Allahcc Hacklendi !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
çok hoşuna gitmiş paşamızın!
iyi de ağam, senin şu ismi bilmem ne filmi dinle, peygamberlerle falan alay etti diye siz üstünlük mü kazandınız yoksa?
desene din, iman, peygamberler yerlerde sürünüyor şimdi?!

yok, bunu tabii ki direkt sen söylemiyorsun da, film çok hoşuna gittiğine göre öyle bir sonuç çıkıyor tabii.

bakıyorum da, dine karşı, dindarlara karşı muhtelif mesajlarında sürekli giydiriyorsun. kimse bişey bilmiyor, hepsi cahil cühela... ama sen herşeyi biliyorsun, herşeye verecek bir cevabın var!

bizde ilmin son noktası olarak "hiçbir şey bilmediğini bilmektir" derler. yani bizim medeniyetimiz tevazu üzerine inşa edilmiştir.

gel arkadaşım, sana tavsiyem, bu kuru sıkı höykünmeleri bırak, inanıp inanmamak senin bileceğin bişey ama, inananlara saygılı ol biraz, onların inandıklarına da keza...

bizim kitabımız "le kum diynukum veliyedin" (senin dinin sana, benim dinim bana" düsturunu getirmiştir. ama saygı hepimizin müşterek değeri olmalı diye düşünüyorum.

Hoşuma gittiği sonucuna nasıl vardınız anlayamadım. Bi arkadaş filmin Hristiyanlığı tanıttığını ve Hz. İsa' ya göndermeler yaptığını söylemiş. Ben de filmin tamamen dinle dalga geçmek amaçlı yapıldığını söyledim. "Hangi kitapta Allah' ın güçlerini sıradan bir insana aktarabileceği yazar?" diye sorduğumda da cevap veremedi. Mesajları okumadan "bu adam kesin din karşıtı bir şeyler yazmıştır" düşüncesiyle hırsla yazmışsınız. İşte Kuran' ı da aynı böyle okuyorsunuz. İnternette birileri ayetler paylaşınca Kuran' a bakıp "aaa gerçekten öyleymiş" diyorsunuz. Kitabı doğru düzgün okumadıkları için bazı sözde müslümanlar gidip deve idrarı içiyor, hastanelik oluyor. Şurda ona buna atıp tutacağınıza gidin bi Kuran' ı okuyunda bari neye inandığınızı bilin. Sonra gidip deve idrarı içen adamlar çıkıyor.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ben dizi izliyordumda ondan biraz geç cevap verdim.. Kavga etmeden seninle her türlü platformda tartışırım ben..

O şekilde olması lazım zaten,benim inanmıyor olmam size ne kadar saçma geliyor ise sizinde inanmanız bana o kadar saçma geliyor çünkü.Üstteki yanıtına gelirsek benim için tatmin edici bir cevap değil hala daha allahın bizden bir şeyler istemesi ona tapmamızı istemesi mesela,eğer tapmazsak bizi yakacağını söylemesi,ona tapanları cennete alacağını söylemesi onu insani özelliklere indirger.

Bakın allah %100 yoktur demiyorum,bir yaratıcı var ise böyle bir yaratıcı olamaz benim için yaratıcı varsa da her şeyi uzaktan izleyen böyle kitap,peygamber vs. göndermeyen bir yaratıcı vardır.Kuran ve diğer kitaplardaki tanrı egoizmin dibine vurmuş bir tanrıdır benim için.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
O şekilde olması lazım zaten,benim inanmıyor olmam size ne kadar saçma geliyor ise sizinde inanmanız bana o kadar saçma geliyor çünkü.Üstteki yanıtına gelirsek benim için tatmin edici bir cevap değil hala daha allahın bizden bir şeyler istemesi ona tapmamızı istemesi mesela,eğer tapmazsak bizi yakacağını söylemesi,ona tapanları cennete alacağını söylemesi onu insani özelliklere indirger.

Bakın allah %100 yoktur demiyorum,bir yaratıcı var ise böyle bir yaratıcı olamaz benim için yaratıcı varsa da her şeyi uzaktan izleyen böyle kitap,peygamber vs. göndermeyen bir yaratıcı vardır.Kuran ve diğer kitaplardaki tanrı egoizmin dibine vurmuş bir tanrıdır benim için.
Şimdi bu 1.pragrafta söylediğin şeylere ben nasıl cevap verirsem vereyim seni tatmin etmez çünkü senin kafandaki yaratıcı düşüncesi nasıl bişey onu bilmiyorum..

Peki senin kafandaki yaratıcı düşüncesi nasıl bişey onu irdeleyelim önce??.. Sence bi yaratıcı nasıl olmalıdır yada nasıldır??..

Kitap ve peygamber göndermeden insanlara ilahlığını sence nasıl bildirmeli?..

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Şimdi bu 1.pragrafta söylediğin şeylere ben nasıl cevap verirsem vereyim seni tatmin etmez çünkü senin kafandaki yaratıcı düşüncesi nasıl bişey onu bilmiyorum..

Peki senin kafandaki yaratıcı düşüncesi nasıl bişey onu irdeleyelim önce??.. Sence bi yaratıcı nasıl olmalıdır yada nasıldır??..

Dedim ya mesela sadece big bang in gerçekleşmesini sağlamış sonra hiç bir şekilde hiç bir şeye karışmamış bir yaratıcı olabilir.Öyle yok bana tapacaksınız yoksa sizi yakarım,bazılarınızı cehennem için yarattım onlar her türlü cehenneme gidecekler vs. demeyen.Kısaca tüm insani özelliklerden arındırılmış bir yaratıcı olmalı,onu insani özelliklere indirgeyemeyiz,bakın eğer mesela big bang i başlatan bir yaratıcı varsa onu hiç bir şekilde indirgeyemedik hiç bir şeye.Ama kuranda allah resmen bizle konuşuyor,mesela ibrahime oğlunu kes diyor sonra vazgeçtim kesme diyor vs.Kutsal kitaplarında karıncaları konuşturuyor,kendi üzerine yeminler ediyor,muhammedin cinsel hayatıyla ilgili onlarca ayet yolluyor,bir sürü çelişkili ayet yolluyor bunlar dışında da.Garip değil mi ?

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Dedim ya mesela sadece big bang in gerçekleşmesini sağlamış sonra hiç bir şekilde hiç bir şeye karışmamış bir yaratıcı olabilir.Öyle yok bana tapacaksınız yoksa sizi yakarım,bazılarınızı cehennem için yarattım onlar her türlü cehenneme gidecekler vs. demeyen.Kısaca tüm insani özelliklerden arındırılmış bir yaratıcı olmalı,onu insani özelliklere indirgeyemeyiz,bakın eğer mesela big bang i başlatan bir yaratıcı varsa onu hiç bir şekilde indirgeyemedik hiç bir şeye.Ama kuranda allah resmen bizle konuşuyor,mesela ibrahime oğlunu kes diyor sonra vazgeçtim kesme diyor vs.Kutsal kitaplarında karıncaları konuşturuyor,kendi üzerine yeminler ediyor,muhammedin cinsel hayatıyla ilgili onlarca ayet yolluyor,bir sürü çelişkili ayet yolluyor bunlar dışında da.Garip değil mi ?

Antalya'daysan buluşalım, bir çayımı iç. Sohbet edelim. Tüm sorularını çekinmeden, aklına geldiği gibi sor. Cevaplayabildiklerimi cevaplayayım, bilmediklerimi araştırıp cevap vereyim.

Eğer referans noktalarımızı bir hizaya çekemezsek ben A derim sen B. Çünkü konu inanç ve inanmak olunca aklın kavrayamadığı, duyularımızla algılayamadığımız kavramları ve bilgilleri tartışamayız.

Sorularının cevaplarını bulabilmemiz için öncelikle aynı kabulleri yaklaşık olarak tanımlamamız lazım.

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
Yaratılan sensin [MENTION=105949]serkay1578[/MENTION] sen beni yaratan şöyle olsun böyle olsun diyemezsin. Yaratan sana şöyle ol böyle ol diyebilir. Yaratan mı yaratan sen mi yaratanı yaratansın?

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Antalya'daysan buluşalım, bir çayımı iç. Sohbet edelim. Tüm sorularını çekinmeden, aklına geldiği gibi sor. Cevaplayabildiklerimi cevaplayayım, bilmediklerimi araştırıp cevap vereyim.

Eğer referans noktalarımızı bir hizaya çekemezsek ben A derim sen B. Çünkü konu inanç ve inanmak olunca aklın kavrayamadığı, duyularımızla algılayamadığımız kavramları ve bilgilleri tartışamayız.

Sorularının cevaplarını bulabilmemiz için öncelikle aynı kabulleri yaklaşık olarak tanımlamamız lazım.

Maalesef antalyada değilim

Yaratılan sensin @serkay1578 sen beni yaratan şöyle olsun böyle olsun diyemezsin. Yaratan sana şöyle ol böyle ol diyebilir. Yaratan mı yaratan sen mi yaratanı yaratansın?

Hayır ben öyle böyle olsun demiyorum,bir yaratıcı var ise diyorum bu özelliklerde olabilir,insani özelliklere sahip olmaz diyorum şahsi fikrim.

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
İnsani özelliklere sahip olabilir neden olmasın? İnsanı yaratan o. Ben insana ruhumdan üfledim diyor. Neyse ya. Bu konunun sonu yok. Allah herkesi bildiği gibi yapsın.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Maalesef antalyada değilim

Hayır ben öyle böyle olsun demiyorum,bir yaratıcı var ise diyorum bu özelliklerde olabilir,insani özelliklere sahip olmaz diyorum şahsi fikrim.
İyide zaten bizim yaratıcımızda hem insanda olan sıfatlar hemde yaratıcı sıfatları var..
Bunlara zati sıfatlar ve subuti sıfatlar denir.. Mesela tekvin sıfatı vardır yani yaratmak sence bu bi yaratıcı için yeterli değil midir??..

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3

İyide zaten bizim yaratıcımızda hem insanda olan sıfatlar hemde yaratıcı sıfatları var..
Bunlara zati sıfatlar ve subuti sıfatlar denir.. Mesela tekvin sıfatı vardır yani yaratmak sence bu bi yaratıcı için yeterli değil midir??..

O zaman allahın ego sahibi ve kinci olduğunu kabul ediyor musunuz ?

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Allahü teala insanlar gibi yani yaratılmış varlıklar gibi zayıf değildir evet insani sıfatlar vardır mesela gadap vardır ama bunu insanlardaki gibi algılama... Ego sahibi diyorsun ama herşeyi insanın ayakları altına sermiş hangi ego??..

Sübutî sıfatlar:
1-Hayat
2- İlim
3- İrade
4- Kudret
5- Sem (işitme)
6- Basar (görme)
7- Kelâm

Yani anlamları

1.Hayat:Allah,hayat sahibidir,diridir.
2.
İlim:
Allah her şeyi bilir.
3.
Sem’i:
Allah her şeyi işitir.
4.
Basar:
Allah,her şeyi görür.
5.
İrade:
Allah diler,dilediğini yapar.
6.
Kudret:
Allah kudret sahibidir,her şeye gücü yeter.
7.
Kelam:
Allah söz sahibidir.
8.
Tekvin:Allah yaratıcıdır.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
bilimsel olarak inancın ve duanın psikolojik olarak insanlar üzerinde ve hasatalıklarla mücadelede çok etkin olduğu kabul edilmiştir ( bir çok örneği gerçekten merak eden kısa bi aramayla birçok kaynak bulabilir)

yani inanmanın ve ibadetlerin insan doğasına ve çevresine olumsuz bir etkisi yoktur

bu tür bütünkonulara yazdığım gibi inanmayanlar sadece çevrelerinden gözlemledikleriyle bir kanı oluşturmuş ve onun peşinde
az araştırma zahmetine girende tefsir yerine mealden okuyarak kanıya varmıştır yine bu arkadaşlara tavsiye islam felsefelerinden biriyle ilgili araştırma yapmaları

diğer kardeşlerimede nacizane tavsiyem Kuranı kabul etmeyen insana referans olarak ayet gösteme zahmetine girmeyin

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12

beni alıntılayarak banada sormuşsun bu sorunu.

konuyu takip ediyorum fakat seninle konuşmamız daha doğrusu çözüm yoluna gidişimiz bu şekilde bir yere varmaz diye düşünüyorum.

öncelikle kendimizi tanımlamalıyız. konu senin üzerinden gittiği için senin üzerinden örnekleyeyim izninle.

yani;

sen kimsin, inanıyor musun inan mıyor musun?
inanıyorsan neye inanıyorsun? (Allah, yaratıcı, buda, karma, güneş, ay, vb aklına gelen herşeyden herhangi biri ikisi üçü beşi.)

diyelimki bu aşamada cevabın "evet" bir yaratıcıya inanıyorum olursa. seninle bu yaratının tanımını? nedir? ne değildir? ne olamaz yada ne olabilir? niçin vb konuşmamız lazım.

Kafamızda yaratıcıyı belirlersek. yine bazı kavramları oturtmalıyız. misal "yaratıcı nedir? yaratılan nedir? aralarında ne fark vardır? benzerlik varmıdır?

hadi o aşamayıda geçtik ve oturtuk. İşte bu noktadan sonra seninle din üzerine detaya inebiliriz? din nedir? var mıdır? ihtiyaç mıdır? dinin referansları nelerdir? neden bahseder? dindeki herşey ispata dayanır mı? ispata gerek var mıdır? herkes bir şeye inanıyor peki hangisi doğru nereden bileceğim? daha aklına gelebilecek bilimum nice soru çıkar. Hatta daha üç olanları bile çıkartırım. problem değil.

Fakat biz belli bir disiplin üzerine adım adım gitmezsek anlaşamayız.

bak dikkat et inanmazsın yada inanamazsın demedim. anlaşamayız dedim.

Tıpkı bilimin ilerlemesi gibi yada daha doğrusu bilimsel problem çözme metodu gibi.

Nasıl ki ölçülebilir bilimde bir takım teorileri kabuller üzerine kuruyorsak. karşılıklı anlamaya yönelik konuşabilmemiz için öncelikle bazı terimler ve anlamları üzerine ortak (yada yakın manalı) bazı kabuller oluşturmalıyız.

İnşaalah derdimi anlatabilmişimdir.

yoksa burada sabaha kadar soru cevap yapsak sonuç çıkmaz.

bu adımları sırayla takip etmeden sen bana Allah'ı anlat dersen ve bunu özetle açıklamamı istersen malesef bu mümkün olmaz. olamaz.

işte bu sebepten gel çayımı iç demiştim nasip değilmiş aynı yerde değilmişiz.

Reaksiyon puanı
10,327
Allah her şeyin yaratıcısı bizden karşılık beklemesi mantıklı mı geliyor size ?

bak şimdi yeğenim, belli ki sen birşeyi karıştırıyorsun.

Allah Teala namaza ihtiyacı olduğundan, yahut bize zahmet vermek istemesinden gibi sebeplerle bizden namazı ve diğer ibadetleri istememiştir. namaza onun ihtiyacı yok, namaza bizim ihtiyacımız olduğundan namazı farz kılmıştır. hatta sade biz değil, bütün toplumun dosdoğru kılınan bir namaza ihtiyacı vardır. çünkü bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz değerler namaz ile sağlandığı için ihtiyacımız vardır.

doğruluk, dürüstlük, ahlaklılık, merhamet, sevgi ve kötülüklerden uzaklaşmak gibi herşey. bunu sana anlayabileceğin şekilde çok basit bir misal ile anlatacağım.

bir müslüman düzenli olarak namaz kıldığında günde kırk defa mecburi olarak fatiha sûresi okur. bu surenin sadece bir ayetini söyleyim size: "ya Rabbi, bana doğruluk ver." yani bir müslüman günde kırk kez Allah Tealaya doğru olacağına dair söz vermiş olur. ve bu konuda da ondan yardım talep etmiş olur, çünkü insandır ve gönlünün yanlışa kayabileceği konusunda garantisi yoktur. o yüzden talep eder bunu. bilir ki Allah Teala isterse kalplere hükmedendir ve onu doğru olanda tutmasına yardımcı olabilir. bugün insanlarda en çok aradığımız şey de doğruluk değil midir? ve biz bu misalleri daha yüzlerce çoğaltabiliriz.

ve dikkat edin, hangi ibadet olursa olsun, mutlak surette toplumsal bir boyutu vardır. maddi manevi!

ve bizler ibadetlerimizle hem Rabbimize yaklaşır, hem ruhi yönden kemale ulaşmaya çalışır, hem vazifemizi eda etmiş oluruz. bunun içindir ki biz müslümanlar karıncayı incitmekten dahi sarf-ı nazar ederiz bu yüzden. kul hakkı kavramını içselleştiririz, kimse kimsenin malına göz dikmez. böylece biz rahat ederiz, insanlar bizim -olabilecek- şerrimizden, kötülüklerimizden korunmuş olurlar. işte o yüzden derler ki, "yüz polisin yapamadığını sade bir Allah korkusu yapabilir" çünkü yüz polisi atlatabilir, yine suç işleyebilirsiniz. ama Allah korkusu her daim içinizdedir. gündüzleyin de, karanlıkta da...

hatırlar mısınız bilmem, uzun yıllar önce newyork'ta beş dakika elektrikler kesilmişti de, beş dakika içinde 16 milyon dolarlık soygun meydana gelmişti. yani o çok medeni amerikalılar fırsatını bulunca halletmişlerdi işlerini.

ha, diyeceksin ki bunu müslümanlar yapmıyor mu? her namaz kılan müslüman doğru mudur? diye... bizim dinimizde amaç dosdoğru müslüman bir cemiyet inşa etmektir. ama olmamış, olamamış bazı tipler de islamın suçu değildir. nihayetinde kirleniyor insanlar, bu kadar kirlenmiş bir toplum içinde tam olarak arınmak zordur belki. ama insanların suçunu, günahını, kabahitini namaz kılıyor diye Allaha ve muazzez dinine fatura edemezsiniz.

İşte Kuran' ı da aynı böyle okuyorsunuz. İnternette birileri ayetler paylaşınca Kuran' a bakıp "aaa gerçekten öyleymiş" diyorsunuz. Kitabı doğru düzgün okumadıkları için bazı sözde müslümanlar gidip deve idrarı içiyor, hastanelik oluyor. Şurda ona buna atıp tutacağınıza gidin bi Kuran' ı okuyunda bari neye inandığınızı bilin. Sonra gidip deve idrarı içen adamlar çıkıyor.

aynı terane yine!
yahu benim neyi bilip neyi bilmediğimi sen nerden biliyorsun?
buradaki arkadaşlar benim kim olduğumu, bilip bilmediğimi az çok bilirler. ama biz "bilirim" demekten utanan, yüzü kızaran bir terbiye ile yetişmiş bir nesiliz. bizim inancımızın temeli de budur zaten.

ben şunu yaparım, bunu ederim diyebilmekten sıkılırım, eminim haksız bir şekilde cahillikle itham ettiğin diğer arkadaşların birçoğu da öyledir.

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sonuçsuz bir tartışma gibi gördüm ... abilerim yine ellerinden geleni yapmışlar bana sadece ''gördüğüm üzere'' Allah sizden razı olsun demek düşer diğer arkadaşlara yardım etme isteğinizden ötürü. [MENTION=254339]WebNick[/MENTION] yolum o tarafa düşerse bana çay ısmarlar mısın? :)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Konu yeterince sapıttı...

Kilit !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...