Bu konuyu okuyanlar

erkankarabulut

Öğrenci
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
30
Reaksiyon puanı
6
Puanları
8
Yaş
26
Algoritmalar

Algoritma ne demek? Algoritmalar ne işe yarar? Akış diyagramı nedir? Akış diyagramları nasıl oluşturulur?

image.png


Algoritma, belirlediğimiz bir problemi çözmek veya bir amaca ulaşmak için kullanılan adımlar bütünüdür. Matematikte ve bilgisayar bilimlerinde kullanılır. Algoritmalar mutlaka bir sonuca varmalıdır. Aksi takdir yapılana algoritma değil sonsuz döngü denir.

Algoritmaların anlatımı iki şekilde olabilir. Bir algoritmayı sözle anlatabileceğimiz gibi akış diyagramlarıyla da anlatabiliriz. Günlük hayattan çok basit bir örnek verelim. Eve yeni geldiniz ve artık akşam olduğu için ve ışıklarda kapalı olduğu için ışıkları açmanız gerekiyor. Bu problemin algoritması akış diyagramı olmadan şöyle kurulur.

- Eve yeni geldin.
- Akşam olmuş mu ?
- Hayırsa, bir problem yok.
- Evetse, ışıklar açık mı ?
- Açık değilse ışıkları yak.
- Sorun çözüldü.

Günlük hayattan verdiğimiz bu basit örneğin algoritmasını bir de akış diyagramıyla ifade etmeye çalışalım.

Ekran%2BG%25C3%25B6r%25C3%25BCnt%25C3%25BCs%25C3%25BC%2B%2528245%2529.png


Yukarıdaki örnek için yaptığımız akış diyagramını inceleyelim. Akış diyagramında kenarları oval olan dikdörtgenler başlangıç ve bitişleri simgeler. Dikdörtgenler işlemleri ve karo şekilli kutular ise kontrol işlemlerini simgeler.

Algoritmamıza başla komutuyla başladık. Daha sonra bir işlem olarak eve yeni geldiğimizi girdik. Kontrol ifade içerisinde akşam olmuş ise evet yazan oku olmamışsa hayır yazan oku takip ettik. Hayır yazan oku takip ettiğimizde program bitti. Evet yazan okta ise yeni bir koşul ifadesi olan ışıklar kapalı mı ? sorusuyla karşılaştık. Evet ise ışıkları açtık ve algoritmayı bitirdik. Hayır ise okları takip ederek algoritmayı bitirdik.
Algoritma Kelimesi ve İlk Algoritma


Şu ana kadar algoritmanın tanımını ne işe yaradığını ve akış diyagramlarının ne işe yaradığından bahsettik. Biraz da genel kültür bilgisi verelim.

Algoritma kelimesi, 9. yüzyılda bugünki Türkmenistan'ın Hive şehrinde o zamanların Özbekistan'ının Harezm bölgesinde doğan Ebu Abdullah Muhammed bin Musa El Harezmi' den gelir. Harezmi "Hisab el-cebir ve el-mukabala" isimli matematik kitabı dünyanın ilk matematik kitabı ve dünyanın ilk algoritma koleksiyonunu içerir. Algoritma adı ise Harezmi'nin adını yanlış telaffuz eden Avrupalılar'dan gelir.

Bir makine tarafından işlem yapılmak üzere tasarlanan ilk algoritma ise Ada Lovelace tarafından 19 yüzyılda kurulmuştur. Bir matematikçi ve şair olan Ada Lovelace analitik motor üzerine çalışmalar yapmıştır. Ada Lovelace bernoulli sayılarını hesaplamak için yaptığı analitik motor algoritmasıyla aynı zamanda dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor.

"Algoritma Nedir? Algoritma Ne İşe Yarar?" adlı bu makaleyi beğendiyseniz lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Pubtekno
 
Üst