Alkol ve sigaraya zam

Reaksiyon puanı
10,327
Alkol ve sigaraya zam

030720131808516731036.jpg

Sigara ve alkollü içkilerde maktu ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı.

Sigara ve alkollü içkilerde ÖTV, ÜFE'ye bağlı olarak bugünden geçerli yüzde 2,46 artırıldı. Geçen yıl yapılan yasal düzenlemeyle içki ve sigara üzerinden alınan ÖTV’nin 6 ayda bir ÜFE oranında artırılması hükme bağlanmıştı. Ocak’ta ilk kez uygulandığında hem alkollü içeceklerde, hem de sigarada zamlar gelmişti. Ocak’ta alkollü içkiler için ÖTV yüzde 2,7 oranında artmış, sektör de bunu fiyatlarına yansıtmıştı. Sigaraya da 1-1,75 lira arası ÖTV zammı yansıtılmıştı. Bugünden itibaren 2 litreyi geçmeyen şişelerdeki rakıdan alınan ÖTV 79 TL’den 81 TL’ye, şaraptan alınan ÖTV 3,53 TL’den 3,61 TL’ye, biradan alınan ÖTV 0,63 kuruştan 0,64 kuruşa yükseldi. Alkol derecesi hacim itibariyle yüzde 22’den fazla olanlar içinse artış 104,87 TL’den 107,44 TL.

kaynak

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Yetti artık, ne la bu. Bu ülkenin tüm vergi yükünüz bizmi çekeceğiz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bütçede açık oldumu, alkole sıgaraya benzine zam. Böyle ekonomi yönetimi mi olur.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Ehehe bu çok iyi :)
Sağlığınızı düşünün içmeyin hiçbirini abicim...

Birde şu trafik kurallarını ihlal eden magandalara kesilen cezalara % 500 zam yapsınlar daha da keyifleneceğim..

DangeRWoLL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
devlet bizim sağlığımızı düşünüyor :D

StryKer

Doçent
Reaksiyon puanı
5
OOOHH iyi yapmış :) Keşke bi paket sigara 100 lira olsa....

semih61

Profesör
Reaksiyon puanı
43
zararlı olan herşeye astronomik zam yapılmalı kola vs... :cursing:

ÇamurAbi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ayrıca ÇTV de alınmalı, her yer izmarit her yer şişe.. bide kıranları..

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sabrım taşmaya başladı artık şu zamlar yüzünden

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
günde 2 paket şçen biri olarak bu habere sevindim. belki bu zamlardan dolayı bu meretten kurtulurum.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Güzel haber... Devamını bekliyoruz

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
bizim devlet halkını çoook seviyor ki sağlımızı düşündüğünden durmadan zam yapıyor alkol ve tütünlü mamüllere

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Herkesin elinde kaçak sigara artık köşe başlarında bile satılmaya başlandı devlet vatandaşı düdükledim derken vatandas kaçak sigarayı alarak en büyük kazığı atıyor devlete geçmiş olsun .Yakında millet evde nasil alkol üretilip nasil tutun ekilir videolari görmeye başlarız.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
9 aydır ağzıma koymadım....hiç de aramıyorum...bi sefer aklıma gelmedi...keske hiç koymasaydım ağzıma...bır paketı 20 tl olsa daha ıyı olur...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Kaçak sigara, tütün vs.den terör örgütünün payı artar.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Devlet zenginden alamadığı vergi yükünü vatandaş üzerinden azaltmaya çalışıyor...

danceinthedark

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sigara kullanan birisi değilim ama gerçekten yaptıkları çok adi bir politika yukarıdaki arkadaşında dediği gibi bir bütçe açığı oldumu alkol sigara benzine zama böyle saçma bir politika olmaz.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
hukumetın destekledıgım tek politikası bu zaten :D :D vurun zammı içmesinler :D :D

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Allahıma çok şükür şimdiye kadar bir tane bile içmedim şimdiden sonrada düşünmüyorum devlet baba istediği kadar yapsın zamcığını içenlerin cebine kuvvet allah yardımcısı olsun

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
saçmalık ya git domatese zam yap gelen geçen sigaraya zam yapıyor hay ben böyle işin . . .

Fearlees

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bende sigaraya ve alkole karşıyım yapılan bütün zamlarında fazlasıyla arkasındayım ama devlet zam yaptıkça kaçak sigaralar iyice yaygınlaştı buda terör örgütüne direk para transferi demek , bence devlet biran önce bu kaçak sigaraya karşı daha yeni önlemler almalı.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Kullananların sayısında ciddi azalma olmuyor demekki :p

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bu nedir kardeşim ya ben sevmiyorum kullanmıyorum kimse kullanmasın yoh ya sen istemiyosun diye böyle saçma sapan saldırılırmı üst üste zamlar vs... bide yeni ehliyet yasası çıkarıyolar 5 yada 10 senede bir değişicekmiş daima ehliyetler harç alınmıyıcakmış ama 101 TL değerli kağıt parası alınıcakmış hiçbi mantık zaten matıksızlığın önde gitme durumu değerli kağıt nedir ya böyle saçmalıkmı olur bide sağlık kontrolü yapıp hasta çıkanlara bi daha ehliyet verilmiyicekmiş sürüşe engel değilse sırf hasta olduk diye sürüşe herhangi bi tehlike yansıtmıyosa sen kimsin benim ehliyetimi alıcaksın nerden yolsak nerden gelir sağlasak ne yapıyo bunlar yaw ekonomi iyiye gitmiyo anlaşılan samimi söylüyorum imaknım olsa çıkıp gidicem ya iki gram ülke sevgisi kalmadı bunların yüzünden paran yoksa yaşama olayına döndü yuh diyorum artık ya gerçekten yuh...

blakevil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu aralar doğal gaz zammı gelmesi lazım. 100TL ehliyet parası çıktı birde, değerli kağıt parasıymış. Emekliye 43TL zam gelmiş. Domatesin kilosu 5TL. Benzinin litresi neredeyse 5TL. Çok güçlü ekonomi, gerçekten. Tam böyle vergi, fiyat listesi veresim var ama çok üşendim.

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
sen eğer bir ülkede vergi zammı yapıyorsan eğer bizim kazancımızada zam yapman gerekiyor ama burda işler böyle yürümüyor vergi zammı oluyor gelire zam yok ha bide gelir vergisi var gelir vergisi ne lan gelirin vergisimi olur ! zaten kuş kadar maaş alıyoruz gelir vergisi ile kalıyor serçe kadar bide bu vergiler yok ehliyet parası cart curt oldu ozman biz yaşamayalım!

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Siz kullanımıyorsanız biz kullanıyoruz one ohh iyi olmuş böyle basit bir düşünce yapısı olurmu ya sanane benim sigaramdan sanane benim saglıgımdan.

Al yaktım işte bi tane sinirlenip

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Siz kullanımıyorsanız biz kullanıyoruz one ohh iyi olmuş böyle basit bir düşünce yapısı olurmu ya sanane benim sigaramdan sanane benim saglıgımdan.

Al yaktım işte bi tane sinirlenip

banada bir tane uzat.. keyif sigarası olsun:)

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
İyi de bu zamlar devletin sigara kullanımını azaltmasıyla alakalı değil ki.
Niye herkes böyle bir rejime soyunuvermiş hemen.

Amaç, bütçe açığı mı var? Kapatılması gereken bir borç mu var. Vur dibine zammın. Daha dün 11 kuruş LPG'ye de zam geldi. Millet LPG kullanmasın diye mi zam geliyor?
101 TL ehliyet için para istiyor. Açık çok fazla arkadaşlar. Görmüyor musunuz tehlikeyi? 3 günde bu 3. zam yada para isteme haberi.

Ama kimse de bakanların aldığı maaşları, harcamalarını azaltmalarını istemez ya!