Allen Iverson: '34 Yüzüğüm Olur Sanıyordum' (Röportaj)

Bu konuyu okuyanlar

aliihsangs12

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Detroit Pistons'ın süper yıldızı Allen Iverson, SLAM dergisinin ocak sayısına konuştu.

39254.jpg

Son 12 yıldır NBA'e damgasını vuran bir süper yıldız Allen Iverson. Onun parke üzerinde yaptıkları genç basketbolcuların Iverson'ı örnek almasını sağlarken, saha dışındaki giyiminden yaptığı müziğe kadar tarzı da birçoklarına ilham verdi. Bu sezon Detroit Pistons'a takas olan Iverson, yeni formasıyla ilk kez SLAM'in ocak sayısına konuştu.

SLAM: Uzun zaman Sixers'da oynadın. Şimdi ise iki yılda ikinci takımındasın. Detroit'e gelmen Philly'den Denver'a geçmenden daha mı kolay yoksa daha mı zor oldu?

AI: Kesinlikle Denver daha kolaydı, en azında basketbol oynamak açısından. Oraya gittiğimde, takım iki önemli oyuncusundan yoksundu. Hücum benim etrafımda dönüyordu. Nuggets, JR ve Carmelo gelene dek beni bir numaralı hücum silahı yaptı. Burada ise her şey yerli yerinde. Hücumda daha fazla silahları var. Nuggets, Allen Iverson gibi oynamamı istiyordu. Detroit'te takıma uyum sağlamam lazım.

SLAM: Şampiyon olamaman tuhaf değil mi? 2001'de NBA Finali oynadın ama hepsi bu olmamalı.
AI: Tabii ki hayır. Şimdiye kadar 3–4 yüzüğüm olur sanıyordum. 2001'den sonra birçok kez final oynayacağımı sandım.

SLAM: Hızını korumak için yaptığın bir şey var mı?

AI: Yaşınızın ilerledikçe güçleniyorsunuz. NBA'e girdiğimde 74 kiloydum. Şimdi 80 kiloyum. Yağ değil de kas eklemek sizi kuvvetlendiriyor. Ve bu kuvvet işinize yarıyor.

SLAM: Kolların eskisinden daha kalın. Bunu bilinçli olarak mı yaptın?

AI: Hayır, kendiliğinden oldu. Hiç kilo alamayacağım sanıyordum. Tartıya çıkıp 1–2 kilo aldığımı görünce diğer oyuncuların aksine sevinirim. Keşke daha fazla kilo alabilsem. En çok 80'e kadar çıkabildim. 82 olmak istiyorum aslında, ama 79–80 de benim için iyi.

SLAM: Bir diyetisyenle konuştun mu hiç?

AI:
Hayır. Dengesiz yemek yerim. Eşim de her fırsatta söyler. Şimdiye kadar midemin altüst olmaması bir mucize. Sürekli aynı şeyleri yerim: Deniz mahsulleri, tavuk, biftek, cheeseburger ve biraz da abur cubur. Hayatım boyunca böyle beslendim.

SLAM: Oyunla ilgili değişiklik yaptın mı peki? Savunmanda, stratejilerinde bir değişiklik oldu mu?

AI: Eskisine oranla gözlemci raporlarına daha çok dikkat ediyorum. Şimdi çok fazla değişik tipte oyuncu var ve eskisi gibi basketbol maçlarını izleyemiyorum. Daha önce karşılaştıysam ne yapacağımı biliyorum, ama yeni çocukların kasetlerini izleyip parkede neler yapacağını önceden kestirmeye çalışıyorum. Maç esnasında gördüğüm birinin sonra kasetini izliyorum ki, şut atmayı mı, içeri yüklenmeyi mi yoksa arkadaşlarını mı oynatmayı seviyor anlayayım. Gözlemci raporlarına çok daha fazla dikkat ediyorum.

Iverson ile yapılan tam sekiz sayfalık bu röportajın tamamını SLAM Türkiye dergisinin ocak sayısında bulabilirsiniz.

Kaynak

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Philadelphia'da o kadar uzun süre kalmasaydı birçok yüzüğü olurdu.Detroitte yüzükler alacağına inanıyorum :)