi 30 bine bile alabiliyorsunuz.

Arabalardan konu açılmışken benim araba algım almanyada komple değişti.
Mercedese genellikle iş adamları enteller yaşlılar biniyor.
Bmwye daha çok kanı kaynayanlar.
Porscheye emekli zenginler.
Biniyor.
Tabi Türkler için bu kriterler söz konusu değil?

Trafikte gündüz dahi farları açmak mecburi..
Açmazsanız selektör yiyorsunuz.
Trafik kurallarına herkes uyduğu için araba sürmek çocuk oyuncağı.trafikte radarlar çoook fazla mevcut.
80 yaşındaki nineler bile araba sürüyor düşünün gerisini.
Şehir İçi hız sınırı 50.

Dün başımdan geçen bir olayı anlatayım
Trafikte seyrediyordum şehir içi tabiki 50 ile giderken önümde birtane tır gidiyor ama en az 60 .
Şaşırdım kendi kendime dedim ki almanyada böyle birşey nasıl olur??
Şehir dışına çıktık ben araba olduğum halde tıra zar zor yaklaştım baktım Türk plakası hemde ne göreyim 61 olanı?hem sevindim hemde bir ahh çektim.

Anlamışsınızdır inşallah durumu.

Almanlarda spor alışkanlığı çok fazla yol kenarlarında koşan insanmı ararsın sporcu gibi giyinip full ekipman ile bisiklet süren mi ararsın.
Çok var.
60 - 70 yaşındaki bayan erkek herkes bisiklet sürüyor.
Benim şahsi izlenimim hollanda sınırına yaklaştıkça bisiklet kullanımında ciddi bir artış söz konusu..
Burada insanlar hayattan kopmuyor devamlı okuyor sağlığına dikkat ediyorlar spor yapıyorlar.
Bizim millet emekli olunca oturuyor kahve köşesinde bekliyorlar ama burada herkes çalışıyor.
Yolda yürürken yanınızdan geçen her alman istisnasız selam veriyor.
Bayan erkek fark etmiyor o hallo yu duyuyorsunuz.
Bazen uzakta olsan bile yüksek sesle söylüyorlar :)

Almanyayı bir kelime ile anlat deseler çalışmak derdim.
Almanyada çalışmadığınız hergün özellikle yabancılar için zarar.
Statü olarak almanlardan sonra Türkler geliyor Almanlar çalışan insanlara çok saygı duyuyorlar Türklerde çalışkan bir millet olduğu için almanlar benimsemişler.
Benim eşimin arkadaşları hep Alman.
Son zamanlarda Almanya İş gücünü Romanyalı ve bulgar ve polonlardan karşılıyor ama bunlar kalifiye olarak Türklerin yanına yaklaşamaz.
Zaten millet bulgaristan lafını duyunca kaçıyor ?
İş yerindeki rumenler bile bulgaristanlılara pek iyi bakmıyorlar.
Rumenler unutulmuş bir millet fakat kuyruklarını dik tutmaya çalışıyorlar.
İtalyanca ve ispanyolcayı doğal olarak konuşup anlıyorlar ne kadar anlıyorsunuz dedim %90 dedi.
Karakter olarak Türklere benziyorlar fakat ekseri olarak malayani konuşuyorlar...

Almanya ki Türklerden bahsedeyim bir çoğu mayın gibi uzak duruyorum. Kurnazlıkta bir numarayız onu söyleyeyim.
Gurbetçi gurbetçiyi gurbette öpermiş ata sözü bir çoğu için geçerli.
Burada forumda da ağlayanları gördüğünüz üzere benim tanıştığım çoğu Türkde ağlıyor
Bir çoğu mark zamanı daha çok para kazanıyorduk diye söylenip duruyor.
3 bin € kazanan adamda ağlıyor hesap edin.
O yüzden bunlara fazla itibar etmeyin.
Almanyada tek şu sorun var eğer vasıfsızsanız ve yaptığınız iş ağır bir iş değil hafifse ve evliyseniz ve de tek çalışan siz iseniz aşağı yukarı 1200 1300€ maaş verirler.
Bu parayla ucu ucuna geçinirsiniz ama sosyal yardımlar devreye girer işte kira yardımı felan.
Almanyada normal evli bir ailenin rahat yaşaması için ortalama 1700- 1800 € kazanması yeterlidir.
Zaten çoğu kimsenin maaşı bunun altında değil.

Burada doğan Türkler genelde sonradan benim gibi gelenleri sevmiyorlar.sebebi bizim 2 kültürü bir arada görüp yaşamamız ve Türkiyeden gelenlerin parasına daha sahip olması ve kısa sürede zenginleşmesi.
Bundan dolayı bir hasetlik fesatlık içindeler.
Zira kendileri ne Türk ne de Alman kültürünü biliyorlar .

Onları anlıyorum.
Ve şu tavsiyeyi veriyorum
Slot makinelerini kullanmayınız diyorum.
Bunlarda bide şöyle bir muhabbet var
"gideceğim Türkiyede yaşayacağım"
Bende git ozaman durma burda diyorum cevap veremiyorlar.

Benim Türkiye'deki malvarlığım x milyon tl ve yıllarca süren esnaflık deneyimime rağmen diyorum ki bu insanlar Türkiyeye gelip yaşasalar 1 yıl sonra donundaki delikle beraber kendini kapıkuleden zor çıkarır. ?

Bakın biz almanyada ve türkiyede iş yaşamını gördük görüyoruz burada ki insanların kullandığı telefonu görseniz şaşırırsınız adamlar 3 -5 yıllık eski telefon kullanıyorlar .
Ve gelirleri Euro olmasına rağmen..
Facebook instagram kullanımı var ama kafasını buraya gömen insan görmedim henüz.
Hafta içleri bütün eğlence yerleri bomboş aşağı yıkarı herkes gece 12 demeden uyuyor..çünkü iş var.
Türkiyedeki gibi her gece benim gecem vur patlasın çal oynasın diye hirşey ben burda görmedim
Hafta içi diskolar kapalı.
Hafta sonları gençler diskolara yada nargile kafelere gidiyolar Almanyada nargile cafeler çok yaygın..

Bizim insanımız biraz da kendine etti.
Lüks yaşama alıştı ve ondan vazgeçemiyor.
Sonra elinden maması alınmış çocuk gibi ağlıyor.

En baştada kafamın rahat olduğu konu siyasetsiz bir ortamdayım saçma sapan siyasi muhabbetler yok.
Herkes işinde gücünde yarın ne üreteceğim ne kazanacağım onu düşünüyor. Ne icat yapabilirim onu düşünüyor herkes.

Önce bir kabullenelim Türkiye hem alt yapısı hemde ekonomisi gelişmiş bir ülke değil ve ekonomisi güçlü değil ve almanya ile kıyaslanması söz konusu olamaz.
Kıyaslayanlara ben gülüyorum .
Adamın dediği şu ben eti 50 tlye alıyorum adamlar 8 e alıyor.
Adam benzini 1.5 cente alıyor ben 7ye alıyorum.
Tamam doğru söylüyorsun ama bi zahmet olsun değil mi?
Sorun gerçeği görememek.
Sen üretim yap ekonomin kore gibi olsun marka üret dünyaya sat ozaman konuşma hakkın olsun ama maalesef Türkiyenin tüketim kanalı dışında bir markası yok.
Turkish airlines gibi.

Türkiyenin nüfusu 10 milyon olsaydı sen 50tlye et yeseydin problem vardı. Ama senin nüfusun resmi olarak 80 milyon gayri resmisini Allah bilir ama benim tahminim 100 milyon.

Burdaki 17 yaşında bir çocukla konuştuğumuzda bana dedi ki abi türkiyedeki gençler çok saygısız.
Niye dedim?
Saygı yok dedi görüyorum her gittiğimde dedi.
Bizim almanyada derslerde saygı diye bir ders var dedi.
Bakın çocuğun algısına.
Ben de açtığım konularda dedim ki bizim ülke ekonomik sebebler yüzünden bu halde değil
Toplumun büyük bir kesimi olarak ahlaki çöküntü içerisindeyiz.
Ne hayvana ne insana saygı yok.
Her yer torpil.
Bunun sebebi olarak ben islam ahlakından uzaklaşmamızı görüyorum.
İslamda insan en şerefli varlık iken bu halde isek demekki uygulamada sıkıntı var.
Almanya da yol kenarlarında öbek öbek ağaçlar görüyorum ama her yerde içimden diyorum o tarafı kesip tarla yapmışlar ama bu ormanı neden kesmemişler diyorum
Sonra öğrendim ki bu adamlar ormanı tamamen kesmiyorlar sadece kuru ağaçlar ve devrilen ağaçları kesiyorlar ve bazı yerleri öbek öbek bırakıyorlar ki ormandaki hayvanlara yaşam alanı olsun.. geyiktir domuzdur sincaptır vs vs..

Bakın bu beni çok etkiledi.
Bu insanlar 1000 yıl önce barbardılar fakat şimdi böyle düşünebiliyorlar.
Geyikleri avcılar vursa bile 1 tane vuruyor vs. Bizde olsa adam 10 tanesini vurup sıraya dizip facede paylaşırdı.

Bizim osmanlıda kuş evleri kurup hayvanlar için vakıflar kuran bir medeniyetten bu hale düşmüşsek suç hepimizde.
İnsana saygılı ve ahlaklı bir nesil için mücadele edersek hepimiz kazanacağız ..

Sorduğunuz sorular olursa cevaplayacağım ve editler gelecek..

Şu konu beni çok güldürüyor Türkiye'deyken halimi hatrımı sormayan adam bana telefon açıyor :)))

Frankfurttaki meşhur elektirikli tırların geçeceği yoldan geçme fırsatım oldu.
Yol tamamen proje aşamasındaymış yaklaşık 5 km uzunluğunda yol bolunca tel döşemişler ama ortada birşey yok henüz tamamen proje aşamasında.

100mbit sınırsız internete ilk sene için aylık 20€ ya yakın ödüyorum seneye 39 € olacak

Marketlerde pahalı olan gıdalar pek az bunlardan biri mesela Türkiyeden gelen kiraz çok pahalı üstünde yazıyor Türkiye menşei olduğu ve gramla satılıyor 500 gr için 8€ ödediğimi hatırlıyorum.
Kivi yine tane ile satılıyor 0.50€ diye hatırlıyorum bir kaç tane daha var böyle tane ile satılan ama genel olarak ucuz.
buradaki şeftaliler yassı şeftali normal şeftali satılmıyor.
Ama ne şeftali ne kayısı Türkiyedekinin tadı gibi değil pek tad yok burdaki meyvelerde.

Bisiklet yollarını yazmayı unutmuşum bisiklet yolu ve yürüyüş yolu her yerde var.
Bisikletleri trafikte her zaman görüyoruz ve araç muamelesi görüyorlar .

Yine hafta sonları etkinliği olarak almanlar motor grupları ile geziyorlar en düşük ccden en yüksek ccye kadar değişik motor grupları var internet üzerinden haberleşip sık sık tur yapıyorlar.
Arabaların arkasına üstüne bot tekne bağlayıp göllere nehirlere gidenler de var.

Almanyada fırın kültürü gelişmiş genelde insanlar fırınlara sabah uğrayıp kahvesini kruvasanını alıp öyle gidiyorlar
Çok çeşitli ürünler var.
Ekmek çeşidi tahmin ettiğimden çok daha fazla.
Ama pek ekmek tüketimi yok.

Edit Almanlarda aile kavramı eksik. Çocuk yapma oranı çok düşük.
Bu yüzden evcil hayvan bakımı çok yaygın.bütün marketlerde büyükçe petshop bölümleri mevcut.
Sabah güneş doğar doğmaz bir çok alman köpeklerini gezdirmeye başlıyorlar.

Edit:
tuvaletlerin hiç birinde taharet musluğu yok bilginiz olsun.
Bazen kokuyu alabiliyorsunuz.
Ben taharet olayını hallettim kendi yöntemlerimle ?

Ama istisnasız benim gördüğüm almanların iş yerlerindeki tuvaletler çok temizdi.

21.07.19 edit
İtfaiyecilik hizmetleri burada gönüllülük esasına dayalı maaşız bu hizmeti veriyorlar önemli bir konu bunu yazmayı unutmuşum.
Ha sokaklar pırıl pırıl onu zaten söylemeye gerek duymadım ama yinede söyleyim .
Belli aralıklar ile kanalizasyon bakımları yapılıyor burada alt yapı tamamen bitmiş vaziyette insanlar artık peyzaj dekorlar ve tamirle uğraşıyor.
Herkesin evi eski çünkü insanların kültürü bu kiminin evi 100 yaşında kiminin ki 50 -60 ama sağlam ve görünüşleri hoş hep söylüyorum bu evler Türkiyede olsaydı anında kepçe ile yıkarlardı.
Ama adamlar evle betonla uğraşmıyorlar.
Var olan evi tadilat edip oturuyorlar.
Yeni ev yapımı var ama yeterli değil.
Zaten hep aynı mimari ile yapıldığı için eski evle yeni evi pek seçemiyorsunuz.
Bu arada evlerin çatıları dik dik sordum neden böyle diye kar almanyaya çok yağdığı için çatıda birikmesin diye böyle bir mimari kullanıyorlarmış. Sevdim çünkü çatı dik olunca çatı katında ekstra yaşam alanı ortaya çıkıyor bütün evlerin çatı katı ev gibi. Mesela Akrabam ofis olarak kullanıyor.
Yol kenarındaki evlerin çatılarının yola bakan kısmındada kar yola düşmesin diye demir korkuluklar var.

Benim tenimin beyaz saçımın sarı gözümün yeşil mavi olmasından dolayı almanlar benle direk kontağa giriyorlar almanca diyaloglar ile ben almanca pek bilmediğimi söylüyorum gülüyorlar -aaahh sooo - gibi tepki veriyorlar :)

Bunun yanında üstü açık araçlar yaz aylarında aşırı çok...
araç içerisinde çoğunlukla şoförün yanında 1 tane bayan oluyor :))

Alman firmalarında çalışanların maaşları güzel senelik izinleri var çalışmasa bile hesaplarına maaşları yatıyor.
Ayrıyetten almanlar tatil parasıda veriyorlar ekstra olarak.
Bazı almanların dini bayramlarında da ekstra para veriyorlar firmaya göre miktar değişebilir.

İş yaşamında sizden 8 saat robot gibi çalışmanız bekleniyor karşılığında da iyi bir ücret alacağınız vaad ediliyor.
İşe geçikme ve işten kaytarma şansınız yok.

Burada ki gençlerin zeki olanı çalışıyor biriktiriyor

Ama burada doğan insanların geneli sisteme kendini kaptırmış canları biraz tatlı kendilerini pek üzmüyorlar iş konusunda.. ve para tutma alışkanlıkları yok paraları varsa yiyorlar.biraz artarsa mallorco ibiza vs yapıyorlar.

Son okuduklarıma göre Almanyada 3 milyona yakın € milyoneri var Türkiyede TL milyoneri sayısı 150 bin bile değil.
Almanyada firmalar genellikle aileden aileye geçiyor bir çok firma eskiden kurulmuş.

Kiliseler bomboş .
Çoğu yerde cami var bir çoğu Türkiye diyanete bağlı.
Cami konusında en çok hizmet edenler Türkler.
Şimdiye dek 1 tane minareli cami gördüm.
Diğerleri normal bina girişli mescidler.

Zaten ülke insanlarının piskolojisi iyi değil.
merak etmeyin bende gül pembe bir hayatın bağrından çıkmadım.
Hayatım kurtulmuşta değil.
Sıralı imtihanlardan geçtiğimiz bir dünyada yarın ne olacağını bilmiyoruz Allah bütün müslümanları doğru yoldan saptırmasın sağlık ve hayırlı ömür ve bereketler versin.
Ve imanlı ölmeyi nasip etsin.
Sapmışlarada hidayet nasip etsin.
Sözlerim ok gibidir net konuşmayı severim 12 yıldır forum kullanırım forumda sidik yarıştırmanında boş beleş bir iş olduğunun farkındayım sadece bilgi paylaşım amaçlı paylaşım yaparım ve yapacağım.

Ben bu yazıya başlarken ki amacım bilgi vermekti.
Öylede olacak
Ülkemizde maalesef milyonlarca işsiz var Allah onlarada en kısa zamanda hayırlı işler nasip etsin ve refaha kavuştursun.
İşsizliği ben iyi bilirim bende işsiz kaldım ama işsiz zamanlarımda devamlı okudum geliştirdim kendimi ve iş bulduğumda da insanlar bilgi için çevremde bulunmaya başladılar avukatlar doktorlar okul müdürleri iş adamları bölgenin saygın insanları ben daha 22 23 yaşlarımda iken benim arkadaşlarım oldular oturduk sohbet ettik.
Ben şuan 25 yaşında olmama rağmen Türkiyede 30 35 yaşındaki arkadaşlarımın babaları gelir benimle sohbet ederlerdi.
Benim arkadaşlarımın %80 yaş ortalaması 35 40 dır.

Buna bir tür sosyal statü tırmanışı ve karşılıklı bilgi ticareti diyelim.
İşsiz arkadaşlar var ise ve yazıyı okuyorlarsa mutlaka kendilerini ilim ile geliştirsinler ve boş beleş konuşmaktan kendilerini muhafaza etsinler malûm dolu başağın başı eğik olur.

Tek bir tespit yapıp bitireceğim arkadaşlar

Almanya almanya diyip durduk
Buradaki yaşayan Türkler eğer islamı güzel yaşasalar bir çok alman müslüman olur.
Ben bunu gözlerimle gördüm.
Bana hayatım boyunca bunu tebliğ etme kuvvetini inşallah Allah bize nasip eder.

Selametle.
tüm yazdıklarını harfi harfine okudum, çok güzle bir yazıyı ele almışsın. ilkin bunu söylemek istedim
düşüncelerin itibariyle çok mütevazı olarak ele aldın, bunu da hoş buldum.
ben de tıp 1 öğrencisiyim. ileriki yıllarda ilkin ingilizce, sonra almanca öğrenemeye karar verdim. umarım Allah, bana dosdoğru yolu hep göstersin.
peki ama şöyle nir soru sormak istiyorum, almanyaya şıp diye gidilebilinir mi, yani öule bir izin var mı, hemen yerleşilebiniyor mu? bir de ilk giriş yaptığında neler ile hayatta kaldın?

Reaksiyon puanı
57
Çok kısa okudum diyeceğim ilk şey Almanların denetim anlayışı bizde olsa ülkede adam kalmaz ama ülke doğrulur düzgün bir hale gelir.

Din konusunda ise dünyada dindarlık azalıyor avrupa da benim dışarıdan gördüğüm kadarıyla(Türkiye'den adımımı dışarı atmadım) dini takmıyorlar bir nevi sanki dinsizlermiş gibi yaşıyorlar gibi bir durum söz konusunu sanırım.
Aşırı dindar ülkelerin hali ortada zaten