AliExpress fiyat düşürme

Bu konuyu okuyanlar

Emirhankurt07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
AliExpress'ten işlemci alacağım fiyat düşük göstersem satıcı ile iletişime geçip vergi indirimi alır mıyım?

nevdar_1986

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
İnidirim alırsınız da ben böyle yöntemi pek önermem. Çünkü özellikle de bu aralar gümrükte sıkı denetimler var. Olur da gümrüğe takılırsanız; fiyatı kolay saptanabilecek bir ürün olduğundan, aldığınız fiyatı belgelerle göstermek zorunda kalırsınız. O zaman da Aliexpress’ de ödediğiniz gerçek tutar devreye girer. Bu arada gümrüğe sadece fiyatı yüksek ürünler takılmaz, her türlü ürün takılabilir; bilginize. İlla indirim istiyorsanız yasal yollardan (kullanıcı indirim kodu, yeni üyelik vs.) elde etmelisiniz ki; aksilik çıkması durumunda haklılığınızı ispat edebilesiniz.

HABAR

Asistan
Reaksiyon puanı
456
22 dolar altında olacağı için fark etmez diye düşünüyorum.

nevdar_1986

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Artık sınır kalmadı. Şöyle ki; 1 TL’ lik ürün bile getirtseniz vergisini mutlaka ödüyorsunuz. Sabit 5 TL civarı gümrüğe sunum ücreti var. Bunun haricinde; getirttiğiniz ülkeye bağlı olarak %18 veya %20 KDV uygulanıyor. Tabi yine de ürünü geçirip geçirmemek; gümrüktekilerin insafına kalmış. Çok yoğun dönemlerde sipariş verirseniz normalde geçmeyecek ürün geçebiliyor ya da vergi alınarak geçirilecek ürün vergisiz geçirilebiliyor gibi durumlar da söz konusu ama her ihtimale karşı tedbirli olmakta fayda var. Bu arada mesele ürünü ne kadara aldığınız değil; yani atıyorum “100 TL’ lik ürün aldım, takılırsa vergisini öder geçiririm.” diye düşünmeyin. Çünkü eğer ürün fiyatında sahtecilik yaptığınız saptanırsa sizden izin bile almadan paketinizi geri postalıyorlar. Elbette Aliexpress çoğu zaman geri ödeme yapıyor ama yine de o sürecin tamamlanmasını beklemek sıkıntılı. Ben sizin yerinizde olsam illa alacaksam gerçek fiyatıyla alırdım.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
2020 yılı için;
Sabit olarak alınan Gümrüğe Sunum Ücreti 2020'de 8₺,
Sabit olarak alınan Damga Pulu Vergisi 2020'de 0.70₺.
%20 gümrük vergisi,
Ayrıca aldığınız ürün ÖTV Kanununun ek IV sayılı listesinde geçiyorsa listede yazan oranda ÖTV vergisi alınır.

Siz istemeseniz de genelde satıcı, ürünü satış fiyatından daha düşük göstererek kargoluyor.

nevdar_1986

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Hıhım tabi zaten gümrük görevlilerin de hiç aklına gelmiyor; “Bu kutunun içinde ne var?” diye bakmak. Kusura bakmayın da; siz hangi çağda yaşıyorsunuz? Artık değil manuel kontrol; paketlerin, valizlerin ya da kapalı herşeyin içini gösteren cihazlarla kontrol yapıldığını bilmiyorsunuz sanırım. Hele ki artık giren her ürüne vergi getirildikten sonra denetimler iyice sıkılaştı. Gümrük gelen evrak kaydında çalışan birisi olarak size söyleyebileceğim tek şey; umarım insafsız birisine denk gelmezsiniz de böyle akıl oyunlarıyla atlatmaya çalıştığınız gümrük kontrol memurları bunun acısını sizden çıkarmazlar.
@Konuyu açan arkadaşa: Yurtdışından ürün almak istiyorsanız, devletin getirdiği son kanuna göre, vergisini ödeyip ürününüzü teslim almanız gerek. Ha; şansınıza gözden kaçar, hiç kontrol edilmez ya da insaflı birine denk gelirsiniz de en düşük fiyatlı ürünü baz alarak vergisini keser; ona bişey diyemem tabi. Ama bunun haricinde eğer “Dayı”nız yoksa bu işler zor.