Allah'in 1 günü 1.000 yil mi, 50.000 yil mi?

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım Zaman İzafi'dir Yani Görecelidir. Bunu Sadece Ben değil Einstein da Söylüyor. Ayrıca verdiğin Ayetleri İyi Okusan Sen Zaten Anlıyacaksın ALLAH c.c'ın Zamandan Münezzeh olduğunu Şimdi Verdiğin Ayetleri Analiz Edelim.

Hacc 47. (Resûlüm!) Onlar senden azabin çabuk gelmesini istiyorlar. Allah vâdinden asla dönmez. Muhakkak ki, Rabbinin nezdinde bir gün sizin saymakta olduklarinizdan bin yil gibidir.

Secde 5. Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yil tutan bir günde O'nun nezdine çikar.

Mearic 4. Melekler ve Rûh (Cebrail), oraya, miktari [size=11pt](dünya senesi ile)[/size] ellibin yil olan bir günde yükselip çikar.

Şimdi 1. Ayette Mealen Ne diyor "sizin saymakta olduklarinizdan" Yani İnsanın Kendisin Belirlediği bir Saat Kavramı var ve bu saat Kavramına göre de oluşan Gün,Ay,Yıllar var. Bu Yüzden Ayet İnsanın Zaman Anlayışı İle ALLAH'ın c.c Kat'ında bulunan Zaman Anlayışının bir tutulmamasını istemektedir. İşte bu Yüzden ALLAH c.c Zamandan Münezzehtir, Yani Onun Zamanının Geçmesi İçin Herhangi Bir Ölçüye gerek yoktur.

Bir Arkadaş Örnek verdi "peki güneş sisteminin de dışına çıkarsak? dünya'da geçerli olan zaman orada geçerli olmaz. yani oranlar tamamen değişmiş olur"

Bu Konuda Çok haklı, Çünkü Sen Uzayda boşlukta yaşadığını farzet Neye Göre Saat belirleyeceksin ? Dikkat et Zaman Demiyorum Saat Diyorum. Demek ki Uzay da boşlukta Olduğun Sürece Zaman Kavramı Durmuş oluyor Senin için.

Yine 2. Ayette "sizin sayageldiklerinize göre" Göre Diyor Yani Burda Yine İnsanın belirlediği Saat'in Sonucu Oluşan Günleri Kast ediyor. Oysa ki İnsan Dünya da değil Başka bir Gezegende Yaşasaydı Gezegenin Güneş Etrafında ki Dönüş Süresi Farklı olacakta ve bu farklılıktan dolayıda bizim 365 gün=1yıl kavramımız 250 gün =1 yıl olacaktı. Demekki İnsanı Sınırlıyor Bulunduğu Ortam. E ALLAH c.c Mekandan Münezzeh Olduğuna Göre Onu Sınırlayan bir Ortam yok bir Ortam Olmadığına göre Belirli bir Saat Kavramıda yok.

3. Ayette İse Çarpıtmışssın Meali'i Okuduğum Kaynakların hiç birinde (Dünya Senesi) Diye bir kelime yok buyur Sana 2 tane Kaynak

1.
2.

İkisinde de Mearic Süresini 4. Ayeti İncelerseniz "Dünya Senesi" Diye bir kelime Görmüyeceksiniz. Demek ki Ordaki 50.000 yıl Dünya Senesi ile Geçen 50.000 değil. Eğer "Dünya senesi" Kelimesini Sen eklediysen ki Öyle gözüküyor Seninle tartışmaya gerek yok Çünkü İşin İçinde yalan olduktan Sonra Biz ne dersek boş.

Dediğim Gibi Aslında verdiğin Örnekler ALLAH c.c'ın Zamandan Münezzeh Olduğunu Gösteren Ayetler Aslında :)

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah'ın zamandan münezzeh olması Allah katında dünya ölçeğinden farklı bir ölçekte zaman geçmesi demek değildir

Şimdi 1. Ayette Mealen Ne diyor "sizin saymakta olduklarinizdan" Yani İnsanın Kendisin Belirlediği bir Saat Kavramı var ve bu saat Kavramına göre de oluşan Gün,Ay,Yıllar var. Bu Yüzden Ayet İnsanın Zaman Anlayışı İle ALLAH'ın c.c Kat'ında bulunan Zaman Anlayışının bir tutulmamasını istemektedir. İşte bu Yüzden ALLAH c.c Zamandan Münezzehtir, Yani Onun Zamanının Geçmesi İçin Herhangi Bir Ölçüye gerek yoktur.

E tamam işte dünya zamanı ile bir tutmayın diye başka bir ölçeklendirme yapıyor ayette
"Onun zamanının geçmesi için herhangi bir ölçüye gerek yoktur"da ne demek? orantıyı vermiş ya ayet laf olsun diye mi vermiş. Niye başka bir oran vermemişte o oranları vermiş bir anlamı yok mu?

Bir Arkadaş Örnek verdi "peki güneş sisteminin de dışına çıkarsak? dünya'da geçerli olan zaman orada geçerli olmaz. yani oranlar tamamen değişmiş olur"

Evet geçerli olmazda zaten güneş sisteminin dışına çıkınca zamandan münezzeh olmuyoruz
Ne alakası var. Sizler zamandan münezzeh olma kavramının ne oldugunu bilmiyorsunuz anladıgım kadarıyla
Dünya zamanı, Jupiter zamanı, bilmem kaçıncı boyut zamanı ile ilgisi yoktur zamandan münezzeh olmanın
Herhangi bir boyutta herhangi bir ölçekte zamanın geçmemesidir

Bu Konuda Çok haklı, Çünkü Sen Uzayda boşlukta yaşadığını farzet Neye Göre Saat belirleyeceksin ? Dikkat et Zaman Demiyorum Saat Diyorum. Demek ki Uzay da boşlukta Olduğun Sürece Zaman Kavramı Durmuş oluyor Senin için.

:) boş uzayda zaman daha hızlı geçer zamanı yavaşlatan kütçekim kuvvetidir (bakınız genel görelilik teorisi)
Zamanı ölçmek birimlendirmek için bizim kullandıgım sezyum atomunun yarılanma ömrüdür bu da 1 saniyedir. Dünyadaki standart budur. Ve bu yarılanma ömrü boş uzaydada aynıdır. Evrendeki herşey tüm atomik ve atom altı etkileşmeler durursa ancak o zaman zaman durmuş demektir.
Boş uzaydada olsa etrafında ve kendinde atomaltı ölçeğe kadar bir devinim varsa zaman akıyordur

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım Sen O zaman bildiğin Kavramları yazsana bi?

"ALLAH c.c Zamandan Münezzehtir" Bildiğin Kavramı yaz.

Zaman Nedir ?

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah zaman münezzehtir demek Allah için şöyle yada böyle zaman geçmiyor demektir. Allah için önce ve sonra kavramlarının bir anlamı yok demektir. Ne anlama geldiği bilinmeden sırf afilli laf edelim diye sık sık "Allah zamandan ve mekandan münezzehtir" denir oysa bu iddia bir sürü ektra soru ve çelişki üretir bakarki işler sarpa sarıyor sonrada "Allah akıl ve mantıküstüdür" diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışır inanan arkadaş.

Herhangi bir türlü hareket (değişim dönüşüm olmadan) olmadan zaman olmaz
Zaman kendi başına varolan birşey değildir zaman hareketin bir ölçüsüdür boyutudur

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
"Allah için şöyle yada böyle zaman geçmiyor demektir." İşte yanlış biliyorsun Kavramı, Bu yüzden Algılıyamıyorsun. ALLAH c.c İçin Zaman Sınırlayıcı değildir. Neden peki? Çünkü Zamanı da O yaratmıştır. ve bu yüzden Zaman'a Hükmedebilmesi O'nu Zamandan Münezzeh(bağımsız,ayrı) kılmaktadır.

Zaten bundan Sonrasına İnanmak "İman" Esaslarına girer ki İman Etmemiş birisi İçin Ne yazılırsa yazılsın Onu ikna etmez. Çünkü Materyalist Pencereden bakmaktadır. Yani En basitinden "ALLAH c.c'ı görmüyoruz,O zaman yoktur" (Haşaa!) Anlayışına sahiptir. Konu İnanç-İman Olduğundan tartışmaya gerek yoktur.

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Allah için şöyle yada böyle zaman geçmiyor demektir." İşte yanlış biliyorsun Kavramı, Bu yüzden Algılıyamıyorsun. ALLAH c.c İçin Zaman Sınırlayıcı değildir. Neden peki? Çünkü Zamanı da O yaratmıştır. ve bu yüzden Zaman'a Hükmedebilmesi O'nu Zamandan Münezzeh(bağımsız,ayrı) kılmaktadır.

Allah zamandan münezzehtir demek Allah mutlak durgundur demektir. Herhangi bir eylemde bulundugu anda kendi nazarında da olsa dünya zamanıyla ilgisi olmasada bir zaman boyutu meydana gelir. Allah herhangi birşey yaratmıştir diyebilmek için Allah için o şeyi yaratmadıgı bir an olması gerekir Allah katında. Yoksa Allah birşey yarattı demek anlamsızlaşırdı

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
"Allah herhangi birşey yaratmıştir diyebilmek için Allah için o şeyi yaratmadıgı bir an olması gerekir Allah katında. Yoksa Allah birşey yarattı demek anlamsızlaşırdı"

Şu cümlen Kadar Saçma bir Cümle yeryüzünde varmıdır bilemiyorum. Ne demek ALLAH c.c'ın Yaratmadığı bir An olmalı ki ALLAH c.c birşeyi yaratmıştır diyebilelim. Kardeşim Biz burda Zıt Anlamlar Aramıyoruz. Yani bu Dediğine Örnek Şu Olur, "Kötülük var ki İyiliklerin olduğu bilinsin veya Çirkinler Var ki Güzel İnsanların varlığı bilinsin" yani Eğer Herkes Güzel olsaydı ve Hiç Çirkin olmasaydı Güzel Çirkin Diye ayrım yapılabilirmiydi?

Yahu Kelimelerin manalarını bilmiyorsun, Kendi kafandan Düşenceler uyduruyorsun, Yetmiyormuş Gibi Haşaa ALLAH c.c Adına Onun hakkında Karar kılıyorsun, Ne yaptığının farkındamısın sen ?
Senin İlmin bilgin Nedir ki ALLAH c.c'ın Neyi nasıl yaptığını biliyorsun ? Kendi Kıt İlminle İle Ortaya Saçma Sapan Sorular ve Varsayımlar atıyorsun. Hatta bu Sorularda Kaynaklarda Yazmadığı halde Kaynakta yazıyormuş gibi Kafandan Cümleler Ekliyorsun. Kusura bakma Yalanlar ile İşim olmaz.

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu cümlen Kadar Saçma bir Cümle yeryüzünde varmıdır bilemiyorum. Ne demek ALLAH c.c'ın Yaratmadığı bir An olmalı ki ALLAH c.c birşeyi yaratmıştır diyebilelim

Bak şimdi Allah katında bir yaratma durumundan bahsedebilmek için o yaratma anının öncesi ve sonrası olması gerekir. Mesela evren için düşün. O yaratma anından önce evren yoktu o yaratma anından sonra evren varoldu. Yani Allah birşey yarattı ve o an bir milat oldu ondan önce Allah evreni henüz yaratmamıştı o andan sonra ise Allah'ın yarattıgı evren var artık. Yani böyle bir milat olmadan bir yaratmadan anı olmadan o anın öncesi ve sonrası olmadan "Allah şunu yarattı" demek anlamsızdır.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Sen nasıl bahsedebiliyorsun ? Bu güne Kadar Neyi yarattın da Yaratma hakkında Konuşabiliyorsun ?

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Boş boş konuşmayın ya
siz neyi yarattınızda yaratmayı bilirmiş gibi herşeyi Allah yarattı diyebiliyorsunuz peki

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
kurban olduğumallah senin gibileride yaratıyor da ...

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
gollum dedi ki:
Boş boş konuşmayın ya
siz neyi yarattınızda yaratmayı bilirmiş gibi herşeyi Allah yarattı diyebiliyorsunuz peki

Boş Boş Konuşan Sensin, Suç Biz deki Senin Gibilerini Kale Alıp Açıklamaya Çalışıyoruz!

Biz Kur'an-ı Kerimde ALLAH c.c Nasıl Bildirmişse Ona göre Konuşuruz. Onu Çarpıtmak İçin uğraşmayız. Son Kez Diyorum Bu İnanç-İman Meselesidir ! Eğer İman Etmiyorsan Sorgulamak İstiyorsan Git Evinde Kitapları Oku, Elbet seninde Kafanda Bir Şimşek Çakar, Tabi Bu Birazda ALLAH c.c tarafından Sana Nasip olacak Hidayet ile alakalı bir durum bu yüzden Sana Cevap veripte Gereksiz Şeyler ile vakit kaybetmek İstemiyorum.

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah korkusu beyninizi kemirmiş sizin

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Teşekkürler, Keşke Gerçekten tam manasıyla kemirsede Şuan Ona ibadet ile meşgul oluyor olabilsek

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanlıgını bile kaybettirir bu korku
Nobel ödüllü steven weinberg'in dediği gibi
"dinler olmasa iyi insanlar iyi şeyler kötü insanlar kötü şeyler yapardı. dinler yüzünden iyi insanlar kötü şeyler yapabiliyor"

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Hahahhahahh :D Koçum Sen Uçmuşsun yahu :D Sağol gerçekten Güldürdün beni akşam akşam

paleokastro

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gollum dedi ki:
Allah korkusu beyninizi kemirmiş sizin

Sen de biraz olsun korkarsan günün birinde sakın umutsuzluğa kapılma ve inanma isteğinin üzerine git. çok geç olmadan

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tanrı ahiret korkusuyla tehdidiyle kimi ikna edebilirsiniz ki.
Ben yıllarca oldukca dindardım islamıda iyi bilirim merak etmeyin siz

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Yahu Cevap vermeyin Şuna, Boşa yazıyorsunuz...

paleokastro

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yıllar evvel Turan Dursun diye birini tanımıştım. İman ile küfür arasında sıkışıp kalmış ve o şekilde bu alemden ayrılmıştı. Sanırım onun çalışmalarını kopyalayıp önümüze seriyorsun.
Biraz olsun kendi aklını kullan.

Kimseyi tehdit ettiğim de yok inan ya da inanma beni ilgilendirmez. Ahiret gününde "beni uyaran kimse olmadı" diye bahanen olmasın diye buradakiler zahmet edip sana cevap yazıyor. Değerini bil

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bakın zeus'a inanmazsanız ölünce sizi sonsuza dek kızılcık sopasıyla dövecek zebaniler haberiniz olsun

gollum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıllar evvel Turan Dursun diye birini tanımıştım. İman ile küfür arasında sıkışıp kalmış ve o şekilde bu alemden ayrılmıştı. Sanırım onun çalışmalarını kopyalayıp önümüze seriyorsun.
Biraz olsun kendi aklını kullan.

Kimseyi tehdit ettiğim de yok inan ya da inanma beni ilgilendirmez. Ahiret gününde "beni uyaran kimse olmadı" diye bahanen olmasın diye buradakiler zahmet edip sana cevap yazıyor. Değerini bil

Ben kendi aklımı kullanıyorum zaten
Turan dursun'dan falan kopyala yapıştır değildir yazdıklarım
öyle diyen kanıtlasın

funmaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah inanmayanları ıslah etsin,inananları korusun,böyle de yoldan çıkarmasın.(Amin)

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar,

Şu iddia edilebilir ki ateistler her dini o dinin mensuplarından daha iyi öğrenmek zorundadırlar.İnanmamayı tercih etmek sanıldığı üzere keyfiyetten oluşan bir olgu değil aksine oldukça sıkıntı veren bir süreçtir.

Tüm inançların boşluğunu görmek kainattaki gerçeği arıyan herkes için oldukça zahmetlidir.Ama sonunda doğaya ait değerleri insanca kavrayabilmenin tek yolu olarak dinin her türlü uydurmasını red ederek kendini gerçek özgürlüğe kavuşmuş görmek bile buna değer.

Kuranı oku diyen arkadaşlara esas ben ciddi anlamda kuran okumalarını salık veririm.Ne demiş burada diye düşünün bakalım.Biz düşündük diye bizi suçlayabilecek misiniz o zaman da.

İyi akşamlar...

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
orcagada ; Nasıl Bir araştırma yapacak ? İslamda ki Esasların Çoğu Ahiret Üzerinedir. Yani Kişi Ahireti nasıl araştıracak ?

Bak başka Bir Mesajda Arkadaşımız Ne demiş?

Alengirli İşlerin Adamı dedi ki:
Sen şunu anlamıyorsun ısrarla, din yapı itibarıyla eleştiriye kapalı bir kurumdur. Elbette önşartla bakılacak. Kaldı ki fark ettiysen genel anlamda gayet objektif şekilde yaklaştım, bir dinin yaratıcı diye ibadet ettiği varlık dedim, Allah demedim. İnanırsın veya inanmazsın. En ufak bir detayı bile eleştirme hakkın yoktur. Eleştiriyi somut olgular üzerinden yaparsın. Sen şimdi bugün "Öyle cennet olmaz" desen kime neyi inandıracaksın?

Sen kendi zihnini özgür bırakmış, tüm inançlardan arınmış olabilirsin. Herkes ısrarla sana bu konuları eleştirmenin yeri burası olmadığını anlatmaya çalışıyor. SDN Forumlarında çoğunluk olan taraf İslam inancına sahip kişiler ve yukarıda dediğim gibi din dogmalara dayalı eleştiriye kapalı, inanç üzerine kurulu bir yapı olduğundan istediğin mimalde bir cevap hiçbir zaman alamayacaksın.

Ama senin niyetin pek de öyle durmuyor, "Madem ki çok zekiyim, neden şu dumkofların biraz kafasını karıştırmıyorum" havalarındasın ama karşına aldığın kişileri iyice ölçüp tartmadan böyle işlere girmemeni tavsiye ederim.

Yani Sonuç olarak İş Vicdani bir durum, İmani bir Durum tartışmak Yersiz, ha İlla Bilimsellikte aranıyorsa Harun yahya'nın Eserlerinide İncelesin Malum arkadaş...