Almanya, Türkiye'ye yaptığı yardımı durdurdu

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Almanya, kalkınma işbirliği kapsamında Türkiye'ye yaptığı yardımı durdurduğunu açıkladı.

041020121018216716310.jpg

Federal Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye ekonomik olarak güçlendi ve ülke kendi kendine yetebilir bir seviyeye ulaştı. Klasik anlamda bir yardıma ihtiyacı kalmadı." ifadelerine yer verildi. Bakanlık önceden planlanmış 92,5 milyon euroluk yardımın ise etkin enerji ve yenilenebilir enerji alanına kaydırılacağını belirtti. Almanya, Türkiye'ye 50 yıldır kalkınma yardımı yapıyordu.

Federal Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Hans-Jürgen Beerfeltz, "Uzun yıllar başarılı şekilde işbirliği yaptığımız partner ülke Türkiye'deki ekonomik kalkınma ve dinamik güçlenmesiyle Almanya tarafından yapılan tek taraflı kalınma ve işbirliği yardımına ihtiyacı kalmamıştır.Türkiye gibi kalkınma sürecinde bulunan ülkeler gelecek şansı barındırıyor. Ekonomik kalkınma olmadan sürdürülebilir kalkınma olmaz." dedi.

50 yıldır devam eden kalkınma yardımı kapsamında bu zamana kadar Almanya yaklaşık 4,5 milyar euro yardım gerçekleştirdi. Bakanlık, Türkiye ile işbirliklerinin iklimin korunması projeleriyle devam edeceğini kaydetti.

Kaynak

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
50 Yılda 4,5 milyar euro, sembolik. Bizim onlara dünya savaşında onların yeni cephelerle kendilerine olan saldırıları dağıtma planları kapsamında dünya savaşına girmemizin; yine yeni iş güçleri için ülkemizden işçi alıp hor görmelerinin yanında ise sembolik dahi değilmiş.

bsg18

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bi yandan iyi kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz yani .

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
50 Yılda 4,5 milyar euro, sembolik. Bizim onlara dünya savaşında onların yeni cephelerle kendilerine olan saldırıları dağıtma planları kapsamında dünya savaşına girmemizin; yine yeni iş güçleri için ülkemizden işçi alıp hor görmelerinin yanında ise sembolik dahi değilmiş.
çok haklısın yanlız bir şey deyim bence bu haber yalan yok böyle bir şey onlar yapsa yapsa şımarık çocukları yunanistana yapar bunu

Reaksiyon puanı
10,325
çok haklısın yanlız bir şey deyim bence bu haber yalan yok böyle bir şey onlar yapsa yapsa şımarık çocukları yunanistana yapar bunu

yahu bize 50 yılda yaptıkları yardımı yunanistana bir ayda yaptı adamlar geçtiğimiz aylar içinde...
yunanistan nasıl idare ediyor zannediyorsun!

bu arada "Türkiyenin yardıma ihtiyacı kalmadı" demesi gururumu okşadı doğrusu! :)

onların bu yardımı kesme kararına üzülmek yerine sevindiğimi söylemek istiyorum.

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bende sevindim ne yalan söyleyim umarım çok çok daha güzel yerlere gelir şu canımm ülkemiz

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Yardım almaya gerek duyulmaması güzel bir şey tabi.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Şampiyonlar ligi kupasını kazanmış gibi sevindim şerefsizim :p

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben de sevindim artik benden isterler bu giden sicak paralarin hesabini. kendimi onemli hissettim bian :D vatanin resmi sicak para kaynagi olan bi vatans olarak gurur verici bisey :D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
belli etmeden kalkınsaydık keşke. yadım kesilmezdi :D

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Demek "gelişmiş ülke" olduk ha.
"Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir" lafı ne kadar saçma.
Sanki diğer ülkeler hiç gelişmiyor.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Almanya neden 50 yıl boyunca bize yardım etti onu anlamadım.
onu bilmemde zamlari gorunce nasi boyle bi tesbit yaptiar tuhaf bi zamanlama :p

ya arkdas adam bi sorar abi devlete yardimi kesiyoz ama isteyen gelsin devletin bi vatandasi olarak alsin :p
ben sahsen gurur yapmaz vatanin hayri ve salameti icin alirdim parayi :p
kimse de istemiyomus zaten :p hatta bi basin aciklamasi yapar bu zor gorevi tek basima vatan millet icin nasi basardigimin hikayesini boburlene boburlene anlatirdim :D

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bütün avrupa **** almanyaya dayadığı için olmasın? :)

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
yahu bize 50 yılda yaptıkları yardımı yunanistana bir ayda yaptı adamlar geçtiğimiz aylar içinde...
yunanistan nasıl idare ediyor zannediyorsun!

bu arada "Türkiyenin yardıma ihtiyacı kalmadı" demesi gururumu okşadı doğrusu! :)

onların bu yardımı kesme kararına üzülmek yerine sevindiğimi söylemek istiyorum.
evet ancak böyle bir yardımı ilk burda duydum ve inanasım gelmiyor neyse artık güçlendik varsa bile vermemeleri normal ve bencede yardımın kesilmesi iyi bir devlet kendi ayakları üstünde durabilmelidir :D