Alkol ve sigaraya zam

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
İyi de bu zamlar devletin sigara kullanımını azaltmasıyla alakalı değil ki.
Niye herkes böyle bir rejime soyunuvermiş hemen.

Amaç, bütçe açığı mı var? Kapatılması gereken bir borç mu var. Vur dibine zammın. Daha dün 11 kuruş LPG'ye de zam geldi. Millet LPG kullanmasın diye mi zam geliyor?
101 TL ehliyet için para istiyor. Açık çok fazla arkadaşlar. Görmüyor musunuz tehlikeyi? 3 günde bu 3. zam yada para isteme haberi.

Ama kimse de bakanların aldığı maaşları, harcamalarını azaltmalarını istemez ya!

İşte ben bunu anlamıyorum birisi bana açıklasın.

Bunları sen görürken ben görürken o bu şu görürken 50 lilikler nasıl anlamıyor ve görmüyor.?

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
sen eğer bir ülkede vergi zammı yapıyorsan eğer bizim kazancımızada zam yapman gerekiyor ama burda işler böyle yürümüyor vergi zammı oluyor gelire zam yok ha bide gelir vergisi var gelir vergisi ne lan gelirin vergisimi olur ! zaten kuş kadar maaş alıyoruz gelir vergisi ile kalıyor serçe kadar bide bu vergiler yok ehliyet parası cart curt oldu ozman biz yaşamayalım!

Katılıyorum. Yani hayatımız pahalılaşıyor doğru. Ama yapılan vergiler yapılan zamlar maaşları etkilemiyor.
Bir ülkede bir öğretmen otobüse 1 TL, Polis ücretsiz fakat emeklisi 2TL verip biniyorsa bunu görüpte ekonomimiz düzeliyor demek ne derece doğrudur?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Öncelikle şunu belirteyim sigara veya alkol kullanmıyorum ama..

Sizin yaptığınız resmen "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" durumu. Bu ürünlere yapılacak herhangi bir zam herşeyi etkiler. bir şey pahalandımı onu tüketen insan kendi ürettiklerine zam yapacaktır. Örneğin çok sevdiğiniz döneri yapan dükkanda ki ustanız sigara parasını çıkarmak için dürüme 50 kuruş zam yapar sen etkilenirsin, hadi onu da geçtim zam yapacak yer kalmadığı zaman devlet senin kullandığın ürünlere de zam yapacak. şimdi sen savunmazsan itiraz etmezsen diğer ürünlere zam geldiğine yanında adam bulamayacaksın birlikte itiraz edecek.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Aynen hani imf ye borç bitmişti vergilerde indirim beklerken bindirim üzerine bindirim Ha sigara faydalı bir şey değil ama bu buzdağının görünen kısmı yakında tüketim malzemelerine de bu bindirim i yapınca oh olsun müstehak diyebilecekmiyiz zaten önümüz Ramazan büyük bindirim sinyalleri yavaştan geliryor zam geldiğinde hep birlikte koro halinde oh olsun müstehak fakirlere diye bir video çekip yayınlayın .

semih61

Profesör
Reaksiyon puanı
43
milet kaçağa yönelecek iyiden iyiye

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Az bile zam yapılmış. Sağlığını düşünmüyorsan bedelini ödersin. Sağlığını düşünen biri olarak elektrik, su, doğalgaz(tüp) ve temel gıdada ciddi vergi indirimleri ve/veya devlet teşviği sayesinde ucuzlama bekliyorum.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Alkolün zararlı olduğunu söyleyen arkadaşlara hitaben New York Üniversitesinde yapılmış ve makul ölçülerde alkol tüketiminin kalp rahatsızlıklarından diyabete, kemik erimesine ve Parkinsona kadar pek çok hastalığa iyi geldiğini ispatlayan bir yazıyı paylaşıyorum:

http://www2.potsdam.edu/hansondj/Controversies/1088441583.html

Başka makaleler dede alkol üreten firmaların bazı bilim adamlarına ve üniversitelere fahiş paralar vererek alkolün faydalıdır diye yazılar yazdırdıgida amerikan basınında yer alan haberler arasında yani para varsa fare zehirini bile insanlara faydalıdır diye tanıtılabilir.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Hala bu olayı sağlığa bağlayanlar var. O arkadaşlar unutmasın ki eğer o alkol sıgara ve akaryakıt tüketip bütçe açığını kapatanlar yarın öbürgün bıraktıklarında devlet yarı yarıya gelir kaybına uğrayınca sizin boğazınızdaki lokmanın peşine düşecek.

Amaç sağlık fln değil, ucuz populist politikalar hep bunlar. Bir kesim var ki , ekmeğe zam yapsalar, beyaz ekmek sağlığa zararlı zaten, sağlığımızı düşünüyorlar diyecek kadar saf.

Yürütülen saçma sapan dış politikanın ve suriyeye gönderilen yardımların yükünü bize yüklüyorlar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu ülkede en belirgin 2 yaşam tarzı var, buna istemsem de kutuplaşma diyebiliriz.

Muhafazakar yaşayan insanların yaşam tarzını ve daha laik, özgür yaşan insanların yaşam tarzını ele alalım.

Bu yapılan vergi zamlarının neredeyse tamamı laik ve özgür yaşam tarzına , o insanların hayatında belirgin rol oynayan usnurla yönelik zamlar, zorlaştırmalar, yıpratmalar, bezdirmeler yapılıyor sürekli. İşte böyle böyle kanımız emiliyor. Bu ülkenin neredeyse tüm vergi kalemleri bu insanlar için icat ediliyor.

Muhafazakar yaşam tarzına ise çok büyük kolaylıklar, hizmetler, yardımlar yapılıyor. Ücretsiz servislerden tutun da teşviklere, hediyelere kadar.

Ve göz göre göre devlet vatandaşları arasında ayrımcılık yapıyor, minareyi çalıp kılıfını da uyduruyor.

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Hiçbir zam içtiğim rakıyı ve vodkayı engelletmez bana. Olmadı export alır, mutluluklar dileriz devlete.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Başka makaleler dede alkol üreten firmaların bazı bilim adamlarına ve üniversitelere fahiş paralar vererek alkolün faydalıdır diye yazılar yazdırdıgida amerikan basınında yer alan haberler arasında yani para varsa fare zehirini bile insanlara faydalıdır diye tanıtılabilir.

Tüm bilim adamları makul ölçülerde alınan alkolün kalp rahatsızlıklarına, diyabete, Parkinson hastalığına, kemik erimesine iyi geldiği görüşünde birleşmiştir. "Damlası dahi kanser yapar" diyen bir bilim adamı gösterebilir misiniz bana?

Ayrıca bu alkol düzenlemelerinin dini amaçlar uğruna yapıldığı gayet açıktır. "Avrupada böyle" diyerek bu düzenlemeyi yapan insanlar nedense o Avrupa ülkelerinde seçim barajının %1 olduğunu ve dini eleştirenleri cezalandırılmadığını görmemektedirler.

Kadir Sekme

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Tüm bilim adamları makul ölçülerde alınan alkolün kalp rahatsızlıklarına, diyabete, Parkinson hastalığına, kemik erimesine iyi geldiği görüşünde birleşmiştir. "Damlası dahi kanser yapar" diyen bir bilim adamı gösterebilir misiniz bana?

Ayrıca bu alkol düzenlemelerinin dini amaçlar uğruna yapıldığı gayet açıktır. "Avrupada böyle" diyerek bu düzenlemeyi yapan insanlar nedense o Avrupa ülkelerinde seçim barajının %1 olduğunu ve dini eleştirenleri cezalandırılmadığını görmemektedirler.

Dini amaçlar mı? Saat 10 dan sonra alkol alamamak neden bu kadar endişe verici anlamadım ki? 21:59 a kadar vaktin var zaten :)

jack bauer

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Katılıyorum. Yani hayatımız pahalılaşıyor doğru. Ama yapılan vergiler yapılan zamlar maaşları etkilemiyor.
Bir ülkede bir öğretmen otobüse 1 TL, Polis ücretsiz fakat emeklisi 2TL verip biniyorsa bunu görüpte ekonomimiz düzeliyor demek ne derece doğrudur?

hocam zamanında bu gezi parkı eylemlerinde forumdan biriyle konuşurken taksit sayısının artmasının ekonominin iyileşmesi olduğunu söylüyordu varın siz düşünün gerisini.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
Çürük domatesi satıyorlar size o zaman :D

yoo gayet kırmızı sulu çekirdekli :D hatta akşamüstü pazarcıların toplanmasına yakın gidersen 1 tl den bile bulursun :D Gerçi ben domates yemem ama en azından evdekiler öyle diyor :D bizim buralar hep öyledir zaten :) burada pazar masrafın 20 tl yi geçmez onda da 2 elini poşetlerle doldurursun sen düşün :D örnek vermek gerekirse çarşamba günü pazara çıktım

1 kilo salatalık 50 kuruş
1 kilo acur 50 kuruş
2 kilo kiraz 3 tl
3 adet kavun 3 tl
1 kilo çilek 1,5 tl
8 kg karpuz 4 tl

hesap ortada :D

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hatalı politikalar ancak kendinden nefret eden bir kesimin oluşmasına neden olur.
Bir de islami hareket olarak algılanmaları tamamiyle o kesimin islam ve müslümanlara karşı cephe almasına neden oluyor.

İnanıyorsan zaten alkolden uzak durursun.
Bir de işin sağlık boyutu var orasıda mühim.
Şekerden yapılan ve sarhoşluk veren bir maddenin elle tutulur bir yanı olmadığını düşünüyorum.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
kaçak sigara alcam devlete inat köküne kadar içicem

Hergün 1 paket Winston hatta kım ne diyebilir azalttırmak istiyolar ben dahada artırcam allam ya

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
yoo gayet kırmızı sulu çekirdekli :D hatta akşamüstü pazarcıların toplanmasına yakın gidersen 1 tl den bile bulursun :D Gerçi ben domates yemem ama en azından evdekiler öyle diyor :D bizim buralar hep öyledir zaten :) burada pazar masrafın 20 tl yi geçmez onda da 2 elini poşetlerle doldurursun sen düşün :D örnek vermek gerekirse çarşamba günü pazara çıktım

1 kilo acur 50 kuruş
2 kilo kiraz 3 tl
3 adet kavun 3 tl
1 kilo çilek 1,5 tl
8 kg karpuz 4 tl
..:)

Geçen 3 kilo domates aldım 15 lira bayıldım.:D
....

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Bence akaryakıtın vergi yükünü tamamen alkol ve sigaraya yüklesinler.Millet gönüllerince gezsin ama alkol sigara içmesin, ne güzel :d

Mümkün mertebe yasaklanmalarınada en ufak karşı çıkmam.Sağlığa zararlı her madde yasaklansın.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Abi size ne benim sağlığımdan. Alkolümü almak istiyorum ben!

Alkolün zararıymış falan geç bunları. Akaryakıtta doğaya zarar veriyor, zam getirilip filtreler yenilensin ağaçlik alanlar arttırılsın.

Gelmiş hala yok sağlığa zararlı kullanmayın, abi sağlığa zararlıysa sanane benim sağlığımdan sen kullanma o zaman.

zeren

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Zam yaptikça kaçakçiliga pirim veriyorlar.her kes ucuz diye kaçak sigaralara yöneliyor.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dini amaçlar mı? Saat 10 dan sonra alkol alamamak neden bu kadar endişe verici anlamadım ki? 21:59 a kadar vaktin var zaten :)

Türkiye' de saat 10 dan sonra alkol satışının yasaklanmasını gerektirecek bir durum yoktur. Avrupadaki %1 seçim barajının, vicdani ret hakkının, ifade özgürlüğünün görmezden gelinip yalnızca alkol düzenlemesinin örnek alınmasının altında dini sebepler olduğu 7 yaşındaki bir çocuğun dahi anlayabileceği kadar ortadadır.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Abi size ne benim sağlığımdan. Alkolümü almak istiyorum ben!

Alkolün zararıymış falan geç bunları. Akaryakıtta doğaya zarar veriyor, zam getirilip filtreler yenilensin ağaçlik alanlar arttırılsın.

Gelmiş hala yok sağlığa zararlı kullanmayın, abi sağlığa zararlıysa sanane benim sağlığımdan sen kullanma o zaman.

Onlar için önemli olan o şeyin kutsal kabul ettikleri kitapta yasaklanıp yasaklanmamış olması. Cihad uğruna küçücük çocukların eline kılıç verip kafa kestiren adamlardan hiç bahsetmezler. Kitap yasaklamış bi kere. Bilim neylesin

Reaksiyon puanı
10,325
Yetti artık, ne la bu. Bu ülkenin tüm vergi yükünüz bizmi çekeceğiz.

Bütçede açık oldumu, alkole sıgaraya benzine zam. Böyle ekonomi yönetimi mi olur.

Birde şu trafik kurallarını ihlal eden magandalara kesilen cezalara % 500 zam yapsınlar daha da keyifleneceğim..

size katılıyorum. hele ki şu sigara konusunda işini iyice cılkını çıkardılar.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34

1 kilo acur 50 kuruş
2 kilo kiraz 3 tl
3 adet kavun 3 tl
1 kilo çilek 1,5 tl
8 kg karpuz 4 tl

Hangi ülkede yaşıyosun hocam sen ? Bende gelecem oraya :D

Fenomenon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok iyi oluyor çünkü içki ve sigara gerçekten vücuda çok zararlı, neticesinde insanlar kanser ve benzeri hastalıklara yakalanıyorlar hatta sadece kendileri değil çoluk çocuğu da etkileniyor. hadi sigara içen ölsün gebersin desen bile şöyle bir durum var ki kanser hastalarının ilaçlarının hepsi yurt dışından geliyor ve aşırı pahalı. yani ciddi manada servet ilaca gidiyor. o yüzden bence içki sigara gibi ürünlerden bir de sağlık vergisi alınması lazım
ancak söyle de bir durum var ki, içki ve sigaranın fiyatının artmasıyla kaçak içki ve sigaranın kullanımı artıyor, özellikle kaçak sigaranın gelirinin nereye gittiği malum,
o yüzden fiyatı çok yükseltmekte çözüm değil
bence insanlar teşvik edilmeli, küçük yaşta çocuklara ve gençlere sigaranın zararları anlatılmalı